Επαγγελματικά δικαιώματα σχολών μηχανικών ΠΑΔΑ

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ένα μπάχαλο απο ότι έχω καταλάβει.Η κυβέρνηση στον κόσμο της.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα..όχι ακόμη τουλαχιστον..
Οι πρώτοι απόφοιτοι θα βγουν φέτος το καλοκαίρι από όσο ξέρω.. Έχουν ακόμη 6-7μηνες καιρό (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα..) να ταχτοποιηθεί το ζήτημα με το ΤΕΕ οριστικά ελπίζω.
Εκεί που υπάρχει το μπάχαλο και το χαος είναι με τα δικαιώματα των πρώην ΤΕΙ και ΑΤΕΙ και τις αντιστοιχίες των μαθημάτων με τα ΝΥΝ πια ‘πανεπιστήμια’.

Πρέπει επιτέλους να τελειώνει με κάποιον τρόπο αυτή η εκκρεμότητα μια και καλη.
Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να τις ακούσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα..ακόμη..
Οι πρώτοι απόφοιτοι θα βγουν φέτος το καλοκαίρι από όσο ξέρω.. Έχουν ακόμη 6-7μηνες καιρό να ταχτοποιηθεί το ζήτημα με το ΤΕΕ οριστικά ελπίζω.
Εκεί που υπάρχει το μπάχαλο και το χαος είναι με τα δικαιώματα των πρώην ΤΕΙ και ΑΤΕΙ και τις αντιστοιχίες των μαθημάτων με την ΝΥΝ πια ‘πανεπιστήμια’.

Πρέπει επιτέλους να τελειώνει με κάποιον τρόπο αυτή η εκκρεμότητα μια και καλη.
Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να τις ακούσουμε.
Ξέρεις πιο είναι το θέμα οτι το 6-7 μηνες που μου λες το έλεγαν και πέρσι και πρόπερσι μην σου πώ και δεν έγινε τιποτα.Βέβαια όσο αφορά το θέμα τών μαθημάτων απο όσο ξέρω εχει αναβαθμιστεί πολλά πρώην τει έχουν μαθήματα αντίστοιχα με των Πολυτεχνείων.Επίσης το δικαίωμα της υπογραφής κάποιοι θα θέλουν να το αξιοποιήσουν όπως πχ οι βιοϊατρικής που αναφέρθηκε πιο πάνω ή ακόμα περισσότερο οι πολιτικοί μηχανικοί.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου, είναι πηγή ανησυχίας. Εγώ προτιμώ ξεκάθαρες λύσεις.. θα πήγαινα στα ΝΥΝ γνωστά πανεπιστήμια/πολυτεχνεία.
(Το προβλημα υπάρχει στις πολυτεχνικές σχολές)
Σίγουρα αδικείτε η μέχρι στίγμης προσπάθεια του πάδα αλλά εάν δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα δεν θα πήγαινα (εάν έφταναν οι βάσεις.).
Και μιλώ ως ΝΥΝ απόφοιτος πρώην ΤΕΙ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου, είναι πηγή ανησυχίας. Εγώ προτιμώ ξεκάθαρες λύσεις.. θα πήγαινα στα ΝΥΝ γνωστά πανεπιστήμια/πολυτεχνεία.
Σίγουρα αδικείτε η μέχρι στίγμης προσπάθεια του πάδα αλλά εάν δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα δεν θα πήγαινα (εάν έφταναν οι βάσεις.).
Και μιλώ ως ΝΥΝ απόφοιτος πρώην ΤΕΙ..
Το ίδιο θέμα εκτός του παδα το αντιμετωπίζει και το διπαε και της Μεσογείου και της Πελοποννήσου.Η αδικία πάει σύννεφο σε αυτά.Εγώ μπορεί να πήγαινα αλλά όπως λες και εσυ πιο safe είναι να επιλέξεις τα νυν γνωστά.Απλα ξεκίνησα αυτο το θέμα γιατί βλέπω σε άλλα φόρουμς γονείς οι οποίοι ρωτούν πληροφορίες για τα παιδιά τους και δεν παίρνουν ξεκάθαρες απαντήσεις με αποτέλεσμα να αγχώνονται το οποίο είναι μια τραγική κατάσταση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταλάθος μου την έβαλε έτσι την απάντηση συγνώμη ✌🏻.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Έτσι είναι δυστυχώς η κατάσταση.. ελπίζω να ξεκαθαρίσει ‘συντομα’ και οριστικά.
Η συμβουλή που θα έδινα στα παιδιά που θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό όταν με το καλο έλθει η ώρα είναι να βεβαιωθούν δυο και τρεις φορές ότι έχουν κανονικά επαγγελματικά δικαιώματα (κι όχι τύπου… ‘θαααα οριστούν κάποιες επιτροπές που θαααα συνεδριάσουν κάποια στιγμή και θαααα αποφασίσουν’)και να μην θαμπώνονται από πομπώδεις και σπουδαίους τίτλους νέων τμημάτων άνευ ουσιαστικού επαγγελματικού αντικειμένου..
Ξέρω ότι στεναχωρώ αρκετούς εδώ αλλά καλο είναι να σκέφτονται κι την επόμενη μέρα και να αποφασίζουν εχοντας ολα τα δεδομένα.

