ΕΚΠΑ ή Πάντειο για Κοινωνιολογία;

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Φέτος έδωσα πανελλήνιες και μια από τις επιλογές μου είναι η κοινωνιολογία. Ξέρετε αν είναι καλύτερο το τμήμα κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ ή του Παντείου;
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γενικά δεν θα συνιστούσα κοινωνιολογία ούτε στον χειρότερο μου εχθρό. Αλλά ανάμεσα στα δύο αυτά τμήματα αυτό που είναι ελαφρώς καλύτερο από την άποψη ότι it has been around for a hell of a long time είναι του παντείου. Αν και εγώ θα έλεγα απλά να κοιτάξεις τα προγράμματα σπουδών γιατί έχουν κάποιες διαφορές στα μαθήματα τους και δες τι σου ταιριάζει πιο πολύ ή τι σου πέφτει πιο κοντά σε μετακίνηση.
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γενικά δεν θα συνιστούσα κοινωνιολογία ούτε στον χειρότερο μου εχθρό. Αλλά ανάμεσα στα δύο αυτά τμήματα αυτό που είναι ελαφρώς καλύτερο από την άποψη ότι it has been around for a hell of a long time είναι του παντείου. Αν και εγώ θα έλεγα απλά να κοιτάξεις τα προγράμματα σπουδών γιατί έχουν κάποιες διαφορές στα μαθήματα τους και δες τι σου ταιριάζει πιο πολύ ή τι σου πέφτει πιο κοντά σε μετακίνηση.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είμαι σίγουρη ακόμα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι φέτος από κοινωνιολογία παντειου που είμαι το πήγαμε για 10%. Είναι τεράστια απογοήτευση. Δεν το λέω για να σε επηρεάσω απλά έχε το κατά νου γιατί είναι κρίμα μετά να θες να φύγεις και να στρεσάρεσαι. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι οριακά ανύπαρκτη. Είναι να ελπίζεις σε θαύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είμαι σίγουρη ακόμα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι τα μαθήματα, η επαγγελματική αποκατάσταση ή και τα δύο; Γιατί όταν κοίταξα τα μαθήματα μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.
Τα μαθήματα με τράβηξαν και εμένα. Έχω να πω πως δεν έχουν καμία σχέση με το πως ακούγονται. Ο τρόπος που τα διδάσκουν είναι τραγικός και μπερδευτικός. Και μετά είναι και η σκέψη ότι θα περάσεις ολόκληρο Γολγοθά και στο τέλος θα έχεις στα χέρια σου ένα πτυχίο που δεν σου ανοίγει καμία πόρτα. Ε πάει πολύ
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τα μαθήματα με τράβηξαν και εμένα. Έχω να πω πως δεν έχουν καμία σχέση με το πως ακούγονται. Ο τρόπος που τα διδάσκουν είναι τραγικός και μπερδευτικός. Και μετά είναι και η σκέψη ότι θα περάσεις ολόκληρο Γολγοθά και στο τέλος θα έχεις στα χέρια σου ένα πτυχίο που δεν σου ανοίγει καμία πόρτα. Ε πάει πολύ

Ωχ κατάλαβα.
Ευχαριστώ που με ενημέρωσες.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Best of luck with everything!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Κοινωνιολογία = μοντέρνα εκδοχή της προπαγάνδας του 18ου αιώνα, αλλά με περίβλημα επιστημονικότητας.

Μακριά, για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κοινωνιολογία = μοντέρνα εκδοχή της προπαγάνδας του 18ου αιώνα, αλλά με περίβλημα επιστημονικότητας.

Μακριά, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Είναι κρίμα γιατί τα μαθήματα φαίνονται να έχουν ενδιαφέρον. Δεν πειράζει, θα δω και τις άλλες μου επιλογές. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,722 μηνύματα.
Ρε που παμε... εξαιρετικες επιστημες τις εχουμε του πεταματου.
Μου το φαρμακώσατε το κοριτσι και ηταν μεσα στην χαρα ....αλλα η αληθεια ειναι αληθεια
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μου το φαρμακώσατε το κοριτσι και ηταν μεσα στην χαρα ....αλλα η αληθεια ειναι αληθεια
Με ένα όνειρο απλό, όνειρο απατηλό ξεκινήσαμε και οι δύο.. μου βγήκε ξινό στην πορεία παρόλο που τα άκουγα από παντού. Δυστυχώς δεν λέει, ας μην κοροιδευομαστε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,722 μηνύματα.
Με ένα όνειρο απλό, όνειρο απατηλό ξεκινήσαμε και οι δύο.. μου βγήκε ξινό στην πορεία παρόλο που τα άκουγα από παντού. Δυστυχώς δεν λέει, ας μην κοροιδευομαστε
ναι ετσι ειναι ..εχω στεναχωρηθει με τα παιδια του 1ου που δεν μπορουν να βρουν ετσι μια ωραια και επικερδη και ανετη απασχοληση ... αυτο δεν ειναι καθολου καλο για το γενος μας.
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρε που παμε... εξαιρετικες επιστημες τις εχουμε του πεταματου.
Μου το φαρμακώσατε το κοριτσι και ηταν μεσα στην χαρα ....αλλα η αληθεια ειναι αληθεια

Όντως η κοινωνιολογία έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά ευτυχώς έχω κι άλλες επιλογές που μου αρέσουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,722 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Είναι κρίμα γιατί τα μαθήματα φαίνονται να έχουν ενδιαφέρον. Δεν πειράζει, θα δω και τις άλλες μου επιλογές. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν έχεις όρεξη να δεχθείς προπαγάνδα ντυμένη ως "επιστημοσύνη", γιατί όχι;

Κατά τα άλλα, δικαίως είναι μια σχολή εντελώς άχρηστη και από άποψη αποκατάστασης και από άποψη επιστημονικής κατάρτισης.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 755 μηνύματα.
μια χαρα επιστημη ειναι,εξαιρετικα ενδιαφερουσα.Σαν να λεμε ψυχολογια αλλα σε ολοκληρες ομαδες πληθυσμου-κοινωνιες.Ξερω καμποσα ατομα που εχουν τελειωσει κ 2 απο αυτα εργαζονται σε φυλακες ως κοινωνικοι λειτουργοι και μια κοπελα δουλευε σε κεντρο απεξαρτησης,επισης οσο δουλευα σε νοσοκομειο καθε τοσο πετυχα κοινωνικους λειτουργους σε ολες τις κλινικες.Ειναι λιγο ψυχοφθορα δουλεια αλλα ευκαιριες υπαρχουν.Συνηθως αποφοιτοι κοινωνιολογιας δινουν κατατακτηριες εξετασεις για ψυχολογια κ δε μ κανει εντυπωση.Υπαρχουν απειρες ευκαιριες για χαμηλομισθη-εθελοντικη εργασια για κοινωνιολογους.
 

agg41

Νεοφερμένος

Ο agg41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ένας γνωστός μου θέλει να δηλώσει κοινωνιολογία με σκοπό να κανει μετα μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία και να ασχοληθεί με αυτη.

Πιστεύετε αξίζει? Τι επαγγελματικές προοπτικές εχει?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.
Top