Δυσκολία κατανόησης των Μαθηματικών

georgia2

Νεοφερμένος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δυσκολευομαι πολυ στα μα8ηματικα κατευθυνσης παρολο π κανω κ φροντ.
την θεωρια την καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να λυσω ασκησεις.. σας συμβαινει τ ιδιο η ειμαι η μονη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalia 4

Νεοφερμένος

Η thalia 4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δεν εισαι η μονη...ειχα ακριβωσ το ιδιο προβλημα...τ μονο που μπορεισ να κανεισ ειναι ν λυσεισ με καποιον καθηγητη απο τ φροντιστηριο ολεσ τισ ακησεις κ μετα θα σου φαινονται πιο ευκολα...εχει αποτελεσματα...πιστεψε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια αμα δεν μπορειτε να λυσετε ασκησεις τωρα που θεωρητικα ειναι ξεκινημα της χρονιας και οι ακησεις ειναι ποιο ευκολες(γιατι οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ)ειναι πολυ δυσκολο να μπορειτε να λυσετε ακησεις στη συνεχεια αν δεν μπορειτε τωρα.Η καλυτερη συμβουλη που εχω να σας δωσω ειναι να αλλαξετε κατευθυνση και να πατε ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ που εκει εχει μονο θεωρια οποτε δεν θα εχετε προβλημα με ασκησεις.Σας το λεω αυτο γιατι κι εγω το ιδιο προβλημα εχω στα μαθηματικα και επειδη ξερω οτι δεν μπορω να λυσω ακησεις διαλεξα θερωτικη.αν και οι σχολες της θετικης και τεχνολογικης ειναι καλυτερες.Σκεφτειτε αυτο που σας ειπα οσο ειναι νωρις.εχετε διωρια μεχρι 15 οκτωβριου για να αλλαξετε κατευθυνση.κι αν το κανετε καντε το οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι μολις τωρα τελειωσαμε τις εισαγωγεσ και μολις αρχισαμε να μπαινουμε στα κειμενα.για αυτο βιαστειτε.Αν θελετε να βγαλετε εναν καλο βαθμο στις πανελλαδικες μεσω θεωρητικης και οχι με τα χιλια ζορια 10.000 μορια απο θετικη και τεχνολογικη.Και το λεω αυτο γιατι αμα κατσεις και διαβασεις καλα την θεωρια τοτε θα πας καλα.Ενω στις αλλες κατευθυνσεις δεν φτανει μονο αυτο.Πρεπει να εχεις κατανοησει το τροπο που λυνονται οι ασκησεις και να εχεις λυσει και εσυ φυσικα χιλιαδες τυπους ασκησεων(αμα εισαι τυχερος και σου χει πεσει ευκολη ασκηση στις πανελλαδικες γιατι αλλιως... ενω στη θεωρητικη ειναι στανταρ πραγματα.Αυτο ειναι το καλο.Διθαβαζεις,γραφεις.ΤΕΡΜΑ). Καντε παντως οτι θελετε(αν νομιζετε οτι μπορειτε να τα βγαλετε περα στην τεχνολογικη συνεχειστε αν και ειναι λιγο δυσκολο στην κατασταση που διαβασα οτι ειστε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexnov

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια αμα δεν μπορειτε να λυσετε ασκησεις τωρα που θεωρητικα ειναι ξεκινημα της χρονιας και οι ακησεις ειναι ποιο ευκολες(γιατι οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ)ειναι πολυ δυσκολο να μπορειτε να λυσετε ακησεις στη συνεχεια αν δεν μπορειτε τωρα.Η καλυτερη συμβουλη που εχω να σας δωσω ειναι να αλλαξετε κατευθυνση και να πατε ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ που εκει εχει μονο θεωρια οποτε δεν θα εχετε προβλημα με ασκησεις.Σας το λεω αυτο γιατι κι εγω το ιδιο προβλημα εχω στα μαθηματικα και επειδη ξερω οτι δεν μπορω να λυσω ακησεις διαλεξα θερωτικη.αν και οι σχολες της θετικης και τεχνολογικης ειναι καλυτερες.Σκεφτειτε αυτο που σας ειπα οσο ειναι νωρις.εχετε διωρια μεχρι 15 οκτωβριου για να αλλαξετε κατευθυνση.κι αν το κανετε καντε το οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι μολις τωρα τελειωσαμε τις εισαγωγεσ και μολις αρχισαμε να μπαινουμε στα κειμενα.για αυτο βιαστειτε.Αν θελετε να βγαλετε εναν καλο βαθμο στις πανελλαδικες μεσω θεωρητικης και οχι με τα χιλια ζορια 10.000 μορια απο θετικη και τεχνολογικη.Και το λεω αυτο γιατι αμα κατσεις και διαβασεις καλα την θεωρια τοτε θα πας καλα.Ενω στις αλλες κατευθυνσεις δεν φτανει μονο αυτο.Πρεπει να εχεις κατανοησει το τροπο που λυνονται οι ασκησεις και να εχεις λυσει και εσυ φυσικα χιλιαδες τυπους ασκησεων(αμα εισαι τυχερος και σου χει πεσει ευκολη ασκηση στις πανελλαδικες γιατι αλλιως... ενω στη θεωρητικη ειναι στανταρ πραγματα.Αυτο ειναι το καλο.Διθαβαζεις,γραφεις.ΤΕΡΜΑ). Καντε παντως οτι θελετε(αν νομιζετε οτι μπορειτε να τα βγαλετε περα στην τεχνολογικη συνεχειστε αν και ειναι λιγο δυσκολο στην κατασταση που διαβασα οτι ειστε).
φιλε διαβασα αυτο που γραφεις και συμφωνω αλλα διαλεξα την θετικη γιατι τα αρχαια και 25 ωρες το 24ωρο να τα διαβαζω, παλι ακρη δεν βγαζω γι'αυτο προτιμω να κανω 10.000 ειδη ασκησεων φυσικης και χημειας παρα να μεταφρασω ενα στιχο στα αρχαια:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia2

Νεοφερμένος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συμφωνω με τον απο πανω.. προτειμω να πεδευομαι να λυσω μια ασκηση στα μα8ηματικα παρα να διαβαζω αρχαια κ ιστορια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
:sΡε παιδιά, δεν είναι και τόσο δύσκολα πια! Δυο-τρεις είναι οι βασικές ασκήσεις σε κάθε μάθημα και όλες οι υπόλοιπες λύνονται με παρόμοιο τρόπο... Σιγά σιγά μπαίνουμε στη λογική του να λύνουμε ασκήσεις είτε θέλουμε είτε όχι!!! Υπομονή! :):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
αν κατανοησες σωστα την θεωρια, ζητα απο καποιον καθηγητη να σου δειξει πως λυνεται μια ευκολη ασκηση..μετα βρες καποια παρομοια και δες αν μπορεισ να την λυσεις.. μετα πηγαινε σε ολο και πιο δυσκολες.. αν εχεις λυσει μονη σου τις ευκολες και εχεις μαθει καλα την θεωρια δεν νομιζω να εχεις προβλημα μετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
:sΡε παιδιά, δεν είναι και τόσο δύσκολα πια! Δυο-τρεις είναι οι βασικές ασκήσεις σε κάθε μάθημα και όλες οι υπόλοιπες λύνονται με παρόμοιο τρόπο... Σιγά σιγά μπαίνουμε στη λογική του να λύνουμε ασκήσεις είτε θέλουμε είτε όχι!!! Υπομονή! :):xixi:

Ανα μπράβο, γειά στο στόμα σου! Ή στα δάχτυλα σου...whatever :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παιδιά μην αγχώνεστε με τα μαθηματικά, ούτε της κατεύθυνσης ούτε και της γενικής παιδείας.

1)Η τριγωνομετρία (1ο κεφάλαιο) είναι το πιο δύσκολο κομμάτι που έχετε να κάνετε στην Άλγεβρα.
2)Τα διανύσματα (1ο κεφάλαιο) είναι επίσης το πιο δύσκολο κομμάτι των μαθηματικών κατεύθυνσης.

Συμπέρασμα: ακόμη και να μην τα πάτε πολύ καλά τώρα στην αρχή, θα τα πάτε αργότερα πολύ καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά μην αγχώνεστε με τα μαθηματικά, ούτε της κατεύθυνσης ούτε και της γενικής παιδείας.

1)Η τριγωνομετρία (1ο κεφάλαιο) είναι το πιο δύσκολο κομμάτι που έχετε να κάνετε στην Άλγεβρα.
2)Τα διανύσματα (1ο κεφάλαιο) είναι επίσης το πιο δύσκολο κομμάτι των μαθηματικών κατεύθυνσης.

Συμπέρασμα: ακόμη και να μην τα πάτε πολύ καλά τώρα στην αρχή, θα τα πάτε αργότερα πολύ καλύτερα!

