Επιλογή σπουδών

Aggel0sss

Νεοφερμένος

Ο Aggel0sss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!θα αρχισω την Δευτέρα λυκείου τον σεπτεμβρη και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια σχολη θελω να περασω,το εχω ψάξει αρκετά άλλα δυσκολεύομαι οι επιλογές μου ειναι
1)ψυχολογια 2)κοινωνικη εργασια
3)διεθνων και ευρωπαικων 4)μμε
5)κοινωνιολογια 6)Ανθρωπολογία 7)αγγλικη φιλολογια 8)ιστορικό-αρχαιολογικο 9)πολιτικες επιστημες 10)φιλολογια
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Γεια σας!θα αρχισω την Δευτέρα λυκείου τον σεπτεμβρη και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια σχολη θελω να περασω,το εχω ψάξει αρκετά άλλα δυσκολεύομαι οι επιλογές μου ειναι
1)ψυχολογια 2)κοινωνικη εργασια
3)διεθνων και ευρωπαικων 4)μμε
5)κοινωνιολογια 6)Ανθρωπολογία 7)αγγλικη φιλολογια 8)ιστορικό-αρχαιολογικο 9)πολιτικες επιστημες 10)φιλολογια
Δευτέρα λυκείου ξεκινάς και είναι λογικό να μην έχεις αποφασίσει. Ψάχνοντας κι άλλο και όσο περναει ο καιρός θα αποφασίσεις, οπότε μην αγχώνεσαι.
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι κι εσύ πως δεν μπορουμε να σου πουμε εμείς ποια σχολή να διαλέξεις. Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με εσένα, τα ενδιαφέροντα σου και το τι θες να κάνεις στη ζωή σου.
Οπότε κι εσύ τώρα εκεί πρεπει να δώσεις βάση.
Σκέψου με τι θα ήθελες να ασχοληθείς επαγγελματικά στο μέλλον, πέρα από τη σχολή, και μετά δες τι έχει να σου προσφερει η κάθε σχολή και αν ικανοποιεί τις επιθυμίες σου. Δες και τα προγραμματα σπουδών, σου δίνουν μια εικόνα κάθε σχολής και θα καταλάβεις αν ασχολουνται με κάποιο αντικείμενο που σου κινεί το ενδιαφέρον.
Απλά επειδή βλέπω ότι οι επιλογές σου αυτή τη στιγμή δεν " κολλάνε " τόσο μεταξύ τους, κάτι που μου δείχνει ότι είσαι αρκετά μπερδεμενος, να σου πω ότι δεν χρειάζεται να πάρεις από τώρα μια βεβιασμένη απόφαση, ουτε να ανησυχείς τόσο
Δες πως θα παει η χρονιά σου, δώσε βάση στα μαθήματα σου και σιγά σιγά θα αποφασίσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου, Άγγελε :)
Γεια σας!θα αρχισω την Δευτέρα λυκείου τον σεπτεμβρη και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια σχολη θελω να περασω,το εχω ψάξει αρκετά άλλα δυσκολεύομαι οι επιλογές μου ειναι
1)ψυχολογια 2)κοινωνικη εργασια
3)διεθνων και ευρωπαικων 4)μμε
5)κοινωνιολογια 6)Ανθρωπολογία 7)αγγλικη φιλολογια 8)ιστορικό-αρχαιολογικο 9)πολιτικες επιστημες 10)φιλολογια
Ό,τι κι αν αποφασίσεις να σπουδάσεις με βάση τις παραπάνω επιλογές (ή και όχι), σε συμβουλεύω να επιλέξεις μία επιστήμη με αντίκρισμα και στο εξωτερικό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Γεια σας!θα αρχισω την Δευτέρα λυκείου τον σεπτεμβρη και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια σχολη θελω να περασω,το εχω ψάξει αρκετά άλλα δυσκολεύομαι οι επιλογές μου ειναι
1)ψυχολογια 2)κοινωνικη εργασια
3)διεθνων και ευρωπαικων 4)μμε
5)κοινωνιολογια 6)Ανθρωπολογία 7)αγγλικη φιλολογια 8)ιστορικό-αρχαιολογικο 9)πολιτικες επιστημες 10)φιλολογια
Ε μια χαρα τα λες ,,ειναι ολα ενος πεδιου ,,οποτε το ακολουθαμε γερα.. κανουμε και αγγλικα επιπεδου Β2 προς Γ1 για την αγγλικη φιλολογια και οτι μαζεψει το σακουλι των πανελληνίων μετα θα τα μοιρασουμε ( στο μηχανογραφικο)

