Ερασιτεχνική αστρονομία

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Η αστρονομια και γενικοτερα η συγχρονη φυσικη ειναι απο τις ενδιαφερουσες επιστημες με πολλες αφορμες για προβληματισμο και συζητηση!!Προσωπικα θελω να συμμετασχω σε καθε μια απ'αυτες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Τι θα λέγατε, σε αυτό το topic να συζητούσαμε διεξοδικά μέσω φυσικής και μαθηματικών διάφορα θέματα που άπτονται της αστρονομίας, της θεωρητικής/ μαθηματικής φυσικής, της αστροφυσικής ή/ και της αστρομετεωρολογίας; :)
+1!!!!!!! Δεν ειναι κατι με το οποιο θα ασχοληθω στη σχολη μου αλλα ειναι πραγματικα ιδιαιτερα ενδιαφερον και γενικοτερα η μαθηματικη και φυσικη προσεγγιση των πραγματων;)!! Πολυ καλη ιδεα npb :D:D:no1::no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Βασικά, έλεγα να χωρίζαμε την θεματολογία σε 3 μέρη:


  • Μαθηματικά θεμέλια: Νευτώνεια Μηχανική, Διαφορική Γεωμετρία, Συνήθεις & Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις, Μη Γραμμική Ανάλυση & Θεωρία Χάους, Άλγεβρες Lie, Θεωρία Δυναμικού.

  • Φυσική εισαγωγή: Μηχανική Ρευστών, Μηχανική Lagrange-Hamilton, Ειδική και Γενική Σχετικότητα, Ηλεκτροδυναμική, Κβαντική Μηχανική, Στατιστική Φυσική, Ηλεκτρισμός & Οπτική, Στοιχεία Πυρηνικής - Ατομικής & Σωματιδιακής Φυσικής.

  • Αστρονομία & Αστροφυσική: Ουράνιος Μηχανική, Στοιχειώδη Σωματίδια, Κοσμολογία, Αστέρες & Αστρικά Φάσματα, Σφαιρική Τριγωνομετρία, Ημερολόγια, Τρίγωνα Θέσης, Τροχιακή Δυναμική, Μαθηματικά Μοντέλα Δομής Αστέρων, Ηλιακό Σύστημα, Παραγωγή & Διάδοση Ακτινοβολίας, Στοιχεία Φυσικής Ατμόσφαιρας, Γαλαξίες, Στοιχεία Φυσικής Μεσοαστρικής Ύλης, Εκλείψεις....
και ότι άλλο προκύψει στην πορεία...
Πειραζει να αρχισω με αποριες; :P
Ποια η διαφορα μεταξυ γενικης και ειδικης σχετικοτητας;
Το συμπαν και ο κοσμος ταυτιζονται σαν εννοιες;
Η ουρανιος μηχανικη διαφερει απο την κλασικη μηχανικη που κανουμε στο σχολειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Νομίζω πως ναι, το θέμα άλλωστε περιλαμβάνει και αυτές τις κατηγορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αγαπητή Fata morgana,

