Εξωτερικό ως μόνη λύση

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πιστεύτε, με την εμπειρία του καθενός, πως ανεξαρτήτου αντικειμένου και τομέα σπουδών (ειδικά για τους τομείς που τα πράγματα είναι και πιο δύσκολα), είναι τλκ η μόνη λύση το εξωτερικό; Ήδη, για όταν θες να κάνεις μεταπτυχιακό;

Και επίσης, είναι σημαντική η διαφορά μεταξύ ενός μεταπτυχιακού στην Ελλάδα και ενός στο εξωτερικού;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Για τι πράγμα μιλάς?? για δουλειά ή για μεταπτυχιακό? τι θες να πεις με το "'Ηδη" στην μέση
της πρότασης?


είναι τλκ η μόνη λύση το εξωτερικό;

πιάνω την περίπτωση της δουλειάς..

ο οαεδ όταν κάνεις ατομικό σχέδιο δράσης, (για να βγάλεις κάρτα ανέργου δηλαδή..)
σε ρωτάει αν είσαι διατεθειμένος να εργαστείς και στο εξωτερικό, προκειμένου να σε
προωθήσουν μέσω του δικτύου EURES.

οπότε βγάλε τα συμπεράσματα σου..
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά είναι μια περίοδος που είναι περίεργα τα πράγματα και την αγορά εργασίας του Εξωτερικού λόγω της ενεργειακής κρίσης, του πολέμου και του κοβιντ.

Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό, μπορεις να μεταβείς στο πανεπιστήμιο που επιθυμεις και να το πραγματοποιήσεις. Αλλά για εργασία θα σου συνιστούσα να περιμένεις γιατί οι οικονομίες είναι σε περίεργο στάδιο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,782 μηνύματα.
Όσο δύσκολο και αν είναι καλό είναι να το παλέψουμε εδώ πρώτα και εξωτερικό μόνον ως έσχατη λύση.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι το εξωτερικο ειναι παντοτε μια καλη λυση.
Ειμαι της αποψης να παλευουμε για αυτα που θελουμε στην χωρα μας.Ιδιως τωρα με τον κορονοιο,την οικονομικη και ενεργειακη κριση νομιζω παντου ειναι δυσκολα.Δεν θα μου κανει εντυπωση αν μια μερα ξυπνησω και δω στην τηλεοραση οτι ηρθαν στην γη εξωγηινοι.
Εγω προσωπικα και μιλαω για εμενα προτιμω να παλευω στην χωρα μου. Μιλαω εννοειται για εμενα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι το εξωτερικο ειναι παντοτε μια καλη λυση.
Ειμαι της αποψης να παλευουμε για αυτα που θελουμε στην χωρα μας.Ιδιως τωρα με τον κορονοιο,την οικονομικη και ενεργειακη κριση νομιζω παντου ειναι δυσκολα.Δεν θα μου κανει εντυπωση αν μια μερα ξυπνησω και δω στην τηλεοραση οτι ηρθαν στην γη εξωγηινοι.

Πώς ξέρεις ότι το εξωτερικό δεν έχει καλύτερη ποιότητα ζωής; Σου αρέσει να ξυπνάς και να βλέπεις αυτές τις πολυκατοικίες-αρχιτεκτονικό έκτρωμα που νομίζεις ότι ζεις σε φαβέλα της Βραζιλίας; :ermm:
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι δεν εχει καλυτερη ποιοτητα ζωης.ειπα οτι το εξωτερικο δεν ειναι παντοτε η λυση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Δεν είναι. Για μένα δεν υπάρχει η χώρα μοντέλο. Η κάθε χώρα έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Για μένα η χώρα είναι οι άνθρωποι, οι παροχές της και η καθημερινότητα. Τέλεια χώρα δεν θα υπάρξει ποτέ γιατί είναι μια ουτοπία που πλάθουν οι άνθρωποι για να μαλακώσουν κάπως τις δυσκολίες της ζωής επειδή δεν δέχονται λόγω εγωϊσμου, ότι το ανθρώπινο είδος είναι παντού οι ίδιοι άνθρωποι. Μη σας κάνει εντύπωση ότι μπορεί να έχετε και "άγνωστο" αντίγραφο του εαυτού σας ως προσωπικότητα σε μια άλλη χώρα, με άλλη θρησκεία, με άλλη γλώσσα και με άλλη κουλτούρα.

