Επανεγγραφή σε άλλο τμήμα της σχολής μετά το πτυχίο

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συγνώμη που έχω αναρτήσει την ερώτηση και σε κάποιο άλλο thread αλλά νομίζω πως εδώ είναι το πιο κατάλληλο για να πάρω απαντήσεις. Επειδή ξέρω ότι παρακολουθούν καθηγητές και φοιτητές θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Ο αδελφός μου μπαίνει στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης που ανήκει στη σχολή νομικών, οικονομικών και πολιτικών επιστημών του πανεπιστημίου Αθηνών.'Οταν πάρει το πτυχίο του από αυτό το τμήμα πώς μπορεί να γραφτεί και σε ποιο έτος στο τμήμα νομικής που ανήκει στην ίδια σχολή. Σας παρακαλώ απαντήστε μου μόνο αν ξέρετε σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Νομίζω ότι σου απάντησα και στο άλλο thread, αν και δεν έχει σημασία. Ο μόνος τρόπος να γραφτείς στη Νομική (και σε οποιαδήποτε άλλη πανεπιστημιακή σχολή), προερχόμενος από άλλη σχολή, είναι να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις σε 3 μαθήματα αφού αποφοιτήσεις από την πρώτη σου σχολή.. από το πολιτικό της νομικής είσαι σε "καλύτερη" θέση, γιατί έχεις διδαχτεί εκτεταμένα την ύλη που απαιτείται για τις κατατακτήριες.

Ψάξε στο google για "κατατακτήριες νομικής"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ .Μπήκα και στο google και ενημερώθηκα αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εναλλακτικά μπορεί (αν έχει τα μορια) να κάνει αίτηση με το 10% μόλις τελειώσει με το πρώτο πτυχίο...

η διαφορά είναι ότι έτσι θα αρχίσει από το πρώτο ετος ενώ με κατακτήριες συνήθως ξεκινάνε απο 2ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
fotini, νομίζω αυτό δεν επιτρέπεται από το νόμο, καθώς το 10% απευθύνεται σε αποφοίτους λυκείου, όχι σε πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Άσε που είναι και άδικο για παιδιά που έχουν κάνει την προσπάθειά τους πχ, να εμφανίζεται "από τη γωνία" ένας με το 10% και με ένα πτυχίο ήδη στην τσέπη και να τους τρώει την εισαγωγή στο τμήμα της επιλογής τους...

Είναι σαν να έχω βγάλει πχ εγώ 19,000 μόρια, να τελειώνω τη Νομική, και μετά με τα ίδια 19,000 μόρια να δηλώνω και άλλη μια σχολή του 1ου πεδίου, έτσι από χόμπι :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Φυσικά και επιτρέπεται. Το να είναι κανείς πτυχιούχος δεν σημαίνει ότι δεν θεωρείται και απόφοιτος λυκείου. Για την ακρίβεια η συντριπτική πλειοψηφία όσων περνάνε με το 10% πάνε για δεύτερο πτυχίο, γι' αυτό και οι βάσεις του 10% βρίσκονται "στο θεό". Χρησιμοποιούν τα υψηλά μόρια που είχαν από τη χρονιά που έδωσαν και μόλις πάρουν το πτυχίο ξαναδηλώνουν κάποια άλλη σχολή χωρίς να δώσουν εξετάσεις, χωρίς τίποτα (και ενώ από την ύλη των πανελλαδικών μπορεί να έχουν ξεχάσει κι αυτά που ήξεραν).
Κι εγώ το βρίσκω άδικο για όσους δίνουν, κυρίως επειδή οι βάσεις θα ήταν αισθητά χαμηλότερες αν οι εξεταζόμενοι κάλυπταν το 100% των θέσεων και όχι το 90%. Δυστυχώς όμως, this is Greece :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω ότι σου απάντησα και στο άλλο thread, αν και δεν έχει σημασία. Ο μόνος τρόπος να γραφτείς στη Νομική (και σε οποιαδήποτε άλλη πανεπιστημιακή σχολή), προερχόμενος από άλλη σχολή, είναι να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις σε 3 μαθήματα αφού αποφοιτήσεις από την πρώτη σου σχολή.. από το πολιτικό της νομικής είσαι σε "καλύτερη" θέση, γιατί έχεις διδαχτεί εκτεταμένα την ύλη που απαιτείται για τις κατατακτήριες.

