Εμβόλιμη εξεταστική

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος ξέρει.Μπαίνω 5ο έτος και θα κάτσω ένα ακόμη εξάμηνο,το Φλεβάρη λέω να δώσω 2 μαθήματα,τη πτυχιακή και να ορκιστώ.Από όσο ξέρω στη σχολή μου ισχύει η εμβόλιμη εξεταστική,οπού μπορείς να δώσεις μαθήματα από όλα τα εξάμηνα.Επιθυμώ τον Φλεβάρη να δώσω ένα μάθημα του εαρινού εξαμήνου ωστόσο ΔΕ το είχα δηλώσει φέτος το εαρινό λόγω βλακείας μου.Δε θα μπορέσω να εξεταστώ το Φλεβάρη δηλαδή σε αυτό; Αφορά μάθημα επιλογής.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Αυτό που ρωτάω επι της ουσίας είναι,γίνεται να δώσω ένα μάθημα που δεν είχα δηλώσει κανονικά για παρακολούθηση του εαρινό,να το δηλώσω τώρα και να εξεταστώ κανονικά σε αυτό τον Φλεβάρη,ή θα πρέπει να το παρακολουθήσω το εαρινό κανονικά και μετά θα μπορώ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,036 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος ξέρει.Μπαίνω 5ο έτος και θα κάτσω ένα ακόμη εξάμηνο,το Φλεβάρη λέω να δώσω 2 μαθήματα,τη πτυχιακή και να ορκιστώ.Από όσο ξέρω στη σχολή μου ισχύει η εμβόλιμη εξεταστική,οπού μπορείς να δώσεις μαθήματα από όλα τα εξάμηνα.Επιθυμώ τον Φλεβάρη να δώσω ένα μάθημα του εαρινού εξαμήνου ωστόσο ΔΕ το είχα δηλώσει φέτος το εαρινό λόγω βλακείας μου.Δε θα μπορέσω να εξεταστώ το Φλεβάρη δηλαδή σε αυτό; Αφορά μάθημα επιλογής.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Αυτό που ρωτάω επι της ουσίας είναι,γίνεται να δώσω ένα μάθημα που δεν είχα δηλώσει κανονικά για παρακολούθηση του εαρινό,να το δηλώσω τώρα και να εξεταστώ κανονικά σε αυτό τον Φλεβάρη,ή θα πρέπει να το παρακολουθήσω το εαρινό κανονικά και μετά θα μπορώ;
Στο δικό μου τμήμα τουλάχιστον, είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το έχεις δηλώσει έστω και μια φορά κατά το παρελθόν - να υπάρχει δηλαδή στην καρτέλα σου-. Το πότε και το πόσες φορές δηλώθηκε, δεν τους ενδιαφέρει. Εύχομαι να γίνεται κάτι αντίστοιχο και στο δικό σου. :flowers:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Στο δικό μου τμήμα τουλάχιστον, είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το έχεις δηλώσει έστω και μια φορά κατά το παρελθόν - να υπάρχει δηλαδή στην καρτέλα σου-. Το πότε και το πόσες φορές δηλώθηκε, δεν τους ενδιαφέρει. Εύχομαι να γίνεται κάτι αντίστοιχο και στο δικό σου. :flowers:
Δηλαδή εφόσον δε το είχα δηλώσει το εαρινό δε θα μπορώ να το δώσω Φλεβάρη ε; :(
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,036 μηνύματα.
Δηλαδή εφόσον δε το είχα δηλώσει το εαρινό δε θα μπορώ να το δώσω Φλεβάρη ε; :(
Αν αυτό το μάθημα δεν το έχεις δηλώσει ΠΟΤΕ, τότε όχι. Αν το έχεις δηλώσει έστω και μια φορά στο παρελθόν και αν το πανεπιστήμιο σου ακολουθεί την ίδια τακτική με το δικό μου, τότε υπάρχουν πιθανότητες.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Αν αυτό το μάθημα δεν το έχεις δηλώσει ΠΟΤΕ, τότε όχι. Αν το έχεις δηλώσει έστω και μια φορά στο παρελθόν και αν το πανεπιστήμιο σου ακολουθεί την ίδια τακτική με το δικό μου, τότε υπάρχουν πιθανότητες.
