Είναι το τμήμα φυσικής κατάλληλο για μένα;

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
βρίσκομαι στη θερινή προετοιμασία για πανελλήνιες με στόχο το φυσικό του εκπα και έχω κάποιες ανησυχίες ότι η αγάπη μου για την φυσική είναι περισσότερο επηρεασμένη από θέματα επιφανειακής pop-sci παρά από την πραγματική επιστήμη.
η φυσική μου αρέσει επειδή ο σκοπός της είναι η χαρτογράφηση της πραγματικότητας. βλέπεις κάτι να συμβαίνει και μπορείς να το περιγράψεις με ακρίβεια μονάχα με ένα στυλό και ένα φύλλο χαρτί. στην αρχή με γοήτευαν οι στερεοτυπικοί popsci κλάδοι (αστροφυσική/σωματιδιακή), αλλά είμαι εντελώς ανοιχτή στην ιδέα ότι στη σχολή θα γνωρίσω πτυχές της επιστήμης που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν και ότι μπορεί να καταλήξω να ειδικεύομαι σε μια από αυτές.
στα μαθηματικά η επίδοσή μου είναι αξιοπρεπής. τα συμπαθώ αρκετά για τους ίδιους πάνω-κάτω λόγους που εξήγησα παραπάνω, και με μέτρια προσπάθεια γράφω σχετικά καλά: δεν έχω "ταλέντο" όμως, και σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κατανοήσω αμέσως την θεωρία από καινούρια κεφάλαια.

εν τέλει, αυτή η έλλειψη άνεσης στα μαθηματικά και η popular science τύπου βιντεάκια στο γιουτουμπ ως πηγή του ενδιαφέροντός μου για την φυσική είναι οι λόγοι που αμφισβητώ την ικανότητά μου να τα βγάλω πέρα με μια τόσο απαιτητική σχολή. idk. πείτε κι εσείς την γνώμη σας ή τις εμπειρίες σας γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.
βρίσκομαι στη θερινή προετοιμασία για πανελλήνιες με στόχο το φυσικό του εκπα και έχω κάποιες ανησυχίες ότι η αγάπη μου για την φυσική είναι περισσότερο επηρεασμένη από θέματα επιφανειακής pop-sci παρά από την πραγματική επιστήμη.
Και λοιπόν ; Όλοι απο κάπου δεν εμπνεόμαστε αρχικά ;
Εμένα μου άρεσαν οι ήρωες της Marvel, τουλάχιστον εσένα είναι πιο κοντά κάπως στο actual thing :loltooth:.

Joke aside, το τι σε εμπνέει δεν χρειάζεται να έχει την σοβαροφάνεια της "πραγματικής επιστήμης", είναι προσωπικό θέμα αυτό. Ούτως η άλλως επιστήμη είναι άνθρωποι με περιέργεια και πάθος να ανακαλύψουν τον κόσμο. Στην πράξη τα πράγματα είναι κάπως πιο περίπλοκα γιατί μπλέκονται σκοπιμότητες, και απομακρυνόμαστε πολύ απο τον πρωταρχικό σκοπό της επιστήμης, αλλά τέλος πάντων, δεν είναι της παρούσης αυτά.
η φυσική μου αρέσει επειδή ο σκοπός της είναι η χαρτογράφηση της πραγματικότητας. βλέπεις κάτι να συμβαίνει και μπορείς να το περιγράψεις με ακρίβεια μονάχα με ένα στυλό και ένα φύλλο χαρτί. στην αρχή με γοήτευαν οι στερεοτυπικοί popsci κλάδοι (αστροφυσική/σωματιδιακή), αλλά είμαι εντελώς ανοιχτή στην ιδέα ότι στη σχολή θα γνωρίσω πτυχές της επιστήμης που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν και ότι μπορεί να καταλήξω να ειδικεύομαι σε μια από αυτές.
Όλοι οι κλάδοι της φυσικής είναι όμορφοι και ενδιαφέροντες, δεν θα απογοητευτείς, μην φοβάσαι. Η αστροφυσική είναι λογικό να συναρπάζει λίγο παραπάνω γιατί μελετάει πράγματα που δεν είναι οικεία σε εμάς. Το σύμπαν είναι σαν ένα τρελό εργαστήρι φυσικής, όπου μπορείς να παρατηρήσεις διάφορα φαινόμενα, απο τα πιο ήπια ως τις πιο ακραίες καταστάσεις.
στα μαθηματικά η επίδοσή μου είναι αξιοπρεπής. τα συμπαθώ αρκετά για τους ίδιους πάνω-κάτω λόγους που εξήγησα παραπάνω, και με μέτρια προσπάθεια γράφω σχετικά καλά: δεν έχω "ταλέντο" όμως, και σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κατανοήσω αμέσως την θεωρία από καινούρια κεφάλαια.

εν τέλει, αυτή η έλλειψη άνεσης στα μαθηματικά και η popular science τύπου βιντεάκια στο γιουτουμπ ως πηγή του ενδιαφέροντός μου για την φυσική είναι οι λόγοι που αμφισβητώ την ικανότητά μου να τα βγάλω πέρα με μια τόσο απαιτητική σχολή. idk. πείτε κι εσείς την γνώμη σας ή τις εμπειρίες σας γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.
Πολλοί μαθηματικοί κλάδοι και μεθόδοι έχουν προκύψει εξαιτίας της φυσικής. Οπότε αυτομάτως έχεις έναν λόγο να μην φοβάσαι αφού αυτές οι έννοιες είναι εύκολα αντιληπτές με τα κατάλληλα παραδείγματα.

Πάρα αυτά, για να καταλάβεις σε βάθος την φυσική χρειάζεσαι εκλεπτυσμένα μαθηματικά εργαλεία. Αυτά θα τα μάθεις στο πανεπιστήμιο. Τα βιντεάκια είναι καλά για να χτίσεις μια βασική κατανόηση, αλλά για βάθος χρειάζονται τα μαθηματικά οπωσδήποτε. Δεν απαιτείται να έχεις ταλέντο για να μάθεις τα απαραίτητα στο πλαίσιο του προπτυχιακού, αλλά να είσαι σίγουρη οτι θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά για να τα κατανοήσεις.
Παρά τον κόπο που απαιτείται πάντως, το αποτέλεσμα αξίζει με το παραπάνω, πίστεψε με.

