[ΕΠΑ.Λ.] Μπορώ να ξαναδώσω Πανελλαδικές ως απόφοιτος Γενικού Λυκείου;

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 452 μηνύματα.
ναιιι
γενικα απο μια ερευνα που εχω κανει στο επαλ η εισαγωγη ειναι σιγουρα ευκολοτερη σε ολους τους τομεις εκτος ισως του υγειας
αν και παλι θεωρω πολυ πιο δυσκολο το 19.000 απο γελ αποτι το 19.500 απο επαλ
Καλά αυτό είναι σίγουρο εγω μίλαγα για χαμηλόβαθμες σχολές για παράδειγμα μαιευτική 13.500 ΓΕΛ 18.500 ΕΠΑΛ
Νομίζω καλύτερα να πάει ένα παιδί που στοχεύει μαιευτική ΓΕΛ
 

alexandrahere

Νεοφερμένος

Η alexandrahere αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ισχύει . Ειδικά αν είσαι "κακός μαθητής "(για μένα δεν υπάρχει αυτο, απλά δεν είσαι επιμελής ή έχεις κάποια συγκεκριμένη κλίση ) πολύ πιο εύκολα θα περάσεις από ΕΠΑΛ .
επειδη βλεπω γενικα πως γνωριζεις τι γινεται με τα επαλ μηπως εχεις ακουσει για το 1ο επαλ σιβιτανιδειος, ενδιαφερομαι να παω αλλα δεν γνωριζω αν οντως ειναι οπως τα λενε ,οτι ειναι πιο ευκολα να περασεις στην σχολη που θες, αν με το πτυχιο που παιρνεις μπορεις να βρει πραγματικα δουλεια κλπ. Θα το εκτιμουσα πολυ αν ξερεις κατι παραπανω και μου πεις :)

εκτος απο τον τομεα υγειας ολοι οι αλλοι τομεις απο επαλ εχουν πολυ χαμηλοτερες βασεις αποτι στο γελ με πολυ πιο ευκολα μαθηματα εν τελει
ισως λογω του επιπεδου των μαθητων που πανε εκει
αρα εφοσον δεν θες σχολη υγειας συμφερει να πας επαλ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

απλα αυτο που εγω δεν κτλβν ειναι αφου τα περισσοτερα παιδια φυγαν απο γελ και πηγαν επαλ για να γλιτωσουν τα μαθηματα των μαθηματικων φυσικης χημειας μετα στο πανεπιστημιο πως θα αντεπεξελθουν ιδιως στις πολυτεχνικες, φυσικομαθηματικες σχολες, οικονομιας, πληροφορικης;
θα μου πεις με φροντιστηρια
αλλα εδω δεν τα καταφερναν με φροντιστηρια στο λυκειο
πως θα τα καταφερουν στο πανεπιστημιο;
κι ακομη περισσοτερο στην αγορα εργασιας;
επειδη βλεπω γενικα πως γνωριζεις τι γινεται με τα επαλ μηπως μπορεις να μου πεις τι παιζει γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως. Γνωριζω οτι γενικα οι βασεις ειναι πιο χαμηλες κ τα μαθηματα ευκολοτερα ομως εμενα με ενδιαφερει ο τομεας της υγειας, (θελω να μπω μαιευτικη) αλλα εχω ακουσει πως δεν αξιζει οι βασεις ειναι ιδιες κ πρεπει να κανεις αλλο ενα χρονο αν τωρα πας β λυκειου. Επισης η μαιευτικη απο επαλ για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα θελει περισσοτερα μορια, αλλα το ερωτημα ειναι πιο ευκολα να γραψεις 18.000 απο επαλ ή απο γελ αν και απο γελ η μαιευτικη θελει 14.000 ομως και παλι δυσκολο ειναι αμα το δεις απο την αλλη ;
 
Top