[ΕΠΑ.Λ.] Μπορώ να ξαναδώσω Πανελλαδικές ως απόφοιτος Γενικού Λυκείου;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,294 μηνύματα.
Γεια σας μια φίλη μου τελείωσε ΕΠΑΛ αλλά τώρα θέλει να δώσει πανελλήνιες του χρόνου από γενικό γίνεται αυτό ή πρέπει να παρακολουθήσει δύο χρόνια στο γενικό ???
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Γεια σας μια φίλη μου τελείωσε ΕΠΑΛ αλλά τώρα θέλει να δώσει πανελλήνιες του χρόνου από γενικό γίνεται αυτό ή πρέπει να παρακολουθήσει δύο χρόνια στο γενικό ???
Ο αποφοιτος επαλ γινεται να δωσει πανελληνιες γελ τον επομενο χρονο
Τα γελ δεν δεχονται αποφοιτους για επαναφοιτηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,294 μηνύματα.
γινεται
τα γελ δεν δεχονται αποφοιτους
Τη μια λες ότι γίνεται κ μετά ότι δεν δέχονται??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο αποφοιτος επαλ γινεται δωσει πανελληνιες γελ τον επομενο χρονο
Τα γελ δεν δεχονται αποφοιτους για επαναφοιτηση
Τώρα που το διορθώσες κατάλαβα!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,294 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Πάντως μου κάνει εντύπωση γτ ένας απόφοιτος γενικού για να δώσει πανελλήνιες ΕΠΑΛ πρέπει να παρακολουθήσει δύο χρόνια . Γι αυτό ρώτησα.
Ναι επειδη στα επαλ περνουν και χαρτι να ασκησουν αμεσως το επαγγελμα αρα πρεπει να παει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Πάντως μου κάνει εντύπωση γτ ένας απόφοιτος γενικού για να δώσει πανελλήνιες ΕΠΑΛ πρέπει να παρακολουθήσει δύο χρόνια . Γι αυτό ρώτησα.
αν δεν ισχυε αυτο πολλοι γελ θα το εκαναν διοτι τα μαθηματα ειναι ευκολα.
και οι επαλιτες δεν θα ειχαν ευκαιρια πλεον για πανεπιστημιο.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Δεν ειχαν, προσφατως μονο γινεται να μπορεις να γινεις απο το επαγγελματικο λυκειο και μηχανικος αυτοκινητων και γιατρος.
ναι ειχαν λιγες θεσεις , απο το 2019 εχουν περισσοτερες.
Ηδη ομως παιδια γελ κανουν και τα δυο χρονια επαλ για ευκολες πανελληνιες.
Ποσο μαλλον να μην υπηρχαν και αυτα τα 2 χρονια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,294 μηνύματα.
ναι ειχαν λιγες θεσεις , απο το 2019 εχουν περισσοτερες.
Ηδη ομως παιδια γελ κανουν και τα δυο χρονια επαλ για ευκολες πανελληνιες.
Ποσο μαλλον να μην υπηρχαν και αυτα τα 2 χρονια.
Πράγματι είναι πιο εύκολες . Κι εγώ που είμαι άσχετη από τα μαθηματικά τα αναγνώρισα . Είναι αυτά που κάναμε στην πρώτη λυκείου .
Το ποσοστό όμως είναι πολύ μικρότερο από ότι των γελ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 473 μηνύματα.
δεν εχεις κατι να κρινεις , οι υποψήφιοι επαλ ειναι πολυ λιγοτεροι απο αυτους των γελ
Tο ποσοστό των μαθητών ομως του ΕΠΑΛ δεν αντιστοιχεί στο ποσοστό που μπαίνει.

Θεωρώ ότι ήταν καλύτερα όταν έμπαινε το 1% στο πανεπιστήμιο και το 20% στα πρώην ΤΕΙ. Έτσι ενισχύεις τα ΕΠΑΛ χωρίς να χαντακωνεις τα παιδιά που ούτως ή άλλως θα πήγαιναν ΕΠΑΛ

Πλέον ένας "κακός" μαθητής είναι καλύτερο να πάει ΓΕΛ καθώς έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μπει σε μια σχολή όπως η νοσηλευτική, η εργοθεραπεία κλπ τώρα για ιατρικές, πολυτεχνεία κλπ είναι άλλο θέμα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,294 μηνύματα.
Πλέον ένας "κακός" μαθητής είναι καλύτερο να πάει ΓΕΛ καθώς έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μπει σε μια σχολή όπως η νοσηλευτική, η εργοθεραπεία κλπ τώρα για ιατρικές, πολυτεχνεία κλπ είναι άλλο θέμα
Δεν νομίζω πως ισχύει . Ειδικά αν είσαι "κακός μαθητής "(για μένα δεν υπάρχει αυτο, απλά δεν είσαι επιμελής ή έχεις κάποια συγκεκριμένη κλίση ) πολύ πιο εύκολα θα περάσεις από ΕΠΑΛ .
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ισχύει . Ειδικά αν είσαι "κακός μαθητής "(για μένα δεν υπάρχει αυτο, απλά δεν είσαι επιμελής ή έχεις κάποια συγκεκριμένη κλίση ) πολύ πιο εύκολα θα περάσεις από ΕΠΑΛ .
Στον τομέα υγείας δεν μπαίνει ούτε το 18%, αλλά ακόμα και στις άλλες κατευθύνσεις ο μέσος όρος είναι 33% των παιδιών που δίνουν πανελλήνιες, ενώ στο ΓΕΛ είναι 80%.

