Δυσκολία στην κοινωνικοποίηση

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι. Είμαι εδώ ξανά για να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου. Αυτήν την φορά, όπως το μάρτυρα και ο τίτλος, αφορά την κοινωνικοποίηση, την δημιουργία παρέας/φιλίας. Φοιτώ σε μια ιδιωτικη σχολή από τις αρχές του μηνός, όπως είχα αναφέρει στο προηγούμενο μου ποστ (στο οποίο έγραψα επίσης ότι έχω ΔΑΦ). Όμως, δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να κάνω παρέες, αν και το θέλω αρκετά. Αν και μιλάω μεν με ορισμένα άτομα, έχω ανταλλάξει social κα, δεν τα καταφέρνω στην κοινωνική συνδιαλλαγή. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όταν συνομιλώ με κάποιον, αρχίζω τη συζήτηση, ευχάριστα, για κάποιο θέμα ενδιαφέρον, που θα μπορούσε ας πούμε να λάβει κάποια έκταση. Όμως, πάντοτε, λαμβάνω κοφτές ή σύντομες απαντήσεις, και ο άλλος δε με ρωτά τίποτα, μόνον εγώ πρέπει να κατεβάζω ιδέες για να συνεχιστεί η συζήτηση (αυτό συνέβαινε από πάντα, δεν είναι τωρινό φαινόμενο). Τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό; Το ύφος; Το περιεχόμενο των ερωτήσεων; Και όταν συμβαίνει αυτό, πώς να πάω εγώ να ζητήσω από κάποιο παιδί να βγούμε; Άσε που φοβάμαι να μην λάβω ξανά την κλασική απάντηση: δεν μπορώ/ δεν έχω χρόνο κοκ, όποτε δεν μπαίνω καν στον κόπο (ή ακομη φοβάμαι ότι δεν με ξέρουν πολύ καιρό και ότι δεν με εμπιστεύονται) Αυτό. Η τοποθέτηση σας επι του θέματος αυτού θα μου φαινόταν ιδιαίτερα χρήσιμη. Σας ευχαριστώ!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Νομίζω είσαι πολύ σκληρός με τον εαυτό σου. Πιστεύω είναι όλα οκ με εσένα, απλά δεν γνώρισες ακόμη άτομα με κοινά γούστα/ενδιαφέροντα κλπ.

Πάντως σίγουρα μην προσπαθείς να πεις πράγματα που νομίζεις ότι θα αρέσουν στον άλλο γιατί εκτός από cringe είναι και σαχλό.

Just be yourself bro unironically.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Νομίζω είσαι πολύ σκληρός με τον εαυτό σου. Πιστεύω είναι όλα οκ με εσένα, απλά δεν γνώρισες ακόμη άτομα με κοινά γούστα/ενδιαφέροντα κλπ.

Πάντως σίγουρα μην προσπαθείς να πεις πράγματα που νομίζεις ότι θα αρέσουν στον άλλο γιατί εκτός από cringe είναι και σαχλό.

Just be yourself bro unironically.
Ευχαριστώ πολύ
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,268 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με τον προλαλήσαντα. Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να απογοητευτείς, μόλις δεύτερη-τρίτη εβδομάδα από όταν άρχισες τη σχολή σου και οι παρέες ακόμα διαμορφώνονται και σίγουρα τίποτα δεν έχει "κλειδώσει" ακόμα.

Καλώς ή κακώς, δεν κάνουμε όλοι με όλους. Άλλες πεποιθήσεις, άλλα ενδιαφέροντα, άλλη προσωπικότητα έχει ο κάθε άνθρωπος και απαιτεί τον χρόνο του να βρούμε άλλες προσωπικότητες που να ταιριάξουν με τη δική μας. Μπορεί να βλέπεις ότι ορισμένοι αυτό το έχουν ήδη επιτύχει, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Σε όποια σχολή και να είσαι θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις πάρα πολλά άτομα, οπότε έχε υπομονή και συνεχίζοντας την προσπάθειά σου θα βρεις και κάποιους ανθρώπους με τους οποίους θα "κουμπώσεις". Να είσαι σίγουρος, απλά συνέχισε να είσαι ανοιχτός σε νέες γνωριμίες και θα έρθει. Επαναλαμβάνω είναι πολύ νωρίς και πιθανότατα δεν έχεις γνωρίσει τα κατάλληλα άτομα. Μην αναλαμβάνεις το "φταίξιμο", γιατί δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Και πάλι θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα στο κομμάτι του να μην αλλοτριωθείς ενόσω ψάχνεις να βρεις παρέα, να μη χάσεις τον εαυτό σου. Αν γίνεις κάποιος άλλος απλά και μόνο για να ταιριάξεις με κάποιους ανθρώπους, θα δεις ότι χειρότερα από όλους θα περνάς εσύ γιατί δεν θα εκφράζεσαι πραγματικά.

Long story short, για την ώρα η συμβουλή μου είναι να συνεχίσες όπως είσαι τώρα. Και για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός και ειλικρινής, ως προς αυτό το σκέλος:
Τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό; Το ύφος; Το περιεχόμενο των ερωτήσεων;
Δεν μπορεί κανένας από εμάς στο φόρουμ να σου απαντήσει, αφού δεν μπορούμε να ξέρουμε το ύφος ή τις ερωτήσεις και τον τρόπο που αυτές τίθενται, αλλά δεν νομίζω ότι ευθύνονται αυτά. Σου ξαναλέω, είναι νωρίς. Αν δεις ότι η κατάσταση παραμένει και σε έναν μήνα, να το ξανασυζητήσουμε.

Αυτά!

Υ.Γ.: Αλλά εφιστώ κι εγώ εκ νέου την προσοχή σου στο ζήτημα της αλλαγής του εαυτού σου. Θέτω υπόψη σου το ποίημα "Όσο μπορείς" του Καβάφη...
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
Πάντως εγώ είμαι δεύτερο έτος και δεν έχω βρει κάποιον να ταιριάζω από τη δική μου σχολή-τμήμα! Έχω βρει όμως από άλλα τμήματα και από άλλα πανεπιστήμια! Μη αγχώ,ψάξου παντού όχι μόνο στον κόσμο της δικής σου σχολής!
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πάντως εγώ είμαι δεύτερο έτος και δεν έχω βρει κάποιον να ταιριάζω από τη δική μου σχολή-τμήμα! Έχω βρει όμως από άλλα τμήματα και από άλλα πανεπιστήμια! Μη αγχώ,ψάξου παντού όχι μόνο στον κόσμο της δικής σου σχολής!
Τι εννοείς από άλλα πανεπιστήμια; Πώς; Αφού δν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς. Έτσι στο ξεκάρφωτο;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
Τι εννοείς από άλλα πανεπιστήμια; Πώς; Αφού δν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς. Έτσι στο ξεκάρφωτο;
οχι βρε συυ!!🤣🤣🤣 Κάποιοι φίλοι μου από το σχολείο που έχουν περάσει σε άλλες σχολές,μου είχαν πει να πάω μαζί τους στη σχολή(για βόλτα) και γνώρισα τα άτομα που έκαναν παρέα εκείνοι!
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Α οκ. Εγώ δυστυχώς δν έχω αυτήν την δυναξτητα .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Είμαι σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο
 
Top