loukiss

Νεοφερμένος

Ο loukiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδες... ηθελα να ζητησω τη συμβουλη σας μιας και κοντοζυγωνει η ωρα του μηχανογραφικου... αυτο π μ ενδιαφερει πιο πολυ απο ΟΛΑ ειναι τα εφαρμοσμενα μαθηματικα (καθως ασχολουνται εξισου με τη φυσικη, θεωρητικη φυσικη κτλ..)... το προβλημα ειναι οτι για τον Α ή Β λογο δεν μπορω να επιλεξω σχολη εκτος Θεσσαλονικης...αρα το πιο κοντινο σ αυτα ειναι το Μαθηματικο ΑΠΘ....επισης εχω και τη δυνατοτητα για εξωτερικο μετα τη σχολη εννοειτε ή καμια υποτροφια (εχει ο Θεος μεχρι τοτε)...το ΣΕΜΦΕ με ενδιαφερει τοσο για Θεωρητικη Φυσικη οσο και για τους αλλους τομεις που συνδιαζουν μαθηματικα - πληροφορικη-φυσικη...δευτερον η αλλη σχολη που με ενδιαφερει σχεδον εξισου πολυ ειναι η Μηχανολογων Μηχανικων στον Ενεργειακο Τομεα.. χρειαζομαι τα φωτα σας παιδια...

αρχικα θελω να ξερω το ποσο "μοιαζουν" το ΣΕΜΦΕ με τ Μαθηματικο ΑΠΘ γτ αν ειχα τη δυνατοτητα το σιγουρο ειναι οτι θα πηγαινα ΣΕΜΦΕ...

επειτα ποια θα δημιουργουσε ευνοϊκοτερα μονοπατια στο εξωτερικο αναμεσα στα εφαρμοσμενα μαθηματικα - μηχ.μηχανικων (ενεργειακου τομεα)...

αν εχετε να πειτε και οτιδηποτε αλλο be my guest καλοδεχουμενο .. σας ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησμέρα σε όλη την παρέα...λοιπον οι πανελληνιες ελειωσαν και τον πρωτο μου στοχο τον εχω ηδη αποτύχει (αστυφυλάκων)αντε να εβγαλα καπου 13700 απο το 5ο...2η επιλοη εχω σαν Ιστοριας και Αρχαιολογιας η Κοινωνιολογια...θα ηθελα να σαςμοιραστώ τον προβληματισμό μου...στην αστυφυλακων περα απο το οτι μου ηταν ονειρο ειχα σιγουρη επαγγελματικη αποκατάσταση..απο χτες και σημεραεχω απειρο αγχος και περναω πραγματιά χαλιά γιατι απλα δεν ξερω τι θα κανω στην ζωη μου με αυτες τις δυο επιλοες...αν παω Κοινωνιολογια με τι μπορώ να ασχοληθώ ανεργια ετσι?ενω αρχαιολογικο ?μου αρεσουν παρα παραπολυ να διβαζω ιστορια να μαθαινω πραγματα να ψαχνω να κανω ανασκαφες αλλα δεν θελω να διδασκω οπως ολοι καταντάνε εκει...τι λυση μου προτείνεται γιααυτες τις δυο σχολες..η υπάρχει παρομοια με το αρχαιολογικό?επισης λετε να πεσουν οι βάσεις φέτος?εγω πιστευω αρχαιολογικο θα κανει μεγάληβουτία γιατι απλα δεν πατάει κανεις με δεδομένο οτι υπαρχει ανεργία:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neverdie

Νεοφερμένος

Ο neverdie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Πριν απο λιγες μερες ,οπως ολοι γνωριζετε, τελειωσαν οι πανελληνιες εξετασεις και ολοι μας ψαχνουμε να επιλεξουμε την καλυτερη σχολη αναλογα με τα ενδιαφεροντα και τις ασχολιες μας.Ομως, δεν εχω τον απαραιτητο χρονο ωστε να ψαξω για τις σχολες που χρειαζομαι πληροφοριες.. Αν μπορουσατε να με βοηθησετε και να μου δωσετε πληροφοριες σχετικα με καποιες σχολες θα σας ημουν πολυ ευνομων..Ενδιαφερομαι κυριως για σχολες πληροφορικης..


