Εγγραφή από εσπερινό ΕΠΑΛ σε ημερήσιο

Katia35

Νεοφερμένος

Η Katia35 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι δυνατό ένας μαθητής που έχει προαχθεί από την Β τάξη εσπερινού Επαλ, να εγγραφεί στη Γ τάξη ενός ημερήσιου Επαλ (στον ίδιο τομέα), και να συνεχίσει τη φοίτησή του.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 484 μηνύματα.
Γιατί να μην γίνεται;

Αλλά από το εσπερινό επαλ είναι πιο εύκολη η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, οπότε εγώ δεν θα το έκανα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 928 μηνύματα.
Εγω εχω την αναποδη απορια. Μπορει αραγε αποφοιτος της Γ ημερησιου ΕΠΑΛ, να γραφτει στη Γ εσπερινου για να παρακολουθησει αλλη ειδικοτητα του τομεα του, ή τον αναγκαζει να γραφτει ξανα στη Β?
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 484 μηνύματα.
Εγω εχω την αναποδη απορια. Μπορει αραγε αποφοιτος της Γ ημερησιου ΕΠΑΛ, να γραφτει στη Γ εσπερινου για να παρακολουθησει αλλη ειδικοτητα του τομεα του, ή τον αναγκαζει να γραφτει ξανα στη Β?
Εάν είναι του τομέα του πάει στην Γ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 928 μηνύματα.
Εάν είναι του τομέα του πάει στην Γ
Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι αυτο, διοτι αν ηταν ετσι, θα πηγαιναν οι αποφοιτοι του ημερησιου αλλη μια χρονια στο εσπερινο και θα περνουσαν αερα στις πανελληνιες. Αν δεν κανω λαθος σε γραφει ξανα στη Β...
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι δυνατό ένας μαθητής που έχει προαχθεί από την Β τάξη εσπερινού Επαλ, να εγγραφεί στη Γ τάξη ενός ημερήσιου Επαλ (στον ίδιο τομέα), και να συνεχίσει τη φοίτησή του.

Εγω εχω την αναποδη απορια. Μπορει αραγε αποφοιτος της Γ ημερησιου ΕΠΑΛ, να γραφτει στη Γ εσπερινου για να παρακολουθησει αλλη ειδικοτητα του τομεα του, ή τον αναγκαζει να γραφτει ξανα στη Β?

Διαβάστε εδώ το άρθρο 22 (σελ.22777). Αναφέρει όλες τις περιπτώσεις.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 484 μηνύματα.
Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι αυτο, διοτι αν ηταν ετσι, θα πηγαιναν οι αποφοιτοι του ημερησιου αλλη μια χρονια στο εσπερινο και θα περνουσαν αερα στις πανελληνιες. Αν δεν κανω λαθος σε γραφει ξανα στη Β...
Δεν πηγαίνουν επειδή πρέπει να φαίνονται ένσημα και ασφάλεια
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 928 μηνύματα.
Δεν πηγαίνουν επειδή πρέπει να φαίνονται ένσημα και ασφάλεια
Αν εισαι ανω των 18, νομιζω αρκει μια καρτα ανεργιας μονο.


Διαβάστε εδώ το άρθρο 22 (σελ.22777). Αναφέρει όλες τις περιπτώσεις.
Αν πω οτι βρηκα την απαντηση για την περιπτωση αποφοιτου, θα ειναι ψεματα...
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.
Αν πω οτι βρηκα την απαντηση για την περιπτωση αποφοιτου, θα ειναι ψεματα...
΄Εχω την εντύπωση ότι μπορούν να εγγραφούν στην Γ τάξη για 2η ειδικότητα του τομέα που έχουν αποφοιτήσει και στην Β τάξη για ειδικότητα διαφορετικού τομέα, με παρακολούθηση μόνο των μαθημάτων ειδικότητας.

Ψάξτο.:D
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι δυνατό ένας μαθητής που έχει προαχθεί από την Β τάξη εσπερινού Επαλ, να εγγραφεί στη Γ τάξη ενός ημερήσιου Επαλ (στον ίδιο τομέα), και να συνεχίσει τη φοίτησή του.

Διαβάστε εδώ το άρθρο 22 (σελ.22777). Αναφέρει όλες τις περιπτώσεις.
Στο παραπάνω άρθρο 22, στην παράγραφο 5 (Ένταξη μαθητών/τριων σε Ημερήσια Επαγγελματικά Λύκεια), στην περίπτωση γ (στη Γ' τάξη ημερήσιου ΕΠΑ.Λ. εντάσσονται όσοι/ες), στην υποπερίπτωση δδ αναφέρεται ότι: "μετεγγράφονται από τη Γ' τάξη άλλου ημερήσιου ή εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου τριετούς φοίτησης".

Μπορείς λοιπόν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top