Ψάξε στο google για "κατατακτήριες νομικής"

Nope, δεν είναι ο μόνος, αν έχει πτυχίο από 8,5 και πάνω γράφεται όπου γουστάρει ελεύθερα.

Δεν κάνω πλάκα, ισχύει. Μπορεί να γραφτεί ακόμα και Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό;; Δηλαδή έχεις κανένα αρθρο που να το λέει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κι εγώ θα ήθελα να το δω κάπου γραμμένο αυτό, αν είναι εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Nope, δεν είναι ο μόνος, αν έχει πτυχίο από 8,5 και πάνω γράφεται όπου γουστάρει ελεύθερα.

Δεν κάνω πλάκα, ισχύει. Μπορεί να γραφτεί ακόμα και Ιατρική.

Παιδιά ας μην λέμε ανακριβείες..κάτι τέτοιο δεν ισχύει!!
Άλλωστε - σκεφτείτε λογικά- υπάρχουν σχολές πολύ-πολύ εύκολες που το να βγάλεις βαθμό πτυχίου πάνω από 8.5 είναι παιχνιδάκι (π.χ παιδαγωγικά) θα ήταν χαζό να μπορούν να γραφτούν μετά οπουδηποτε!

Σχετικά με το 10%, μια χαρά μπορείς να το κάνεις για δεύτερο πτυχίο. Οι περισσότερες θέσεις του 10% καλύπτονται από πτυχιούχους (εξού και οι υψηλές βάσεις). Δεν το θεωρώ τόσο άδικο..δηλ. τι να κάνει κάποιος που μόλις πήρε το πρώτο του πτυχίο και ενδιαφέρεται να συνεχίσει για 2ο? Να περιμένει ένα χρόνο να ξαναδώσει πανελλήνιες ή να μπει στην διαδικασία των κατατακτηρίων αν έχει ήδη ένα μεγάλο βαθμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σχετικά με το 10%, μια χαρά μπορείς να το κάνεις για δεύτερο πτυχίο. Οι περισσότερες θέσεις του 10% καλύπτονται από πτυχιούχους (εξού και οι υψηλές βάσεις). Δεν το θεωρώ τόσο άδικο..δηλ. τι να κάνει κάποιος που μόλις πήρε το πρώτο του πτυχίο και ενδιαφέρεται να συνεχίσει για 2ο? Να περιμένει ένα χρόνο να ξαναδώσει πανελλήνιες ή να μπει στην διαδικασία των κατατακτηρίων αν έχει ήδη ένα μεγάλο βαθμό?




Τα θέματα των εξετάσεων δεν είναι της ίδιας ακριβώς δυσκολίας κάθε χρονιά οπότε το 10% ξεκάθαρα ευνοεί όσους έτυχε να δώσουν σε εύκολα θέματα (με κλασικότερο παράδειγμα τα θέματα του 2000).
Επίσης, γνωρίζω περιπτώσεις που γίνεται κατάχρηση της δυνατότητας αυτής. Μια γνωστή μου είχε δώσει το 2000 (19500 μόρια περίπου) και από τη στιγμή που πήρε πτυχίο "δίνει" (και θα συνεχίσει να "δίνει") κάθε χρονιά με το 10%. Δεν έχει σκοπό να παρακολουθήσει τις σχολές στις οποίες εισάγεται, το κάνει μόνο και μόνο για να παίρνει τα συγγράμματα για τη βιβλιοθήκη της. Δικαίωμά της είναι φυσικά, δεν αντιλέγω, ειδικά από τη στιγμή που μπορεί να το κάνει με μια απλή αίτηση και χωρίς κατά τα άλλα να χρειαστεί να προσπαθήσει έστω και στο ελάχιστο. Αλλά όταν σκέφτεσαι ότι αυτή η θέση θα μπορούσε να δοθεί σε κάποιον που ενδιαφέρεται πραγματικά και παλεύει με το θηρίο των πανελλαδικών, ε, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ακούγεται κάπως…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
το κάνει μόνο και μόνο για να παίρνει τα συγγράμματα για τη βιβλιοθήκη της.

sorry...αλλά όταν πηγαίνεις για 2ο πτυχίο δεν έχεις όλα τα δικαιώματα φοιτητή...