Θελω να μαθω σχετικα με το επιπεδο σπουδων,ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο με το οποιο ασχολειται,τι εχετε ακουσει,ποια η επαγγελματικη αποκατασταση και γενικα οτι αλλο γνωριζετε για τα παρακατω τμηματα :

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ.ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ)
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ)
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ).

Ξερω οτι ειναι πολλα αυτα που ζηταω, αλλα θελω να ενημερωθω σχετικα με τις σχολες ωστε να κανω την ''καλυτερη'' αποφαση.Ο,τι μπορει να postarei κανεις σχετικα με αυτο το θεμα χρησιμο θα μου ειναι :P. Ετσι κι αλλιως ειναι ενας παραγοντας που μπορει να καθορισει και την υπολοιπη επαγγελματικη μας ζωη. :)
Αν και σας κουρασα ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε και για τις απαντησεις σας εκ' των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

getinfo

Νεοφερμένος

Ο getinfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει κάποια σχολή πληροφορικής που να ειδικεύεται σε Ασφαλεια Δικτυων και στην Κρυπτογραφία ή έστω πιοές σχολές προσφέρουν τέτοια μαθήματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Οι τομείς που αναφέρεις είναι εξαιρετικά εξειδικευμένοι για να αποτελούν μαθήματα κορμού για την απόκτηση τίτλου σπουδών στην Πληροφορική. Για το θέμα της ασφάλειας δικτύων χρειάζονται ισχυρές βάσεις σε γνώσεις πρωτοκόλλων επικοινωνίων και αλγορίθμων (κρυπτογράφησης). Συγκεκριμένα για το Τμήμα μου, σίγουρα αποκτάς ισχυρές γνώσεις σε θέματα αλγορίθμων. Επίσης διδάσκεται Κρυπτογραφία, ως μάθημα επιλογής εαρινού εξαμήνου 4ου ή 5ου έτους, καθώς και αρκετά μαθήματα σε θέματα δικτύων (κορμού και επιλογής) και πρωτοκόλλων επικοινωνιών. Όχι όμως κάποιο που να επικεντρώνεται μόνο στην ασφάλεια.

Αν θέλεις κάποιο αρκετά μικρότερο πρόγραμμα σπουδών που να επικεντρώνει μόνο σε θέματα ασφάλειας, καλύτερα ψάξε για κάποιο Τμήμα ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Φίλε ανοίγεις άλλο ένα thread με θέμα που έχει χιλιοαπαντηθεί. Δες σε παλιότερα threads ή ψάξε σε τόσα άλλα forums που έχει ξανά γίνει ίδια συζήτηση. Γενικά πάντως αν μπορείς να πιάσεις οποιοδήποτε από τα Τμήματα που αναφέρεις καλύτερα να επιλέξεις μεταξύ των:
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας
Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)
Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας

Τα παραπάνω τα παραθέτω με βάση τη όνομα που έχουν τα Τμήματα στην αγορά και στον Ακαδημαϊκό χώρο, γεγονός που θα λειτουργήσει θετικά στην αγορά εργασίας του ιδιωτικού τομέα. Κύριως το όνομα αποκτάται από την Ερευνητική δραστηριότητα των μελών του Τμήματος, τις διακρίσεις του και το επίπεδο των μελών ΔΕΠ στο διεθνή χάρτη.

Με βάση τον εξοπλισμό του Τμήματος, και τις εγκαταστάσεις του, στα πιο πάνω πρόσθεσε και το Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Αν σε ενδιαφέρει καθαρά το είδος των μαθημάτων του προγράμματος σπουδών, καλύτερα να επιλέξεις κάποιο από τα 5ετή Τμήματα Μηχανικών, αφού το φάσμα που καλύπτεται είναι αρκετά ευρύτερο. Ωστόσο μεταξύ τους υπάρχουν ουσιαστικές διαφοροποιήσεις στον τρόπο που γίνονται τα μαθήματα, αν αποκτάς πρακτική εμπειρία μέσω πρότζεκτ και εργαστηρίων, και αν έχεις μια στέγη όπου θα κάνεις μάθημα. Ειδικά στο τελευταίο υπάρχει τεράστια απόκλιση από Τμήμα σε Τμήμα. Ενώ στο δικό μας υπάρχει μέχρι και εγκατάσταση όπου λειτουργεί cluster του HellasGrid (τεχνολογία πλέγματος), στο Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Κοζάνη) το μάθημα γίνεται πάνω από το Μαρινόπουλο.

