Επανεγγραφή σε άλλο τμήμα της σχολής μετά το πτυχίο

thomas kotro

Νεοφερμένος

Ο thomas kotro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση...δινω φετος πανελλαδικες και θελω να μαθω αν γ πρδμα περασω πανεπιστ. μακεδονιας στ οικονομικο τμημα,αν μετα το πτυχιο μ μπορω να κανω επαναγγραφη στ τμημα διοικησησ επιχειρησεων χωρισ εξετασεισ....η αν γνωριζετε να μ πειτε αν γ πρδγμα περασω αριστοτελειο στο οικονομικο,αν μετα τ πτυχιο μ μπορω να κανω επαναγγραφη σ ενα αλλο οικονομικο τμημα του πανεπιστ. μακεδονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε νομίζω να μπορείς. Χρειάζεται κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι. Κατατακτήριες, 10% (το οποιο δεν ισχυει για πολύ ακομα νομιζω, ας με διορθώσει κάποιος) ή πανελλήνιες..δεν υπάρχει άλλος τρόπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas kotro

Νεοφερμένος

Ο thomas kotro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και ολα αυτα που λενε για επανεγγραφη χωρις κατατακτηριες τι ειναι;;;..σορρυ αλλα οπως καταλαβαινετε τα εχω μπερδεψει καπως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Nope, δεν είναι ο μόνος, αν έχει πτυχίο από 8,5 και πάνω γράφεται όπου γουστάρει ελεύθερα.

Δεν κάνω πλάκα, ισχύει. Μπορεί να γραφτεί ακόμα και Ιατρική.

Αυτό είναι μέγα ψέμα αγαπητέ Dythor. Ορισμένα μόνο τμήματα ΑΕΙ κατατάσσουν τους υποψηφίους με τον βαθμό πτυχίου και το 8,5 είναι κάτι πολύ σχετικό. Αν η κατάταξη γίνει με τον βαθμό πτυχίου τότε το ποσοστό των κατατασσομένων υποψηφίων καλύπτεται κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά με τον βαθμό πτυχίου. Ξέρω περιπτώσεις που ο τελευταίος κατατασσόμενος ΤΕΙ είχε βαθμό πτυχίου 8,90 και ο τελευταίος κατατασσόμενος ΑΕΙ βαθμό πτυχίου 9,00. Δεν ξέρω που το άκουσες αλλά δεν είναι αλήθεια. Τα περισσότερα τμήματα ΑΕΙ διενεργούν κατατακτήριες εξετάσεις για τους αποφοίτους ΑΕΙ και ΤΕΙ σε μαθήματα που καθορίζει το κάθε τμήμα, που είναι και πιο δίκαιο και συμφέρει περισσότερο καθώς τα εξεταστέα μαθήματα των κατατακτηρίων εξετάσεων αναγνωρίζονται στους κατατασσομένους στο τμήμα και δεν χρειάζεται να ξαναδώσουν εξετάσεις σε αυτά που θα ήταν αναγκασμένοι να κάνουν αν η κατάταξη γινόταν με τον βαθμό πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ίσως να φανεί πολύ χαζό αλλά αυτό το 10% που ακούω όλη την ώρα τι είναι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κρατώνας τη βαθμολογία σου από προηγούμενη χρονιά που έδωσες πανελλίνιες μπορείς να ξανακάνεις μηχανογραφικό για το 10% των θέσεων των σχολών.Οι υπόλοιποι που δίνουν πανελλήνιες διαγωνίζονται για το 90% των θέσεων.
Ακόμη, βγάινουν διαφορετικές βάσεις για το 10% και 90%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathrider

Νεοφερμένος

Ο deathrider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δίάβασα ότι το 10 % ισχύει μόνο για 2 έτη αφού δώσεις πανελλήνιες. Ισχύει? Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να γραφτείς σε δεύτερη σχολή? Όποιος ξε΄ρει κάτι ας βοηθήσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλως ήρθες deathrider.
Ναι απο φέτος το 10% θα ισχύει μόνο για 2 χρονιές, δηλαδή για τις 2007-2008 και 2008-2009. Αν ανήκεις σε αυτές όταν έρθει ο καιρός να κατατεθούν τα μηχανογραφικά απλά θα πας και θα συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου με τις νέες προτιμήσεις σου. Νομίζω πως δε χρειάζεται κάτι άλλο. Αν περάσεις με το 10% στη σχολή που θες, πρέπει να ξεγραφτείς από την τωρινή και να κάνεις την εγγραφή σου στη νέα κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathrider

Νεοφερμένος

Ο deathrider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ woochoogirl. Βασικά αυτό που εννοούσα είναι να τελειώσω την σχολή στην οποία είμαι ήδη γραμμένος και να δώσω με το 10 % για την δεύτερη που θέλω παράλληλα με το μεταπτυχιακό (κάτι που νομίζω πως επιτρέπεται). Βλέπω τώρα πως αυτό δεν γίνεται. Θα το ψάξω κι άλλο και μπορεί να προσπαθήσω με κατατακτήριες. Δεν είναι χαζό αυτό με το 10 %? Πρέπει να μπαίνεις στη διαδηκασία να διαβάζεις για τις κατατακτήριες. Τέσπα ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To αν είναι χαζό είναι σχετικό. Γιατί μέχρι τώρα έμπαινες απλά με τον βαθμό των πανελληνίων όσα χρόνια κι ας είχαν περάσει. Εσύ αναγκαστικά ή κατατακτήριες ή ξανά πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top