Η ειδικη θεωρια της σχετικοτητας διατυπωθηκε απο τον Einstein τον 1905 και περιλαμβανει 2 βασικα αξιωματα,οτι η ταχυτητα του φωτος ειναι ιδια για ολους τους παρατηρητες,ανεξαρτητα απο τη σχετικη τους κινηση και οτι οι νομοι της φυσικης που ισχυουν σε ενα αδρανειακο συστημα αναφορας,ειναι ιδιοι και σε καθε αλλο αδρανειακο συστημα αναφορας.Αδρανειακο συστημα αναφορας ειναι αυτο που δεν επιταχυνεται...
Η γενικη θεωρια της σχετικοτητας διατυπωθηκε το 1915 και εχει ως βασικη της αρχη την αρχη της ισοδυναμιας,συμφωνα με την οποια ενα μη αδρανειακο συστημα αναφορας(δηλαδη ενα συστημα που επιταχυνεται) ειναι ισοδυναμο με ενα βαρυτικο πεδιο.Με λιγα λογια δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν η επιταχυνση ενος σωματος οφειλεται στην κινηση του σε βαρυτικο πεδιο,η σε μη αδρανεικο συστημα αναφορας..Συνεπειες της γενικης σχετικοτητας ειναι και ολες οι τοσο γνωστες ανακαλυψεις,οπως μελανες οπες,διαστολη του χρονου κλπ
Σχετκα με τη δευτερη απορια σου,το συμπαν στα αγγλικα εκτος απο universe ειναι και cosmos:).Αλλα αν καταλαβαινω καλα την ερωτηση σου,ρωτας αν το συμπαν ταυτιζεται με τα παντα...Ε,λοιπον εξαρταται ποια κοσμολογικη θεωρια πιστευουμε,τιποτα δεν εχει επιβεβαιωθει ακομα.Αν το συμπαν μας ειναι ενα και μοναδικο,τοτε ειναι τα παντα.Αν ομως ισχυουν αλλες θεωριες,οπως του εκπυρωτικου συμπαντος,τοτε το δικο μας συμπαν ειναι απο παρα πολλα που υπαρχουν ταυτοχρονως...
Και τελος,η ουρανια μηχανικη ειναι η μελετη της κινησης των ουρανιων σωματων,μεσω της κλασσικης μηχανικης..Βασικα εργαλεια ειναι οι 3 νομοι του κεπλερ και φυσικα οι νομοι του νευτωνα,με πιο σημαντικο αυτον της παγκοσμιας ελξης..
Σε ορισμενα σημεια ισως εχω κανει παραλειψεις,αλλα αναγκαστικα για τη συντομια του post.Αν θελεις να ρωτησεις κατι πιο εξειδικευμενο,ευχαριστως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αγαπητή Fata morgana,

Η ειδικη θεωρια της σχετικοτητας διατυπωθηκε απο τον Einstein τον 1905 και περιλαμβανει 2 βασικα αξιωματα,οτι η ταχυτητα του φωτος ειναι ιδια για ολους τους παρατηρητες,ανεξαρτητα απο τη σχετικη τους κινηση και οτι οι νομοι της φυσικης που ισχυουν σε ενα αδρανειακο συστημα αναφορας,ειναι ιδιοι και σε καθε αλλο αδρανειακο συστημα αναφορας.Αδρανειακο συστημα αναφορας ειναι αυτο που δεν επιταχυνεται...

Εγώ πάντως, σπάω το κεφάλι μου, και δε μπορώ να κατανοήσω το "πείραμα" με τις αγελάδες... Στη φυσική του σημασία αναφέρομαι...
------------------------------------------------------------------



Θέλω να ρωτήσω, ποια είναι η διαφορά της αστρονομίας από την κοσμολογία... Αν θεωρησουμε ότι το σύμπαν ταυτίζεται με τον κόσμο ως έννοια, και ότι το σύμπαν είναι ουσιαστικά το σύνολο των ουρανίων σωμάτων και ότι και οι δύο ασχολούνται με θέματα όπως οι μαύρες τρύπες ή η σκοτεινή ύλη, ή τη μεγάλη έκρηξη, τότε σε τι ακριβώς διαφέρουν?

Και ακόμα, θέλω να μάθω, πώς μπορούμε σίγουρα να ξέρουμε αν θα συνεχιστεί αυτή η συνεχής διαστολή του σύμπαντος, ή αν θα αρχίσει αυτό, κάποια στιγμή να συστέλλεται? Υπάρχει κάποια πιθανότητα συστολής του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Συγχωρεσε με που δεν ξερω το πειραμα με τις αγελαδες,φανταζομαι ομως περι τινος προκειται....

