Είναι η ιατρική κυρίως θεωρητική;

Guest 116967

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ήμουν πάντα καλή στα θεωρητικά μαθήματα, αλλά επειδή μου άρεσε πάρα πολύ η ιατρική και λόγω μαζοχισμού 😅 πήγα υγείας. Το αποτέλεσμα ήταν να μην γράψω όσο θα ήθελα, ιδίως φυσική και έτσι θα πάω για ιατρική στο εξωτερικό. Για να ξέρω τι με περιμένει... έχω δει ονομαστικά τα μαθήματα της σχολής, αλλά δεν με βοηθάει. Φαντάζομαι στα τελευταία εξάμηνα με παιδιατρική, παθολογία, νοσολογία, κλπ, να είναι αποστήθιση τύπου διάγνωση, συμπτώματα, θεραπεία. Για τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων όμως, όπως ιατρική φυσική, ιατρική στατιστική, ιατρική χημεία και φαρμακολογία είναι πολύ δύσκολα για κάποιον που δεν κατέχει το θετικό τρόπο σκέψης; Επίσης εάν ήθελα και δεύτερο πτυχίο στην Ελλάδα με πτυχίο ήδη από εξωτερικό, μπορώ να δώσω κατατακτήριες ή υποχρεωτικά πανελλήνιες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ήμουν πάντα καλή στα θεωρητικά μαθήματα, αλλά επειδή μου άρεσε πάρα πολύ η ιατρική και λόγω μαζοχισμού 😅 πήγα υγείας. Το αποτέλεσμα ήταν να μην γράψω όσο θα ήθελα, ιδίως φυσική και έτσι θα πάω για ιατρική στο εξωτερικό. Για να ξέρω τι με περιμένει... έχω δει ονομαστικά τα μαθήματα της σχολής, αλλά δεν με βοηθάει. Φαντάζομαι στα τελευταία εξάμηνα με παιδιατρική, παθολογία, νοσολογία, κλπ, να είναι αποστήθιση τύπου διάγνωση, συμπτώματα, θεραπεία. Για τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων όμως, όπως ιατρική φυσική, ιατρική στατιστική, ιατρική χημεία και φαρμακολογία είναι πολύ δύσκολα για κάποιον που δεν κατέχει το θετικό τρόπο σκέψης; Επίσης εάν ήθελα και δεύτερο πτυχίο στην Ελλάδα με πτυχίο ήδη από εξωτερικό, μπορώ να δώσω κατατακτήριες ή υποχρεωτικά πανελλήνιες;
Πανελληνιες δεν μπορεις να τις βολεψεις εχει πολυ και δυσκολη φυσικη και χημεια..και μορια ταβανι.
Αμα εχεις ομως 20.000€ τον χρονο θα σε βολεψω.
Προτεινω κατατακτηριες επαρχιας ..θα αριστευσεις σε θεματα απλα..με πολυ μπλα μπλα.
Η ιατρικη ειναι θεωρητικη επιστημη του μπλα μπλα με πολυ μαθηματικη και φυσικη σκεψη ( διαφορικη διαγνωση το λενε)....ειδαλως ο ασθενης τα τιναξε.
Αποψη μου ε ..μονο απ εξω εχω περασει απο την ιατρικη αθηνων.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 473 μηνύματα.
H φαρμακολογία και εάν είναι σκέτη παπαγαλία αχαχ

Μόνο χημεία, φυσική και στατιστική έχουν ασκήσεις. Τα υπόλοιπα μαθήματα είναι παπαγαλε.

