Επιλογή μεταξύ 3 ηλεκτρικών κιθάρων

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...πάρε μια φτηνή γιατί η ηλ. κιθάρα θέλει δουλειά...μη νομίζεις ότι μέσα σε λίγο καιρό θα παίζεις iron maiden ή δεν ξέρω εγώ τι..με την συννεφούλα θα ξεκινήσεις. Οπότε πάρε μια φτηνή και αν δεις ότι σ'αρέσει και θες να το συνεχίσεις πάρε αργότερα μια καλύτερη ή άλλαξε μαγνήτες. Επίσης συμφωνώ με κάποιον που ανέφερε να αγοράσεις απο τη thomann. Έχει μεγαλύτερη ποικιλία. Εγώ προσωπικά θα αγοράσω αυτήν https://www.thomann.de/gr/fender_squier_vintmod_strat_sss_mr.htm, μ'αρέσει και στο μάτι και είναι και φθηνή, και σε συνδυασμό με ενισχυτή με εφέ, ζωνούλα και καλώδιο, μου βγαίνει γύρω στα 500 έουρος. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τη δεύτερη (δαγκωτό!!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick123

Νεοφερμένος

Ο Nικήτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
καμία!!!αμα θες τη γνώμη μου μην πάρεις κιθάρα απο τον Νακα!!!!!!:nono::nono::nono:θα έλεγα να πάρεισ μια στρατοκαστερ(αυθεντική,οχι made in china) η μια esp ή μία jackson...
https://www.adagio.gr/product_list.php?catid=23
https://www.musicorama.gr/eshop/index.php?cPath=1_11_1106

πιστεύω πωσ είναι οι καλύτερες(με βαση τις γνώσεισ μ περι εγχόρδων):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με την piou.

Οι Washburn και οι Dean δεν έχουν άσχημη φήμη αλλά ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσεις. Με Washburn έχω παίξει με κάποια φτηνά μοντέλα και ήταν σχετικά εύκολες στο παίξιμο αλλά από ήχο μέτρια πράγματα(έπαιζα σε ένα laney lc-15 ενισχυτή).

Οι Epiphone που είπε και η piou είναι μια καλή επιλογή. Το SG μοντέλο συγκεκριμένα είναι πρακτικά αντιγραφή της Gibson SG που είναι μια από τις πιο κλασσικές κιθάρες όλων των εποχών, μαζί με τις Stratocaster της Fender και τις Les Paul της Gibson. Νομίζω και LP Models υπάρχουν σχετικά φτηνά από Epiphone. Πιο φτηνές ακόμη είναι οι Squire της Fender(νομίζω η σειρά Affinity πρεπει να κάνει γύρω στα 150 ευρώ εξωτερικό) αλλά με τρεις κεραμικούς single coil δε νομίζω ότι θα σε ευχαριστήσει και πολύ το γκάζι που θα βγάζουν, σε αντίθεση με τις Epiphone που έχουν αρκετά γκάζια.

Άλλες επιλογές θα ήταν κλασσικές μεταλοκιθάρες όπως πχ Ibanez ή ESP αλλά αυτές θα έχουν κάποιο floyd rose style στη γέφυρα και τα φτηνά μοντέλα εγγυημένα θα ξεκουρδίζονται πολύ εύκολα και μάλλον δυσκολία θα σου φέρουν παρά τα θετικά αυτού του τύπου γέφυρας. Στο λεω εκ πείρας μιας και η πρώτη κιθάρα που πήρα ήταν μια Cort η οποία αφού άλλαξα ελατήρια άρχισε να κρατάει λίγο το κούρδισμα και να μη ξεκουρδίζεται ενώ παίζω.

Τέσπα, σε ζάλισα ίσως. Και για 200οστή φορά. Μη φοβάστε να αγοράσετε από εξωτερικό. Thomman.de, Playback-europe.com και dv247.com είναι πολύ καλά και αναγνωρισμένα καταστήματα με τιμές πολλές φορές δραματικά καλύτερες από ότι σε καταστήματα του εσωτερικού και με πολύ μεγαλύτερη ποικιλία. Την κιθάρα μου, όλους τους μαγνήτες, μικρφωνα, βάσεις, προενισχύσεις και ένα σωρό άλλα πράγματα έχω πάρει από thomman.de και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
καμία!!!αμα θες τη γνώμη μου μην πάρεις κιθάρα απο τον Νακα!!!!!!:nono::nono::nono:θα έλεγα να πάρεισ μια στρατοκαστερ(αυθεντική,οχι made in china) η μια esp ή μία jackson...
https://www.adagio.gr/product_list.php?catid=23
https://www.musicorama.gr/eshop/index.php?cPath=1_11_1106

πιστεύω πωσ είναι οι καλύτερες(με βαση τις γνώσεισ μ περι εγχόρδων):thanks:

Αλλο οι καλυτερες κιθαρες στην αγορα, αλλο οι καλυτερες κιθαρες για να ξεκινησεις. Και σιγουρα μια Stratocaster αμερικανικη, δεν ειναι το οργανο με το οποιο θα ξεκινησει καποιος.

Ουτως η αλλως, ειναι καλο να ξεκινησεις με κατι φτηνο, και οσο περναει ο καιρος και βρισκεις τι απαιτεις απο αποψη ηχου, αγοραζεις μετα απο πολυ ψαξιμο κατι καλο. Δεν ειναι αναγκη να ναι καμια γνωστη μαρκα η κιθαρα για να ναι καλη. Μπορεις να φτιαξεις αλλωστε μια custom δικια σου, κανοντας εναν συνδυασμο που σκοτωνει κυριολεκτικα :D Θελει ομως αφοσιωση και ψαξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TH3 D3@TH!

Νεοφερμένος

Ο Άγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τριτη αμα τρελενεσαι με το rock:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
δεν ξερω και πολλα απο κιθάρες και πιστευω οτι απο την εμφανιση δεν μπορεις να κρινεις ποσο ''καλη'' ειναι η κιθαρα αλλα απο εμφανιση και μονο μου αρεσει πιο πολυ η δευτερη...............:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δεύτερη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
τριτη αμα τρελενεσαι με το rock:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:


Μου φαινεται πως θα ακολουθησω την συμβουλη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S-Eagle

Νεοφερμένος

Ο S-Eagle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγώ λέω πάντος δεύτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Καμία :P πάρε μια gibson απο εξωτερικό να δεις γλύκα..
οντως καμια...:(η τριτη καρακιτσαριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4johnny

Νεοφερμένος

Ο 4johnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τη δευτερη!! Ειναι απλά γαματη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απο ποιά άποψη ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top