Εκμάθηση πιάνου

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Παιδιά έκανα πιάνο για έξι χρόνια περίπου όμως σταμάτησα στην πρώτη γυμνασίου.
τα τελευτάια τρία χρόνια από αυτά που έκανα ήταν ιδιαίτερα. (δλδ δν εκανα θεωρεια) και δεν εξελίχθηκα αυτά τα χρόνια τόσο πολύ γιατί το είχα βαρεθεί.
ενδιαφέρομαι να ξαναρχίσω φέτος το σεπτέμβρη ιδιαίτερα. δλδ δεν θέλω να κάνω θεωρεία σε ωδείο αλλά ιδιαίτερα.
γίνεται κάτι τέτοιο;
μήπως ξέρετε κάποιο βιβλίο θεωρείας να διαβάσω τώρα το καλοκαίρι για προετοιμασία και για να θυμηθώ όσο είχα μάθει; Άκουσα κάτι για το "Το Τονικό μου σύστημα 1". Ξέρετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά έκανα πιάνο για έξι χρόνια περίπου όμως σταμάτησα στην πρώτη γυμνασίου.
τα τελευτάια τρία χρόνια από αυτά που έκανα ήταν ιδιαίτερα. (δλδ δν εκανα θεωρεια)
ενδιαφέρομαι να ξαναρχίσω φέτος το σεπτέμβρη ιδιαίτερα. δλδ δεν θέλω να κάνω θεωρεία σε ωδείο αλλά ιδιαίτερα για να μάθω να παίζω μόνο.
γίνεται κάτι τέτοιο;
μήπως ξέρετε κάποιο βιβλίο θεωρείας να διαβάσω τώρα το καλοκαίρι;

Για να καταλάβω.:worry:
Δεν θέλεις να κάνεις πιάνο αλλά θέλεις να κάνεις θεωρία? Ή θες να τα κάνεις και τα 2?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Βέβαια θέλω να κάνω πιάνο.
Απλά δεν θέλω σε ωδείο.
Εννοώ αν τα ιδιαίτερα γίνεται να καλύψουν θεωρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Αρχικα, αν δεν κανεις θεωρία δεν μπορεις και να πας για πτυχιο αργοτερα, λεμε τωρα, αν το εχεις σκοπο. Αν αποφασισεις να πας , θα πλακωθεις να καλυψεις ολα αυτα τα χρονια που εχασες την θεωρια αρα θα κουραστεις με τοση δουλεια που θα σου πεσει, συν του οτι ειναι ακομη 5-6 υποχρωτικα..
Απο βιβλιο, μπορεις να παρεις Τα θωρητικα της μουσικης του Μανωλη Καλομοιρη.
Παντως καποιος που θελει σοβαρα να μαθει μουσικη και να ασχοληθει μαυτο ειναι απαραιτητο να ξερει τα βασικα της θεωριας, ιστορια της μουσικης, αρμονια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
Αυτό ρωτάω όμως και εγώ.
Γίνεται τα ιδιαίτερα να καλύψουν θεωρεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Μονο αν σου κανει η καθηγητρια/της σου, αν δηλαδη διδασκει και υποχρεωτικα. Συζητησε το μαζι της, και οτι απορια εχεις πες μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βέβαια θέλω να κάνω πιάνο.
Απλά δεν θέλω σε ωδείο.
Εννοώ αν τα ιδιαίτερα γίνεται να καλύψουν θεωρεία.

Γίνεται, αλλά λογικά θα το αναλάβει ο/η καθηγητής/τρια που σου κάνει και πιάνο. Δεν έχω ξανακούσει περίπτωση να έρχεται ξεχωριστός καθηγητής για θεωρία σε ιδιαίτερα.:confused:

Α, και μην ζορίζεσαι και πολύ με την θεωρία αν δεν έχεις βλέψη για πτυχίο και θες απλά να μάθεις πιάνο. Τζάμπα λεφτά δηλαδή, δε θα θυμάσαι και πολλά όταν τελειώσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Πάντα ήθελα να μάθω ενα όργανο. Μ' άρεσαν αρκετά το πιάνο και η κιθάρα. Πήγα πριν πολλά χρόνια σε ένα ωδείο για κιθάρα, και όλη την ώρα κλασσικά τραγούδια παίζαμε, και ήταν τραγικό. Και στο πιάνο το ίδιο γίνεται. Να σε ρωτάν δηλαδή οι φίλοι σου τι τραγούδια ξέρεις, και να λες Μπετόβεν και Μπαχ.