Βασικά εγώ πιστεύω πως όλα είναι εύκολα αρκεί να δουλεύεις συστηματικά. Καταλαβαίνεις ή όχι, πρέπει με κάποιο τρόπο να οργανωθείς ώστε να θυμάσαι το πρώτο κεφάλαιο πχ των Μαθηματικών κανονικά, σαν να ήταν χτές που τελείωσε το κεφάλαιο και πετούσες σε αυτό. Επίσης πολλές ασκήσεις τα weekends.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εμενα μια χαρα μου φαινονται...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Η σχολή θέλει θυσίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Και ρε παιδιά, αν έχετε τόσο πρόβλημα με τα Μαθηματικά, γιατί πήρατε Κατεύθυνση;;;
Η λογική που χρειάζεται για να λύσεις μια άσκηση στα Μαθηματικά είναι ουσιαστικά η ίδια για όλες τις Θετικές Επιστήμες... Αυτό σημαίνει πως ούτε στις ασκήσεις Φυσικής μπορείτε να τα βγάλετε πέρα (εκτός αν είναι απλή αντικατάσταση στον τύπο του μαθήματος) ούτε και στη Χημεία, ειδικά στις πιο σύνθετες ασκήσεις...(μιλάω για όσους έχουν πάρει Θετική Κατεύθυνση)... Η καλύτερη λύση είναι να πάρετε Θεωρητική εάν πιστεύετε πως δεν τη βγάζετε... Αν και πάλι σας λέω: Υπομονή!!! Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι σας έπεσαν βαριές οι ασκήσεις μετά από τις διακοπές!!! Θέμα συνήθειας είναι μετά από κάποιο σημείο. Τώρα ποιο είναι αυτό...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OR10N@$

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να σας πω ότι περνάω και εγώ αυτήν την φάση.Εκεί που καταλάβαινα τα διανύσματα στην Άλγεβρα Κατεύθυνσης,ξαφνικά χάθηκα.Και αυτό επειδή άργησα να αντιγράψω κάτι από τον πίνακα....και τώρα βάζει α΄σκήσεις σε φυλλάδια και δεν ξέρω τι να κάνω...παρότι δεν πάω φροντιστήριο όπως τους άλλους της τάξης , μπορώ να πω ότι τα πηγαίνω καλούτσικα στην Φυσική και την Χημεία που δεν έκανα 2 χρόνια λόγο των καθηγητών.Τώρα όσο για τα μαθηματικά,θα ρίξω και μια ματιά και σε αυτά που λέει για το μάθημα στην βιβλιοθήκη...μπορεί να βοηθήσουν.Δοκιμάστε το.Είναι απλά γραμμένα και κατανοητά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κανουμε στην α διανυσματα???? :papas: δν το ξερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και να θυμάστε, πως δεν είναι κακό να συμβουλεύεστε κάποιο λυσσάρι που και που, ειδικά άμα αντιμετωπίζετε κάποια δυσκολία.
Εγώ το κάνω μερικές φορές, κυρίως όταν νομίζω πως έχω λύσει μια άσκηση - για να δω αν ακολούθησα σωστά τις σχετικές διαδικασίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και να θυμάστε, πως δεν είναι κακό να συμβουλεύεστε κάποιο λυσσάρι που και που, ειδικά άμα αντιμετωπίζετε κάποια δυσκολία.
Εγώ το κάνω μερικές φορές, κυρίως όταν νομίζω πως έχω λύσει μια άσκηση - για να δω αν ακολούθησα σωστά τις σχετικές διαδικασίες...
Εγώ, μαζί με το λυσάρι... κοιμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εμενα μια χαρα μου φαινονται...:D
Τότε σου αξίζει ένα μπράβο αφού καταλαβαίνεις τα μαθηματικά δεν έχεις ανάγγη καμία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Κοιτάξτε τα μαθηματικά στην Β' είναι ένα μεταβατικό στάδιο οπότε είναι φυσικό να είναι λίγο περίεργα. Εμένα προσωπικά μου τη σπάει που είναι σαν Γεωμετρία. Πάντως πληροφοριακά πιο Σημαντικά είναι τα γενικής διότι αυτά θα χρειαστούμε για του χρόνου, απο τα κατευθυνσης θέλουμε μόνο τα διανύσματα και λίγο απο τις ευθείες. Οι κωνικές τομές δεν είναι και τοσο υπολογίσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ναι,τησ γενηκησ ειναι απαραιτητα κ στν φυσικη τ χρονου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top