Θεωρώ πιο εύκολο να γράψεις 8.000 στο ΓΕΛ παρά 17.000 στο ΕΠΑΛ για να μπεις στην πιο χαμηλή σχολή

Όμως για τον τομέα οικονομίας του ΕΠΑΛ δεν ισχύει γιατί δεν έχει προσελκύσει παιδιά του ΓΕΛ
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Tο ποσοστό των μαθητών ομως του ΕΠΑΛ δεν αντιστοιχεί στο ποσοστό που μπαίνει.

Θεωρώ ότι ήταν καλύτερα όταν έμπαινε το 1% στο πανεπιστήμιο και το 20% στα πρώην ΤΕΙ. Έτσι ενισχύεις τα ΕΠΑΛ χωρίς να χαντακωνεις τα παιδιά που ούτως ή άλλως θα πήγαιναν ΕΠΑΛ

Πλέον ένας "κακός" μαθητής είναι καλύτερο να πάει ΓΕΛ καθώς έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μπει σε μια σχολή όπως η νοσηλευτική, η εργοθεραπεία κλπ τώρα για ιατρικές, πολυτεχνεία κλπ είναι άλλο θέ
εκτος απο τον τομεα υγειας ολοι οι αλλοι τομεις απο επαλ εχουν πολυ χαμηλοτερες βασεις αποτι στο γελ με πολυ πιο ευκολα μαθηματα εν τελει
ισως λογω του επιπεδου των μαθητων που πανε εκει
αρα εφοσον δεν θες σχολη υγειας συμφερει να πας επαλ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

απλα αυτο που εγω δεν κτλβν ειναι αφου τα περισσοτερα παιδια φυγαν απο γελ και πηγαν επαλ για να γλιτωσουν τα μαθηματα των μαθηματικων φυσικης χημειας μετα στο πανεπιστημιο πως θα αντεπεξελθουν ιδιως στις πολυτεχνικες, φυσικομαθηματικες σχολες, οικονομιας, πληροφορικης;
θα μου πεις με φροντιστηρια
αλλα εδω δεν τα καταφερναν με φροντιστηρια στο λυκειο
πως θα τα καταφερουν στο πανεπιστημιο;
κι ακομη περισσοτερο στην αγορα εργασιας;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 473 μηνύματα.
εκτος απο τον τομεα υγειας ολοι οι αλλοι τομεις απο επαλ εχουν πολυ χαμηλοτερες βασεις αποτι στο γελ με πολυ πιο ευκολα μαθηματα εν τελει
ισως λογω του επιπεδου των μαθητων που πανε εκει
αρα εφοσον δεν θες σχολη υγειας συμφερει να πας επαλ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

απλα αυτο που εγω δεν κτλβν ειναι αφου τα περισσοτερα παιδια φυγαν απο γελ και πηγαν επαλ για να γλιτωσουν τα μαθηματα των μαθηματικων φυσικης χημειας μετα στο πανεπιστημιο πως θα αντεπεξελθουν ιδιως στις πολυτεχνικες, φυσικομαθηματικες σχολες, οικονομιας, πληροφορικης;
θα μου πεις με φροντιστηρια
αλλα εδω δεν τα καταφερναν με φροντιστηρια στο λυκειο
πως θα τα καταφερουν στο πανεπιστημιο;
κι ακομη περισσοτερο στην αγορα εργασιας;
Μπορεί και πληροφορική να είναι καλύτερα από ΓΕΛ

Ε εντάξει ΕΠΑΛ πας για να έχεις μια πιο σίγουρη εισαγωγή, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα του ΓΕΛ. Επίσης όπως είπες η σχολή βγαίνει και με φροντιστήρια. Στην αγορά εργασίας μπορεί να πάρουν μια πιο χαμηλή θέση αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί διέξοδοι
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ναιιι
γενικα απο μια ερευνα που εχω κανει στο επαλ η εισαγωγη ειναι σιγουρα ευκολοτερη σε ολους τους τομεις εκτος ισως του υγειας
αν και παλι θεωρω πολυ πιο δυσκολο το 19.000 απο γελ αποτι το 19.500 απο επαλ
 
Top