Αλλά εντάξει δεν φτάνει μόνο να αποστηθίσεις τα συμπτώματα αλλά χρειάζεται κατανόηση των μηχανισμών, να συνδυάζεις πληροφορίες, να αξιολογείς το ρίσκο κλπ
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα όχι δεν είναι καθόλου θεωρητική .....ίσα ίσα ....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα όχι δεν είναι καθόλου θεωρητική .....ίσα ίσα ....
Θεωρητικη με την εννοια οτι μελετω τις προεκτασεις του διηγηματος καζαντζακη οχι βεβαια...
Αλλα ειναι στο πνευμα θεωρητικοτητας που θελει το κοριστι.
Η ιατρικη ειναι μια πληρως πειραματικη τεχνη και μελετα την διαπιστωμενη περιπτωσιολογια και αντιμετωπιση της... και βεβαια με την αναλογη θεαση-μορφη των ιστων και μυων..αλλα και κλινικων περιπτωσεων.
Σιγουρα δεν εχει την μανουρα της φυσικης και των μαθηματικων τις μαθηματικες σχεσεις και τα αδιεξοδα τους. Η σκεψη φτανει.
Ενα παιδι που εχει περασει το παλουκι του 3ου δεν θα εχει προβλημα.
 

Guest 116967

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχαχαχα όχι δεν είναι καθόλου θεωρητική .....ίσα ίσα ....

Προφανώς και θα έχει εργαστήρια και κλινικές, που δεν με ανησυχούν γιατί έχω επισκεφθεί ήδη και νεκροτομείο. Τα θετικά μαθήματα είναι που με ανησυχούν, γιατί έχω φωτογραφική μνήμη και μπορώ να θυμάμαι την κάθε παρένθεση, αλλά από μαθηματικά και φυσική απλά δεν... Αν τα περισσότερα μαθήματα στηρίζονται σε αποστήθιση και κριτική σκέψη και όχι σε ασκήσεις, τότε είμαι καλά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Προφανώς και θα έχει εργαστήρια και κλινικές, που δεν με ανησυχούν γιατί έχω επισκεφθεί ήδη και νεκροτομείο. Τα θετικά μαθήματα είναι που με ανησυχούν, γιατί έχω φωτογραφική μνήμη και μπορώ να θυμάμαι την κάθε παρένθεση, αλλά από μαθηματικά και φυσική απλά δεν... Αν τα περισσότερα μαθήματα στηρίζονται σε αποστήθιση και κριτική σκέψη και όχι σε ασκήσεις, τότε είμαι καλά.
Δεν υπαρχουν θετικα μαθηματα οπως τα ηξερες στις παναλελε του 3ου...
Ειδα την ιατρικη φυσικη που δινουν κατατακτηριες και με επιασαν τα γελια.( σορρυ)
Κουβεντιαστα πραματα... αντε αντε και εφαρμογη κανα δυο τυπων κβαντικης.
Οι γιατροι εχουν πολυ σοβαροτερα πραματα να κανουν απο το να ασχολουνται με τον νευτωνα ,τον κουλομπ και αμπερ και τον faraday.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
πήγαινε εξωτερικό κστευθειαν ιατρικη μη σκέφτεσαι κστατακτηριες αφού έχεις την δυνατοτητα απο τη στιγμή που έχεις φωτογραφική μνήμη δε χρειαζεται να σνησυχεις γθα την ιστρικη ως σχολη θα σου φανεί παιχνιδάκι. Προσωπικά την θεωρώ καθαρά θεωρητικη στο τριπάκι μπαινεις μετα το πτυχιο όταν μπεις στην δουλεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειδα την ιατρικη φυσικη που δινουν κατατακτηριες και με επιασαν τα γελια.( σορρυ)
φιλε μου είναι πολύ μπλα μπλα αλλά οι κατατακτήριες ειναι πολύ δύσκολες εξετάσεις όταν έδινα εγώ περνούσε 1 στους 5 .... πολύ άγχος.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 116967