Απο αυτα που αναφερεις το μονο που εχει καποια πιο ευκολη εργασιακη αποκατασταση ειναι η κοινωνικη εργασια και αυτο λογω προσφυγικου αλλα οχι τρελα πραματα γιατι ειναι και δημοσιο
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό να μην είσαι σίγουρος τι θέλεις. Μπορεί κιόλας του χρόνου η λίστα σου να μικραίνει ή και να μεγαλώσει. Καλό είναι να κοιτάς και την αποκατάσταση που θα σου παρέχει το επάγγελμα που θα ασκείς.
Πολύ ενδιαφέρον. Όμως θεωρώ ότι δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα. Όμως τα τελευταία χρόνια παίρνουν ψυχολόγους στα σχολεία.
κοινωνικη εργασια
Διαθέτεις τα ψυχικά εφόδια του κοινωνικού λειτουργού; Πρέπει να έχεις γερό στομάχι. Οι κοινωνικοί λειτουργοί έρχονται αντιμέτωποι με κακοποιημένα παιδιά, γυναίκες, θύματα κάθε είδους βίας (σωματικής και σεξουαλικής), πρόσφυγες, αρρώστους και οι λίστα συνεχίζεται.
διεθνων και ευρωπαικων
Την θεωρώ μια σχολή με μέλλον. Ειδικά αν σε ενδιαφέρουν αυτά:
Screenshot_2023-08-27-09-51-30-287-edit_com.android.chrome.jpg


Αν εννοείς την δημοσιογραφία, δυστυχώς, έχει ξεφτιλιστεί ο όλος κλάδος και νομίζω είναι δύσκολο να δουλέψεις χωρίς μέσο.
5)κοινωνιολογια 6)Ανθρωπολογία 7)αγγλικη φιλολογια 8)ιστορικό-αρχαιολογικο 9)πολιτικες επιστημες 10)φιλολογια
Σχολές με υπερσκορεσμένα επαγγέλματα. Αν και δεν γνωρίζω πολλά για την ανθρωπολογία και τις πολιτικές επιστήμες

Ο,τι και να διαλέξεις είναι δική σου επιλογή. Μην αφήνεις τους άλλους να σε επηρεάσουν. Διάλεξε αυτό που σε εκφράζει καλύτερα.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Η επιλογή σχολής ιδιαίτερα όταν είσαι 16/17 είναι μία πολύ δύσκολη απόφαση για όλους. Εγώ πριν 2 χρόνια ήθελα να γίνω βιολόγος και τώρα όπως βλέπεις από το προφίλ μου έκανα εγγραφή σε σχολή κινηματογράφου... Τα φέρνει κάποιες φορές έτσι η ζωή!

Αυτά που οδήγησαν εμένα τότε να πάρω μία εν τέλη λάθος απόφαση για τις σπουδές μου ήταν η έλλειψη πλήρης κατανόησης του τι εστί να σπουδάζεις βιολογία. Οπότε πρώτο tip που θα σου έδινα θα ήταν να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών και τους τομείς απασχόλησης των πτυχιούχων από τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν. Δεύτερον, να κάνεις αυτό που εσύ πραγματικά θέλεις, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο όταν είσαι ακόμα λύκειο και δεν έχεις ακόμα πλήρη γνώση του κόσμου και όλων των διαφορετικών εργασιών που υπάρχουν, ενώ παράλληλα μπορεί να έχεις και μία διαστρεβλωμένη άποψη για το τι πραγματικά είναι ένα επάγγελμα. Τέλος, υπάρχει και η επιλογή του ΣΕΠ, αν σε ενδιαφέρει αυτό. Εγώ είμαι κάπως σκεπτικός απέναντι του αλλά έχω γνωρίσει παιδιά που τα έχει βοηθήσει αρκετά στην επιλογή σχολής.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γεια σας!θα αρχισω την Δευτέρα λυκείου τον σεπτεμβρη και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια σχολη θελω να περασω,το εχω ψάξει αρκετά άλλα δυσκολεύομαι οι επιλογές μου ειναι
8)ιστορικό-αρχαιολογικο
@Aggel0sss, για οποιοδήποτε απορία έχεις για σπουδές και την επαγγελματική πραγματικότητα σε σχέση με την Ιστορία και την Αρχαιολογία, είμαι κάτι παραπάνω από πρόθυμος να σου απαντήσω!
 
Top