Πραγματικά ελπίζω ότι όλα θα ξεκαθαρίσουν ‘συντομα’ και θα μπει μια τάξη αλλά η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς πολλές φορές μας διαψεύδει.

(Επαναλάβω ότι το οποίο θέμα υπάρχει αφορά κυρίως τις πολυτεχνικές σχολές)
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Έτσι είναι δυστυχώς η κατάσταση.. ελπίζω να ξεκαθαρίσει ‘συντομα’ και οριστικά.
Η συμβουλή που θα έδινα στα παιδιά που θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό όταν με το καλο έλθει η ώρα είναι να βεβαιωθούν δυο και τρεις φορές ότι έχουν κανονικά επαγγελματικά δικαιώματα (κι όχι τύπου… ‘θαααα οριστούν κάποιες επιτροπές που θαααα συνεδριάσουν κάποια στιγμή και θαααα αποφασίσουν’)και να μην θαμπώνονται από πομπώδεις και σπουδαίους τίτλους νέων τμημάτων άνευ ουσιαστικού επαγγελματικού αντικειμένου..
Ξέρω ότι στεναχωρώ αρκετούς εδώ αλλά καλο είναι να σκέφτονται κι την επόμενη μέρα και να αποφασίζουν εχοντας ολα τα δεδομένα.

Πραγματικά ελπίζω ότι όλα θα ξεκαθαρίσουν ‘συντομα’ και θα μπει μια τάξη αλλά η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς πολλές φορές μας διαψεύδει.

(Επαναλάβω ότι το οποίο θέμα υπάρχει αφορά κυρίως τις πολυτεχνικέςσχολσσ

Έτσι είναι δυστυχώς η κατάσταση.. ελπίζω να ξεκαθαρίσει ‘συντομα’ και οριστικά.
Η συμβουλή που θα έδινα στα παιδιά που θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό όταν με το καλο έλθει η ώρα είναι να βεβαιωθούν δυο και τρεις φορές ότι έχουν κανονικά επαγγελματικά δικαιώματα (κι όχι τύπου… ‘θαααα οριστούν κάποιες επιτροπές που θαααα συνεδριάσουν κάποια στιγμή και θαααα αποφασίσουν’)και να μην θαμπώνονται από πομπώδεις και σπουδαίους τίτλους νέων τμημάτων άνευ ουσιαστικού επαγγελματικού αντικειμένου..
Ξέρω ότι στεναχωρώ αρκετούς εδώ αλλά καλο είναι να σκέφτονται κι την επόμενη μέρα και να αποφασίζουν εχοντας ολα τα δεδομένα.

Πραγματικά ελπίζω ότι όλα θα ξεκαθαρίσουν ‘συντομα’ και θα μπει μια τάξη αλλά η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς πολλές φορές μας διαψεύδει.

