Επιλογή μαθήματος επιλογής

Τι μάθημα να επιλέξω ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Εφαρμοσμένη στατιστική

    Ψήφοι: 4 44.4%
  • Λογιστική ΙΙ

    Ψήφοι: 5 55.6%

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,φέτος μπαίνω στο 3ο έτος των σπουδών μου και έχω ένα δίλημμα ως προς το "τι μάθημα επιλογής να πάρω" για το χειμερινό εξάμηνο που έρχεται!

Το δίλημμα είναι μεταξύ του μαθήματος "Λογιστική ΙΙ" και του μαθήματος "Εφαρμοσμένη Στατιστική με χρήση R & SPSS". Από τις προαπαιτούμενες γνώσεις που έχω, έχω υψηλούς βαθμούς στην Λογιστική Ι (10) και τη Στατιστική Ι και ΙΙ (8 και στις 2) Αν επιλέξω να πάρω όλες τις επιλογές μαθημάτων στη Λογιστική και τα πάω καλά με βαθμούς 7 και πάνω, θα λάβω 100% συστατική επιστολή. Επιπλέον το τμήμα μου πλεον έχει πιστοποίηση από το ACCA που σημαίνει απαλλαγές στις επαγγελματικές εξετάσεις για να γίνει κάποιος ACCA member! Είμαι συγκρατημένος για τη Στατιστική, καθώς κάθε χρονιά έχουμε διαφορετικούς καθηγητές και αυτό μπορεί να δημιουργήσει αβεβαιότητα για το τι να αναμένω στο μάθημα.Το μάθημα "Εφαρμοσμένη Στατιστική με χρήση R & SPSS" μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω πως θα με βοηθήσει να κατανοήσω καλύτερα την οικονομετρία. Οι δεξιότητες που θα αποκτήσω με τη χρήση του R και του SPSS μπορούν να με βοηθήσουν στο μέλλον να αναλύω δεδομένα και να πραγματοποιώ στατιστικές αναλύσεις. Στα επαγγελματικά, μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον εξίσου και το επάγγελμα του ορκωτού ελεγκτή αλλά και μια καριέρα στην ανάλυση δεδομένων και στον χρηματοοικονομικό τομέα, όπου η στατιστική χρησιμοποιείται για την ανάλυση αγορών, τη διαχείριση κινδύνου, και την πρόβλεψη τιμών και τάσεων. Επίσης η στατιστική φαίνεται να είναι ένας κλάδος με πολύ μέλλον σε πολλούς τομείς...

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα εκτιμούσα πολύ τη βοηθειά του

Αχ παιδιά δεν ξέρω 😣🥴
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Δεν μπορείς να πάρεις και τα δύο;
Ή πέφτουν ίδιες ώρες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχοντας κάνει και η ίδια R στη σχολή θα σου έλεγα να ασχοληθείς μαζί της γιατί είναι ένα υπερεργαλειο και ειδικά για την ενασχόληση ένος οικονομολόγου στους τομείς που είπες. Δεν θα πάει ποτέ η γνώση χαμένη δηλαδη. Στατιστική ανάλυση χρειάζεται παντού.

Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με την λογιστική τοτε καλύτερα θα ήταν να πάρεις το συναφές επιλογής.

Εγώ όταν είχα τέτοια διλήμματα απλά έπαιρνα και τα δύο επιλογης:laugh:
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ όταν είχα τέτοια διλήμματα απλά έπαιρνα και τα δύο επιλογης
δυστυχώς δεν γίνεται 😭😭😭
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχοντας κάνει και η ίδια R στη σχολή θα σου έλεγα να ασχοληθείς μαζί της γιατί είναι ένα υπερεργαλειο και ειδικά για την ενασχόληση ένος οικονομολόγου στους τομείς που είπες.
εμείς έχουμε κάνει τα βασικά και αυτό + ένα άλλο μάθημα που δεν με ενδιαφέρει τόσο (γεωπληροφορική και GIS) είναι τα μαθήματα που βλέπεις τον προγραμματισμό σε συνδιασμό με κάτι άλλο πιο πρακτικό...
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
δυστυχώς δεν γίνεται 😭😭😭
Τότε πρέπει να σκεφτείς τι σου αρέσει περισσότερο.
Περίμενε να δεις τι θα σου πουν και οι μεγαλύτεροι τι άποψη έχουν.
Αντικειμενικά μια γλώσσα προγραμματισμού μπορείς να την μάθεις και στα πλαίσια εκτός μαθήματος. Μόνο σε αυτό το μαθημα διδάσκεται η R στο τμήμα σας;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,013 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις το ένα από τα δυο κι το άλλο απλα να το παρακολουθείς/πηγαίνεις στις διαλέξεις , χωρίς να είσαι εγγεγραμμένος. Εφόσον σε ενδιαφέρουν και τα δυο θέλω να πω. Πολλοι το κάνουν αυτό.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μόνο σε αυτό το μαθημα διδάσκεται η R στο τμήμα σας;
Μμμ όχι αλλά είναι λίγο complicated φάση