Τέλος πάντων μην αποθαρρύνεσαι. Δεν ξεκινάς να γράφεις πίνακες μαθηματικά απο την πρώτη μέρα. Σταδιακά αποκτάς αντίληψη των φαινομένων και μαθαίνεις τα απαραίτητα εργαλεία για να μπορείς όπως είπες να τα καταγράψεις στο "χαρτί". Και καθώς περνάνε τα χρόνια μπαίνεις σε μεγαλύτερο βάθος και καταγράφεις με πιο λεπτομερή και πιο εκλεπτυσμένο τρόπο αυτά που πηγάζουν απο την ώριμη πλέον αντίληψη σου.

Θα είσαι μια χαρά εκτός εαν το ενδιαφέρον σου δεν πάει παραπέρα απο τα βίντεο. Εκεί θα υπάρχει θέμα. Δηλαδή εαν βλέπεις τις εξισώσεις και τρομάζεις αντί να σου δημιουργείται ενδιαφέρον και όρεξη να καταλάβεις τι λένε. Θα πρέπει να είσαι διατεθειμένη να καταβάλλεις πολλές ώρες σε διάβασμα, το οποίο δεν θα είναι πάντα ευχάριστο ή το ίδιο διασκεδαστικό με τα βίντεο. Μπορεί να χρειάζεται να αφιερώσεις 3-4 ώρες την ημέρα εως και 8 ώρες πολλές φορές σε διάβασμα, μέχρι να καταλάβεις κάτι(που μπορεί να είναι ακόμα και μερικές σελίδες).
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση! :)
Θα είσαι μια χαρά εκτός εαν το ενδιαφέρον σου δεν πάει παραπέρα απο τα βίντεο. Εκεί θα υπάρχει θέμα. Δηλαδή εαν βλέπεις τις εξισώσεις και τρομάζεις αντί να σου δημιουργείται ενδιαφέρον και όρεξη να καταλάβεις τι λένε. Θα πρέπει να είσαι διατεθειμένη να καταβάλλεις πολλές ώρες σε διάβασμα, το οποίο δεν θα είναι πάντα ευχάριστο ή το ίδιο διασκεδαστικό με τα βίντεο. Μπορεί απο 3-4 ώρες την ημέρα εως και 8 ώρες πολλές φορές μέχρι να καταλάβεις κάτι.
αυτό δεν νομίζω να αποτελέσει πρόβλημα. η ικανοποίηση που νιώθω όταν λύνω σωστά κάποιο δύσκολο θέμα Δ δεν συγκρίνεται με κάτι άλλο. πέρα απ'αυτό, παρά τη δυσκολία που συχνά αντιμετωπίζω με τα μαθηματικά, ποτέ δεν έπαψαν να μου είναι πολύ ενδιαφέροντα ως μάθημα. θεωρώ πως για αυτό το θεματάκι ίσως όχι εξ ολοκλήρου αλλά σίγουρα εν μέρει φταίει και ο τρόπος που διαβάζω επειδή είμαι σχετικά (πολύ) χύμα άνθρωπος. όποτε ας ελπίζω (και ας πράττω) για το καλύτερο και θα δείξει.
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Kαλησπέρα,
Σπουδάζω φυσική στην Πάτρα και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ,δεδομένου ότι η διάρθρωση στα προγράμματα σπουδών φυσικής στη χώρα είναι παρόμοια,είναι αρκετά απαιτητική επιστήμη.Η κατάσταση στο τμήμα που αναφέρεις,φυσικό εκπα,είναι καλύτερη απο αυτήν στο δικό μας.Θα σε συμβούλευα να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα του τμήματος,εκεί που λέει,διασφάλιση ποιότητας.Εκεί υπάρχουν εκθέσεις αξιολόγησης,σχετικά με τη μέση διάρκεια φοίτησης ,με τα ποσοστά επιτυχίας στα μαθηματα και άλλα χρήσιμα στοιχεία,που καταδεικνύουν ,ως ένα βαθμό ,το βαθμό δυσκολίας των σπουδών σε αυτό το τμήμα.Δεν θα ήθελα να εκθέσω την δική μου άποψη,γιατί αφορά μόνο το τμήμα που σπουδάζω,στο οποίο ηκατάσταση είναι νοσηρή.Καλό κουράγιο σην προετοιμασία σου,για τις πανελλαδικές και καλή επιτυχία στην επιλογή σου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.
κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση! :)

αυτό δεν νομίζω να αποτελέσει πρόβλημα. η ικανοποίηση που νιώθω όταν λύνω σωστά κάποιο δύσκολο θέμα Δ δεν συγκρίνεται με κάτι άλλο. πέρα απ'αυτό, παρά τη δυσκολία που συχνά αντιμετωπίζω με τα μαθηματικά, ποτέ δεν έπαψαν να μου είναι πολύ ενδιαφέροντα ως μάθημα. θεωρώ πως για αυτό το θεματάκι ίσως όχι εξ ολοκλήρου αλλά σίγουρα εν μέρει φταίει και ο τρόπος που διαβάζω επειδή είμαι σχετικά (πολύ) χύμα άνθρωπος. όποτε ας ελπίζω (και ας πράττω) για το καλύτερο και θα δείξει.
Γενικά τα μαθηματικά που χρειάζεσαι είναι λίγο-πολύ στάνταρ. Στο μεταπτυχιακό ξεφεύγει όσο θες. Δεν σημαίνει οτι είναι εύκολα, αλλά θεωρώ οτι απο ένα μέσο μυαλό μπορούν να γίνουν αντιληπτά, αρκεί βέβαια να υπάρχει πολύ ενασχόληση και εξάσκηση. Σημαντικό και αυτό που δεν ανέφερα, εαν θες φοιτητική ζωή τύπου 3 εξόδους την εβδομάδα, τότε δεν θα περάσεις καλά. Πολλές εξόδοι και βαθμοί δεν πάνε μαζί σε τέτοια τμήματα. Πολλές φορές και μια εαν μπορείς να έχεις μια χαρά είναι :P.

