Διπλωματικό Σώμα

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ο περιγυρος μου λεει οτι αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.νομιζω οτι πας μεσω νομικης.ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες?
βασικα και απο διεθνων και ευρωπαικων σπουδων μπορεις να πας και απο πολιτικων επιστημων...αλλα καλυτερα νομικη παρεχει περισσοτερες γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι από Πολιτικών επιστημών κάλλιστα γιατί θα έχει ακόμα περισσότερες γνώσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποιο διπλωμα Γαλλικων χρειαζεται για το διπλωματικο;Κατι εχω ακουσει για C1 αληθευει;;:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SophiaX

Νεοφερμένος

Η SophiaX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποιο διπλωμα Γαλλικων χρειαζεται για το διπλωματικο;Κατι εχω ακουσει για C1 αληθευει;;:fss:

Τυπικά δε χρειάζεται να έχεις κάποιο δίπλωμα, πρέπει όμως να μιλάς και να γράφεις άριστα τη γαλλική γλώσσα. Το επίπεδο είναι υψηλό πάντως και όλα εξαρτώνται από το τι γαλλικά ξέρεις, εξ'άλλου ένα δίπλωμα δε σημαίνει πάντα ότι γνωρίζεις καλά και τη γλώσσα... (Αν ψάξεις στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΞ θα δεις τι ακριβώς περιλαμβάνει η εξέταση των ξένων γλωσσών).

Πάντως, αν το σκέφτεσαι σοβαρά, πρόσεξε τα γαλλικά σου γιατί πολλοί κόβονται εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ελεος....ολοι για διπλωματικό θέλουν;

Είναι απίστευτα εκνευριστικό που όλοι θέλουν να πάνε να γίνουν διπλωμάτες για να έχουν μια σταθερή δουλειά, να έχουν πρεστίζ και να βγάζουν πολλά λεφτά

ΕΛΕΟΣ
Το επάγγελμα του διπλωμάτη είναι λειτούργημα...πρέπει να σε παίρνουν 4 τα μεσάνυχτα απο την άλλη άκρη της χώρας που βρίσκεσαι και να τσακίζεσαι να βοηθήσεις...

εσείς;είστε διατεθημένοι να το κάνετε αυτό;
...το 50% πιστεύω πως δέν είναι...αφήστε τις θέσεις λοιπόν γι'αυτούς που είναι διατεθημένοι να δώσουν όλη τους τη ζωή σε αυτό το επάγγελμα...
-----------------------------------------
αχ παιδιά αφήστε το...μόνο με conne μπαίνει κανείς εκεί μέσα...το 95% δηλαδή των εισαχθέντων έχει μέσο. οι θέσεις είναι προκλεισμένες.τώρα για την καριέρρα πράγματι είναι μια από τις πιο πετυχημενες αν και τα πρώτα 10-15-20 χρόνια είσαι γραμματέας και μόνο γράφεις και σε τρέχουν εδω κι εκεί στην κάθε χώρα ανα 1-2-3 χρόνια εξαρτάται...και μην φανταστείς παρίσια και λονδίνα σε κανα τιμπουκτού και πολύ είναι(αν και ο πατέρας μ λέει ότι και στο τιμπουκτού ακόμα είναι χλιδάτα και τέτοια).ορέπει όμως να αναλογιστείς και να θέσεις προτεραιότητες τι σενδιαφέρει πιο πολύ στη ζωή σου γιατί όντας στο διπλωματικό είναι και πολύ δύσκολο να κανεις οικογένεις ιδιαίτερα για τις γυναίκες.πόσο μάλλον για τα παιδιά που τι φταίνε να μη έχουν σταθερό τόπο?βέβαια υπάρχει η διέξοδος σε αυτό το ρόβλημα να κάνεις αίτηση και να μένεις στην ελλάδα τότε όμως δεν υπάρχουν προοπτικ΄ς εξέλιξης.τώρα.η εξέλιξη επέρχεται σταδιακά μα πολλλύυυυυυυυυ σταδιακά.(πρέπει ναχεις γαιδουρινή υπομονή:P).οι υψηλόβαθμες θέσεις στις οποίες συνήθως φτάνεις με πατημένα τα 50(μην σ πω και στανταρτ εκτός πια κιαν έχεις σούπερ γνωριμίες και αναμειγνύεσαι με κρατικά κ.ά. συμφέροντα).το κακό είναι ότι ενω κάποιος μπορεί να ονειρεύεται να μπει δ.σ. για ναλλάξει κάτι σαυτή τη ρημαδοχώρα δεν γίνεται τίποτα.κιαυτό γιατί τελικά δεν εκφράζεις την άποψή σου εκεί απλά γίνεσαι φερέφωνο κάποιου άλλυ. δεν μεσολαβείς ουσιαστικά σε υποθέσεις ούτε υποστηρίζεις το σωστό και το δίκαιο αλλά το συμφέρον, και πολλές φορές το δσυμφέρον είναι ενάντια στο συμφέρον της χώρας σου. για παράδειγμα αν θες να κάνεις τα καλά ματάκια τους αμερικάνους(ένα παράδειγμα φέρνω χωρίς να ισχύει απαραίτητα )στο ζήτημα με το αιγαίο και τις τουρκικές "επιδείξεις" πτήσεων δεν πας να του πεις αμα περάσεις τα σύνορα μου στην μπομπουνίζω.το βουλώνεις και λες στο λαό μπλαμπλαμπλα ναιναιναι και από δίπλα λες θα δούμε...ε στην ανάγκη βάζεις και ένα βέτο όντας στενοχωρημένος δήθεν και μετά τα παίρνεις για τις εκλογές λέγοντας στους άλλους που ξέρεις ότι από αυτούς εξαρτά;ται η εκλογή σου το γνωστό "Θα" ο μέλλων που τείνει προς το τώρα και ποτέ δεν το φτάνει(που'σαι ρε ζήνωνα με το παράδοξό σου!:P-'ασχετο αυτό)...