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πήγαινε εξωτερικό κστευθειαν ιατρικη μη σκέφτεσαι κστατακτηριες αφού έχεις την δυνατοτητα απο τη στιγμή που έχεις φωτογραφική μνήμη δε χρειαζεται να σνησυχεις γθα την ιστρικη ως σχολη θα σου φανεί παιχνιδάκι. Προσωπικά την θεωρώ καθαρά θεωρητικη στο τριπάκι μπαινεις μετα το πτυχιο όταν μπεις στην δουλεια
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για κατατακτήριες ρώτησα για μετά την ιατρική, πιο συγκεκριμένα οδοντιατρική στην Ελλάδα για την ειδικότητα του γναθοχειρουργού. Αν με πτυχίο από το εξωτερικό δίνεις κατατακτήριες ή αναγκαστικά πανελλήνιες για οδοντιατρική.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Προφανώς και θα έχει εργαστήρια και κλινικές, που δεν με ανησυχούν γιατί έχω επισκεφθεί ήδη και νεκροτομείο. Τα θετικά μαθήματα είναι που με ανησυχούν, γιατί έχω φωτογραφική μνήμη και μπορώ να θυμάμαι την κάθε παρένθεση, αλλά από μαθηματικά και φυσική απλά δεν... Αν τα περισσότερα μαθήματα στηρίζονται σε αποστήθιση και κριτική σκέψη και όχι σε ασκήσεις, τότε είμαι καλά.
Εάν δεν έχεις ερευνητικές βλέψεις, δεν νομίζω να αποτελεί τόσο θέμα η δυσκολία σου σε αυτά τα δύο αντικείμενα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,532 μηνύματα.
Έγινε κούκλα μου... το επόμενο μήνυμα είναι "πόσο καλύτερα είναι στην ιατρική βουλγαρίας".

Δε πιστεύω να έρθεις για ειδικότητα στην Ελλάδα όμως;
 

Guest 116967

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έγινε κούκλα μου... το επόμενο μήνυμα είναι "πόσο καλύτερα είναι στην ιατρική βουλγαρίας".

Δε πιστεύω να έρθεις για ειδικότητα στην Ελλάδα όμως;
Από εγκαταστάσεις καλύτερα και από πρόγραμμα σπουδών το ίδιο.
Τώρα για την ειδικότητα θα το μελετήσω και θα σε ενημερώσω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για κατατακτήριες ρώτησα για μετά την ιατρική, πιο συγκεκριμένα οδοντιατρική στην Ελλάδα για την ειδικότητα του γναθοχειρουργού. Αν με πτυχίο από το εξωτερικό δίνεις κατατακτήριες ή αναγκαστικά πανελλήνιες για οδοντιατρική.
αν αναγνωρίζεται απο την Ελλάδα μπορείς και γενικα ειναι εύκολες για τους ιατρους στην οδοντιατρική γιατι διαγωνίζονται μόνοι τους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από εγκαταστάσεις καλύτερα και από πρόγραμμα σπουδών το ίδιο.
Τώρα για την ειδικότητα θα το μελετήσω και θα σε ενημερώσω.
Μην τους ακους εγω πηγα ιατρική με κατατακτήριες έχασα 4 + 2 χρόνια σπο την ζωή μου πήγαινε ιατρική εξωτερικό όπου και αν ειναι συτη και αν θέλεις γνάθο χειρουργική μπορείς εύκολα σχστικα να μπεις σθηνα η Θεσσαλονίκη με κατατσκτηριες. Γενικα οι ιατροί διαγωνίζονται μόνοι τους για οδοντιατρική και 3χει πολυ λιγότερο ανταγωνισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα, νομίζω ότι το αντιμετωπίζεται κάπως χαλαρά, μιλάμε για ιατρική. Και εξηγούμαι η ιατρική δεν είναι διαβάζω τα συμπτώματα, τα μαθαίνω απ έξω και όλα καλά. Τα ίδια συμπτώματα μπορεί να είναι συνέπεια διαφόρων πραγμάτων, εκεί λοιπόν είναι που μπαίνει και ο «θετικός» τρόπος σκέψεις. Συμπτωματολογία, εξετάσεις που πρέπει να γίνουν, πιθανότητες, αποτελέσματα εξετάσεων και αξιολόγηση όλον αυτών. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια. Δεν είμαι γιατρός.