Κάτι τελευταίο που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι οτι πρόκειται για ένα ερευνητικo-κεντρικο τμήμα. Στις πανελλήνιες σε μαθαίνουν το σύστημα : πρόβλημα-λύση. Αυτό δεν υφίσταται τόσο στην έρευνα. Εκεί ψάχνεις λύσεις σε προβλήματα που δεν ξέρεις καν οτι υπάρχουν. Δηλαδή αναλαμβάνεις τον ρόλο του να κάνεις και ερωτήσεις. Και το να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις πολλές φορές είναι πιο δύσκολο και απο την ίδια την απάντηση.

Αλλά επειδή παρακολουθείς βιντεάκια, υποθέτω οτι αποκλείεται να μην είσαι ερευνητικά "ανήσυχο" πνεύμα για να μην σου αρέσει αυτό(το εάν σου αρέσει η έρευνα σαν σταδιοδρομία θα το δεις αργότερα).

Τέλος πάντων, χαρά μου που βοήθησα. Για οτι άλλο θες και μπορώ να σε βοηθήσω προσωπικά πες μου, κυρίως σε οτι αφορά εφαρμοσμένη φυσική. Περίμενε να σου πουν παραπάνω πράγματα και άτομα που έχουν βγάλει το τμήμα για να έχεις μια πληρέστερη εικόνα του πως είναι να σπουδάζεις actually σε τέτοιο τμήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Απόφοιτος μαθηματικού εδώ (συναφής κλάδος).

Είναι παλούκι. Ελάχιστα από αυτά που ακούς από τον Neil DeGrasse Tyson θα τα δεις μπροστά σου.

Αν γενικά εμπνέεσαι και είσαι διατεθειμένη να λιώσεις σε δύσκολα μαθηματικά και καθαρή φυσική go ahead.

Η στατιστική δεν είναι πάντως με το μέρος σου (μ.ο. αποφοίτησης από μαθηματικό/φυσικό 6,5 χρόνια).
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Απόφοιτος Φυσικού ΑΠΘ εδώ, προσεχώς μεταπτυχιακός Αστροφυσικής Άμστερνταμ.

Όπως είπε και ο φίλος Samael πιο πάνω μεταξύ σοβαρού και αστείου, πράγματι πολλές φορές δεν είναι ανάγκη η έμπνευση να είναι η ίδια η επιστήμη σε απόλυτο βαθμό. Λίγο-πολύ σε ένα γενικότερο πλαίσιο και εγώ κάπως έτσι είχα μπει στο τμήμα φυσικής ΑΠΘ με αυτά που περιγράφεις. Έχω δει πολλές φορές με τα μάτια μου <<μέτριους>> φοιτητές να κάνουν φοβερή δουλειά στο ερευνητικό κομμάτι, και άλλα αστέρια να μην την πάλευαν καθόλου αντίστοιχα όταν μπήκαν στο αντίστοιχο κομμάτι.

Το μόνο σίγουρο είιναι ότι θα δεις ΠΟΛΛΑ πράγματα τα οποία στην παρούσα φάση δεν σου περνάει από το μυαλό ότι όντως παίζουν στο κομμάτι φυσική, άλλα θα σου αρέσουν και άλλα όχι, σημασία είναι να είσαι ανοιχτή και να μη μπεις στο τμήμα με παρωπίδες τύπου "ότι αυτό θέλω και τίποτα άλλο" εξ αρχής. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που δεν κατέληξε καλά.

Κατ'εμέ τουλάχιστον, αν και προφανώς υπάρχει και αρκετή μάλιστα, το κομμάτι της δυσκολίας δεν θα έπρεπε να σε αγχώνει ιδιαίτερα απο τη στιγμή που είσαι διατεθειμένη να αφιερώσεις ουσιαστικό χρόνο στις σπουδές σου και να προσπαθήσεις πραγματικά. Και όχι να το δεις σαν υποχρέωση ή κάτι τετοιο, αλλα επειδη ειναι που κάτι θεωρητικά όντως το θέλεις και γουστάρεις. Άλλα πράγματα που θα πρέπει να σκεφτείς λίγο (αν και νωρίς, αλλά όσο να ναι να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου) είναι η αποκατάσταση. Ο κάθε τομέας, ανάλογα και με ποιον θα ακολουθήσεις εν τέλει, έχει τις ιδιαιτερότητες του και τις αντίστοιχες προοπτικές. Παίζουν πολύ industrial jobs σε τομέις όπως φυσική στερεάς κατάστασης, υπολογιστική φυσική (και αρκετή έρευνα αντίστοιχα), ατμόσφαιρα κλπ. Συνεχίζοντας με ένα μεταπτυχιακό ξεκλειδώνονται ακόμα περισσότερα, άλλα όσο να ναι λόγω του ανταγωνισμού στην αγορά εργασίας (αυτό ισχύει και για την καριέρα ερευνητή) είναι πλεόν μονόδρομο (σίγουρα και διδακτορικό αν θες έρευνα). Στην ελλάδα με εξαίρεση τα πρώτα που ανέφερα υπάρχει μεγάλος κορεσμός έως και αδιέξοδο αν θες έρευνα πάνω σε αστροφυσική/σωματιδιακή που ανέφερες, θα πρέπει δηλαδή η επιλογή του εξωτερικού μετά το πτυχίο/μεταπτυχιακό να είναι η πιθανότερη λύση στο μυαλό σου.

