Δομικών Έργων vs Λογιστικής Ηρακλείου

Δομικών Έργων ή Λογιστικής Ηρακλείου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Δομικών Έργων Ηράκλειο

    Ψήφοι: 3 27.3%
  • Λογιστική Ηράκλειο

    Ψήφοι: 8 72.7%

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ποια απο τι 2 σχολες θα ελεγες οτι ειναι καλυτερα Δομικων Εργων ή Λογιστικη :hmm:να εβαζα σαν 1η επιλογη, (στο ηρακλειο), βοηθεισε με γιατι και τα δυο το ιδιο μου αρεσουν αλλα εχω μπερδευτει ...........ποιο λες οτι εχει καλυτερη προοπτικη:hmm:? απαντησε μου οσο πιο συντομα γινεται γιατι παρασκευη θελω να καταθεσω μηχανογραφικο. HELP!!!!!!! ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ! Δεν επηρεαζομαι απλως θελω να παρω διαφορες γνωμες και να αποφασισω. :eek: :eek:Απαντησε μου οσο πιο ΣΥΝΤΟΜΑ γινετε σε παρακαλω .Σε παρακαλω πες μου μερικα θετικα και μερικα αρνητικα γι΄αυτα τα 2 επαγγελματα για να με βοηθησεις και να παρω ευκολοτερα την τελικη μου αποφαση. ευχαριστω

οι καθηγητες που παρακολουθουν το θεμα παρακαλω ας μου απαντησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Λοιπόν θα πω λίγα λόγια για τις σχολές αυτές και μετά θα πω την γνώμη μου:
Δομικών έργων το τμήμα καλύπτει την γνωστική περιοσχή ενός μέρους της επιστήμης των πολιτικών μηχανηκών. Οι γνώσεις αναφέρονται στον σχεδιασμό την κατασκευή , την επίβλεψη, την λειτουργία την επισκευή και την συντήρηση δομικών έργων.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν είναι ακόμα θεσμοθετημένα.

Στην ουσία κάνουν ότι κάνουνε οι πολιτικοί μηχανοί (μέρος της δουλειάς) αλλά δεν έχουν την δύναμη της υπογραφής ενός μηχανικού ούτε γράφονται στο ΤΕΕ. Συνεπώς θα πρέπει να συνεργάζεσαι με έναν πολιτικό μηχανικό.
Τμήματα δομικών έργων υπάρχουν στο ΤΕΙ Πειραιά ΤΕΙ Ηρακλείου ΤΕΙ Σερρών.

Τμήμα Λογιστικής (υπάρχει σε πολλά ΤΕΙ βαριέμαι να τα γράψω)
Τα επεγγελματικά δικαιώματα είναι θεσμοθετημένα. Οι απόφοιτοι μετά από 5ετή προυπηρεσία μπορούν σύμφωνα με τον νόμο να δημιουργήσουν δικό τους λογιστικό γραφείο.

Επαγγελματικές προοπτικές
Στο δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες υπουργείων
σε τράπεζες
σε επιχερήσεις- βιομηχανίες
ως ελεύθεροι επαγγελματίες
ως καθηγητές


Από την μια πλευρά έχουμε έναν κλάδο σχετικά καινούριο με ασαφή επαγγελματικά δικαιώματα το οποίο πάντα θα είναι πίσω από τους πολτικούς μηχανικούς (λόγω οικονομικής κρίσης οι οικοδομιικές εργασίες θα μειωθούν τα επόμενα χρόνια).
Και από την άλλη έχουμε έναν κλάδο με σαφή επαγγελματικά δικαιώματα. Με καλές επαγγελματικές προοπτικές. Με δυνατότητα ανοίγματος ιδωτικού γραφείου. Επίσης η οικονομική κρίση θα επηρεάσει θετικά το ισοζύγιου του επαγγέλματος. Όλες οι υπηρεσίες μικρές οι μεγάλες πρέπει να είναι προσεκτικές με τα λογιστικά βιβλία (τα οποία σε πολλές περιπτώσεις τα αναλαμβάνουν οι λογιστές) και στο άμεσο μέλλον οι λογιστές θα είναι απραίτητοι ακόμα και σε μικρομεσσαίες επιχειρήσεις.
Εγώ στην θέση σου θα διάλεγα για τους παραπάνω λόγους λογιστική με κλειστά τα μάτια.... η απόφαση όμως είναι δική σου διάλεξε αυτό που πραγματικά θέλεις και σου ταιριάζει.

Για αυτά που γράφω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος (παρόλα αυτά γράφω την γνώμη μου). Ένας φοιτητής αντίστοιχής σχολής ή εργαζόμενος θα ήταν καλό να παραθέση και αυτός την γνώμη του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να επισημάνω ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία, η μελέτη αντισεισμικού σχεδιασμού ενός έργου στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική και υπογράφεται μόνο από Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό. Αυτό σημαίνει πως ένας Πολιτικός Δομικών Έργων δεν μπορεί να υπογράψει την αντισεισμική μελέτη του δομικού έργου, αλλά την στατική μελέτη εκτός του σεισμού. Το ίδιο ισχύει και για τους Διπλωματούχους Αγρονόμους-Τοπογράφους και Αρχιτέκτονες Μηχανικούς οι οποίοι έχουν κάποια δικαιώματα στις στατικές μελέτες και δομικά έργα (δεν μπορούν να υπογράψουν αντισεισμική στατική μελέτη η οποία είναι υποχρεωτική για όλα τα δομικά και γεωτεχνικά έργα). Κατά συνέπεια κανένα δομικό ή γεωτεχνικό έργο δεν γίνεται χωρίς την υπογραφή διπλωματούχου πολιτικού μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
δομικων εργων ή λογιστικη? ποιο θα διαλεγες? και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σου απάντησαν ήδη για να σου δώσουν μια ιδέα τα παιδιά πάνω.:hmm:
Το τι θα διάλεγε ο καθένας ξεχωριστά δε νομίζω να παίζει ρόλο στη δικιά σου επιλογή.

Λάβε υπ' όψιν όσα σου είπαν και κρίνε η ίδια ποιο από τα δύο σου ταιριάζει πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τελικα εβαλα 1η επιλογη λογιστικη στο ηρακλειο και περναω σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top