ΕΠΑΛ και Νέα εγκύκλιος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Άκουσα το πρωϊ σχολείο (επαλ) ότι τα άτομα που είναι ήδη απόφοιτοι λυκείου και θα πάνε επαλ για πτυχιο κι εφόσον επέλεξαν τομέα στη β' τάξη, θα μπορούν πλέον να παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα ειδικότητος. Προαιρετικά βέβαια. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν αρκετές κενές ώρες οι οποίες και είναι οι ώρες των μαθημάτων γεν.παιδείας,απο την άλλη, θα ασχοληθούν εξ' ολοκλήρου με το τομέα που τους ενδιαφέρει, μελετώντας μόνο τα σχετικά μαθήματα.
Μήπως ξέρει κανείς εαν θα μπορούμε εμείς οι απόφοιτοι απο γενικά λύκεια (γελ), τεχνικά - δέσμη (τελ)
να πάμε για πανελλήνιες αλλά με τιο ισχύον σύστημα των 4 μαθημάτων? Αυτό φυσικά σημαίνει οτι θα παρακολουθήσουμε κανονικά όλα τα μαθήματα γενικής παιδείας και τομέα.
Αν δε γίνετε...προφανώς δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τα γενικής.
Γνωρίζει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου, aina! :)
Εγώ μόλις τελείωσα από ΕΠΑΛ και πρώτη φορά ακούω αυτό που λες, για τα παιδιά που αποφοίτησαν από ΓΕΛ. Εγώ ξέρω πως ένας απόφοιτος ΓΕΛ όταν πηγαίνει ΕΠΑΛ, πάει στη 2η τάξη και παρακολουθεί όλα τα μαθήματα κανονικά.
Το σύστημα των τεσσάρων μαθημάτων στις πανελλαδικές είναι μόνο στην Α' Ομάδα. Μπορείς να δώσεις κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου:)
Εγώ απο όσο ξέρω, δίνεις πανελλήνιες με το απολυτήριο το οποίο έχω κι είναι γελ, άρα εξετάζομαι σε όλα τα μαθήματα που δίνει ένας απο γελ.
Πήρα ένα τομέα στη β' τάξη επαλ και απο αυτή τη χρονιά, μπορούμε να παρακολουθούμε μόνο μαθήματα ειδικότητος σε επαλ.Αυτό είναι σίγουρο μέσα απο εγκύκλιο
Δεν λέει όμως εαν θα πάρουμε και απολυτήριο απο επαλ και θα δώσουμε πανελλήνιες στα 4 μαθήματα μόνο για τα τει που ισχύει απο Α ομάδα.
Για πτυχίο πήγα απο την αρχή, στη πορεία αρχίζω και σκέφτομαι για τει επειδή μου αρέσει πολύ ο τομέας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνε μια ερώτηση στον/ην διευθυντή/τρια σου, για να πάρεις έγκυρες απαντήσεις. Εγώ, δυστυχώς, δεν μπορώ
να βοηθήσω! :redface:

Καλή αρχή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σ ' ευχαριστω :)
Το ρωτησα σήμερα κι είπαν απο την ερχόμενη Δευτέρα θα μας ενημερώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top