Tl;dr, εάν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το θέλεις και είσαι πρόθυμη να αφιερώσεις πολύ χρόνο στις σπουδές σου και όχι να το δεις σαν ένα απλό πτυχίο (και φυσικά όσο γίνεται να υπάρχει και μια αυτοπεποίθηση μέσα σου), go ahead!
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστώ για τον χρόνο σου παλικάρι!
Το μόνο σίγουρο είιναι ότι θα δεις ΠΟΛΛΑ πράγματα τα οποία στην παρούσα φάση δεν σου περνάει από το μυαλό ότι όντως παίζουν στο κομμάτι φυσική, άλλα θα σου αρέσουν και άλλα όχι, σημασία είναι να είσαι ανοιχτή και να μη μπεις στο τμήμα με παρωπίδες τύπου "ότι αυτό θέλω και τίποτα άλλο" εξ αρχής. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που δεν κατέληξε καλά.
προφανώς, lol. δεν είναι και λογικό να το αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο καθώς ως λυκειόπαιδο δεν κατανοώ ούτε στο ελάχιστο επίπεδο το περιεχόμενο των μαθημάτων του φυσικού, ούτε το επίπεδο δυσκολίας τους. η οποιαδήποτε κλίση σε οποιονδήποτε κλάδο προσδοκώ ότι θα έρθει με τον χρόνο και την τριβή με κάθε μάθημα.

Άλλα πράγματα που θα πρέπει να σκεφτείς λίγο (αν και νωρίς, αλλά όσο να ναι να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου) είναι η αποκατάσταση. Ο κάθε τομέας, ανάλογα και με ποιον θα ακολουθήσεις εν τέλει, έχει τις ιδιαιτερότητες του και τις αντίστοιχες προοπτικές. Παίζουν πολύ industrial jobs σε τομέις όπως φυσική στερεάς κατάστασης, υπολογιστική φυσική (και αρκετή έρευνα αντίστοιχα), ατμόσφαιρα κλπ. Συνεχίζοντας με ένα μεταπτυχιακό ξεκλειδώνονται ακόμα περισσότερα, άλλα όσο να ναι λόγω του ανταγωνισμού στην αγορά εργασίας (αυτό ισχύει και για την καριέρα ερευνητή) είναι πλεόν μονόδρομο (σίγουρα και διδακτορικό αν θες έρευνα). Στην ελλάδα με εξαίρεση τα πρώτα που ανέφερα υπάρχει μεγάλος κορεσμός έως και αδιέξοδο αν θες έρευνα πάνω σε αστροφυσική/σωματιδιακή που ανέφερες, θα πρέπει δηλαδή η επιλογή του εξωτερικού μετά το πτυχίο/μεταπτυχιακό να είναι η πιθανότερη λύση στο μυαλό σου.
για έρευνα δεν νομίζω πως το βλέπω. η αστροφυσική που ανέφερα ήταν παράδειγμα για το πρώτο μου ερέθισμα από την φυσική γενικά. αυτή τη στιγμή νου φαίνεται πολύ κουλ ο τομέας της ενέργειας, και ειδικά της πυρηνικής (άλλο ένα κλισέ αλλά δεν πειράζει. αφήστε με να πω τις μαλακίες μου όσο έχω ακόμα χρόνο).
επίσης: δεν θα με χάλαγε καθόλου το εξωτερικό, τουναντίον, το έχω στο νου μου ως τη προτιμότερη προοπτική σε περίπτωση που θέλω να ασχοληθώ με κάποιο πεδίο το πτυχίο του οποίου στην ελλάδα είναι αντίστοιχο του κωλόχαρτου. πάντως απ'ό,τι έχω δει κι έχω διαβάσει, μια καλή οδός προς τα €€€ είναι να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποιου είδους μηχανική κλπ ώστε να έχεις και το θεωρητικό υπόβαθρο αλλά και τις πρακτικές γνώσεις. σε αυτή τη περίπτωση έχω ακούσει ότι παίζει πολύ μπάλα (και πετυχημένη μάλιστα), ιδιαίτερα στο εξωτερικό
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ευχαριστώ για τον χρόνο σου παλικάρι!

προφανώς, lol. δεν είναι και λογικό να το αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο καθώς ως λυκειόπαιδο δεν κατανοώ ούτε στο ελάχιστο επίπεδο το περιεχόμενο των μαθημάτων του φυσικού, ούτε το επίπεδο δυσκολίας τους. η οποιαδήποτε κλίση σε οποιονδήποτε κλάδο προσδοκώ ότι θα έρθει με τον χρόνο και την τριβή με κάθε μάθημα.


για έρευνα δεν νομίζω πως το βλέπω. η αστροφυσική που ανέφερα ήταν παράδειγμα για το πρώτο μου ερέθισμα από την φυσική γενικά. αυτή τη στιγμή νου φαίνεται πολύ κουλ ο τομέας της ενέργειας, και ειδικά της πυρηνικής (άλλο ένα κλισέ αλλά δεν πειράζει. αφήστε με να πω τις μαλακίες μου όσο έχω ακόμα χρόνο).
επίσης: δεν θα με χάλαγε καθόλου το εξωτερικό, τουναντίον, το έχω στο νου μου ως τη προτιμότερη προοπτική σε περίπτωση που θέλω να ασχοληθώ με κάποιο πεδίο το πτυχίο του οποίου στην ελλάδα είναι αντίστοιχο του κωλόχαρτου. πάντως απ'ό,τι έχω δει κι έχω διαβάσει, μια καλή οδός προς τα €€€ είναι να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποιου είδους μηχανική κλπ ώστε να έχεις και το θεωρητικό υπόβαθρο αλλά και τις πρακτικές γνώσεις. σε αυτή τη περίπτωση έχω ακούσει ότι παίζει πολύ μπάλα (και πετυχημένη μάλιστα), ιδιαίτερα στο εξωτερικό
Δεν εχει σημασία αν είναι κλισέ ή όχι, λογικό είναι να σε τραβάνε περισσότερο αυτά. Και εγώ μεταξύ αστροφυσικής και πυρηνικής ήμουν στην αρχή. Και όντως, ο τομέας της πυρηνικής (αν καταλαβαίνω καλά αυτό που περιγράφεις αναφέρεται στο Nuclear Engineering) έχει ΠΟΛΛΕΣ προοπτικές έξω. Πυρηνικοί αντιδραστήρες πχ παιζουν παρα πολυ, φίλος μου τώρα φεύγει για το μεταπτυχιακό Nuclear Engineering στο KTH της Σουηδίας για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα και σαν προγραμμα και σαν αποκατασταση στα καπάκια μετά. Λύσεις και διέξοδοι πάντα υπάρχουν
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.
Για την Ελλάδα γενικά τέσσερις είναι οι κυριότερες επιλογές του φυσικού :

1) Ακτινοφυσικός.
2) Ραδιοηλεκτρολόγος.
3) Μηχανικός λογισμικού.
4) Καθηγητής φυσικής στην δευτεροβάθμια.