Η ζωή είναι δύσκολη παντού γιατί οι άνθρωποι με τον τρόπο των κοινωνικών απαιτήσεων, κάνουν τη ζωή τους δύσκολη. :)

Πιστεύτε, με την εμπειρία του καθενός, πως ανεξαρτήτου αντικειμένου και τομέα σπουδών (ειδικά για τους τομείς που τα πράγματα είναι και πιο δύσκολα), είναι τλκ η μόνη λύση το εξωτερικό; Ήδη, για όταν θες να κάνεις μεταπτυχιακό;

Και επίσης, είναι σημαντική η διαφορά μεταξύ ενός μεταπτυχιακού στην Ελλάδα και ενός στο εξωτερικού;

Δεν υπάρχει μια γενική απάντηση για τον καθένα γιατί το εξωτερικό είναι μια άλλη χώρα. Παίζουν ρόλο πολλά στοιχεία, π.χ., η προσωπικότητα πρωτίστως, τα σχέδια ζωής, οι προτιμήσεις για εργασία αλλά οι ικανότητες προσαρμογής σε μια πολυπολιτισμική κουλτούρα. Θα σ' άρεσε να μένεις σε μια πολυκατοικία μοντερνισμένη ψευτοκατασκευή να πληρώνεις 650 ευρώ ενοίκιο το φθηνότερο και οι συνένοικοι να είναι όλα τα έθνη και να μην ξέρεις κανέναν; :laugh:


Για την ιστορία, ενός φίλου το σπίτι δεν έχει απορροφητήρα και έχει βάλει νάϊλον περιμετρικά της κουζίνας για τα λάδια και τους ατμούς από το μαγείρεμα. Οι γερμανοί στα μπάνια δεν βάζουν σιφώνι για τα νερά. Πολλά μπάνια δεν έχουν παράθυρο επειδή είναι μεσοτοιχία με άλλο διαμέρισμα και υπάρχει ένα διάκενο μπετό μεταξύ δυο τοίχων για τον αέρα και μπαίνει ένας αεραγωγός (χωρίς μοτέρ). Το μπάνιο είναι ενιαία επίστρωση πλακάκι και τοίχος από τη μέση και πάνω. Για τα νερά θα πρέπει να προνοεί ο ένοικος ώστε να αποφεύγονται οι μούχλες που πιάνουν οι τοίχοι ειδικά σε παλιά και σύγχρονα διαμερίσματα στη Βόρεια Ευρώπη όπως συνηθίζεται. Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα με τον καιρό ενώ άνοιγα τα παράθυρα για εξαερισμό, το σπίτι επειδή ήταν παλιό, δηλαδή, χτισμένο πριν το 1940 αλλά με πολλές ανακαινίσεις, είχε πιάσει μούχλα σε μεγάλες επιφάνειες του τοίχου προς το ταβάνι πάνω από τα παράθυρα. Χρησιμοποιούσα ειδικά σπρέι για τη μούχλα που πουλάνε σε ειδικά μάρκετ, αλλά επειδή άρχισε να αλλοιώνεται το χρώμα του τοίχου που ήταν βαμένος πάνω σε πλαστικό χρώμα (από προηγούμενο βάψιμο άλλου ενοίκου), ξεκίνησα την μετακόμισή μου σε καλύτερο διαμέρισμα. Τα σπίτια στο εξωτερικό εκτός από τις ιδιοκτησίες που δεν ενοικιάζονται σε "ξένους", ανήκουν σε πολυεθνικές και πολυμετοχικές εταιρίες ή οργανισμούς αδιευκρινίστου ιδιοκτησίας, που αρκετές από αυτές έχουν έδρα σε άλλη χώρα. Η ενοικίαση σπιτιού είναι μια απρόσωπη διαδικασία με συμβόλαια και σκληρούς όρους όπου στο τέλος, τις πιθανές φθορές του οικιστικού στοιχείου (διαμερίσματος) τις χρεώνεται ο ένοικος με ποινική οδό. Η εταιρία που μου μισθώνει το διαμέρισμα παίζει να έχει περίπου 800.000 διαμερίσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα λες.Εμενα θα μου αρεσε η ισλανδια!!ρεκιαβικ!
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού, όχι σε top πανεπιστήμιο (π.χ. της Κοπεγχάγης), έχει μεγαλύτερη αξία από ότι έχει ένα ελληνικού (π.χ. του Παντείου ή του ΕΚΠΑ);
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top