Ειναι γεγονος οτι υπαρχει μια συγχυση στην αναφορα των εννοιων κοσμολογια,αστροφυσικη αστρονομια κλπ...Παντως αυτο που ισχυει ειναι οτι η αστρονομια ειναι η γενικοτερη επιστημη,και η κοσμολογια και η αστροφυσικη αποτελουν κλαδους της.Η διαφορα λοιπον της κοσμολογιας με την αστρονομια ειναι οτι μελετα την προελευση,τη δομη και την εξελιξη του συμπαντος,ασχολειται δηλαδη ειδικα με αυτο το θεμα..Η πληρης κατανοηση ομως καθε επιμερους κλαδου της αστρονομιας,απαιτει καταρτιση και στους υπολοιπους,ετσι ωστε ο καθε αστρονομος να ειναι εκτος απο το αντικειμενο ειδικευσης του,και λιγο απο τα αλλα...Το αν το συμπαν θα συνεχισει να διαστελλεται ή οχι,εξαρταται απο την πυκνοτητα του..Αν αυτη ειναι μεγαλυτερη απο μια συγκεκριμενη τιμη, την κρισιμη πυκνοτητα,τοτε καποια στιγμη θα σταματησει η διαστολη και θα αρχισει η συστολη μεχρι το αντιστροφο της μεγαλης εκρηξης,τη μεγαλη συνθλιψη(Big Crunch).Αν ειναι μικροτερη τοτε το συμπαν θα διαστελλεται για παντα,θα ειναι οπως λεμε ανοιχτο.Αν δε, ισουται με την κρισιμη πυκνοτητα τοτε το συμπαν χαρακτιριζεται επιπεδο,και η διαστολη θα σταματησει οριακα στο απειρο.
Μεχρι τα εως τωρα δεδομενα,το συμπαν θεωρειται επιπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι ελενη,συμφωνω μαζι σου.Απλως παρελειψα να το αναφερω για να μην μακρυγορησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Αγαπητή Fata morgana,

Η ειδικη θεωρια της σχετικοτητας διατυπωθηκε απο τον Einstein τον 1905 και περιλαμβανει 2 βασικα αξιωματα,οτι η ταχυτητα του φωτος ειναι ιδια για ολους τους παρατηρητες,ανεξαρτητα απο τη σχετικη τους κινηση και οτι οι νομοι της φυσικης που ισχυουν σε ενα αδρανειακο συστημα αναφορας,ειναι ιδιοι και σε καθε αλλο αδρανειακο συστημα αναφορας.Αδρανειακο συστημα αναφορας ειναι αυτο που δεν επιταχυνεται...

Και τελος,η ουρανια μηχανικη ειναι η μελετη της κινησης των ουρανιων σωματων,μεσω της κλασσικης μηχανικης..Βασικα εργαλεια ειναι οι 3 νομοι του κεπλερ και φυσικα οι νομοι του νευτωνα,με πιο σημαντικο αυτον της παγκοσμιας ελξης..
Σε ορισμενα σημεια ισως εχω κανει παραλειψεις,αλλα αναγκαστικα για τη συντομια του post.Αν θελεις να ρωτησεις κατι πιο εξειδικευμενο,ευχαριστως:)

Δεν υπάρχουν επιταχυνόμενα αδρανειακά συστήματα αναφοράς; ;)
Λοιπόν, η ειδική σχετικότητα έρχεται να συμπληρώσει τους νόμους κίνησης της Νευτώνιας Μηχανικής (που ισχύουν για πολύ μικρές ταχύτητες) για περιπτώσεις κίνησης με ταχύτητες οριακά κοντά στην ταχύτητα του φωτός στο κενό . Αν θέλετε μπορώ να παραθέσω την απόδειξη, γιατί η ταχύτητα είναι η μέγιστη δυνατή ταχύτητα στην φύση και αποτελεί μια οριακή τιμή, όπου όλα τα υλικά σώματα κινούνται με ταχύτητες κάτω από αυτήν...

