Επιστροφή βιβλίων

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
και η οικογένεια ;)
σύμφωνοι αλλά επειδή θεωρώ ότι όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης εκτός από τα ίδια τα παιδιά που το κάνουν εξάλλου στο θέμα του μίσους προς το διάβασμα πιο μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το ίδιο το σχολείο παρά η οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ναι καλά, αν έχεις πατέρα ή μάνα μουσκάρι που δεν ανοίγει βιβλίο , σου φταίει το σχολείο μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ναι καλά, αν έχεις πατέρα ή μάνα μουσκάρι που δεν ανοίγει βιβλίο , σου φταίει το σχολείο μετά...
άσετο τώρα σηκώνει μεγάλη συζήτηση και τωρα δεν εχω και την καλύτερη πνευματική διαύγεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexis1468

Νεοφερμένος

Ο alexis1468 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά σε εμάς δεν μας επιτρέπουν " οι κάπως περίεργοι καθηγητές" να σημειόνουμε τίποτα στα βιβλία. Ούτε με μολύβι. Πάλι καλα υπάρχουν και κάποιοι καθηγητές οι οποίοι μας αφήνουν να κρατάμε σημειώσεις. Αυτή η απόφαση του υπουργείου ήταν λογος κατάληψης στο σχολείο μας. Αλλά κράτησε μόνο 1 μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το μέτρο. Η χώρα μας είναι από τις λίγες χώρες παγκοσμίως που δίνονται ΔΩΡΕΑΝ τα σχολικά βιβλία, πράγμα που δεν το έχουμε εντιληφθεί και συνεχώς γκρινιάζουμε για την υποχρηματοδότηση την ίδια στιγμή που αν δείτε το κόστος εκτύπωσης των σχολικών βιβλίων όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης για τους Έλληνες μαθητές θα εκπλαγείτε.

Το Υπουργείο Παιδείας δαπανά υπέρογκα ποσά για την εκτύπωση των βιβλίων μας, την ίδια στιγμή που θα μπορούσαν να διεοχετευτούν αλλού.

12 τάξεις (δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο)επί 140.000 αντίτυπα για κάθε μάθημα επί των αριθμό του κάθε μαθήματος επί το κόστος του κάθε βιβλίου αγγίζει πολλά εκατομμύρια Ευρώ.

Κι εμείς δεν το σεβόμαστε και τα καταστρέφουμε την ίδια στιγμή που στην Ευρώπη κιόλας δε δαπανούνται τέτοια ποσά για να έχει το προνόμιο κάθε μαθητής να έχει το δικό του βιβλίο δωρεάν.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εφόσον θα πάνε για ανακύκλωση γιατί δε θέλουν να μη σημειώνουμε;;; Αυτό έχω ως απορία...

ΕΜάς δε μας είπαν τίποτα πάντως...

Ίσως ακούστηκα κάπως αλλά δε βλάπτει που και που αν σεβόμαστε κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω οσα χρονια πηγαινα σχολειο δεν ακουσα κατι τετοιο. Παντως το θεωρω βαρβαρο να ζητανε απο τους μαθητες να μην σημειωνουνε. Προσωπικα δεν μπορω να λειτουργησω χωρις να σημειωνω πανω στα βιβλια, σε βαθμο ψυχωσης! Μου φαινεται οτι σημειωνοντας τα βασικα στοιχεια καποιου μαθηματος μου εντυπωνεται καλυτερα στο μυαλο... Επισης καποια βιβλια εχουν πολυ κακης ποιοτητας βιβλιοδεσια με αποτελεσμα μετα απο καποιο διαστημα χρησης να... "φευγουν" οι σελιδες! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα, η χρηματοδότηση είναι πολύ μεγαλύτερη απο κάθε άλλη χώρα. Ακόμη και η συγγραφή των βιβλίων είναι έργο με αμοιβές που περνάει από διαγωνισμό. Πρόχειρο παράδειγμα που άκουσα προσφατα το βιβλιο φυσικής κατευθυνσης Γ λυκείου του οποίου η συγγραφική ομάδα (4 άτομα) πληρώθηκε με 25 εκατομμύρια δραχμές για τη συγγραφή και μάλιστα πριν δεκα χρόνια. Το θέμα είναι αν όντως όλο αυτό το κόστος έχει ως αποτέλεσμα σωστά βιβλία για μαθητές. Εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικής έκδοσης σχολικών βιβλίων, για να υπάρχει ανταγωνισμός σε ποιότητα και κόστος. Το κάθε σχολείο ή ακόμη και ο κάθε καθηγητής θα μπορεί να προτείνει όποιο τον καλύπτει καλύτερα, μέσα από επαρκη αιτιολόγηση, όμως και οχι με πελατειακές σχέσεις με εκδοτικούς οίκους. Έτσι γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Παράλληλα, για να μπορούμε να μιλάμε για δωρεάν παιδεία, το κόστος των σχολικών βιβλίων θα έρχεται ως ετήσιο κρατικό επίδομα στην οικογένεια ή, στη χειρότερη, επιστροφή των χρημάτων με την επίδειξη της απόδειξης αγοράς.
-----------------------------------------
Εγω οσα χρονια πηγαινα σχολειο δεν ακουσα κατι τετοιο. Παντως το θεωρω βαρβαρο να ζητανε απο τους μαθητες να μην σημειωνουνε. Προσωπικα δεν μπορω να λειτουργησω χωρις να σημειωνω πανω στα βιβλια, σε βαθμο ψυχωσης! Μου φαινεται οτι σημειωνοντας τα βασικα στοιχεια καποιου μαθηματος μου εντυπωνεται καλυτερα στο μυαλο... Επισης καποια βιβλια εχουν πολυ κακης ποιοτητας βιβλιοδεσια με αποτελεσμα μετα απο καποιο διαστημα χρησης να... "φευγουν" οι σελιδες! :p

