Επιστροφή βιβλίων

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ενώ η καταστροφή της δημόσιας περιουσίας δεν είναι;;;

Φυσικά και συμφωνώ με το μέτρο, καθώς επίσης και με όλες τις πτυχές που η απόφαση αναλύει. Στο εξωτερικό που τα βιβλία αγοράζονται με κόστος του μαθητή δεν συμβαίνουν αυτά τα καφριλίκια. Ας καταλάβουμε λοιπόν οτι από τη στιγμή που τα πληρώνει το κοινωνικό σύνολο ούτε καν μας ανήκουν.
Οι μαθητές των ιδιωτικών μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν αφού τα πληρώνουν τα βιβλία τους. Φυσικά, ομοίως με όλους τους άλλους μαθητές, αυτό δείχνει πνευματική φτώχια, οικολογική αναισθησία κ.ο.κ Απλά δεν παίζει το θέμα της καταστροφής δημόσιας περιουσίας

Ας εφαρμόσουν τότε τα δίκτυα τάξεων με server και tablet pc, με ταυτόχρονη κατάργηση των έγγραφων εγχειριδίων. Εγώ το έχω συζητήσει εδώ και πολλά χρόνια με τους καθηγητές. Το μόνο σχολείο που το εφαρμόζει πιλοτικά σήμερα είναι τα ιδιωτικό του Δούκα στο Μαρούσι νομίζω.

Αναρωτιέμαι πραγματικά πόσοι απο μας τα κρατάμε...Γιατί συνήθως οι περισσότεροι ή που θα τις κάψουνε τις...αναμνήσεις ή που θα τις κάνουμε φύλλο και φτερό στο προαύλιο την τελευταία μέρα των εξετάσεων. Ας κοιτάξουμε πρώτα που φταίμε εμείς και μετά ας κατηγορήσουμε την πολιτεία που ουσιαστικά για την κατάσταση που βιώνει φταίει αποκλειστικά ο νόμιμος ιδιοκτήτης της, οι πολίτες.

Δηλαδή εμείς δεν είμαστε στο σύνολο που τα πληρώνει και μετ παραπάνω; Δεν έχουμε δικαίωμα να τα κάνουμε ότι θέλουμε; Εγώ προσωπικά θέλω να τα κρατήσω και για να ανατρέξω για τις επόμενες χρονιές όπως έχω ήδη κάνει και για τις αναμνήσεις. Σε πληροφορώ πως μόλις ανακύκλωσα το 95% των βιβλίων του δημοτικού γιατί δεν χωρούσαν, κράτησα μόνο την γλώσσα για ενθύμιο. Από το γυμνάσιο έχω σχεδόν όλα τα βιβλία. Αυτό που προτείνεις για τις εξετάσει καλό είναι, αλλά θα κοστίσει πιο πολύ και από 10 χρονιές γραφικής ύλης, θα μου πεις αξίζει μιας και θα αποδώσει τα χρήματα του, αλλά πάντα υπάρχουν φθορές στα πάντα. Ενώ αυτό με την ανακύκλωση είναι καλύτερο, αρκεί να συμβεί στην πράξη. Όσο για τη πολιτεία φταίει και για το άθλιο εκπαιδευτικό της σύστημα και για το χρηματισμό των πολιτικών και για όλα. Αλλά βέβαια, μελλοντικός πολιτικός δεν είσαι;


Μαθηματικά και Αρχαία τα κρατάω οπωσδήποτε..
Μπορεί να χρειαστεί να ανατρέξω σε κάποιο από αυτά την επόμενη χρονιά...:)

Συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς δεν είμαστε στο σύνολο που τα πληρώνει και μετ παραπάνω; Δεν έχουμε δικαίωμα να τα κάνουμε ότι θέλουμε; Εγώ προσωπικά θέλω να τα κρατήσω και για να ανατρέξω για τις επόμενες χρονιές όπως έχω ήδη κάνει και για τις αναμνήσεις. Σε πληροφορώ πως μόλις ανακύκλωσα το 95% των βιβλίων του δημοτικού γιατί δεν χωρούσαν, κράτησα μόνο την γλώσσα για ενθύμιο. Από το γυμνάσιο έχω σχεδόν όλα τα βιβλία. Αυτό που προτείνεις για τις εξετάσει καλό είναι, αλλά θα κοστίσει πιο πολύ και από 10 χρονιές γραφικής ύλης, θα μου πεις αξίζει μιας και θα αποδώσει τα χρήματα του, αλλά πάντα υπάρχουν φθορές στα πάντα. Ενώ αυτό με την ανακύκλωση είναι καλύτερο, αρκεί να συμβεί στην πράξη. Όσο για τη πολιτεία φταίει και για το άθλιο εκπαιδευτικό της σύστημα και για το χρηματισμό των πολιτικών και για όλα. Αλλά βέβαια, μελλοντικός πολιτικός δεν είσαι;

Ανήκεις στο σύνολο που τα πληρώνει έμμεσα (από τους γονείς) ή άμεσα (αν έχεις προσωπική περιουσία/εισόδημα), αλλά δεν είναι το μόνο έξοδο του Κράτους τα βιβλία. Σου ανήκουν με την προυποθεση να σέβεσαι τα λεφτά του κοινωνικού συνόλου. Τα ξεφτιλίκια με τα καψίματα και τα σκισίματα δεν τιμούν τα λεφτά του Δημοσίου σε καμία περίπτωση. Και το ξέρω οτι δεν το κάνουν όλοι, αλλά νομίζω μια μέρα πρεπει να πληρώσουν ακόμη κι αυτοί που δεν φταίνε. Αλλιώς δεν θα σταματήσει ποτέ αυτό το ρεζιλίκι.
Η πολιτεία είμαστε εμείς. Κι εμείς φταίμε για κάθε δεινό που βιώνει η χώρα αυτή. Οι πολιτικοί τι είναι; Διαχειριστές. Ποιος τους ανεβάζει;
Νομίζω πως αντί να ανεχόμαστε εδω και 30 χρόνια την κακοδιαχείριση, πρέπει κάποια στιγμή να αναζητήσουμε και τις άμεσες προσωπικές μας ευθύνες και τις έμμεσες που μας αναλογούν με την ψήφο. Μέχρι τότε, ας βρίζουμε (στο βρόντο πάντα) επί 4 χρόνια κι ας πηγαίνουμε μια ωραία ανοιξιάτικη Κυριακή να ανεβάζουμε ξανά και ξανά τους ίδιους σαλτιμπάγκους, τους ίδιους αλητήριους. Τι είχαμε, τι χάσαμε. Εδώ και 34 χρόνια αυτό κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
και εγω θα κρατισω τη γεωμετρια αλεβρα φυσικη και αρχαια και χειμεια ....του χρονου στη θεωριτικι που θα παω συνταξη πωσ θα κανουμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ!ΚΑΙ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ,ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΑΣ:P! ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΩ ,ΤΑ βιβλιαρακια μοΥ!!!!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εγώ που πάω σε ιδιωτικό αναγκάζομαι και τα αγοράζω, οπότε μπορώ να τα κάνω ότι θέλω, ε; :PΒέβαια τα ρίχνουμε σε κάδο ανακύκλωσης μετά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από quess:
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ!ΚΑΙ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ,ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΑΣ:P! ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΩ ,ΤΑ βιβλιαρακια μοΥ!!!!!!:xixi:
Μην γράφεις με κεφαλαία.Κάνε edit στο post σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μην γράφεις με κεφαλαία.Κάνε edit στο post σου:)
Ο νέος administrator ου ischool.gr [off-topic].:P:P:P
πάντως πως θα χρησιμοποιούν άλλα παιδιά τα δικά μας βιβλία αν είναι ήδη γραμμένες οι ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ο νέος administrator ου ischool.gr [off-topic].:P:P:P