Τέλεια,άρα δε μπορώ να το δώσω. :(
Δε πειράζει,θα δώσω από τα επιλογής που είχα δηλωμένα και ο,τι γίνει.
Σε ευχαριστώ :)
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,906 μηνύματα.
Τέλεια,άρα δε μπορώ να το δώσω. :(
Δε πειράζει,θα δώσω από τα επιλογής που είχα δηλωμένα και ο,τι γίνει.
Σε ευχαριστώ :)
Πρόσεχε γιατί σε εμάς νομίζω δεν μπορείς στην εμβόλιμη να δώσεις επιλογής εαρινού εξαμήνου τον χειμώνα. Είναι μόνο για τα υποχρεωτικά. Πάντως αν ήμουν στην θέση σου θα ρωτούσα την γραμματεία του τμήματος. Κάθε πανεπιστήμιο έχει και διαφορετικο εσωτερικό κανονισμό.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Πρόσεχε γιατί σε εμάς νομίζω δεν μπορείς στην εμβόλιμη να δώσεις επιλογής εαρινού εξαμήνου τον χειμώνα. Είναι μόνο για τα υποχρεωτικά. Πάντως αν ήμουν στην θέση σου θα ρωτούσα την γραμματεία του τμήματος. Κάθε πανεπιστήμιο έχει και διαφορετικο εσωτερικό κανονισμό.
Ώπα πλάκα κάνεις,με σκάλωσες τώρα.Νόμιζα η εμβόλιμη αφορά όσα μαθήματα είναι χρωστούμενα από όλα τα εξάμηνα,ανεξάρτητα αν είναι υποχρεωτικό ή επιλογής!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,906 μηνύματα.
Εμάς στο ΕΚΠΑ έτσι το έχουν. Θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλ την γραμματεία να δεις τι γίνεται. Εμείς για παράδειγμα, δεν έχουμε την προϋπόθεση που ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω, μπορούμε να δηλώσουμε και χωρίς να έχει δηλωθεί ξανά. Μόνο για τα επιλογής υπάρχει αυτος ο περιορισμός.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Εμάς στο ΕΚΠΑ έτσι το έχουν. Θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλ την γραμματεία να δεις τι γίνεται. Εμείς για παράδειγμα, δεν έχουμε την προϋπόθεση που ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω, μπορούμε να δηλώσουμε και χωρίς να έχει δηλωθεί ξανά. Μόνο για τα επιλογής υπάρχει αυτος ο περιορισμός.
Οκ....θα κάνω μια ερώτηση στη γραμματεία αύριο και θα το αναφέρω εδώ για όποιον μπορεί να έχει παρόμοια απορία.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,906 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,036 μηνύματα.
Εμείς για παράδειγμα, δεν έχουμε την προϋπόθεση που ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω, μπορούμε να δηλώσουμε και χωρίς να έχει δηλωθεί ξανά. Μόνο για τα επιλογής υπάρχει αυτος ο περιορισμός.
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος
:P
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Άλλη ερώτηση,αν τελικά μπορώ να δώσω επιλογής,πρέπει να έχω εξεταστεί σε αυτο; Γιατί εγώ δε πήγα καθόλου να το δώσω το εαρινό επειδή το έβρισκα ανούσιο (δεν είχα διαβάσει.)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και Πατρων ετσι ειναι.
Την πούτσισα,άρα πρέπει να τους πω να το δώσω τώρα :fool:
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Γιατι δεν κοιτας τον οδηγο σπουδων ; συνηθως καλυπτουν τετοια ερωτηματα ή ξεργω σε κανενα γκρουπ στο φβ ???
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,036 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω πάντως αυτό με την διαφοροποίηση υποχρεωτικών/επιλογής. Μου φαίνεται κάθε πανεπιστήμιο κάνει όντως ο,τι θέλει. @Chem2000 καλύτερα να επικοινωνήσεις με γραμματεία καλού-κακου. Ιιιισως τους βρεις στις καλές τους και να μπορούν να σου τροποποιήσουν τη
δήλωση του εαρινού. Με αίμα δάκρυα και ιδρώτα στη δική μου γραμματεία έχω καταφέρει πολλά. Doesn't hurt to try !