δεν παίρνεις βιβλία, δεν παίρνεις πάσο, δεν έχεις δικαίωμα σίτησης, στέγασης κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είναι ανακρίβειες, έλεος, ψάξτε το και βρείτε το γραμμένο. Αυτό που είπες για τις πολύ-πολύ εύκολες σχολές ισχύει και είναι εκμεταλεύσιμο, αρκετά άτομα κάθε χρόνο με χαμηλά μέτρια μόρια πάνε στο αντίστοιχο Τ.Ε.Ι. της σχολής που επιθυμούσαν και δεν έπιασαν με σκοπό να φοιτήσουν σε αυτή μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgepap

Νεοφερμένος

Ο georgepap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πρωτη φορα στο φορουμ...
Δεν θελω να σας απασχολησω πολυ..
Θελω ομως τη βοηθεια σας...ως αποφοιτος της Ιατρικης Σχολης Αθηνων..θα μπορουσα να εγγραφω σε αλλο τμημα του Πανεπιστημιου Αθηνων?
αν ναι...τι προυποθεσεις υπαρχουν?..πχ εξετασεις? 10%? κλπ...αν μπορει καποιος που ξερει να με κατατοπισει...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σιγουρα μπορεις να ξαναδωσεις πανελληνιες εξετασεις απο οποια κατευθυνση θες. Επισης αν η τελευταια φορα που εδωσες ηταν μετα το 2000 μπορεις να κανεις μηχανογραφικο με το 10% χωρις να επανεξεταστεις, με τα μορια που εβγαλες τοτε. Για να περασες Ιατρικη Αθηνων παει να πει οτι εχεις υψηλο βαθμο, αρα και μεγαλες πιθανοτητες να μπεις σε καποια υψηλοβαθμη πανεπιστημιακη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgepap

Νεοφερμένος

Ο georgepap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σου!
Αν μπορω να φανω κι εγω χρησιμος στο μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τιποτα... Ευχαριστω κι εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με το 10% δικαιούσαι πράγματα που δε δικούσαι με τις κατατακτήριες (π.χ. πάσο), γι'αυτό και διευκολύνει όσους θέλουν να τελιώσουν 2η σχολή χωρίς την οικονομική άνεση να δίνουν μια περιουσία μόνο για συγγράμματα. Τώρα η κοπέλα που φτιάχνει βιβλιοθήκη είναι περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ακριβώς. Νομίζω ότι αν δεν περάσεις με κατατακτήριες αλλά με το 10%, ακόμη και 0,1,2,...,Ν προηγούμενα πτυχία να έχεις, το ίδιο είναι. Η σχολή θεωρεί ότι πηγαίνεις για το πρώτο και έχεις όλα τα δικαιώματα όσων μπήκαν με το 90%.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα θέματα των εξετάσεων δεν είναι της ίδιας ακριβώς δυσκολίας κάθε χρονιά οπότε το 10% ξεκάθαρα ευνοεί όσους έτυχε να δώσουν σε εύκολα θέματα (με κλασικότερο παράδειγμα τα θέματα του 2000).
Επίσης, γνωρίζω περιπτώσεις που γίνεται κατάχρηση της δυνατότητας αυτής. Μια γνωστή μου είχε δώσει το 2000 (19500 μόρια περίπου) και από τη στιγμή που πήρε πτυχίο "δίνει" (και θα συνεχίσει να "δίνει") κάθε χρονιά με το 10%. Δεν έχει σκοπό να παρακολουθήσει τις σχολές στις οποίες εισάγεται, το κάνει μόνο και μόνο για να παίρνει τα συγγράμματα για τη βιβλιοθήκη της. Δικαίωμά της είναι φυσικά, δεν αντιλέγω, ειδικά από τη στιγμή που μπορεί να το κάνει με μια απλή αίτηση και χωρίς κατά τα άλλα να χρειαστεί να προσπαθήσει έστω και στο ελάχιστο. Αλλά όταν σκέφτεσαι ότι αυτή η θέση θα μπορούσε να δοθεί σε κάποιον που ενδιαφέρεται πραγματικά και παλεύει με το θηρίο των πανελλαδικών, ε, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ακούγεται κάπως…

Κάθε σύστημα μπάζει αγαπητέ, το θέμα είναι να λειτουργεί για το 90% των περιπτώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top