Εισαγωγή στη Σχολή Ξεναγών

Anilem

Νεοφερμένος

Η Anilem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέλω να σπουδάσω στη σχολή ξεναγών και αναρωτιέμαι αν αξίζει η σχολή από άποψη γνώσεων που προσφέρει. Αξίζει περισσότερο σε σχέση με τα ταχύρυθμα ή το ίδιο; Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αντίστοιχη και στα δύο;

Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να μάθω αν είναι προτιμότερο να κάνω αίτηση με το απολυτήριο λυκείου ή το πτυχίο. Γνωρίζω τη ποσόστωση απλώς δε ξέρω τον αριθμό των αιτούντων που ενδεχομένως με πτυχίο είναι αρκετά λιγότεροι...
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Τα ταχύρρυθμα είναι για αποφοίτους τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας αποκλειστικά, επομένως (εφόσον δηλαδή έχεις τελειώσει φιλολογία παρευξείνιων γλωσσών) δεν υφίσταται σαν επιλογή.

Καλύτερα με το απολυτήριο λυκείου.
 

Anilem

Νεοφερμένος

Η Anilem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για τα ταχύρυθμα κι γω όσα έψαξα είναι όντως για αποφοίτους τέτοιων τμημάτων απλά δεν γνωρίζω αν τα ταχύρυθμα έχουν την ίδια αξία με τη σχολή ξεναγών σαν προσόν.
Όσο για το απολυτήριο λυκείου λες είναι προτιμότερο λόγω του ποσοστού 70%; Γιατί σκέφτομαι οι αιτήσεις μπορεί να ναι δυσανάλογα περισσότερες. Έχεις κάνει κπ αίτηση ή ξέρει κπ που να έκανε, όπου πέρασε με απολυτήριο και όχι με πτυχίο;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Για τα ταχύρυθμα κι γω όσα έψαξα είναι όντως για αποφοίτους τέτοιων τμημάτων απλά δεν γνωρίζω αν τα ταχύρυθμα έχουν την ίδια αξία με τη σχολή ξεναγών σαν προσόν.
Όσο για το απολυτήριο λυκείου λες είναι προτιμότερο λόγω του ποσοστού 70%; Γιατί σκέφτομαι οι αιτήσεις μπορεί να ναι δυσανάλογα περισσότερες. Έχεις κάνει κπ αίτηση ή ξέρει κπ που να έκανε, όπου πέρασε με απολυτήριο και όχι με πτυχίο;

Και οι δύο παίρνουν την ίδια ακριβώς άδεια. Τώρα από εκεί και πέρα εαν κάποιο γραφείο προτιμάει ξεναγούς από σχολή, ναι μπορεί να συμβεί αλλά δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο πιστεύω.


Ναι, έχω κάνει. Ακόμα και άτομα που είχαν +100 μόρια λόγω ιστορικού αρχαιολογικού με το πτυχίο, είχαν καλύτερες πιθανότητες να περάσουν με το απολυτήριο λυκείου. Μην το σκέφτεσαι καν. Εκτός αν μέσω του πτυχίου πιστοποιείται κάποια ξένη γλώσσα οπότε πρέπει αναγκαστικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,654 μηνύματα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,358 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν με πόσα μόρια μπήκε ο τελευταίος πέρυσι ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top