Έχουμε ένα μάθημα πληροφορικής που διδάσκεσαι τα βασικά της R στο 1ο εξάμηνο και μετά έχουμε άλλα 3 αν δεν κάνω λάθος μαθήματα με R
-Αυτό που αναφέρω πάνω στο δίλλημμα
-Γεωπληροφορική
-Πληροφορική και Οικονομία που έχει κυρίως Excel και λίγη R αλλά νομίζω έχει προαπαιτούμενο το μάθημα που αναφέρω στο δίλημμα
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 579 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις το ένα από τα δυο κι το άλλο απλα να το παρακολουθείς/πηγαίνεις στις διαλέξεις , χωρίς να είσαι εγγεγραμμένος. Εφόσον σε ενδιαφέρουν και τα δυο θέλω να πω. Πολλοι το κάνουν αυτό.
Αυτό ακριβώς. Το έχω κάνει ως φοιτήτρια παρακολούθησα δύο μαθήματα που δεν μπορούσα να δηλώσω. Δεν έχεις και άγχος για τις εξετάσεις οπότε απλά μαθαίνεις κάτι που σου αρέσει.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
R+SPSS=ο καλύτερος συνδυασμός για προπτυχιακά τμήματα Οικονομικών.

Εκτός αν σε ενδιαφέρει η πιστοποίηση ACCA για να γίνεις λογιστής. Αν όχι, εφαρμοσμένη στατιστική δαγκωτό και ας είσαι αβέβαιος ως προς τον βαθμό. Αν διδάσκεται σωστά το μάθημα, πρόκειται να μάθεις πολλά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,730 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,φέτος μπαίνω στο 3ο έτος των σπουδών μου και έχω ένα δίλημμα ως προς το "τι μάθημα επιλογής να πάρω" για το χειμερινό εξάμηνο που έρχεται!

Το δίλημμα είναι μεταξύ του μαθήματος "Λογιστική ΙΙ" και του μαθήματος "Εφαρμοσμένη Στατιστική με χρήση R & SPSS". Από τις προαπαιτούμενες γνώσεις που έχω, έχω υψηλούς βαθμούς στην Λογιστική Ι (10) και τη Στατιστική Ι και ΙΙ (8 και στις 2) Αν επιλέξω να πάρω όλες τις επιλογές μαθημάτων στη Λογιστική και τα πάω καλά με βαθμούς 7 και πάνω, θα λάβω 100% συστατική επιστολή. Επιπλέον το τμήμα μου πλεον έχει πιστοποίηση από το ACCA που σημαίνει απαλλαγές στις επαγγελματικές εξετάσεις για να γίνει κάποιος ACCA member! Είμαι συγκρατημένος για τη Στατιστική, καθώς κάθε χρονιά έχουμε διαφορετικούς καθηγητές και αυτό μπορεί να δημιουργήσει αβεβαιότητα για το τι να αναμένω στο μάθημα.Το μάθημα "Εφαρμοσμένη Στατιστική με χρήση R & SPSS" μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω πως θα με βοηθήσει να κατανοήσω καλύτερα την οικονομετρία. Οι δεξιότητες που θα αποκτήσω με τη χρήση του R και του SPSS μπορούν να με βοηθήσουν στο μέλλον να αναλύω δεδομένα και να πραγματοποιώ στατιστικές αναλύσεις. Στα επαγγελματικά, μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον εξίσου και το επάγγελμα του ορκωτού ελεγκτή αλλά και μια καριέρα στην ανάλυση δεδομένων και στον χρηματοοικονομικό τομέα, όπου η στατιστική χρησιμοποιείται για την ανάλυση αγορών, τη διαχείριση κινδύνου, και την πρόβλεψη τιμών και τάσεων. Επίσης η στατιστική φαίνεται να είναι ένας κλάδος με πολύ μέλλον σε πολλούς τομείς...