Στο 1ο έχει αποκλειστικότητα ο φυσικός και είναι πολύ καλή διέξοδος. Το 2ο είναι εξίσου καλή επιλογή αλλά δεν έχει αποκλειστικότητα. Το 3ο εξίσου καλή επιλογή, αλλά επίσης δεν έχει καθόλου αποκλειστικότητα ο φυσικός(η ζήτηση όμως είναι μεγάλη οπότε κλαιν). Το 4ο είναι κορεσμένο, και στο δημόσιο δεν μπαίνεις, αλλά μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές και φοιτητές.

Το καλό όλων των παραπάνω είναι οτι με ένα μεταπτυχιακό είσαι έτοιμος για δουλειά, δεν χρειάζεται διδακτορικό + οτι μπορείς να εργαστείς σε οποιαδήποτε χώρα γιατί υπάρχουν οι αντίστοιχες βιομηχανίες.

Εαν θες να ασχοληθείς με την πυρηνική λοιπόν, το 1ο θεωρώ οτι είναι η καλύτερη επιλογή, διαφορετικά θα πρέπει να πας στο εξωτερικό, και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές αφού θα μπορείς να εργαστείς μόνο σε συγκεκριμένα ερευνητικά κέντρα και ελάχιστες εταιρίες κυρίως που θα διαθέτουν ειδικά εργαστήρια. Το οποίο προσωπικά το βρίσκω περιοριστικό. Αντίθετα ο ακτινοφυσικός όπου έχει νοσοκομείο/διαγνωστικό κέντρο χώνεται άνετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,816 μηνύματα.
βρίσκομαι στη θερινή προετοιμασία για πανελλήνιες με στόχο το φυσικό του εκπα και έχω κάποιες ανησυχίες ότι η αγάπη μου για την φυσική είναι περισσότερο επηρεασμένη από θέματα επιφανειακής pop-sci παρά από την πραγματική επιστήμη.
η φυσική μου αρέσει επειδή ο σκοπός της είναι η χαρτογράφηση της πραγματικότητας. βλέπεις κάτι να συμβαίνει και μπορείς να το περιγράψεις με ακρίβεια μονάχα με ένα στυλό και ένα φύλλο χαρτί. στην αρχή με γοήτευαν οι στερεοτυπικοί popsci κλάδοι (αστροφυσική/σωματιδιακή), αλλά είμαι εντελώς ανοιχτή στην ιδέα ότι στη σχολή θα γνωρίσω πτυχές της επιστήμης που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν και ότι μπορεί να καταλήξω να ειδικεύομαι σε μια από αυτές.
στα μαθηματικά η επίδοσή μου είναι αξιοπρεπής. τα συμπαθώ αρκετά για τους ίδιους πάνω-κάτω λόγους που εξήγησα παραπάνω, και με μέτρια προσπάθεια γράφω σχετικά καλά: δεν έχω "ταλέντο" όμως, και σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κατανοήσω αμέσως την θεωρία από καινούρια κεφάλαια.

εν τέλει, αυτή η έλλειψη άνεσης στα μαθηματικά και η popular science τύπου βιντεάκια στο γιουτουμπ ως πηγή του ενδιαφέροντός μου για την φυσική είναι οι λόγοι που αμφισβητώ την ικανότητά μου να τα βγάλω πέρα με μια τόσο απαιτητική σχολή. idk. πείτε κι εσείς την γνώμη σας ή τις εμπειρίες σας γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.
Φοιτήτρια φυσικής εδώ (ο Θεός να με κάνει δηλαδή αλλά τέσπα), ας πω και εγώ την γνώμη μου.

Κοίτα να δεις, εγώ βλέπω ότι έχεις όρεξη να ασχοληθείς όντως με τον τομέα της φυσικής (ακόμη και αν το έναυσμα στο έδωσαν απλά τα βιντεάκια που βλέπεις στο YouTube).
Απλό είναι το πράγμα. Άμα το γουστάρεις (και αποτελεί όντως την πρώτη σου επιλογή, πολύ σημαντικό), μια χαρά θα τα πας. Άμα δεν, άστο καλύτερα, τράβα για αλλού (εσένα όμως απ' ό,τι καταλαβαίνω θα σου αρέσει σίγουρα, οπότε μια χαρά).

Όσον αφορά την αποκατάσταση τα παιδιά στα είπαν πολύ καλύτερα απ' ό,τι θα μπορούσα εγώ. Γενικά το τμήμα της φυσικής έχει άπειρες διεξόδους, μπορείς να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα και σε πολλούς διαφορετικούς τομείς.

Απλώς να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτές οι σχολές χρειάζονται αρκετή έως ΠΟΛΛΗ προσπάθεια και commitment, αλλιώς δε βγαίνουν. Γι' αυτό και είναι απαραίτητο να σου αρέσουν - με το ζόρι δεν μπορείς να τις βγάλεις, και αν το κάνεις θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν έφυγες εξαρχής.

Α, και επειδή είπες και για τα μαθηματικά ότι δεν έχεις τόση άνεση όση θα ήθελες. Μην τα φοβάσαι καθόλου. Έχουν τη δυσκολία τους ασφαλώς, αλλά με αρκετή εξάσκηση θα δεις ότι είναι σχεδόν παιχνιδάκι. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ταλέντο εκεί, σώνει και ντε. Το σημαντικό είναι να ασχολείσαι. Αν το κάνεις αυτό, ξεπερνάς οποιονδήποτε έχει "ταλέντο" εκεί.
Ας σημειωθεί ωστόσο ότι είναι ανάγκη να φροντίσεις να έχεις και από τώρα και μετέπειτα καλές βάσεις εκεί, γιατί γενικά τα μαθηματικά τα χρειάζεσαι πάρα πολύ ώστε να κατανοήσεις μετά την πραγματική φυσική. Ειδικά πρώτο και δεύτερο εξάμηνο όταν με το καλό περάσεις θα πήξεις στα μαθηματικά, καθώς είναι τα εργαλεία σου ώστε να κατανοήσεις τη φυσική και τα πειράματα που θα κάνετε αργότερα.