Μαθηματικά, φίλε koyote έχεις καταλάβει τι είναι το αδρανειακό σύστημα αναφοράς; Από πού προέκυψε; Καλό είναι να ξεκινήσουμε να συζητάμε όλες τις έννοιες από το μηδέν. Προσωπικά, δεν κατάλαβα τι είναι το αδρανειακό σύστημα αναφοράς, ας το ξέρω...:P

Η ουράνιος μηχανική, αποτελεί ένα ολόκληρο κεφάλαιο της αναλυτικής μηχανικής (μηχανική Lagrange-Hamilton) και ασχολείται με την δυναμική και κινηματική των ουρανίων σωμάτων. Η δυναμική και η κινηματική αποτελούν την μηχανική. Με βασικές έννοιες από την κλασική ή Νευτώνεια μηχανική, ξεκινάει με το πρόβλημα της κεντρικής δύναμης και την κινηματική για ένα υλικό σημείο στο επίπεδο της εκλειπτικής (ηλιακό σύστημα) και την μελέτη των νόμων Kepler, συνεχίζει με το πρόβλημα των 2-σωμάτων, το πρόβλημα των 3-σωμάτων, το πρόβλημα των ν-σωμάτων, το περιορισμένο πρόβλημα των 3-σωμάτων συνδυάζοντας έννοιες από την θεωρία κεντρικών πεδίων και θεωρία διαταραχών της μη γραμμικής ανάλυσης. Είναι τόσο εξελισσόμενος κλάδος της επιστήμης, αφού πλέον τα περισσότερα φυσικά προβλήματα αυτής, γίνονται πλέον μέσω αριθμητικών προσομοιώσεων (μοντέλων), δηλ., μαθηματικών μοντέλων μέσω της αριθμητικής ανάλυσης (κλάδου των υπολογιστικών μαθηματικών και πληροφορικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πανω στη βιασυνη μου νομιζω οτι δεν εκανα και πολυ σαφες αυτο που ηθελα να πω...Αδρανειακο συστημα αναφορας ειναι ενα συστημα που δεν επιταχυνεται σε σχεση με ενα αλλο αδρανειακο...Κακως το παρελειψα..
Φιλε nPb,ρωτας αν υπαρχει επιταχυνομενο συστημα αναφορας..Επιταχυνομενο σε σχεση με τι?Παντως με μια ματια που εριξα τωρα στη wikipedia,το αδρανειακο συστημα αναφορας αναφερεται κι εκει ως μη επιταχυνομενο συστημα...
https://el.wikipedia.org/wiki/Ειδική_σχετικότητα
Αλλος ορισμος που μου ηρθε στο μυαλο,ειναι ενα συστημα στο οποιο ισχυουν οι 2 πρωτοι νομοι του νευτωνα,δεν ξερω ποιος ειναι πιο πληρης...
Γενικα δεν ειμαι ειδικος στα συστημα αναφορας,καθοτι μαθητης ακομα,αλλα ξερω απο που προηλθε και λιγα για το μαθηματικο του υποβαθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε...:p
Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο μετά τις 18/9 θα παραθέσω τις αποδείξεις δυο βασικών ενοτήτων της ειδικής σχετικότητας: c είναι η μέγιστη ταχύτητα και την σχέση ισοδυναμίας ενέργειας-ύλης.





Υ.Σ.: Επειδή σε εκτιμώ πάρα πολύ Γιώργο, για τις φυσικές ανησυχίες σου :p σου συστήνω δυο καλά βιβλία Ειδικής Σχετικότητας που διδάσκονται στο εξωτερικό σε διάφορα Τμ.Φυσικής ή Μαθηματικών. Τα συγκεκριμένα βιβλία, μου τα πρότεινε ο Ολλανδός καθηγητής μου, όταν κάναμε το ανάλογο μάθημα στο Τμήμα μου.
  • Ειδική Θεωρία Σχετικότητας, A. P. French, Αθήνα 1972 ή στα Αγγλικά: Special Relativity (A.P.French, M.I.T. series) ένα αρκετά καλό βιβλίο με ιδιαίτερη έμφαση στην φυσική διατύπωση της θεωρίας
  • Εισαγωγή στην Ειδική Σχετικότητα, W. Rindler, Εκδ. Leader Books είναι πολύ καλό διότι περιέχει και την διαφορική γεωμετρία για τον χωροχρόνο Minkowski (με εκτενή χρήση τανυστικής ανάλυσης) ενώ δίνει μεγάλη έμφαση στην μαθηματική διατύπωση της θεωρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!Η αληθεια ειναι πως η κυριοτερη ενασχοληση μου δεν ηταν η σχετικοτητα και επομενως δεν ειμαι ειδικος,οποτε τα βιβλια αυτα θα μου φανουν χρησιμα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Απλά η Αστρονομία είναι ένας τομέας που συμπεριλαβάνει πολλά πράγματα..όπως ηλιακό συστήμα,αστέρες κτλ..ενώ η κοσμολογία έχει να κάνει κυρίως με μαυρες τρύπες και όσα αναφερες.Όμως ούτε εγω μπορώ να βρω ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους.