(Επαναλάβω ότι το οποίο θέμα υπάρχει αφορά κυρίως τις πολυτεχνικές σχολές)
Συμφωνώ με αυτήν σου την άποψη γενικά τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ενας πολυ σημαντικός παράγοντας για να επιλέξεις μία σχολή και πρέπει όλοι οι νέοι υποψήφιοι να το λαμβάνουν υπόψη.Ένα αλλο θέμα που θα ήθελα να θίξω πάνω σε αυτό είναι ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό το θέμα απο τα φροντιστήρια όταν πάνε τα παιδιά για να φτιάξουν το μηχανογραφικό που δεν ενημερώνουν τα παιδιά για τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτο των μηχανικών ή των Γεωπονικών σχολών έτσι ήταν και στο δικό μου φροντιστήριο.Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το κάνουν επίτηδες για να λένε μετά α τα παιδιά μας πέρασαν πολιτικοί μηχανικοί και γεωπόνοι.Τους ενδιαφέρει μόνο η φήμη και όχι το μέλλον των μαθητών τους.Για αυτο τον λόγο βλέπω και πολλά σχόλια απο γονείς οι οποίοι αγχώνονται για τον μέλλον των παιδιών τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι είναι δυστυχώς η κατάσταση.. ελπίζω να ξεκαθαρίσει ‘συντομα’ και οριστικά.
Η συμβουλή που θα έδινα στα παιδιά που θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό όταν με το καλο έλθει η ώρα είναι να βεβαιωθούν δυο και τρεις φορές ότι έχουν κανονικά επαγγελματικά δικαιώματα (κι όχι τύπου… ‘θαααα οριστούν κάποιες επιτροπές που θαααα συνεδριάσουν κάποια στιγμή και θαααα αποφασίσουν’)και να μην θαμπώνονται από πομπώδεις και σπουδαίους τίτλους νέων τμημάτων άνευ ουσιαστικού επαγγελματικού αντικειμένου..
Ξέρω ότι στεναχωρώ αρκετούς εδώ αλλά καλο είναι να σκέφτονται κι την επόμενη μέρα και να αποφασίζουν εχοντας ολα τα δεδομένα.

Πραγματικά ελπίζω ότι όλα θα ξεκαθαρίσουν ‘συντομα’ και θα μπει μια τάξη αλλά η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς πολλές φορές μας διαψεύδει.

(Επαναλάβω ότι το οποίο θέμα υπάρχει αφορά κυρίως τις πολυτεχνικές σχολές)
Α και ναι αυτο που λες με τους πομπώδεις τίτλους δεν πρέπει να τους παραπλανά πρέπει να το ψάξουν πρώτα πρίν καταλήξουν σε μια απόφαση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Το βασικο προβλημα των φροντιστων και των καθηγητων ειναι οτι δεν ειναι μελη του φορουμ εδω.... και κανουν ''εγκληματα''

Φιλοσοφικο και οικονομικο ερωτημα
Ειμαι αθηναιος ή πατρινος ή ηρακλειωτης
Πιανω την βαση κοζανης ημμυ ή μηχανολογων ( που μαλλον εχουν τα δικαιωματα ΤΕΕ) και φυσικα τις βασεις των σχολων αυτων στο σπιτι μου.
Τι δηλωνω ? την κοζανη ή την σχολη στο σπιτι μου?
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
.Ένα αλλο θέμα που θα ήθελα να θίξω πάνω σε αυτό είναι ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό το θέμα απο τα φροντιστήρια όταν πάνε τα παιδιά για να φτιάξουν το μηχανογραφικό που δεν ενημερώνουν τα παιδιά για τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτο των μηχανικών ή των Γεωπονικών σχολών έτσι ήταν και στο δικό μου φροντιστήριο.
