Ερασιτεχνική αστρονομία

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Η φυσική μ΄αρέσει πολύ και το ΄χω μεράκι να ασχοληθώ με την αστρονομία. Κι επειδή επαγγελματικά είναι λίγο δύσκολο, τουλάχιστον ερασιτεχνικά ψάχνω μία άκρη να ξεκινήσω. Λέτε πως μια καλή αρχή είναι το βιβλίο του Τerence Dickinson, το Nightwatch? Διάβασα παραπάνω και είδα ότι το προτείνατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Η φυσική μ΄αρέσει πολύ και το ΄χω μεράκι να ασχοληθώ με την αστρονομία. Κι επειδή επαγγελματικά είναι λίγο δύσκολο, τουλάχιστον ερασιτεχνικά ψάχνω μία άκρη να ξεκινήσω. Λέτε πως μια καλή αρχή είναι το βιβλίο του Τerence Dickinson, το Nightwatch? Διάβασα παραπάνω και είδα ότι το προτείνατε.
Ναι θα σε βοηθησει πολυ σε μια πρωτη σου γνωριμια με τον εναστρο ουρανο..θα σ λυσει αποριες σε θεματα παρατηρησεων και γενικα ειναι πολυ καλο βιβλιο...σου το προτεινω ανεπιφυλακτα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Nαι είναι πολύ καλό βιβλίο.
Πάρα πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πέρασα Πληροφορική Οικονομικού Παν. Αθηνών και θα βρώ τρόπο επαγγελματικά να βγω στο χώρο της αστρονομίας. Έχω τη δυνατότητα, νομίζω... ε;

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η μετάβαση στο χώρο της αστροφυσικής από το αντικείμενο σπουδών που έχεις είναι χαοτική θα έλεγα. Αυτό βέβαια δεν σε εμποδίζει από το να ασχοληθείς ερασιτεχνικά που δεν είναι καθόλου αδιάφορο. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση το αντικείμενο που σπουδάζεις έχει άπειρες ευκαιρίες σε σχέση με τους ερευνητές στο χώρο της αστροφυσικής και τα χρόνια σπουδών που χρειάζονται.
Όσον αφορά το κομμάτι του προγραμματισμού τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται αφού το να χειρίζεσαι καλά κάποιες γλώσσες προγραμματισμού και να έχεις βασικές γνώσεις αριθμητικής ανάλυσης δεν μπορούν να καλύψουν το χάσμα των γνώσεων στη φυσική (και στα μαθηματικά). Σε αυτά δεν θα καθήσει κανείς να ασχοληθεί μαζί σου σε κάποιο π.χ μεταπτυχιακό όπου θα σου δώσουν ένα πρόβλημα που πρέπει πρώτα να το λύσεις ή να το παραμετροποιήσεις και μετά να προχωρήσεις στην κατασκευή κάποιου αλγόριθμου. Ειδικά για την Ελλάδα αν κυνηγήσεις κάποιο αντίστοιχο μεταπτυχιακό θα απαιτήσουν από εσένα να περάσεις και κάποια βασικά προπτυχιακά μαθήματα.:)
Αν παρόλα αυτά τα παραπάνω δεν σε πείθουν από το να μην προχωρήσεις σε μια τέτοια προσπάθεια μελλοντικά ... τότε ίσως πρέπει να το κάνεις.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!
Ασχολείται κανείς με ερασιτεχνική αστρονομία?:)
Ασχολιόμουν πολύ πέρσυ το καλοκαίρι. Πριν την Δευτέρα γυμνασίου. Το χα βάλει στόχο να το σπουδάσω κιόλας. Μέχρι και τηλεσκόπιο πήρα(δώρο βασικά). Φέτος δεν ασχολούμαι. Ούτε το καλοκαίρι. Ίσως φταίει το ότι δεν έχω στήσει ακόμα το τηλεσκόπιο...:(....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ασχολούμαι πάρα πολύ. Παλιότερα πριν περίπου μισό χρόνο και παρά πάνω είχα εθιστεί στην ιδέα του να πάρω τηλεσκόπιο.

Επίσης ένα καλό forum για να πάρετε μία ιδέα από αστρονομία είναι το astrovox.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα το κοιτάξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εχω και εγω τηλεσκοπιο αλλα ασχολουμαι πιο πλ τ καλοκαιρι που εχω χρονο και που φαινετε πιο καθαρα τ φεγγαρι...μου ασρεσει παρα πλ η αστρονομια...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τελικα οι δυναμεις που υπαρχουν στο συμπαν ειναι μονο τεσσερις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιες ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ααα ναι τις ξερω αυτες, εγω νομιζα δυναμεις μεταξυ αστρικων σωματων ετσι οπως το πε στο θεμα που ειμαστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top