Αυτό που ρώτας έχει να κάνει με την κρίσιμη πυκνότητα..
Ας τα πάρουμε από την αρχή...
Αν δεν υπήρχε καθόλου μάζα στο Σύμπαν, αυτό θα διαστελλόταν για πάντα, και η ταχύτητα με την οποία θα απομακρύνονταν μεταξύ τους τα αντικείμενα που θα βρίσκονταν σε ακινησία ως προς το διαστελλόμενο σύμπαν, δεν θα μεταβαλλόταν καθώς το Σύμπαν θα επεκτεινόταν.
Γνωρίζουμε φυσικά ότι το Σύμπαν δεν είναι άδειο αλλά γεμάτο με ύλη και η συνηθισμένη ύλη έλκει άλλη ύλη μέσω των δυνάμεων βαρύτητας, προκαλώντας έτσι επιβράδυνση στη διαστολή του σύμπαντος.
Αν η πυκνότητα του σύμπαντος υπερβαίνει κάποιο συγκεκριμένο όριο, γνωστό ως κρίσιμη πυκνότητα, αυτή η βαρυτική έλξη θα είναι αρκετά ισχυρή ώστε να σταματήσει τη διαστολή και στη συνέχεια να την αντιστρέψει κάνοντας το Σύμπαν να καταρρεύσει τελικά στη μεγάλη σύνθλιψη.
Από την άλλη πλευρά, αν η μέση πυκνότητα του σύμπαντος είναι μικρότερη από την κρίσιμη πυκνότητα, το σύμπαν θα διαστέλλεται για πάντα, και μάλιστα μετά από κάποιο σημείο η διαστολή προχωρεί σαν να ήταν το σύμπαν άδειο από ύλη.
Ένα "κρίσιμο σύμπαν", με μια κρίσιμη πυκνότητα ισορροπεί μεταξύ αυτών των δύο δυνατοτήτων.

Όμως επειδή γνωρίζουμε για την σκοτεινή ύλη,το ποσοστό της μπορεί να επηρεάσει αρκετά το ''μέλλον'' του Σύμπαντος...
Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική...


Οκ, ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή επιτυγχάνεται ισορροπία αναφορικά με την κρίσιμη πύκνότητα αν κατάλαβα καλά... Έτσι δε δικαιολογούνται και τα προβλήματα του πληθωριστικού μοντέλου σχετικά με την επιπεδότητα του σύμπαντός?