Πέμπτη πήρα βιβλίο ΑΕΠΠ, το φύλαξα, Δευτέρα το πήρα σχολείο για να κάνω μάθημα και μόλις το άνοιξα άρχισε να διαλύεται. Ναι, αυτό δεν το λες ακριβώς "κάποιο χρονικό διάστημα".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ξερω για ΑΕΠΠ (λογω θετικης) παντως περυσι η Φυσικη διαλυθηκε κατα το Φλεβαρη, η Βιολογια κατ. κατα τον Απριλη και η Χημεια κατ. οταν εκανα επαναληψη το Πασχα! Αφου τωρα που ξαναδινω πηγα και ξανα αγορασα ΟΛΑ τα βιβλια των πανελλαδικως εξεταζομενων μαθηματων εκτος απο την Εκθεση (της οποιας το βιβλιο ειναι ανεγγιχτο :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το περίεργο είναι πως αυτά που στέλνει ο οργανισμός στα βιβλιοπωλεία δεν έχουν ποτέ κανένα πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γενικά πρέπει να αναδιαρθρωθεί το θένα με τα βιβλία. ΤΟ ξέρετε ότι κάθε χρόνο οι συγγραφείς των σχολικών βιβλίων πληρώνονται; Κάθε φορά που επανεκδίδεται δηλάδή κάθε σχολική χρονιά πληρώνονται. ΜΕ αποτέλεσμα όσοι έχουν μέσο να πείθουν το Pαιδαγωγικό Ινστιτούτο να τα κρατά κι άλλο ώστε να παίρνουν χρήματα. Δεν είνaι τυχαίο που κάποια βιβλία κοντεύουν να μπουν στο Αρχαιολογικό Μουσείο. :P
ΚΑι γι'αυτό είμαι πολύ σύμφωνος που τα άλλαξε όλα η Γιαννάκου και δημοτικό και γυμνάσιο.

Εγώ λέω να πληρώνονται μια φορά όταν το γράφουν και να υπάρχει ένα όριο στο χρονικό διάστημα που θα εκδίδονται. Επίσης θα μπορούν να αξιολογούνται από όλους τους καθηγητές σε ένα πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Και για να μη ξεφεύγω από το θέμα καλά κάνουν και τα ανακυκλώνουν μπας και ανανεώσουμε το εργαστήριο Πληροφορικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ολα τα βιβλια του Γενικου (πρωην Ενιαιου) λυκειου πρωτοβγηκαν το σχολικο ετος 1999-2000, δηλαδη την πρωτη χρονια που εφαρμοστηκε το συστημα με τις κατευθυνσεις. Μοναδικη εξαιρεση το βιβλιο της Βιολογιας ΓΠ Γ' Λυκειου που εχει αλλαξει 2 η 3 φορες νομιζω... Και επισης το βιβλιο Χημειας Θετικης Κατευθυνσης Γ' Λυκειου πρωτοβγηκε το 1991 (νομιζω) και ειναι το βιβλιο Χημειας 1ης και 2ης Δεσμης Γ' Λυκειου με αλλο εξωφυλλο! :p

Τωρα για τα βιβλια του Γυμνασιου ενα θα σας πω: στο Γυμνασιο ειχα τα ιδια βιβλια με τη μανα μου (που πηγε Γυμνασιο την περιοδο 1983-1986) :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι αλλα η αλγεβρα πρωτοβγηκε το 1994...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ναι αλλα η αλγεβρα πρωτοβγηκε το 1994...
Ναι, σωστος το ειχα ξεχασει... Το '91 νομιζω οτι βγηκε κι αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και η Άλγεβρα Α' Λυκείου 20 χρόνια κοντεύει να κλείσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Από το 1990 άστα....Έλεος. Ποτέ μου δε συμπάθησα αυτό το βιβλίο. Σκατά ήταν. Σε αποθάρρυνε και αν το διαβάσεις έτσι όπως ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά πάντως εμείς γράφουμε σε όλα τα βιβλία. Εγώ μάλιστα τα έντυσα και έβαλα ετικέτα με το όνομά μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγώ μάλιστα τα έντυσα και έβαλα ετικέτα με το όνομά μου:P
Η τελευταια χρονια που το εκανα αυτο ηταν η Ε' Δημοτικου! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σιγά μη δώσω την άλγεβρα πίσω....Δε παίζει με τίποτα:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
υπαρχει περιπτωση να υποχρεωθειτε να το κανετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι βέβαια! Δε μας έχουν πει τίποτα τέτοιο! Τα βιβλία αυτά μπορεί να μας είναι απαραίτητα και για του χρόνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top