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Γιατι δεν κοιτας τον οδηγο σπουδων ; συνηθως καλυπτουν τετοια ερωτηματα ή ξεργω σε κανενα γκρουπ στο φβ ???
Θα τον δω αλλα δε νομίζω να λέει κάτι.Είμαστε λίγο χύμα στο κύμα εμείς εδώ πέρα.
Πρώτη φορά το ακούω πάντως αυτό με την διαφοροποίηση υποχρεωτικών/επιλογής. Μου φαίνεται κάθε πανεπιστήμιο κάνει όντως ο,τι θέλει. @Chem2000 καλύτερα να επικοινωνήσεις με γραμματεία καλού-κακου. Ιιιισως τους βρεις στις καλές τους και να μπορούν να σου τροποποιήσουν τη
δήλωση του εαρινού. Με αίμα δάκρυα και ιδρώτα στη δική μου γραμματεία έχω καταφέρει πολλά. Doesn't hurt to try !
Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω! Δε το έχω ξανακούσει και νομίζω αν θυμάμαι καλά σε ανακοινώσεις θέσπιζαν ειδικές ημερομηνίες για τα μαθήματα επιλογής των επί πτυχίω.Θα το ψάξω λίγο και θα δω.Αν και έχω αγχωθεί τόσο που δε μπορώ να περιμένω μέχρι αύριο.Ε είναι κρίμα να κάτσω και άλλο εξάμηνο έξτρα για ένα γαμημένο επιλογής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο μέγιστος αριθμός μαθημάτων από το τρέχον και τα προηγούμενα εξάμηνα που μπορεί να δηλώσει και να εξεταστεί ο φοιτητής σε κάθε εξάμηνο είναι δέκα (10), εκτός από το 7ο και το 8ο εξάμηνο που το όριο είναι δώδεκα (12) (Συν. 1008/12-11-19). Στα μαθήματα που δηλώνονται ανά εξάμηνο, περιλαμβάνονται κατά προτεραιότητα τα υποχρεωτικά μαθήματα του αντίστοιχου εξαμήνου (χειμερινού ή εαρινού), τα οποία οφείλει ο φοιτητής από προηγούμενα έτη. Οι επίπτυχίω φοιτητές εξαιρούνται από τον προηγούμενο περιορισμό αριθμού μαθημάτων (10) ή (12) και δύνανται να δηλώσουν στην εμβόλιμη περίοδο των δηλώσεων, όλα τα μαθήματα που έχουν δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα, κατά τη διάρκεια της 4ετούς φοίτησής τους, και να εξετασθούν σε αυτά (ΓΣ 932Α /15-7-2016).
Σε εμάς από ο,τι είδα στον οδηγό σπουδών ισχύει αυτό άρα μάλλον είμαι κομπλέ.Θα πάρω αύριο γραμματεία βέβαια να ρωτήσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και Πατρων ετσι ειναι.
Πάντως και στον Πατρών που κοίταξα τώρα,για το τμήμα χημείας συγκεκριμένα,διάβασα αυτό:

α.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πάντως και στον Πατρών που κοίταξα τώρα,για το τμήμα χημείας συγκεκριμένα,διάβασα αυτό:

α.png
α δεν ξερω. στο μαθηματικο που ημουν, αν δεν λαθευω στην διπλη για τους επι πτυχιω δινουν μονο κορμου. οποτε πολυ πιθανο να ισχυει και για το τμημα χημειας αλλα να μην προσδιοριζεται. βεβαια το μαθηματικο του πα.πα εχει τον δικο του θεο οποτε κανενας δεν ξερει πια
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
α δεν ξερω. στο μαθηματικο που ημουν, αν δεν λαθευω στην διπλη για τους επι πτυχιω δινουν μονο κορμου. οποτε πολυ πιθανο να ισχυει και για το τμημα χημειας αλλα να μην προσδιοριζεται. βεβαια το μαθηματικο του πα.πα εχει τον δικο του θεο οποτε κανενας δεν ξερει πια
Θα ψάξω μαθηματικό να δω και θα σου πω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top