Όμως μου προέκυψε μία ερώτηση... Αναφέρθηκες στη σκοτεινή ύλη, που μπορεί να επηρεάσει αυτήν την ισορροπία...
Νομίζω όμως ότι η σκοτεινή αλλά και η κανονική ύλη αποτελούν ένα σχετικά μικρό ποσοστό του σύμπαντος. Και ότι το υπόλοιπο σύμπαν αποτελείται από το κενό... Αν είναι λοιπόν μεγάλη η διαφορά μεταξύ σκοτεινής/κανονικής ύλης και κενού, τότε η ισορροπία, πώς επιτυγχάνεται?
Ή η υπάρχουσα αναλογία μεταξύ των δύο αυτών ειδών αποτελεί το όριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω, ποια είναι η διαφορά της αστρονομίας από την κοσμολογία... Αν θεωρησουμε ότι το σύμπαν ταυτίζεται με τον κόσμο ως έννοια, και ότι το σύμπαν είναι ουσιαστικά το σύνολο των ουρανίων σωμάτων και ότι και οι δύο ασχολούνται με θέματα όπως οι μαύρες τρύπες ή η σκοτεινή ύλη, ή τη μεγάλη έκρηξη, τότε σε τι ακριβώς διαφέρουν?
Ταυτιζεται το συμπαν με τον κοσμο; Νομιζω αυτο ειναι το κλειδι.. Αν τατυτιζεται καταρρεουν οι θεωριες περι παραλληλων συμπαντων ας πουμε..
Αληθεια, οι θεωριες αυτες ειναι αποδειξιμες; Γιατι να υιοθετειται (ή μαλλον γιατι να γινεται ευρεως γνωστη..) μια θεωρια αφου δεν εχει αποδειχτει;

Απλά η Αστρονομία είναι ένας τομέας που συμπεριλαβάνει πολλά πράγματα..όπως ηλιακό συστήμα,αστέρες κτλ..ενώ η κοσμολογία έχει να κάνει κυρίως με μαυρες τρύπες και όσα αναφερες.Όμως ούτε εγω μπορώ να βρω ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους.

Αυτό που ρώτας έχει να κάνει με την κρίσιμη πυκνότητα..
Ας τα πάρουμε από την αρχή...
Αν δεν υπήρχε καθόλου μάζα στο Σύμπαν, αυτό θα διαστελλόταν για πάντα, και η ταχύτητα με την οποία θα απομακρύνονταν μεταξύ τους τα αντικείμενα που θα βρίσκονταν σε ακινησία ως προς το διαστελλόμενο σύμπαν, δεν θα μεταβαλλόταν καθώς το Σύμπαν θα επεκτεινόταν.
Γνωρίζουμε φυσικά ότι το Σύμπαν δεν είναι άδειο αλλά γεμάτο με ύλη και η συνηθισμένη ύλη έλκει άλλη ύλη μέσω των δυνάμεων βαρύτητας, προκαλώντας έτσι επιβράδυνση στη διαστολή του σύμπαντος.
Αν η πυκνότητα του σύμπαντος υπερβαίνει κάποιο συγκεκριμένο όριο, γνωστό ως κρίσιμη πυκνότητα, αυτή η βαρυτική έλξη θα είναι αρκετά ισχυρή ώστε να σταματήσει τη διαστολή και στη συνέχεια να την αντιστρέψει κάνοντας το Σύμπαν να καταρρεύσει τελικά στη μεγάλη σύνθλιψη.
Από την άλλη πλευρά, αν η μέση πυκνότητα του σύμπαντος είναι μικρότερη από την κρίσιμη πυκνότητα, το σύμπαν θα διαστέλλεται για πάντα, και μάλιστα μετά από κάποιο σημείο η διαστολή προχωρεί σαν να ήταν το σύμπαν άδειο από ύλη.
Ένα "κρίσιμο σύμπαν", με μια κρίσιμη πυκνότητα ισορροπεί μεταξύ αυτών των δύο δυνατοτήτων.

Όμως επειδή γνωρίζουμε για την σκοτεινή ύλη,το ποσοστό της μπορεί να επηρεάσει αρκετά το ''μέλλον'' του Σύμπαντος...
Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική...
Αυτα τα δυο δεν αυτοαναιρουνται; :D
Ο κογιοτ, αν δεν κανω λαθος, ανεφερε οτι ξερουμε πως η πυκνοτητα του συμπαντος ισουται με την κρισιμη πυκνοτητα και αρα το συμπαν χαρακτιριζεται επιπεδο,και η διαστολη θα σταματησει οριακα στο απειρο. Μα αυτο δε συμβαινει συμφωνα με τα λεγομενα σου οταν η πυκνοτητα ειναι μικροτερη της κρισιμης; Το συμπαν εντελει διαστελλεται και στις δυο περιπτωσεις;

