ΕΛ/ΛΑΚ : software freedom day 2008! Είστε για κάτι μεγάλο από την Ελλάδα;

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Λοιπον...βλεποντας οτι ο τομεας του ΕΛ/ΛΑΚ (Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα) στην "Ελλαδιτσα των μικροκομματικων συμφεροντων" καπου κολλαει, τουλ. οσο αφορα τους μεγαλους φορεις, σκεφτομαι πως μαλλον θα πρεπει να αρχισουμε εμεις και μεμονομενα, και πιο μαζικα να σπρωξουμε το κινημα αυτο και εδω :D

Χθες οταν ειδα την ανακοινωση για την παγκοσμια ημερα ΕΛΛΑΚ μου βιδωθηκε στο μυαλο πως μπορω και εγω να βοηθησω σ'αυτο...
Και να η ιδεα, μπορω να ενημερωσω τον κοσμο στην ταξη μου! Μετα ειπα :"και γιατι οχι το σχολειο , και μονο την ταξη; Μπορω να τυπωσω και να βαλω σε διαφορα σημεια αφησες για αυτο." Τεσπα, μετα απο πολλες προσθηκες σαν κι αυτη, κατεληξα οτι μπορω να τυπωσω λιγα πραγματα ειτε για αφησες, ειτε για φυλλαδια, και να φτιαξω κ να μοιρασω μερικα CD (και δεν θα μου κοστισει και ιδιαιτερα... σημερα υπαρχουν CD Cakes με 25 και με CD με τιμη 5 και 8 Ευρω αντιστοιχα...).
Επισεις μπορω να κανονισω με την διευθηνση να κανουμε κατι συλλογικα σαν σχολειο τις 2 τελ. ωρες , μια ενημερωση στους μαθητες ας πουμε...(ναι απ'οτι καταλαβατε οι σχεσεις μου μαζι τους ειναι πολυ καλες :P τεσπα).
Μετα σκεφτηκα (αμαν πια...θα το καψω στο τελος θα πειτε [να το καψω να ησυχασω ο παλαβος θα απαντησω...]) οτι καλα ενα σχολειο, αλλα αν αυτο γινοταν και σε παραπανω θα ηταν τελειο.
Ετσι αποφασισα να ποσταρω εδω για τυχον ενδιαφερομενους.:)

Λοιπον ειναι κανεις αλλος μεσα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο mmpf ανακατεύεται με αυτά αρκετά σοβαρά, οπότε μπορείς να ζητήσεις κάποια συνεργασία. Απ'οτι ξέρω αυτός ασχολείται αρκετά σοβαρά με Linux.
Εγώ θα ήθελα να βοηθήσω γιατί φυσικά στηρίζω το κίνημα, αλλά ειδικά φέτος δεν έχω πολυτέλεια να κάνω κάτι άλλο πέραν του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ο mmpf ανακατεύεται με αυτά αρκετά σοβαρά, οπότε μπορείς να ζητήσεις κάποια συνεργασία. Απ'οτι ξέρω αυτός ασχολείται αρκετά σοβαρά με Linux.
Εγώ θα ήθελα να βοηθήσω γιατί φυσικά στηρίζω το κίνημα, αλλά ειδικά φέτος δεν έχω πολυτέλεια να κάνω κάτι άλλο πέραν του σχολείου.
Oκ, βεβαια δεν ειναι αναγκη για κατι too much, πολλα μπορουν να γινουν, επιλογες υπαρχουν για καθε προγραμμα/μαθητη/ατομο.
Μια ευκολη λυση ειναι η εκτυπωση 2,3 σελιδων και σε συνενοηση με το σχολειο (για να παρει καποιος την αδεια) η προσθηκη αυτων στους πινακες ανακοινωσεων του σχολειου. Το τελευταιο, πχ ειναι τοσο οικονομικο (σε χρονο και χρημα) αλλα κυριως ειναι κατι, γιατι ολο και καποιοι θα μαθουν για το ελλακ.

Αφησες/εικονες υπαρχουν, και στα ελληνικα. (βεβαια σκευτομαι να τις εμπλουτισω λιγο, κατι που μπορει να ενδιαφερει και αλλους...)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αν θες κάνε με add στο msn ( frixel1945@hotmail.com ) γιατί εγώ ηγούμαι αυτού του project ( www.linuxellschool.com ) και μπορούμε να σας στηρίξουμε

Μπορούμε να σας δώσουμε και χώρο στο server μας για να σηκώσετε μια σελίδα σε ένα subdomain
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πολύ καλή ιδέα :up: και σαν νέος χρήστης των Linux θα βοηθήσω και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Προσπάθειες γίνονται γενικά παντού. Τόσο ουσιαστικά όσο και για το όνομα (που είναι συνήθως).
Θα σου έλεγα να κάνεις τις πρωτοβουλίες που πήρες και να μιλήσεις και με φίλους σου απο άλλα σχολεία για να προσπαθήσουν να κάνουν τα ίδια πράγματα. Προσωπικά θα σου έλεγα να ζητήσεις βοήθεια απο κάποιον τοπικό σύλλογο (στο ΑΠΘ πιστεύω θα υπάρχει κάποιος) ωστε να σε βοηθήσει στην οργάνωση, στις ερωτήσεις/απαντήσεις κτλ.