Για να μην μακρυγορώ όμως: απλά κλάιν, μην αγχώνεσαι καθόλου. Εγώ διακρίνω ένα άτομο που έχει μεράκι για αυτήν την επιστήμη και που δείχνει αληθινό ενδιαφέρον για αυτήν. Ο κόσμος της φυσικής είναι αντικειμενικά πολύ όμορφος, και εσύ έχεις τρομερή όρεξη να τον εξερευνήσεις. Οπότε ναι, αν και οι αμφιβολίες που έχεις είναι φυσιολογικό να υπάρχουν, εγώ πιστεύω πως αν όντως περάσεις εκεί δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Ό,τι και αν γίνει τελικά, εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα. Καλή επιτυχία όταν με το καλό δώσεις και μακάρι να βγω αληθινή και να σου αρέσει πραγματικά τόσο πολύ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Πάντως για να είμαι 100% ειλικρινής, ο κόσμος θεωρεί πως αν καταφέρεις και βγεις από μαθηματικό/φυσικό είσαι ζωντανή ιδιοφυΐα (no joke, το ακούω συχνά στη σχολή μου).

Οπότε μόνο για το φλεξ αξίζει.
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μακάρι να ζήσω να το ακούσω κι εγώ αυτό. προς το παρόν η κυρίαρχη άποψη που εκφράζεται σε συζητήσεις που έχω κάνει περί του εν λόγω θέματος είναι "θα ψοφήσεις της πείνας στο δρόμο με το πτυχίο κορνιζαρισμένο δίπλα απ'το κεσεδάκι για τα ψιλά". και ξέρεις κάτι? γιατί όχι. θα βγαίνω και με την κιθαρίτσα μπας και μου πετάξουν και κανένα τάλιρο παραπάνω. καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή 🙏🔥
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
"θα ψοφήσεις της πείνας στο δρόμο με το πτυχίο κορνιζαρισμένο δίπλα απ'το κεσεδάκι για τα ψιλά"
Καλά αυτό μπορεί να ισχύσει για το 90% των πτυχίων εκεί έξω.

Μόνο τα νομικά/στρατιωτικά/ιατρικά ψιλογλιτώνουν αλλά και αυτό περιορισμένο είναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.
μακάρι να ζήσω να το ακούσω κι εγώ αυτό. προς το παρόν η κυρίαρχη άποψη που εκφράζεται σε συζητήσεις που έχω κάνει περί του εν λόγω θέματος είναι "θα ψοφήσεις της πείνας στο δρόμο με το πτυχίο κορνιζαρισμένο δίπλα απ'το κεσεδάκι για τα ψιλά". και ξέρεις κάτι? γιατί όχι. θα βγαίνω και με την κιθαρίτσα μπας και μου πετάξουν και κανένα τάλιρο παραπάνω. καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή 🙏🔥
Μην ακούς κόσμο εαν δεν είναι στο business/industry που σε ενδιαφέρει γιατί απλούστατα δεν ξέρει την αγορά. Γενικά πάντως δεν ισχύει αυτό. Μπορείς να έχεις καλή αποκατάσταση αλλά χρειάζονται γνωριμίες τις οποίες πρέπει να προσπαθήσεις ενεργά να χτίσεις όσα χρόνια θα σπουδάζεις. Μπορεί να είναι κάποιος καθηγητής, μπορεί να είναι κάποιος συμφοιτητής, μπορεί να είναι κόσμος που γνώρισες σε συνέδρια ή συνάδελφοι απο κάποια πρακτική ή επαφές που έκανες στην διαδικασία δημιουργίας ενός project κτλπ.

Γενικά σε αυτό το κομμάτι να ξέρεις τα soft skills βοηθάνε τρομερά, και είναι ίσως πιο σημαντικά σε ορισμένες περιπτώσεις και απο τις γνώσεις αυτές καθεαυτές όσον αφορά στο εαν θα σου δοθεί μια ευκαιρία.

Επίσης ρόλο παίζει και ο τρόπος σκέψης. Τον εξετάζουν και αυτόν σε συνεντεύξεις. Ο σκοπός εδώ δεν είναι απαραίτητα να δώσεις την σωστή απάντηση σε μια ερώτηση ή να εφαρμόσεις κάποια μεθοδολογία, αλλά να δείξεις οτι μπορείς να βάλεις κάτω την λογική σου και να χρησιμοποιήσεις την αντίληψη σου για να σκεφτείς πιθανές "κατευθύνσεις" που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια απάντηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,079 μηνύματα.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
«Τωωωρα μάλιστα, τους έκαναν την μουρη κρέας»

Ας κοιτάξουν τα τμήματα τους για αρχή που δίνουμε εξεταστική σε αίθουσες χωρίς κλιματισμό και τις υποδομες (κτήρια,τουαλέτες κτλ) και ας τα αφήσουν αυτά μισή μέρα πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων…

Αυριο θα δουμε τι ( και αν και πόσο) αποτύπωμα είχαν τα θέματα φυσικής & ιστοριας και συζητάμε με δεδομενα.

Και κάτι ακόμα… Με δεδομένη την έλευση των ιδιωτικών πανεπιστημιων ξεχαστε πια τα εύκολακια θέματα. Τουλάχιστον αυτά που βλέπαμε από κορονοϊο και μετά. Θα ξαναγυρίσουμε σε θέματα επιπέδου 1980-1990 για οποίους θυμούνται και γνωρίζουν…
Οι μεν θα το ονομάζουν αγραν πελατείας οι δε ανεβασμα επιπεδου των δημοσίων πανεπιστημιων.