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Στο δικό μου φροντιστήριο δεν με βοήθησαν καν με το μηχανογραφικό, έχουν περάσει βέβαια αρκετά χρόνια. Αλλά όταν είσαι 18 δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι επαγγελματικά δικαιώματα ή υπάρχουν πολλοί που λένε θα πάω σε αυτή τη σχολή, θα τελειώσω και μετά θα κάνω μεταπτυχιακό να αποκτήσω τα δικαιώματα που δεν ισχύει.
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Στο δικό μου φροντιστήριο δεν με βοήθησαν καν με το μηχανογραφικό, έχουν περάσει βέβαια αρκετά χρόνια. Αλλά όταν είσαι 18 δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι επαγγελματικά δικαιώματα ή υπάρχουν πολλοί που λένε θα πάω σε αυτή τη σχολή, θα τελειώσω και μετά θα κάνω μεταπτυχιακό να αποκτήσω τα δικαιώματα που δεν ισχύει.
Οι Φροντιστηριάρχες μόνο το συμφέρον τους κοιτούν.Για να καταλάβεις στήν δική μου περίπτωση στο φροντ είχα αρκετά άτομα τα οποία ήταν 2ο πεδίο και με τα δυο που μιλούσα περισσότερο ο ένας του άρεσε παρα πόλυ η φυσική και ήθελε να ασχοληθεί με αυτήν ενώ ο άλλος ήθελε απο ότι θυμάμαι τεφά.Δηλαδή είχαν κατασταλάξει στο τι ήθελαν.Βγαίνουν τα αποτελέσματα και βλέπω ο ένας μηχανικός στο παδά και ο άλλος στο Ηράκλειο και γενικά υπήρχαν και αλλά παιδιά πλην κάποιον που είχαν πιάσει εμπ και Βόλο και τα σχετικά που είχαν περάσει σε σχολές σαν τον δυο παραπάνω.Τότε δεν το είχα συνειδητοποιήσει αλλά τώρα που γνωρίζω περί των δικαιωμάτων κατάλαβα ότι το κάνουν για την φήμη.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οι Φροντιστηριάρχες μόνο το συμφέρον τους κοιτούν.
Δυστυχώς, αυτό που καταγγέλεις είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο το οποίο παρατηρείται σε σχεδόν όλα τα κέντρα ιδιωτικής εκπαίδευσης, είτε μιλάμε για ιδιωτικά σχολεία είτε για φροντιστήρια. Πέρα από σχολεία είναι και επιχειρήσεις οι οποίες θέλουν να έχουν μία πελατεία, οπότε δεν είναι καθόλου σπάνιο να κατευθύνουν τα παιδιά όχι σε σχολές που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα τους και στις επαγγελματικές τους βλέψεις, αλλά σε σχολές που έχουν καλό όνομα.
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δυστυχώς, αυτό που καταγγέλεις είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο το οποίο παρατηρείται σε σχεδόν όλα τα κέντρα ιδιωτικής εκπαίδευσης, είτε μιλάμε για ιδιωτικά σχολεία είτε για φροντιστήρια. Πέρα από σχολεία είναι και επιχειρήσεις οι οποίες θέλουν να έχουν μία πελατεία, οπότε δεν είναι καθόλου σπάνιο να κατευθύνουν τα παιδιά όχι σε σχολές που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα τους και στις επαγγελματικές τους βλέψεις, αλλά σε σχολές που έχουν καλό όνομα.
Είναι ένα συχνό φαινόμενο που δύσκολα θα αλλάξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το βασικο προβλημα των φροντιστων και των καθηγητων ειναι οτι δεν ειναι μελη του φορουμ εδω.... και κανουν ''εγκληματα''

