Επαγγελματικά δικαιώματα σχολών

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
:bye:hi παιδια μηπως ξερετε καποιο site που να εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα των σχολων?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Tο σαιτ της καθες σχολης τα εχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ο λογος που ανοιγω αυτο το τοπικ ειναι διοτι σε πολλες σχολες (κυριως Τ.Ε.Ι και χαμηλοβαθμα Α.Ε.Ι) υπαρχει θεμα με τα εργασιακα δικαιωματα! Πολλες σχολες λοιπον, αναφερουν πως οι πτυχιουχοι τους μπορουν να εργαστουν σε καποιους συγκεκριμενους τομεις εργασιας. Αυτο ειναι εφικτο μονο με το πτυχιο ή χρειαζεται και αδεια ασκησεως επαγγελματος....Κι αν χρειαζεται η αδεια ασκεισεως επαγγελματος μπορει να υπαρξει προβλημα στην εκδοση της αναλογα τη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,593 μηνύματα.
Υπάρχουν πια τόσες "οδοί" μέσω των οποίων μπορεί κάποιος ο οποίος δεν έχει κατοχυρωμένα Ε.Δ. (γιατί και απόφοιτοι Πανεπιστημίων υπάρχουν που παραμένουν επί ξύλου κρεμάμενοι) να τα αποκτήσει (δικαστικά ή εξωδικαστικά) που θεωρώ πλέον αστείο να συζητάμε θέματα όπως "πότε θα εκδοθούν τα Π.Δ." ή "πως θα γραφτώ στο επιμελητήριο" κ.α.!

Δεν θα εκδοθεί τίποτα (αυτό για σένα antis που εξακολουθείς να παρακολουθείς το θέμα) και "every man for himself"!Έτσι απλά...ο καθείς και τα κόλπα του!;)
Μα εγγραφή σε ξένο φορέα και μεταφορά δικαιωμάτων εδώ θα'ναι,μα δικαστήριο θα'ναι,μα χίλια δυο!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 4-11 μεταφέρθηκαν από το thread με τίτλο "Πανεπιστήμια και ΤΕΙ" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Όχι εγώ θα ήθελα να απαντήσεις περαιτέρω γιατί έχει διαφορά. Η μαύρη εργασία βάσει της Επιθεώρησης Εργασίας, με την έννοια ότι π.χ. ένας απόφοιτος οποιασδήποτε ειδικότητας εργάζεται χωρίς την αντίστοιχη Σ.Σ.Ε. υπάρχει και είναι γνωστή. Στην έννοια της εξαρτημένης εργασίας ο εργοδότης έχει το πάνω χέρι και προκειμένου να γλυτώσει εισφορές κ.τ.λ μετακυλύει τις εισφορές και άλλα κόστη στον εργαζόμενο προσλαμβάνοντάς τον με μπλοκάκι παροχής είτε μιλάμε για γιατρούς, λογιστές, μηχανικούς κ.τ.λ.
Όταν όμως με την σημερινή κρίση ο απόφοιτος μηχανολόγος Πολυτεχνείου ή ο Τεχνολόγος Τ.Ε.Ι. μή μπορώντας να εργαστεί σε επιχείρηση λόγω απουσίας των τελευταίων απο την Ελληνική πραγματικότητα λόγω κρίσης, θελήσει να κάνει κάτι δικό του. (Και όχι να κάνει καφετέρια, ή μαγαζί εμπορίας χωμάτων) αλλά κάτι σχετικό με τα μηχανολογικά. Π.χ. μια τεχνική εταιρία που θα χρειάζεται να υπογράφει, τί θα κάνει?
Θα πάρει έναν αχυράνθρωπο όπως αποκαλείτε τους συναδέλφους σας απο τα Πολυτεχνία(πραγματικά θα έπρεπε να ντρέπεστε να αποκαλείται άτομα που βρίσκονται στα πολυτεχνεία ώς τέτοιους) και να συνεργαστεί μαζί του για να μπορεί να περατώσει εργασίες. Σωστά?
Άρα ο απόφοιτος Τ.Ε.Ι. δέν θα είναι αυτός που θα φιλήσει κατουρημένες ποδιές?
Διόρθωσέ με άν δέν τα λέω σωστά.
Οπότε η φράση του "Muhammad Yunus" που λέει πώς "Όταν δέν μπορείς να βρείς εργσία κάπου(συνηθισμένο στην Ελλάδα του 2012) τότε δημιούργησέ την." Δέν εφαρμόζεται στον Τεϊτζή γιατί πολύ απλά ελευθέριο επάγγελμα δέν θα μπορέσει να κάνει χωρίς άδεια κάποιου Πολυτεχνίτη.


είσαι εκτός πραγματικότητας ελπίζω να το καταλαβαίνεις..
Εγώ σαν ηλεκτρονικός μηχανικός που έχω πλήρη και απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα σε μελέτες κτλ μπορεί να με περιορίσει κάποιος να δουλέψω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
είσαι εκτός πραγματικότητας ελπίζω να το καταλαβαίνεις..
Εγώ σαν ηλεκτρονικός μηχανικός που έχω πλήρη και απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα σε μελέτες κτλ μπορεί να με περιορίσει κάποιος να δουλέψω?

Μιλάμε για μηχανολόγους εξακολουθείς να μήν απαντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μιλάμε για μηχανολόγους εξακολουθείς να μήν απαντάς.

δεν έχουν εκδοθεί τα πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα ακόμη παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν τη δουλειά τους ή ότι δεν δουλεύουν ...Στην επαρχιακή πόλη όπου μένω υπάρχουν πολλά τεχνικά γραφεία από μηχανολόγους μηχανικούς τε και δεν είδα ποτέ την αστυνομία από έξω με σκοπό να τους συλλάβει!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δεν έχουν εκδοθεί τα πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα ακόμη

Αυτό μου αρκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αυτό μου αρκεί...

μόνο που δεν κατάλαβες το μήνυμα μου!!!!!δεν έχουν εκδοθεί ακόμη λόγο των συντεχνιών που με νύχια και με δόντια προσπαθούν να το καθυστερήσουν...Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα εκδοθούν!!!και μάλιστα σύντομα!!!! πίστεψε με γνωρίζω κάτι παραπάνω, όταν μπαίνει η δικαιοσύνη στη μέση οι συντεχνίες απλά αέρα μπορούν να κάνουν..... Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάθεσαι σε ένα καναπε και να κατηγορείς τα κακα τει και άσε τους αποφοίτους τους να εξελίσσονται όπως τους αξίζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δεν έχουν εκδοθεί ακόμη λόγο των συντεχνιών που με νύχια και με δόντια προσπαθούν να το καθυστερήσουν...

Και αυτό επίσης μου αρκεί... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αυτό μου αρκεί...

θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σου για το ποιος ευθύνεται γι αυτό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top