Εισαγωγή σε Πανεπιστήμιο από μαθητή εξωτερικού

stranger

Νεοφερμένος

Ο stranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
έχω μια φίλη η οποία είναι μαθήτρια στη Γερμανία σε γερμανικό σχολείο. Από το ελληνικό προξενείο εκεί της είπαν ότι αυτό το σχολείο είναι ισότιμο με το επαγγελματικό λύκειο. Αφού τελειώσει αυτό το σχολείο με πιο τρόπο θα μπορέσει να σπουδάσει εδώ στην Ελλάδα;
Πρέπει να δώσει πανελλήνιες ή με κάποιο άλλο τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,156 μηνύματα.
Δίνει Πανελλαδικές διαφορετικές από τους άλλους. Πρακτικά μόνο έκθεση και με ένα 13 περνάει όπου θέλει (μεγάλη αδικία και αυτό πρέπει κάποτε να αλλάξει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stranger

Νεοφερμένος

Ο stranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όταν λες διαφορετικές εννοείς διαφορετικές από τα παιδιά που είναι στη Γερμανία και πηγαίνουν σε ελληνικό σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,156 μηνύματα.
όχι αυτές εννοώ. Το τελευταίο έτος πρέπει να το κάνει στο ελληνικό για να έχει δικαίωμα στις εξετάσεις. Δε ξέρω αν λύνεται το πρόβλημα με μια απλή αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δε θεωρούνται Πανελλήνιες, fockos. Και (υποκειμενικά... :worry:) δε συγκρίνονται ως προς τη δυσκολία! Ο τρόπος σκέψης, βέβαια, είναι κοινός.

Πάντως, άμα δεν ενδιαφέρεται για Αστυνομία ή Στρατιωτικές Σχολές, θα εξεταστεί μόνο στα Νέα Ελληνικά.
Βασικά αυτό που θα πρέπει να κάνει είναι να παραδώσει ένα μηχανογραφικό δελτίο (ανάλογο με τα συνηθισμένα) καθώς και τα διάφορα δικαιολογητικά που απαιτούνται ώστε να δικαιούται να λάβει μέρος στις εξετάσεις που γίνονται ειδικά για τους Έλληνες της Ομογένειας. Όλα αυτά, εννοείται πως πρέπει να γίνουν εμπρόθεσμα.
Καλύτερα να ρωτήσει στο προξενείο για τις διάφορες ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων - θέλω να πιστεύω πως αυτό μεριμνεί και για τις αποστολές των απαραίτητων δικαιολογητικών.
Για περισσότερα, δείτε εδώ:
Code:
https://www.ypepth.gr/el_ec_category5408.htm
... στην κατηγορία "Έλληνες του Εξωτερικού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stranger

Νεοφερμένος

Ο stranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...νομίζω ότι με κάλυψες πλήρως...αυτά ήταν που έψαχνα :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top