Καλύτερα πάντως διάβασε προγράμματα σπουδών, μόνος σου θα καταλάβεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις τους οδηγους σπουδων.Η ασφαλεια οπως ειπε και ο συναδελφος (στο περιπου :P ) ειναι πιο εξιδεικευμενο και συνηθως ασχολεισαι (κατ'επιλογην) 1-2 χρονια πρωτου αποφοιτησεις. Βεβαια, υπαρχουν και αντιστοιχα μεταπτυχιακα στον συγκεκριμενο τομεα. Δεν φθανει ομως μονο η σχολη, θελει και πολυ προσωπικο διαβασμα και γενικα να νιωθεις απο αυτα.

Για το δικο μου τμημα γνωριζω οτι υπαρχουν καποια μαθηματα οπως :
- Εργαστήριο Διαδικτυακών Επιθέσεων και Αμυντικών Τεχνικών
- Εισαγωγή στα Συστήματα Ασφάλειας Πληροφοριών
- Μέτρηση και Εποπτεία του Διαδικτύου
- Κρυπτογραφηση

Ψαξε τις σχολες, αλλα πιστευω δυσκολα θα βρεις καποια που να επικεντρονεται κυριως σε αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

getinfo

Νεοφερμένος

Ο getinfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλύτερα να επιλέξεις μεταξύ των:
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας
Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)
Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας

Τα παραπάνω τα παραθέτω με βάση τη όνομα που έχουν τα Τμήματα στην αγορά και στον Ακαδημαϊκό χώρο, γεγονός που θα λειτουργήσει θετικά στην αγορά εργασίας του ιδιωτικού τομέα. Κύριως το όνομα αποκτάται από την Ερευνητική δραστηριότητα των μελών του Τμήματος, τις διακρίσεις του και το επίπεδο των μελών ΔΕΠ στο διεθνή χάρτη.

Οταν εννοεις με βαση το ονομα που εχουν τα τμηματα στην αγορα, εννοεις οτι η επαγγελματικη αποκατασταση θα ειναι πιο ευκολη και τα τμηματα που παραθετεις με τη συγκεκριμενη σειρα ξεκινουν απο το πιο ισχυρο και καταληγουν στο λιγοτερο ισχυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Οταν εννοεις με βαση το ονομα που εχουν τα τμηματα στην αγορα, εννοεις οτι η επαγγελματικη αποκατασταση θα ειναι πιο ευκολη και τα τμηματα που παραθετεις με τη συγκεκριμενη σειρα ξεκινουν απο το πιο ισχυρο και καταληγουν στο λιγοτερο ισχυρο?
Δεν ξέρω αν θα είναι πιο εύκολη η επαγγελματική αποκατάσταση. Στο δημόσιο τομέα το brand name δεν παίζει, ωστόσο σε ιδιωτικές εταιρίες θεωρώ ότι ο απόφοιτος από τα παραπάνω τμήματα έχει κάποια συν. Όχι ότι θα προτιμηθεί από κάποιον που έχει περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο, αλλά συγκριτικά με κάποιον του ίδιου επιπέδου. Αυτό δεν είναι δική μου εικασία, το έχω προσωπικά ακούσει και σε μια ημερίδα από Chief Engineer της Intracom. Η σειρά είναι χρονολογική, μέ βάση το έτος ίδρυσης και μόνο. Εξάλλου δε θα είχε και κάποια ουσιαστική σημασία αφού στο θέμα της έρευνας τίποτα δεν ισχύει επ άπειρον, ωστόσο τα συγκεκριμένα τμήματα υπερέχουν συγκριτικά με τα υπόλοιπα ελληνικά (στον τομέα της έρευνας πάντα).