Καθε χρόνο και κάπου θα υπάρχει … σκάλωμα σε κάποια θέματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
«Τωωωρα μάλιστα, τους έκαναν την μουρη κρέας»

Ας κοιτάξουν τα τμήματα τους για αρχή που δίνουμε εξεταστική σε αίθουσες χωρίς κλιματισμό και τις υποδομες (κτήρια,τουαλέτες κτλ) και ας τα αφήσουν αυτά μισή μέρα πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων…

Αυριο θα δουμε τι ( και αν και πόσο) αποτύπωμα είχαν τα θέματα φυσικής & ιστοριας και συζητάμε με δεδομενα.

Και κάτι ακόμα… Με δεδομένη την έλευση των ιδιωτικών πανεπιστημιων ξεχαστε πια τα εύκολακια θέματα. Τουλάχιστον αυτά που βλέπαμε από κορονοϊο και μετά. Θα ξαναγυρίσουμε σε θέματα επιπέδου 1980-1990 για οποίους θυμούνται και γνωρίζουν…
Οι μεν θα το ονομάζουν αγραν πελατείας οι δε ανεβασμα επιπεδου των δημοσίων πανεπιστημιων.

Καθε χρόνο και κάπου θα υπάρχει … σκάλωμα σε κάποια θέματα.
Αυτό που κολλάει με αυτό που ρώτησε ο θεματοθέτης;
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σχόλιο στο παραπάνω ήταν, τι δεν κατάλαβες;
Οοολα θα πρέπει να τα επεξηγουμε; ‘Μηδέν‘ αντίληψη;
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 635 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω κάποια εμπειρία για να εκφράσω μια γνώμη για το παρόν θέμα.

Καταρχάς να πω ότι είμαι αποφοίτους του τμήματος φυσικής ΕΚΠΑ, με κατεύθυνση θεωρητικής φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων. Μετέπειτα συνέχισα με μεταπτυχιακές σπουδές στη μαθηματική φυσική με κάποια μικρή ερευνητική εμπειρία, και πλέον εργάζομαι στο χρηματοοικονομικό κλάδο. Ακούστηκαν αρκετές απόψεις μέχρι τώρα, με τις περισσότερες συμφωνώ σε ένα βαθμό, με άλλες όχι τόσο. Ας ξεκινήσω λοιπον:

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΧΟΛΗΣ...

Λοιπόν, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας: η σχολή είναι σχετικά δύσκολη. Τι σημαίνει όμως αυτό? Χρειάζεται να είσαι ιδιοφυΐα για να τελειώσεις? Όχι φυσικά. Αλλά σημαίνει ότι ΣΕ ΣΧΕΣΗ με άλλες σχολές, θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ περισσότερο. Αυτό οφείλεται κυρίως σε δυο λογους:

1) Η φυσική είναι εκ φύσεως δύσκολος κλάδος, με δυσνοητες έννοιες που απαιτούν πνευματική προσπάθεια. Όπως και να το κάνουμε, η κβαντομηχανική, η θεωρία της σχετικότητας, η λαγκρανζιανη μηχανική κλπ έχουν τη δυσκολία τους.

2) Η φυσική, όπως και τα μαθηματικά , έχουν συνέχεια. Να το πω απλά: δεν μπορείς να χαλαρώσεις 1-2 εξάμηνα και να προχωρήσεις στα επόμενα. Το ένα εξάμηνο χτίζει στο προηγούμενο. Αν έχεις κενά θα τα βρεις μπροστά σου. Σε πολλές άλλες σχολές, είναι πολύ συνηθισμένο οι φοιτητές να χαλαρώνουν 1-2 εξάμηνα μετά τις πανελλήνιες, να μισοπερνανε μαθήματα και στα επόμενα έτη να "σοβαρευονται" και να συνεχίζουν μια χαρά. Δε γίνεται αυτό στο φυσικό. Αν χάσεις το δεύτερο έτος πχ, δε θα καταφέρεις να ανταπεξέλθεις στο τρίτο.



Και μερικά στατιστικά για να στηρίξω το επιχείρημα μου:

-Στο έτος μου, είχαμε μπει περίπου 250 εισακτέοι. Στα 4 χρόνια (συμπεριλαμβανομένου την ορκομωσία Σεπτεμβριου), τελειώσαμε 14 άτομα. Περίπου το 5.6 % δηλαδή, τελειώνει τη σχολή στα 4 χρόνια.
- Όταν ήμουν στο 4ο έτος, είχα επιλέγει από τον πρόεδρο του τομέα να παραστώ στην εξωτερική αξιολόγηση του τμήματος. Ουσιαστικά αυτή είναι μια διαδικασία όπου εξωτερικοί κριτές (καθηγητές από αλλά πανεπιστημια) κρίνουν το τμήμα. Εκεί αναφέρθηκε ότι ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι τα 7.5 χρόνια(!!) και ο διάμεσος τα 6.5-7(!!!).

Και εδώ φαίνεται ένα από τα διαχρονικά προβλήματα της σχολής: σε ένα μέσο φοιτητη θα πάρει 6-7 χρόνια για να τελειώσει. Σε άλλες σχολές, ο μέσος φοιτητής θα είχε μεταπτυχιακό στον ίδιο χρόνο.

...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ:

Ο καλύτερος δείκτης για το ποτε θα τελειώσει ένας φοιτητής το φυσικό είναι το..ποσό το γουστάρει. Χωρίς καμία εξαίρεση, οι φοιτητές που τελειώσαμε στα 4 χρόνια και με καλούς βαθμούς είχαμε ένα κοινο: μας άρεσαν η φυσική και τα μαθηματικά. Μας άρεσαν πολύ. Τα συζητούσαμε στα αμφιθέατρα, στα διαλείμματα, στις κοινές συνομιλίες κλπ. Αν σου αρέσει, θα τα καταφέρεις μια χαρά, αν όχι, τότε... δεν ξέρω. Το μεγάλο πρόβλημα είναι φυσικά, ότι στα 17-18 τους, οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους αρέσει. Όπως γραφεις:

εν τέλει, αυτή η έλλειψη άνεσης στα μαθηματικά και η popular science τύπου βιντεάκια στο γιουτουμπ ως πηγή του ενδιαφέροντός μου για την φυσική είναι οι λόγοι που αμφισβητώ την ικανότητά μου να τα βγάλω πέρα με μια τόσο απαιτητική σχολή.
Δε θα σου πω ψέματα, και εμένα μου ακούγονται λίγο περίεργα αυτά. Καταρχάς, η κανονική φυσική δεν έχει μεγάλη σχέση με τα βιντεάκια στο YouTube.