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα εκτιμούσα πολύ τη βοηθειά του

Αχ παιδιά δεν ξέρω 😣🥴
Ε απλο ειναι παιρνεις τωρα την λογιστικη και του χρονου ή του παραχρονου την στατιστικη..
Εγω προσωπικα δεν θελω να αποφοιτησω αν δεν παρω 10+ μαθηματα..ε αφου χρειαζονται?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
R+SPSS=ο καλύτερος συνδυασμός για προπτυχιακά τμήματα Οικονομικών.
είναι κάτι το οποίο γνωρίζω γι αυτό έκανα και την ανάλογη δημοσίευση και νομίζω πως η στατιστική θα με βοηθήσει και στη καλύτερη κατανόηση της οικονομετρίας

Τη συστατική φοβάμαι πιο πολύ όχι το μάθημα αυτό καθ'αυτό!
Ε απλο ειναι παιρνεις τωρα την λογιστικη και του χρονου ή του παραχρονου την στατιστικη..
Μα αυτό δεν γίνεται...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,730 μηνύματα.
είναι κάτι το οποίο γνωρίζω γι αυτό έκανα και την ανάλογη δημοσίευση και νομίζω πως η στατιστική θα με βοηθήσει και στη καλύτερη κατανόηση της οικονομετρίας

Τη συστατική φοβάμαι πιο πολύ όχι το μάθημα αυτό καθ'αυτό!

Μα αυτό δεν γίνεται...
γιατι ....δεν μπορεις να παρεις οτι μαθημα θελεις?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,730 μηνύματα.
ναι μπορεις αλλα δεν μπορω να παρω φετος τη λογιστικη να τη περασω και μετα στο ιδιο εξαμηνο 5ο να παρω τη στατιστικη
ε ενταξει δεν ξερω τα κολπα της σχολης σου .εμεις μπορουμε να παρουμε οτι θελουμε σε αλλο χρονο..και μας ενθαρυνουν.
αυτο βεβαια περα απο τα υποχρεωτικα για πτυχιο.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
είναι κάτι το οποίο γνωρίζω γι αυτό έκανα και την ανάλογη δημοσίευση και νομίζω πως η στατιστική θα με βοηθήσει και στη καλύτερη κατανόηση της οικονομετρίας

Τη συστατική φοβάμαι πιο πολύ όχι το μάθημα αυτό καθ'αυτό!

Μα αυτό δεν γίνεται...
Πάρε το ρίσκο. Συστατική είναι. Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς αλλά αφού λες ότι ανταποκρίνεσαι πλήρως στις υποχρεώσεις της σχολής και να μην πας καλά θα πάρεις από άλλο καθηγητή. Φαντάζομαι θες να πάρεις από καθηγητή που κάνει σχετικό μάθημα, γι'αυτό ανησυχείς αλλά οκ δεν σημαίνει ότι θα σε απορρίψουν αν πάρεις και από άλλον. Είχα αντίστοιχες ανησυχίες και εγώ πέρσι, εν τέλει πήγαν όλα καλά. Πάρε το ρίσκο και συνέχισε.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Λογιστικη ΙΙ δαγκωτο, μην το συζητας καν ρε συ.
Λες και μας χρησιμευει ιδιαιτερα η στατιστικη να πουμε.... Ο Λογιστης ειναι το Α και το Ω σε καθε ειδους επιχειρηση σε οποιονδηποτε τομεα και κλαδο.
Και οχι απαραιτητα ο κλασσικος λογιστης, αλλα το λογιστηριο καθε επιχειρησης
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Λες και μας χρησιμευει ιδιαιτερα η στατιστικη να πουμε
Μπα μη το λες...ο ρόλος της στατιστικής για έναν οικονομολόγο είναι πολύ σημαντικός και εξίσου σημαντικός με την γνώση της λογιστικής! Στην ουσία αυτό που θα κάνεις μέσα από τη στατιστική είναι να μπορείς να δώσεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις με βάση τα δεδομένα που σου δίνουν. Και πίστεψε με, κάθε επιχείρηση χρειάζεται κάποιον να του δίνει απαντήσεις...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,162 μηνύματα.
Γιώργο, νομίζω ότι η Λογιστική ΙΙ απλά σε εξειδικεύει και σε περιορίζει σε ένα αντικείμενο εφόσον θες να ακολουθήσεις καριέρα πάνω στη Λογιστική. Διαφορετικά, η Στατιστική ακόμη και με την Λογιστική να ασχοληθείς, σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία. :group:

Υ.Γ. Κάποιος Ελληνάρας θα σου έλεγε γιατί δεν πας να σπουδάσεις ΗΜΜΥ έτσι ώστε να μπορέσεις να καλύψεις τις απαιτήσεις της Στατιστικής. :jumpy:
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Μπα μη το λες...ο ρόλος της στατιστικής για έναν οικονομολόγο είναι πολύ σημαντικός και εξίσου σημαντικός με την γνώση της λογιστικής! Στην ουσία αυτό που θα κάνεις μέσα από τη στατιστική είναι να μπορείς να δώσεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις με βάση τα δεδομένα που σου δίνουν. Και πίστεψε με, κάθε επιχείρηση χρειάζεται κάποιον να του δίνει απαντήσεις...
Συμφωνώ, αλλά στο πιο ρεαλιστικό κομματι για δεδομένα Ελλάδας το φάσμα της λογιστικής νομίζω είναι πιο χρήσιμο.
Δυστυχώς, δεν έχουμε φτάσει σε ανώτερο επιπεδο στον επιχειρηματικό τομέα στην παρούσα φάση.

Εχω δουλέψει σε μια μικρή ναυτιλιακή και σε δυο ξενοδοχεία μεσαίας χωρητικότητα, ως τώρα και πραγματικά ο πιο καλοπληρωμενος και χρήσιμος ειναι οποιος ασχολείται στο operation κομματι ή/και στα τιμολόγια, φόρους κλπ. Που είναι και η πλειονότητα των περιπτώσεων της Ελλάδας επειδή απαρτίζεται ως επί το πλείστον από μικρομεσαιες επιχειρήσεις.
Αν μπεις σε πολυεθνική ή σε όμιλο αλλάζει το παιχνίδι και τα δεδομένα, εκει ναι με τη στατιστική θα είσαι πιο γερος σε διοικητικοοικονομικες θέσεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,162 μηνύματα.
Η Στατιστική όμως δίνει μεγαλύτερη κατανόηση γενικά στο κομμάτι των αριθμητικών εκτιμήσεων (εφόσον πρόκειται για εφαρμοσμένη στατιστική ανάλυση και όχι μαθηματική θεωρία) αλλά και γενικά έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης για την ερμηνεία των ποσοστών, των αριθμών που είναι χρήσιμα για έναν οικονομολόγο. Για όποιον έχει καλό υπόβαθρο σε βασικά κεφάλαια της θεωρίας πιθανοτήτων, μια περαιτέρω μελέτη της στατιστικής είναι ένα καλό εργαλείο δεξιοτήτων ειδικά αν συνδυάζεται και με γραφικά μέσω προγραμματισμού.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Η Στατιστική όμως δίνει μεγαλύτερη κατανόηση γενικά στο κομμάτι των αριθμητικών εκτιμήσεων (εφόσον πρόκειται για εφαρμοσμένη στατιστική ανάλυση και όχι μαθηματική θεωρία) αλλά και γενικά έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης για την ερμηνεία των ποσοστών, των αριθμών που είναι χρήσιμα για έναν οικονομολόγο. Για όποιον έχει καλό υπόβαθρο σε βασικά κεφάλαια της θεωρίας πιθανοτήτων, μια περαιτέρω μελέτη της στατιστικής είναι ένα καλό εργαλείο δεξιοτήτων ειδικά αν συνδυάζεται και με γραφικά μέσω προγραμματισμού.
Συμφωνώ απόλυτα.
Για καριερα στο εξωτερικό και σε σπάνιες πολυ καλές περιπτώσεις εδω.
Η λογιστική είναι πιο χρησιμη για το εδω του τώρα.

Καλα, δεν θα κάνουμε και τόσο θεμα για ένα μάθημα επιλογής. ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ την στατιστική, κάτσε μελέτησε τη με προσωπικό διάβασμα και θα σαι μια χαρα, δεν περιμένουμε απο ένα μάθημα επιλογής να εμβαθύνουμε στην στατιστική ή στη λογιστική :jumpy:
 
Top