Επίσης τα παραπάνω συνεργάζονται αντίστοιχα με διακεκριμένα ερευνητικά Ινστιτούτα:
* Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΕΑΙΤΥ) [πρόσφατα μετονομάστηκε σε Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων (ΙΤΥΕ) "Διόφαντος"]
* Ινστιτούτο Πληροφορικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ-ΙΠ)
* Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
:Dγεια σε όλους .. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορά ανάμεσα σε χημικούς και χημικούς μηχανικούς ? γιατί ενδέχεται να πρέπει να διαλέξω αλλά δεν ξέρω τι από τα 2 έχει πιο καλή αποκατάσταση .( τονίζω ότι μου αρέσει η χημεία αλλά δεν ενδιαφέρομαι για να διδάξω σε σχολείο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Χημικοί μηχανικοί είναι μηχανικοί!!! Μπορούνε να κάνουν ότιδηποτε κάνουν οι απλοί μηχανικοί και έχουν την δύναμη υπογραφης του μηχανικου γράφονται στο τεε και μπορεί να δουλέψουν σε αντίστοιχες θέσεις στα εργοστάσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Και ποιο επάγγελμα παρέχει εξασφαλισμένη επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας marioanna?;)
Αυτό που μετράει περισσότερο είναι να σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο...

Για μια πρώτη, πολλή γενική, άποψη σχετικά με τις σπουδές του χημ μηχ ---> https://cheng.auth.gr/jm/index.php/el/lessons/organization
Γενικά μιλώντας, ο χημικός είναι θεωρητικός επιστήμονας, ενώ ο χημ μηχ ασχολείται με τη χημεία σε ό,τι έχει να κάνει με τη βιομηχανία.:)

Στο χημικών μηχανικών θα συναντήσεις πολλά και ενδιαφέροντα μαθήματα. Ενδεικτικά για τη σχολή μου: ---> https://cheng.auth.gr/jm/index.php/el/lessons/undergraduate
ΟΜΩΣ
Μία συμβουλή: Από άποψη σπουδών, άμα σου αρέσει μόνο η χημεία και δε θες να μπλέξεις με πολλά μαθηματικά και φυσικές καλύτερα να δηλώσεις χημικό.

Ορίστε κι ένα τεστάκι για να δεις αν κάνεις για χημ μηχ! ---> https://www.e-telescope.gr/el/miscellaneous/171-if-you-are-a-chemical-engineer
Εμένα πάντως οι ερωτήσεις είναι σαν να με περιγράφουν! :confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καταρχάς πρεπει να τελειώσεις μια σχολή πληροφορικής ΑΤΕΙ/ΑΕΙ. Δεν υπαρχει σχολή που να ειδικεύεται σε κανενα τομέα. Οι περισσότερες ειναι γενικές και αόριστες (βλεπε πληροφορικης & τηλεπικοινωνιών κτλπ). Μετά επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτός ο κλάδος και το έχω ψάξει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μεταπτυχιακό με θέμα την ασφάλεια ειναι στο πανεπιστήμιο αιγαίου στο τμημα μηχανικών υπολογιστών στη Σάμο.
Φανταστικός κλάδος και εκτος αυτού λίγοι ξέρουν περι ασφάλειας στη χώρα μας οπότε θα εισαι και περιζήτητος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ψηφιακά συστήματα παπει, πληροφορική ασοεε και πληροφορική καποδιστριακό

η σειρά είναι τυχαία.όχι σπουδαιότητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mortis19

Νεοφερμένος

Ο Mortis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας, φετος τελειωσα την Γ Λυκειου και θελω να συμπληρωσω το μηχανογραφικο μου. Σε γενικες γραμμες ο τομεας με τους οποιους θελω να ασχοληθω ειναι οι υπολογιστες (ειτε software ειτε hardware). Υπολογιζω πως τα μορια μου ειναι 17500-18000 (αυριο θα σας πω σιγουρα :P). Οι σχολες που εχω "σταμπαρει" μεχρι στιγμης ειναι οι εξης:
ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
Καταρχας το τμημα των ΗΜΜΥ στην Ξανθη ειναι καλο;
Των Μηχανολογων Μηχανικων στο Βολο και στην Κοζανη ειναι καλα;
Η σχολη της πληροφορικης ειναι καλη; Ειναι υποδεεστερη των υπολοιπων;
Επισης, αξιζει περισσοτερο να παω ΗΜΜΥ στην Ξανθη ή να παω μηχανικων η/υ στην πατρα ή στην κρητη;