Η φυσική είναι αυτο:


Φυσικά υπάρχουν κλάδοι που είναι πιο "μαθηματικοί" και άλλοι λιγότερο (παρατηριασκη αστρονομία πχ), αλλά γενικά στο προπτυχιακό θα περάσεις 4 χρόνια που θα κανεις πολλές, πολλές πράξεις.

ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Οποίος σου λέει ότι με πτυχίο φυσικού θα μείνεις στο δρόμο και θα πεινάσεις , μπορεί να έχει δίκιο μπορεί και όχι. Αλλά είναι στο χέρι σου να έχει άδικο. Εν γενει εξαρτάται από τους εξής παράγοντες:

1) Ποσό καλά τα πηγές στο πτυχίο (χρόνος αποφοίτησης+βαθμός πτυχιου)
2) Αν είσαι διατεθειμένη να φύγεις από Ελλαδα
3) Τι ακριβώς φυσικός θα γίνεις (εξειδίκευση)

Θα τα εξηγήσω ένα-ενα:

1) Νομίζω το πρώτο είναι προφανές. Όσο πιο καλά τα πας, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες για καλύτερα μεταπτυχιακά/υποτροφίες/δουλειές. Αυτό ισχύει γενικά και για τα πάντα.

2) Δυστυχώς, για τη φυσική αυτό ισχύει πολύ. Η Ελλάδα απλά δεν είναι καλή αγορά για τους φυσικούς, ποτέ δεν ήταν (ούτε πριν την κρίση). Οι φυσικοί δουλεύουν κατα κύριο λόγο στους εξής τομεις:
-Ερευνα
-Καθηγητές
-Βιομηχανία (ηλεκτρονική+μηχανικη)

Ποτέ Η Ελλάδα δεν ήταν ιδιαίτερα ανεπτυγμένη σε αυτούς τους τομείς.

Επίσης μπορούν να εργαστούν σε άλλους τομεις, κυριως:
- Software developers
-Data science
- Χρηματοοικονομικα
τα οποία όμως δεν έχουν σχέση με φυσική, απλά οι ικανότητες που απαιτούνται είναι παρόμοιες με ενός φυσικού.

Ομολογώ, πως από τα άτομα που γνωρίζω από το φυσικό, κανείς δεν έμεινε χωρίς δουλειά. Από αυτούς που γνωρίζω από το μεταπτυχιακό (εκτός Ελλαδας), κανείς δεν έμεινες χωρίς "καλή" δουλειά.

3) Παρ΄όλα αυτά, δεν είναι όλοι οι φυσικοί το ίδιο καλοί για την αγορά εργασίας. Όσο πιο εφαρμοσμένες και "εμπορευσιμες" οι γνώσεις που πήρες στο πτυχίο, τόσο το καλύτερο για σένα. Δεν είναι ασυνήθιστο μέτριοι φοιτητές να βρήκαν καλύτερες δουλειές από καλούς, μόνο και μόνο επειδή οι καλοί εν γενεί τείνουν στους σούπερ θεωρητικούς κλάδους, με τα extreme δύσκολα μαθηματικά , που όμως δεν είναι καθόλου χρήσιμα στην αγορά εργασίας. Να το πω απλά, πολύ καλύτερη αποκατάσταση έχει ένας φυσικό με κατεύθυνση ηλεκτρονικής, παρά ένας που κάνει θεωρία χορδών. Και οι δυο θα βρουν δουλειά στο τέλος, αλλά ο δεύτερος θα δυσκολευτεί περισσότερο. Στο τέλος βέβαια δεν είναι σίγουρο ποιος θα κάνει καλύτερη καριέρα, αλλά στην αρχή για τον πρώτο θα είναι πολύ πιο εύκολο.

Μετά από αυτά, θέλω να καταλήξω στο εξης:

Δε θα μείνεις στο δρόμο σαν φυσικός, ΑΛΛΑ αν αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι η αποκατάσταση στην αγορά εργασίας, τότε θα έλεγα να μην πας φυσικό. Υπάρχουν άλλες σχολές που θα αποκτήσεις καλύτερες γνώσεις για τη βιομηχανία και την αγορά εργασίας, όπως σχολές μηχανικών, ιατρική, πληροφορική, εφαρμοσμένα μαθηματικά/στατιστική. Σε αυτές τις σχολές θα έχεις πολύ πιο άμεσα χρήσιμες γνώσεις.


ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Υπάρχουν και κάποια αλλα αρνητικά, για το οποίο το φυσικό του ΕΚΠΑ είναι κάπως "διασημο":

-Καταλήψεις: Το φυσικό ΕΚΠΑ είναι αρκετά γνωστό για τις πολλές καταληψεις, οι οποίες πολλές φορές μπορούν να δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο τους φοιτητές. Χαμένα μαθήματα/εργαστήρια, εξεταστικές που αντί για 4 βδομάδες γίνονται σε 2 (αυτό είναι βαρυ) κλπ.

-Καθηγητες: γενικά υπάρχουν καθηγητές-αστερια, και καθηγητές όχι και τόσο καλοί. Αυτό βέβαια κατα πάσα πιθανότητα είναι παντού


ΑΛΛΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ:

-Θα γνωρίσεις πραγματικά έξυπνα και αξιόλογα άτομα. Το φυσικό είναι μια από αυτές τις σχολές, που αν και η βάση του είναι γύρω στο 16-17, οι φοιτητές δεν είναι συσσωρευμένοι γύρω από αυτή τη βαθμολογία. Υπάρχουν πολλά άτομα με πάνω από 18000, επειδή απλά το είχαν όνειρο.

-Και φυσικά το καλυτερο: Η Φυσική η ίδια. Μαζί με τα μαθηματικά, είναι οι πιο ΩΡΑΙΕΣ επιστήμες για να σπουδάσεις.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top