Αλλα αυτό που θα πρότεινα είναι επικεντρώσου για αρχή στο σχολείο σου και μείνε στην ουσία (γιατί το ΕΛ/ΛΑΚ μπορεί να βοηθήσει τον μαθητή/φοιτητή) και προπάντως προσπάθησε να αποφεύγεις παγίδες (του στυλ πια είναι η καλύτερη διανομή λίνουξ κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Όσον αφορά τα σχολεία (Δημοτικά/Γυμνάσια/Λύκεια) υπάρχει επίσημος φορέας της χώρας που υποστηρίζει (τεχνικά και όχι μόνο) και προωθεί το λογισμικό ανοιχτού κώδικα, τόσο σε εφαρμογές όσο και σε λειτουργικό σύστημα.
Ρίξ'τε μια ματιά στη σχετική σελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου https://opensoft.sch.gr/

Η πρωτοβουλία αυτή του Σχολικού Δικτύου στηρίζεται και από άλλους εθνικούς φορείς (ΕΑΙΤΥ/ΚΤΠ) αλλά και από διεθνείς, όπως είναι η πρωτοβουλία eduforge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δες και επικοινωνησε με τους "αρμοδιους"....
https://www.ellak.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Όσον αφορά τα σχολεία (Δημοτικά/Γυμνάσια/Λύκεια) υπάρχει επίσημος φορέας της χώρας που υποστηρίζει (τεχνικά και όχι μόνο) και προωθεί το λογισμικό ανοιχτού κώδικα, τόσο σε εφαρμογές όσο και σε λειτουργικό σύστημα.
Μια πολυ καλη απαντηση ειναι αυτη που επισυναπτω :
Προσπάθειες γίνονται γενικά παντού. Τόσο ουσιαστικά όσο και για το όνομα (που είναι συνήθως).

Προσωπικα εγω (αν και το εχω ψαξει) δεν εχω δει να γινονται εμπρακτες προσπαθειες. Τωρα το τι γινεται στα χαρτια και στα παχυλα συμβολαια των κρατικων επιχορηγ/ων αλλα και στην θεωρια ειναι αλλο θεμα.
Ουτε καμια ενημερωση εχω δει, ουτε τιποτα αλλο. (Βεβαια μπορει απλα εγω να μην βλεπω καλα...).

Καλο ειναι το να υπαρχει καποιος ιστοτοπος και καποια διανομη απο τους φορεις, ΑΛΛΑ τι να το κανει ο μεσος μαθητης ο οποιος μονο τυχαια θα πεσει σε ενα τετοιο site ή διανομη ;
Βεβαια και να το δει, μαλλον δεν θα του δωσει σημασια, ειναι τελειως απροσωπο.
Εγω μιλαω για ΔΡΑΣΕΙΣ, δρασεις μεσα και εξω απο τα σχολεια και οχι στειρα σχεδια και "προγραμματα" ισα ισα για να λεμε πως κατι γινεται και να κοκορευομαστε οτι δηθεν μπηκαμε ( ; ) στην κοιν της πληροφ , του 21ου αιωνα, με ρυθμους αναπτυξης που ανεβαινουν ( ; ), ανεργια που πεφτει( ; ) ,χαρουμενους πολιτες ( ; ) και πολιτικους που βγαζουν πυρινες ομιλιες στην ΔΕΘ , κομπαζοντας για τα "κατορθωματα" τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το σχολείο δεν μπορεί να αναλάβει να ενημερώσει και να κάνει παρουσιάσεις στους μαθητές για το linux. Απ την άλλη όμως σίγουρα μπορεί να εγκαταστήσει σχετικό λογισμικό στα εργαστήρια Η/Υ και να το προβάλλει έμμεσα στους μαθητές. Το θέμα είναι ότι, δεν ξέρω κατα πόσο οι καθηγητές πληροφορικής είναι σε θέση να τα βγάλουν πέρα με το linux για να πετύχει το όλο εγχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Το σχολείο δεν μπορεί να αναλάβει να ενημερώσει και να κάνει παρουσιάσεις στους μαθητές για το linux.
Δεν μιλαω για το σχολειο. Τις παρουσιασεις οφειλουν να τις κανουν οι αρμοδιοι φορεις (ονοματα θεν ξερω, αλλα για τους περισσοτερους ξερω πως το αγαπημενο χομπι τους ειναι η γιουροφαγία, αν εξαιρεσεις μερικους που με πολυ προσπαθεια και ελαχιστη υποστηριξη κανουν οτι μπορουν.)


Το θέμα είναι ότι, δεν ξέρω κατα πόσο οι καθηγητές πληροφορικής είναι σε θέση να τα βγάλουν πέρα με το linux για να πετύχει το όλο εγχείρημα.
:wow::hmm::what::!:
Μα καλα βρε, δεν ντρεπεσαι ακομα και να σκεφτεις κατι τετοιο?!?!
Σε πληροφορω οτι η κατηγορια σου ειναι ανυποστατη, ολοι , μα ολοι οι καθηγητες στα δημοσια λυκεια (ΟΛΟΙ!!!) εχουν επιλεγει απο το πιο αξιοπιστο ποιοτικα στην επιλογη συστημα στον κοσμο (να μην πω και στο συμπαν) , το ΑΣΕΠ. Εεεμμ... Τι νομιζες, εδω μιλαμε για εξεληξη...
:P
Ακους εκει να μην ξερουν λινουξ...Στο τελος θα μου πεις πως δεν ξερουν και αγγλικα πολλοι απο αυτους. (:D).

Αυτα απο μενα...
Μηπως ενδιαφερεται κανεις αλλος? Αν ναι , PM me :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top