Κανεις; (Τα μορια που εχω ειναι 17952)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γεια σας.Εβγαλα 12646 μορια στο 2ο-4ο πεδιο και 14081 στο 5ο.Μεχρι στιγμης ειμαι αναμεσα στα τμηματα Επιστημης των Υλικων Κρητης και Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης Θρακης.Θα ηθελα να μου πειτε, αν γνωριζετε ,τη γνωμη σας για αυτα τα 2 τμηματα και τις προοπτικες τους.Επισης αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο τμημα κοντα σε αυτα τα μορια ή καποιο που θεωρητικα μπορω να πιασω με πτωση των βασεων.
Ευχαριστω:)

Kανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskala

Νεοφερμένος

Ο gianniskala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μόλις έμαθα τη βαθμολογία μου στις πανελλαδικέσ εξετάσεις, περίπου 17500 μόρια. Με τα περσινά δεδομένα πιάνω τις σχολές Μηχανικός Υπολογιστών στα Χανια και Φυσκό Αθήνας, οπότε λογικά τις πιάνω και με τις νέες βάσεις που θα ανακοινωθούν αρχές αυγούστου. Το ερώτημα είναι ποιά να προτιμήσω. Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ανανεώσιμες πηγές ενεργειας (και γενικότερα η τεχνολογία) οπότε οι περισσότεροι με παραπέμποουν στο Φυσικο. Επιπλέον, μου έχουν πει πως το φυσικό ανοίγει πολλες "πόρτες" και μπορείς να κάνεις πολλά μεταπτυχιακα. Ισχύει? Και το ότι είναι Αθήνα είναι ένα plus, όχι τόσο λόγω χρημάτων αλλα λόγω της πληθώρας δραστηριοτήτων που προσφέρει σαν πόλη. Αλλά από την άλλη μεριά, δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς την τεχνολογία να με περιβάλει! Γι' αυτό και έχω κάποιες αμφιβολίες για το φυσικό! Επίσης, δεν θέλω να ασχοληθώ μόνο με τουσ υπολογιστές, γιατί το θεωρώ μονόδρομο, αν και είμαι αρκετά εως πολύ "καμένος":P:P και δεν νομίζω να σταματίσω ποτε να ασχολούμε με τους υπολογιστες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Κατ αρχας το τμημα λεγεται Ηλεκτρονικων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων.Αν σε ενδιαφερουν οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας μια αναγνωση του προγραμματος σπουδων θα σε πεισει οτι το ΗΜΜΥ στα Χανια δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskala

Νεοφερμένος

Ο gianniskala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εν συντομία το έγραψα έτσι... :-D ξέρεις αν με κάποιο μεταπτυχιακό γίνεται, αφού κάποιος έχει σπουδάσει στα χανιά να ασχοληθεί και με τις ανανεώσημες πηγές ενέργειας? και έχω δει το πρόγραμμα σπουδών στα χανια. το κακό έιναι οτι δεν έχω βρει το πρόγραμμα σπουδών στο φυσικό, ούτε καν ιστοσελίδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εν συντομία το έγραψα έτσι... :-D ξέρεις αν με κάποιο μεταπτυχιακό γίνεται, αφού κάποιος έχει σπουδάσει στα χανιά να ασχοληθεί και με τις ανανεώσημες πηγές ενέργειας? και έχω δει το πρόγραμμα σπουδών στα χανια. το κακό έιναι οτι δεν έχω βρει το πρόγραμμα σπουδών στο φυσικό, ούτε καν ιστοσελίδα!!

Δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο.

Υ.Γ https://www.phys.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top