Γιατι καλε μια χαρα δεν ειναι το site τι σου φταιει ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι ξεσπαμε με το να καιμε τα βιβλια στο τελος!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από demerlad:
Γιατι καλε μια χαρα δεν ειναι το site τι σου φταιει ? :P
...υπάρχει κανένα πρόβλημα με εμού?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμας παντως μας το ειπαν απλα.αν παω και κατι βιβλια που εχω απο το δημοτικο πειραζει?οχι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
ανόητο μέτρο.κατ' αρχήν θα ΄πρεπε να το ανακοινώσουν απ'τν αρχή της χρονιάς.Πού να το ξέρω 'γω;Εν τω μεταξύ μπορεί να τα θέλω να τα κρατήσω για να τα μελετήσω συγκεκριμένα κενά το καλοκαίρι.Τουλάχιστον ξέρω πολλά άτομα που θα κάνουν ακριβώς αυτό.Και το άλλο;Μπορεί να θέλω να σημειώνω πάνω στα βιβλία διάφορα που θα με βοηθήσουν μετά στο διάβασμά μου.Θα με εμποδίσει το υπουργείο να το κάνω αυτό.Καλό μέτρο αλλά όχι πολύ καλά οργανωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Απορώ γιατί κάποια βιβλία όπως π.χ. εργαστηριακοί οδηγοί τυπώνονται και παραδίδονται στους μαθητές κάθε χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για να δικαιολογούμε τα κονδύλια...Εντάξει σε κάποια σχολεια (οπως στο γυμνάσιο μου) κάναμε πειράματα και τα χρειαζόμασταν, αλλά στην πλειοψηφία των σχολείων δεν υπαρχουν πειραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
και εμας μας ειπαν να επιστρεψουμε τα βιβλια. Και σας ρωτω υπαρχει κανεις που να μην εχει ουτε μια μουτζουρα πανω στα βιβλια του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Μαθηματικά και Αρχαία τα κρατάω οπωσδήποτε..
Μπορεί να χρειαστεί να ανατρέξω σε κάποιο από αυτά την επόμενη χρονιά...:)


και εγω ακριβως αυτο κανω καθε χρονια.αφου ακομα και στις εξετασεις φετος χρησιμοποιησα το περσινο των μαθηματικων.για τα αρχαια δε μπορω να πω οτι τα χρησιμοποιω,αλλα ολο και καπου μπορει να μου χρειαστουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εμας παντως δε μας ειπαν τιποτα τετοιο :D
Σιγα μην τους δωσω τη Βιολογια μου...Πριιιιιτς !!! Ολοκληρο βιβλιο βγαινει απο τις σημειωσεις που εχω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αυτο που λενε αν εφαρμοστει ειναι πολυ καλο.....Και κα8αρα να μην ειναι καλυτερα να τα δινουμε εκει για ανακυκλωση παρα να τα εχουμε σε στιβες σπιτια μας η να τα πεταμε απο εδω και απο εκει....Εγω παντως στο τελος κα8ε χρονια κραταω μονο καποια συγκεκριμενα βιβλια που 3ερω οτι 8α χρειαστουν και οτι μενει ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ....Τωρα για το αν τα κραταω κα8αρα οχι και τοσο....Δεν ημουν ποτε υπερ των καθηγητων που λενε οτι τα βιβλια πρεπει να ειναι πεντακα8αρα...Ημουν παντα της αποψης οτι αφου μας τα δινουν κ ειναι δικα μας μπορουμε να σημειωνουμε οτι 8ελουμε πανω....Θεωρω πολυ σπανιο να υπαρχει σχολικο βιβλιο μαθητη χωρισ εστω ενα ΒΑΡΙΕΜΑΙ γραμμενο πανω...Η απαντηση μου παντα στουσ καθηγητες που καναν σαν υστερικοι να ειναι κα8αρα τα βιβλια ηταν: Τα βιβλια ειναι για να τα γραφουμε..Οι τουαλετες ειναι για να ειναι καθαρες! Φροντιστε πρωτα αυτες κ μετα πειτε μας για τα βιβλια! Τωρα βεβαια αφου λενε οτι τα βιβλια μας 8α διδονται στους επομενους οφειλω να τους σεβαστω και να το κρατησω κα8αρο! Αλλαζουν τα μετρα αλλαζουν και οι συνηθειες..Νο Problem!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia

Νεοφερμένος

Η sylvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εμας μας ειπαν σε καθε μαθημα που θα γραφουμε εξετασεις να φερνουμε και τα βιβλια και να τα αφηνουμε εξω απο την ταξη! κανενες δε το κανει και μεσα σ'αυτους κι εγω!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top