Τώρα όσον αφορά το θέμα εξωτερικό θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά, έχοντας σπουδάσει στο εξωτερικό σου λέω πως δεν είναι για όλους. Έχω δει άτομα να τα παρατάνε για διάφορους λόγους.
Αν θέλεις πες μας που έχεις σκοπό να πας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ήμουν πάντα καλή στα θεωρητικά μαθήματα, αλλά επειδή μου άρεσε πάρα πολύ η ιατρική και λόγω μαζοχισμού 😅 πήγα υγείας. Το αποτέλεσμα ήταν να μην γράψω όσο θα ήθελα, ιδίως φυσική και έτσι θα πάω για ιατρική στο εξωτερικό. Για να ξέρω τι με περιμένει... έχω δει ονομαστικά τα μαθήματα της σχολής, αλλά δεν με βοηθάει. Φαντάζομαι στα τελευταία εξάμηνα με παιδιατρική, παθολογία, νοσολογία, κλπ, να είναι αποστήθιση τύπου διάγνωση, συμπτώματα, θεραπεία. Για τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων όμως, όπως ιατρική φυσική, ιατρική στατιστική, ιατρική χημεία και φαρμακολογία είναι πολύ δύσκολα για κάποιον που δεν κατέχει το θετικό τρόπο σκέψης; Επίσης εάν ήθελα και δεύτερο πτυχίο στην Ελλάδα με πτυχίο ήδη από εξωτερικό, μπορώ να δώσω κατατακτήριες ή υποχρεωτικά πανελλήνιες;
καλα αφου εισαι ιατρικη γιατι με βαζεις να γραφω για την ιατρικη?
 

Guest 116967

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, νομίζω ότι το αντιμετωπίζεται κάπως χαλαρά, μιλάμε για ιατρική. Και εξηγούμαι η ιατρική δεν είναι διαβάζω τα συμπτώματα, τα μαθαίνω απ έξω και όλα καλά. Τα ίδια συμπτώματα μπορεί να είναι συνέπεια διαφόρων πραγμάτων, εκεί λοιπόν είναι που μπαίνει και ο «θετικός» τρόπος σκέψεις. Συμπτωματολογία, εξετάσεις που πρέπει να γίνουν, πιθανότητες, αποτελέσματα εξετάσεων και αξιολόγηση όλον αυτών. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια. Δεν είμαι γιατρός.

Τώρα όσον αφορά το θέμα εξωτερικό θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά, έχοντας σπουδάσει στο εξωτερικό σου λέω πως δεν είναι για όλους. Έχω δει άτομα να τα παρατάνε για διάφορους λόγους.
Αν θέλεις πες μας που έχεις σκοπό να πας.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, Medical University of Sofia.
καλα αφου εισαι ιατρικη γιατι με βαζεις να γραφω για την ιατρικη?
Σεπτέμβριο θα πάω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Ε αν είναι να πας Βουλγαρία μην ανησυχείς απλά θα πληρώνεις και θα περνάς...τους ασθενείς μετά λυπάμαι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Ε λευτα παιρνουν γιατι ειναι και φτωχοι ανθρωποι...κατι σαν εξεταστρα ..
το εχουμε και εμεις στα διπλωματα οδηγησης... και ακομα χειροτερα
Δεν σημαίνει απαραιτητα οτι περνανε και ντουβαρια... εχουμε και καλες μαρτυριες απο παλιους.
Αλλωστε παρομοια εχουμε και εδω πανω ...στο στο ιδιωτικο του απθ ... γλυφουν ομως και κατι λιγο απο λουκουμοσκονη τα παιδια του δημοσιου. και παιρνουν και στηθοσκοπια.
Εδω που τα λεμε και το κορυφαιο harvard εχει τμημα αγοραπωλησιας πτυχιων για γονους πολιτικών και vip .. donation dept το λενε.
Εγω παντως εστιαζω στην καψα αυτων των παιδιων και τους ευχομαι να εχουν την ιδια μεσα στις παθολογικες κλινικες... χρησιμοι γιατροι.
Αν το κανουν για το ιατρείο του μπαμπα και το ονορε του σουπερ μαρκετ της μαμας και της γιαγιας ..την βαψανε αυτα και την γαμησαμεν οι αλλοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top