Ενδιαφέρουσες σχολές Τεχνολογικού Προσανατολισμού

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και μία απορία το μηχανογραφικό είναι Β' ή Γ' Λυκείου?


Αν με τη φράση "τι κλάδους μπορώ να πάρω" εννοείς τι σχολές μπορείς να δηλώσεις θα σου πω πρώτα ότι δεν παίζει κανένα ρόλο ποιο κύκλο από τους 2 (Πληροφορικής & Υπηρεσιών, Τεχνολογίας & Παραγωγής) θα επιλέξεις στην Γ΄ Τάξη ΓΕΛ. Όποιον και αν διαλέξεις μπορείς να δηλώσεις τις ίδιες σχολές.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (στην Γ΄ τάξη ΓΕΛ, στην Β΄ δεν παίζει ρόλο) μπορείς να δηλώσεις σχολές από 1 πεδίο ή το πολύ από 2 διαφορετικά πεδία από 2ο και 4ο αν δεν εξεταστείς σε ΑΟΘ και μαθηματικά γενικής παιδείας. Αν εξεταστείς σε αυτά τα δύο μαθήματα έχεις δικαίωμα να δηλώσεις σχολές από 1 πεδίο ή το πολύ από 2 διαφορετικά πεδία από τα 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά τότε δνε χρειάζεται να επιλέξεις ΑΟΘ, μάθημα γενικής παιδείας όποιο θες και δηλώνεις σχολές από 2ο και 4ο πεδίο ή από 1 πεδίο από αυτά τα 2. Το μηχανογραφικό το συμπληρώνεις μετά τις πανελλήνιες της Γ΄ Λυκείου. Αυτό ενδεχομένως να αλλάξει και να το συμπληρώνουν οι υποψήφιοι πριν από τις πανελλήνιες αλλά πάντα στην Γ΄ Λυκείου.

Τα τμήματα πληροφορικής είναι κοινά τμήματα 2ου και 4ου πεδίου. Στο μηχανογαρφικό θα τα δηλώσεις μόνο μία φορά από όποιο πεδίο θες (τα μόρια 2ου και 4ου πεδίου είναι ακριβώς τα ίδια καθώς έχουν τα ίδια μαθήματα βαρύτητας). Εκτός από τα κλασικά τμήματα Πληροφορικής, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ, Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοποίου, Εφαρμοσμένης πληροφορικής και επιστήμης υπολογιστών μπορείς να δηλώσεις Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στο Πολυτεχνείο Κρήτης, Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, Μηχανικών Επικοινωνιακών και Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθώς και τα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών/Τεχνολογίας Υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babiskal

Νεοφερμένος

Ο Babiskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
Σκέφτομαι να πάω Στο Οικ.Πανεπιστήμιο Αθηνών στο κλάδο Πληροφορικής αλλά έχω καιρό ακόμα να το σκεφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια εχω ενα ερωτημα. Στοχευω να περασω στη σχολη ΗΜΜΥ και θελω να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα της τεχνολογικης με της θετικης κατευθυνσης σε σχεση με αυτη τη σχολη. Ειναι αληθεια οτι αν παω απο θετικη εχει και προγραμματισμο ενω απο τεχνολογικη οχι;; και νομιζετε οτι εχει επαγγελματικη αποκατασταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αναποδα τα ξερεις.
Θετικη χημεια,βιολογια
Τεχνολογικη(β κυκλος) προγραμματισμος,αοδε

Αφου θες καθαρα πολυτεχνειο,η λυση ειναι μια τεχνολογικη(εκτος αν σου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης),αλλα καλυτερα ειναι τεχνολογικη.

Τωρα για το αν εχει αποκατασταση ας μιλησουν οι ειδημονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα μαθηματα της θετικης ποια ειναι ακριβως και ποια της τεχνολογικης? :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θετικη φυσ,χημεια,μαθ,βιολ
τεχνολ(β κυκλος) μαθ,φυσ,αοδε,προγραμματισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με μπερδεψες λιγο ενα μελος που λεγεται komborimon και σπουδαζει ημμυ λεει οτι ειναι θετικη και εχει προγραμματισμο και λεει να μην ακολουθησουμε θετικη γιατι ειναι δυσκολος ο προγραμματισμος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Η θετικη δεν εχει προγραμματισμο
Η θετικη δενε χει προγραμματισμο
Η θετικη δεν εχει προγραμματισμο

Το καταλαβες?Εγω ειμαι θετικη φετος.πΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΜΟ ΕΧΕΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ.
Αλλο σου ειπε και δεν καταλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για ΗΜΜΥ πας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Οχι,η πλειοψηφια των μαθητων που θελει ημμυ παει τεχνολογικη κατευθυνση.Εγω ειμαι θετικη που περιλαμβανει και ιατροφαρμακευτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΟΚ φίλε ευχαριστώ!!!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Χαλάρωσε.Γ' γυμνασίου είσαι ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
η πιο ενδιαφεύρουσα σχολή της τεχνολογικής κατεύθυνση αλλά και η πιο δύσκολη είναι οι ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
η πιο ενδιαφεύρουσα σχολή της τεχνολογικής κατεύθυνση αλλά και η πιο δύσκολη είναι οι ημμυ

Υποκειμενικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
H αρχιτεκτονικη νομιζω ειναι με διαφορα η καλυτερη σχολη της τεχνολογικης.Αν βεβαια δεν πιανει το χερι σας(οπως εμενα) μην την επιλεξετε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ημμυ ειναι ηλεκρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων!!
-----------------------------------------
Κατα την γνωμη μου ειναι η ποιο ενδιαφερουσα σχολη και με καλη επαγγελματικη αποκατασταση!!!ετσι πιστευω!!!:):no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
παιδια εγω φετος ειμαι θετικη κ μ αρεσει πολυ η χημεια ..τ χρονου δεν ξερω ποια κατευθυνση να ακολουθησω -θετικη η τεχνολογικη-πιστευω οτι στην τεχνολογικη τ αεππ κ τ αοδε ειναι πιο βατα μαθηματα συνεπως εχεις περισσοτερο χρονο να αφιερωσεις σε μαθηματικα και φυσικη που ειναι και τα δυσκολα..η χημεια ομως μ αρεσει πολυ ενω η βιολογια οχι κ ακομη μ αυτα τα μα8ηματα δεν 8α εχεις και τοοοσο χρονο για να λυνεις και να λυνεις μα8ηματικα..απο την 8ετικη τωρα μ αρεσει η φαρμακευτικη απο την τεχνολογικη δεν εχω σκεφτει κατι..8α σας ημουν ευγνωμων αν με βοη8ουσατε και αν μ προτεινατε ακομη σχολες με ακλη επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
να σου πω κατι φιλε μου εγω ακομα δεν εχω περασει σε αυτη τη διαδικασια επιλογης θετικης η τεχνολοικης αυτο που πιστευω ειναι οτι επειδη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα θα πρεπει να διαλεξεισ αυτο που σου αρεσει και ας ειναι ποιο δυσκολο αν κανεισ κατι που δεν σου αρεσει εχω την εντυπωση οτι θα ειναι δυο φορες ποιο δυσκολο για εσενα και για ολους τους ανθρωπους και θα διαβαζεις ασκοπα:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αυτο ελειπε να την ειχες περασει.Γ γυμνασιου εισαι ρε φιλε χαλαρωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top