Αυτά είναι τα χαζά των ωδείων. Αντί να σου μάθουν κάποιο όργανο με πιο σύγχρονα τραγούδια, πιάνουν όλα τα άκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Πάντα ήθελα να μάθω ενα όργανο. Μ' άρεσαν αρκετά το πιάνο και η κιθάρα. Πήγα πριν πολλά χρόνια σε ένα ωδείο για κιθάρα, και όλη την ώρα κλασσικά τραγούδια παίζαμε, και ήταν τραγικό. Και στο πιάνο το ίδιο γίνεται. Να σε ρωτάν δηλαδή οι φίλοι σου τι τραγούδια ξέρεις, και να λες Μπετόβεν και Μπαχ.

Αυτά είναι τα χαζά των ωδείων. Αντί να σου μάθουν κάποιο όργανο με πιο σύγχρονα τραγούδια, πιάνουν όλα τα άκυρα.

Ε δεν είναι όλα τα άκυρα,και κάπως πρέπει να μπουν οι βάσεις.Θα αρχίσεις απο τα κλασσικά κι αν θες να παίζεις ταυτόχρονα και πιο..σύγχρονα κομμάτια παίζεις.Δεν σε εμποδίζει κανένας.Πάντως αν πραγματικά θες να εμβαθύνεις στο πιάνο κι όχι απλώς να ξέρεις,κλασσικά θα παίξεις.Δεν συγκρίνεται η δυσκολία του Μπετόβεν ή του Μπαχ με το κομματάκι των Evanescence παραδείγματος χάρη.Απο κει και πέρα βέβαια,κι αυτό εξαρτάται απο τον καθηγητή μπορείς να τροποποιείς αυτά τα κλασσικά κομμάτια.Είναι απίστευτο πόσα τζαζ στοιχεία μπορείς να βρεις σε φούγκες του Μπαχ.Κι έτσι κι αλλιώς για σένα μαθαίνεις τα όργανα.Όχι για να πεις τι κομμάτια παίζεις στους φίλους σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Πάντα ήθελα να μάθω ενα όργανο. Μ' άρεσαν αρκετά το πιάνο και η κιθάρα. Πήγα πριν πολλά χρόνια σε ένα ωδείο για κιθάρα, και όλη την ώρα κλασσικά τραγούδια παίζαμε, και ήταν τραγικό. Και στο πιάνο το ίδιο γίνεται. Να σε ρωτάν δηλαδή οι φίλοι σου τι τραγούδια ξέρεις, και να λες Μπετόβεν και Μπαχ.

Αυτά είναι τα χαζά των ωδείων. Αντί να σου μάθουν κάποιο όργανο με πιο σύγχρονα τραγούδια, πιάνουν όλα τα άκυρα.

Για μπατσες εισαι.
Αν θες να μαθεις μοντερνα, ζητας και εγγραφεσαι στα μοντερνα για να μαθεις τραγουδακια, και ποιος δεν το κανει.
Το θεμα ειναι για να μαθεις να παιζεις οτιδηποτε πρεπει να εξασκηθεις και να μαθεις κλασσικη μουσικη, που ειναι η βαση και το παν ολων. Αν δεν υπηρχε αυτη δεν θα υπηρχαν τα μοντερνα τραγουδακια που θες εσυ να παιζεις. Και μην συγκρινουμε την αξια των κλασικων με τις τωρινες αηδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ παιδιά.
Απλά θέλω να έχω κάποιες γνώσεις θεωρίας (γτ αν δν ξέρω θεωρία δν μπορώ να παίξω) αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω να παίζω.
Δεν θέλω πτυχεία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top