Πανω στη βιασυνη μου νομιζω οτι δεν εκανα και πολυ σαφες αυτο που ηθελα να πω...Αδρανειακο συστημα αναφορας ειναι ενα συστημα που δεν επιταχυνεται σε σχεση με ενα αλλο αδρανειακο...Κακως το παρελειψα..
Φιλε nPb,ρωτας αν υπαρχει επιταχυνομενο συστημα αναφορας..Επιταχυνομενο σε σχεση με τι?Παντως με μια ματια που εριξα τωρα στη wikipedia,το αδρανειακο συστημα αναφορας αναφερεται κι εκει ως μη επιταχυνομενο συστημα...
https://el.wikipedia.org/wiki/Ειδική_σχετικότητα
Αλλος ορισμος που μου ηρθε στο μυαλο,ειναι ενα συστημα στο οποιο ισχυουν οι 2 πρωτοι νομοι του νευτωνα,δεν ξερω ποιος ειναι πιο πληρης...
Γενικα δεν ειμαι ειδικος στα συστημα αναφορας,καθοτι μαθητης ακομα,αλλα ξερω απο που προηλθε και λιγα για το μαθηματικο του υποβαθρο
Λοιπον, για να τα ξεκαθαρισω. Ενα συστημα χαρακτηριζεται αδρανειακο οταν εχει ειτε μηδενικη ειτε σταθερη ταχυτητα σε σχεση με καποιο ευρυτερο συστημα σωστα; Οποτε, ποιο το νοημα του επιταχυνομενου αδρανειακου συστηματος;

Παρεμπιπτοντως, ευχαριστω κογιοτ! :D
-----------------------------------------
Και κατι ακομα. Η σκοτεινη υλη εχει ολα τα χαρακτηριστικα της ''κανονικης'';


Αν μου παραθεσετε πηγη θα ειμαι πληρως ευχαριστημενη, αλλα προτιμω μια συντομη και περιεκτικη εξηγηση, αν γινεται.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Ασχολουμαι και εγω με την ερασιτεχνικη αστρονομια..Ειναι κατι που με προσελκυε απο πολυ μικρη και που το αγαπαω πραγματιικα γιαυτο και σκεφτομαι να το ακολουθησω και ως επαγγελμα.. περυσι αρχισα να ασχολουμαι πιο εντατικα (εξειδικευμενα βιβλια)και φετος απεκτησα και το πρωτο μου τηλεσκοπιο:D
Ειναι πραγματικα μια μαγευτικη επιστημη και κατα τη γνωμη μου εξαιρετικα χρησιμη για την εξελιξη της ανθρωποτητας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Καμία θεωρία δεν έχει αποδειχτεί πλήρως για αυτό και δεν είμαστε σίγουροι για το τι συμβαίνει.Το μόνο που έχουμε είναι παρατηρήσεις και τίποτα άλλο...Ακόμα και η θεωρία της μεγάλης Έκρηξης δεν είναι αποδεδειγμένη απλά είναι αυτή που εξηγεί με βάση τις παρατηρήσεις που έχουμε τώρα.




Είπα ακριβώς αυτό που έγραψε ο Γιώργος,προφανώς δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα..Αλλά με κάλυψε ο Γιώργος..





Η σκοτεινή ύλη δεν γνωρίζουμε τι περιέχει ακριβώς...
https://el.wikipedia.org/wiki/Σκοτεινή_ύλη
Αχ, ξαναδιαβασε το μηνυμα μου και δωσε λιγο περισσοτερη βαση σε αυτα που εχω υπογραμμισει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μόλις σήμερα είδα τυχαία αυτό το θέμα και έσπευσα στην παρέα των αστροφυσικών - κοσμολόγων - μαθηματικών!!! Τι κρίμα που δεν το είδα νωρίτερα! Ένιγουεϊ...