Φιλοσοφικο και οικονομικο ερωτημα
Ειμαι αθηναιος ή πατρινος ή ηρακλειωτης
Πιανω την βαση κοζανης ημμυ ή μηχανολογων ( που μαλλον εχουν τα δικαιωματα ΤΕΕ) και φυσικα τις βασεις των σχολων αυτων στο σπιτι μου.
Τι δηλωνω ? την κοζανη ή την σχολη στο σπιτι μου?
Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα που έθεσες και για κάποιους είναι δύσκολη η απάντηση.Αλλα εγώ θα έλεγα και ας είναι Κοζάνη είναι πιο safe choise όσο αφορά το θέμα που συζητάμε.Αλλα δεν θα κατηγορήσω κανένα άτομο ο οποίος θα επιλέξει την σχολή που είναι κοντά του διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα οικονομικά της κάθε οικογένειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Οι Φροντιστηριάρχες μόνο το συμφέρον τους κοιτούν.Για να καταλάβεις στήν δική μου περίπτωση στο φροντ είχα αρκετά άτομα τα οποία ήταν 2ο πεδίο και με τα δυο που μιλούσα περισσότερο ο ένας του άρεσε παρα πόλυ η φυσική και ήθελε να ασχοληθεί με αυτήν ενώ ο άλλος ήθελε απο ότι θυμάμαι τεφά.Δηλαδή είχαν κατασταλάξει στο τι ήθελαν.Βγαίνουν τα αποτελέσματα και βλέπω ο ένας μηχανικός στο παδά και ο άλλος στο Ηράκλειο και γενικά υπήρχαν και αλλά παιδιά πλην κάποιον που είχαν πιάσει εμπ και Βόλο και τα σχετικά που είχαν περάσει σε σχολές σαν τον δυο παραπάνω.Τότε δεν το είχα συνειδητοποιήσει αλλά τώρα που γνωρίζω περί των δικαιωμάτων κατάλαβα ότι το κάνουν για την φήμη.
Οπότε να λέω πάλι καλά που δεν με βοήθησαν 😂Εμένα είχαν πισμωσει που δεν έγραψα καλά ενώ τα ήξερα. Εγώ έδωσα με το παλιό σύστημα και έπρεπε να επιλέξω 2 από τα 3 πεδία που μπορούσα.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απο την στιγμη που ολες οι σχολες ειναι πλεον ΑΕΙ 5ετους φοιτησης δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην φτιαχτουν τα επαγγελματικα δικαιωματα.Εγινε στους Γεωπονους θα γινει παντου.Ολα πλεον ξεκαθαριζουν φετος που κλεινει ο πρωτος κυκλος σπουδων των νεων ΑΕΙ.Με τις μεταγραφες δεν ξερω τι θα γινει,ωστοσο μιλησα με εναν κοσμητορα και μου ανεφερε οτι το πιο πιθανον ειναι οι μεταγραφες να επιτρεπονται απο το επομενο ετος.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Απο την στιγμη που ολες οι σχολες ειναι πλεον ΑΕΙ 5ετους φοιτησης δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην φτιαχτουν τα επαγγελματικα δικαιωματα.Εγινε στους Γεωπονους θα γινει παντου.Ολα πλεον ξεκαθαριζουν φετος που κλεινει ο πρωτος κυκλος σπουδων των νεων ΑΕΙ.Με τις μεταγραφες δεν ξερω τι θα γινει,ωστοσο μιλησα με εναν κοσμητορα και μου ανεφερε οτι το πιο πιθανον ειναι οι μεταγραφες να επιτρεπονται απο το επομενο ετος.
Έχω περιέργεια τι θα γίνει με τους μηχανικούς βιοϊατρικής. Θα δημιουργηθεί νέα κατηγορία στον ΤΕΕ; Θα εισαχθούν ως ηλεκτρολόγι μηχανικοί;
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Απο την στιγμη που ολες οι σχολες ειναι πλεον ΑΕΙ 5ετους φοιτησης δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην φτιαχτουν τα επαγγελματικα δικαιωματα.Εγινε στους Γεωπονους θα γινει παντου.Ολα πλεον ξεκαθαριζουν φετος που κλεινει ο πρωτος κυκλος σπουδων των νεων ΑΕΙ.Με τις μεταγραφες δεν ξερω τι θα γινει,ωστοσο μιλησα με εναν κοσμητορα και μου ανεφερε οτι το πιο πιθανον ειναι οι μεταγραφες να επιτρέπονται απο το επομενο ετος.
Μόνο ο χρόνος θα δείξει μακάρι να τα δώσουν αλλά κυβέρνηση είναι αυτή πάντα κάτι σκαρφίζονται για να παρατείνουν το πρόβλημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω περιέργεια τι θα γίνει με τους μηχανικούς βιοϊατρικής. Θα δημιουργηθεί νέα κατηγορία στον ΤΕΕ; Θα εισαχθούν ως ηλεκτρολόγι μηχανικοί;
Λογικά ναι στον κλάδο αυτόν θα τους εντάξουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Έχω περιέργεια τι θα γίνει με τους μηχανικούς βιοϊατρικής. Θα δημιουργηθεί νέα κατηγορία στον ΤΕΕ; Θα εισαχθούν ως ηλεκτρολόγι μηχανικοί;
Οχι δεν θα κανουν νεα κατηγορια στο ΤΕΕ
Οι ηλεκτρολογοι ειναι πολυ ισχυροι ( μετα τους πολιτικους μηχανικους) μεσα στο ΤΕΕ για να τους δεχθουν και ως πατημα εχουν οτι δεν εχουν σχεση με ισχυρα ρευματα.
Στην κατηγορια Μηχ. Ηλεκτρονικων θα μπουν
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Απο την στιγμη που ολες οι σχολες ειναι πλεον ΑΕΙ 5ετους φοιτησης δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην φτιαχτουν τα επαγγελματικα δικαιωματα.Εγινε στους Γεωπονους θα γινει παντου.Ολα πλεον ξεκαθαριζουν φετος που κλεινει ο πρωτος κυκλος σπουδων των νεων ΑΕΙ.Με τις μεταγραφες δεν ξερω τι θα γινει,ωστοσο μιλησα με εναν κοσμητορα και μου ανεφερε οτι το πιο πιθανον ειναι οι μεταγραφες να επιτρεπονται απο το επομενο ετος.
Α επίσης και διόρθωσε με αν κάνω λάθος έχω την εντύπωση ότι για τους γεωπόνους έχουν ορίσει για μερικές σχολές τα επαγγελματικά τους δικαιώματα που ήταν πρώην ΤΕΙ πχ όρισαν τα δικαιώματα της ιχθηολογίας στον Βόλο όπου βγαίνεις γεωπόνος αλλά οχι πχ της σχολής Φλώρινας ή του Αγρινίου και γενικότερα νομίζω υπάρχουν και άλλες Γεωπονικές που περιμένουν δικαιώματα.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εδω τα γραφει αναλυτικα παιδια.Αυτοι που δεν εχουν ακομα δικαιωματα ειναι οι τεχνολογοι τροφιμων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top