Αν έχετε περάσει από τη Γ' Λυκείου, ένα πολύ ωραίο βιβλίο που μπορείτε να διαβάσετε και να καταλάβετε σχετικά εύκολα είναι το "Χρονικό του χρόνου" του Stephen Hawking. είναι ένας επστήμονας που εγώ θαυμάζω. Θα βοηθήσει αρχάριους και πεπειραμένους να καταλάβουν πάρα πολλά πράγματα. Έχει απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα που τέθηκαν εδώ. Έχει 12 κεφάλαια, εγώ μέχρι στιγμής είμαι στο 8ο και προχωρώ ταχύτατα!.. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...
Επίσης επισκευθείτε το site: https://www.spacetelescope.org/
κι εγώ ασχολούμαι από πολύ μικρός με το αντικείμενο. Πέρασα Πληροφορική Οικονομικού Παν. Αθηνών και θα βρώ τρόπο επαγγελματικά να βγω στο χώρο της αστρονομίας. Έχω τη δυνατότητα, νομίζω... ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Μόλις σήμερα είδα τυχαία αυτό το θέμα και έσπευσα στην παρέα των αστροφυσικών - κοσμολόγων - μαθηματικών!!! Τι κρίμα που δεν το είδα νωρίτερα! Ένιγουεϊ...

Αν έχετε περάσει από τη Γ' Λυκείου, ένα πολύ ωραίο βιβλίο που μπορείτε να διαβάσετε και να καταλάβετε σχετικά εύκολα είναι το "Χρονικό του χρόνου" του Stephen Hawking. είναι ένας επστήμονας που εγώ θαυμάζω. Θα βοηθήσει αρχάριους και πεπειραμένους να καταλάβουν πάρα πολλά πράγματα. Έχει απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα που τέθηκαν εδώ. Έχει 12 κεφάλαια, εγώ μέχρι στιγμής είμαι στο 8ο και προχωρώ ταχύτατα!.. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...
Επίσης επισκευθείτε το site: https://www.spacetelescope.org/
κι εγώ ασχολούμαι από πολύ μικρός με το αντικείμενο. Πέρασα Πληροφορική Οικονομικού Παν. Αθηνών και θα βρώ τρόπο επαγγελματικά να βγω στο χώρο της αστρονομίας. Έχω τη δυνατότητα, νομίζω... ε;
Ναι ειναι ενα πολυ αξιολογο βιβλιο...επισης και το Συμπαν που αγαπησα ειναι εξαιρετικο..των Δανεζη-Θεοδωσιου..ωστοσο ειναι για γνωστες μαθηματικων και φυσικης απο β και πανω λυκειου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Blast_791, έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς με τον κλάδο της Αστρονομίας μέσω Πληροφορικής, αν γοητευτείς και από τα υπολογιστικά μαθηματικά (αριθμητική ανάλυση). Σήμερα η περισσότερη έρευνα στο περιορισμένο πρόβλημα των 3-σωμάτων,..κ.α. (ουράνιο μηχανική/ αστροφυσική) γίνεται μέσω της αριθμητικής ανάλυσης σε πρώτη φάση, της υπολογιστικής φυσικής ή της υπολογιστικής ρευστομηχανικής σε προχωρημένη φάση (μεταπτυχιακά). Αυτοί οι κλάδοι όπως και ο αυτοτελής κλάδος-βάση της αριθμητικής ανάλυσης, είναι άμεσα συνειφασμένοι με τον προγραμματισμό σε γλώσσα Fortran 90 ή και C++.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδια αν ξερετε να μου πειτε γιατι εγινε αυτο πειτε μου...
μια μερα στις 5 η ωρα βγηκα στην ταρατσα στο εξοχικο να χαζεψω και βλεπω ενα πολυ φωτεινο, νομιζω ηταν η Αφροδιτη τετοια ωρα. Οποτε το κοιταω το κοιταω και ξαφνικα αρχισε να σβηνει αργα...! Εσβησε μεχρι που εγινε πολυ αμυδρο και μετα απο κανα μισο λεπτο περιπου ξανα αναψε!!! Μετα απο κανα πενταλεπτο επαναληφθηκε αυτο το πραγμα... εχετε καμια εξηγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top