ελπίζω οι ασυναρτησίες μου να σε βοήθησαν...


βεβαια το να τελειώσεις την διπλωματική ακαδημεία της ελλαδας η οποιαδήποτε διπλωματική ακαδημεία μπορεί να σε βοηθήσει να δουλέψεις και εκτός δημοσίου σε άλλες ομάδες πίεσης....τίποτα δεν είναι μονόδρομος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SophiaX

Νεοφερμένος

Η SophiaX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ελεος....ολοι για διπλωματικό θέλουν;

Είναι απίστευτα εκνευριστικό που όλοι θέλουν να πάνε να γίνουν διπλωμάτες για να έχουν μια σταθερή δουλειά, να έχουν πρεστίζ και να βγάζουν πολλά λεφτά

ΕΛΕΟΣ
Το επάγγελμα του διπλωμάτη είναι λειτούργημα...πρέπει να σε παίρνουν 4 τα μεσάνυχτα απο την άλλη άκρη της χώρας που βρίσκεσαι και να τσακίζεσαι να βοηθήσεις...

εσείς;είστε διατεθημένοι να το κάνετε αυτό;
...το 50% πιστεύω πως δέν είναι...αφήστε τις θέσεις λοιπόν γι'αυτούς που είναι διατεθημένοι να δώσουν όλη τους τη ζωή σε αυτό το επάγγελμα...
-----------------------------------------

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, εγώ τουλάχιστον δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι, νόμιζα απλώς ότι θα κάνω ταξίδια και θα περνώ καλά.:s Και δε σου πήρε κανείς καμία θέση, μην κάνεις έτσι...

(Και υπ' όψιν, τα πολλά λεφτά που λες δεν παίζουν, περισσότερο μύθος είναι παρά πραγματικότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, εγώ τουλάχιστον δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι, νόμιζα απλώς ότι θα κάνω ταξίδια και θα περνώ καλά.:s Και δε σου πήρε κανείς καμία θέση, μην κάνεις έτσι...

(Και υπ' όψιν, τα πολλά λεφτά που λες δεν παίζουν, περισσότερο μύθος είναι παρά πραγματικότητα).


Μα δέν είπα οτι ΜΟΥ πηραν την θέση....είπα οτι παίρνούν την θέση απο άτομα που το γουστάρουν!

και επίσης δέν μίλησα απόλυτα...για ένα 50% μίλησα!

και ΟΝΤΩΣ είναι μύθος οτι έχει πολλά λεφτά!
δεν έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ενταξει ρε τζειμς μποντ χαλαρωσε μονο εσυ ειναι πλασμενος για διπλωματης και εμεις οι υπολοιποι που το σκεφτομαστε ειμαστε συμφεροντολογοι και δεν εχουμε ιδεα τι εστι.....Ακομα παντως δεν μπηκες σε ενα πανεπιστημιο και σκεφτεσαι για διπλωματικο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ΜΑ ΕΛΕΟΣ

δεν ειπα οτι ΕΓΩ ειμαι πλασμένος για το διπλωματικο

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ

ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ 50%

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΜΑ ΕΛΕΟΣ

δεν ειπα οτι ΕΓΩ ειμαι πλασμένος για το διπλωματικο

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ

ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ 50%

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!
χαλάρωσε λίγο παλικάρι μου!!! θεωρείς πως όσοι εδώ το ψάχνουν τόσο δεν έχουν όνειρο να βελτιώσουν τον κόσμο? εδώ έχουμε μια σοβαρή συζήτηση μην μας το παίζεις έξυπνος...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εντάξει...δέν έχει νόημα...διαβασε κοπελια όλα μου τα comments και μετά πές μου την άποψη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ο περιγυρος μου λεει οτι αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.νομιζω οτι πας μεσω νομικης.ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες?

διπλωματικό ε? και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. μπορεισ να πασ απο νομικη,οικονομικό,διεθνών και ευρωπαικών σπουδών και από πολιτικέσ επιστημες, μπορεί και να μου ξεφεύγει και καμια σχολη τωρα.
πάντωσ είναι παλουκια τα μαθήματα που πρεπει να δώσεις!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και κυριως, απαιτειται δικτυωση!
Ετσι τουλαχιστον φημολογειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
και κυρίως απαιτείται το "μέσο"
δυστυχώς στο ελλαδιστάν
κρίμα πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
και κυρίως απαιτείται το "μέσο"
δυστυχώς στο ελλαδιστάν
κρίμα πάντως...
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

siliasiliasilia

Νεοφερμένος

Η siliasiliasilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια..εγω 8ελβ παρα πολυ να μπω στο διπλωματικο σωμα,αλλα ειμαι φοιτητρια σε τει...του 5ου πεδιου..ξερετε αν μπορω??επειτα να πω οτι για διπλωματια αν μη τι αλλο μπαινεις και απο τα τμηματα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων του παμακ και της αθηνας καθως υπαρχει κατευθυνση διπλωματιας...δεν ειναι μονο η νομικη η λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μα δέν είπα οτι ΜΟΥ πηραν την θέση....είπα οτι παίρνούν την θέση απο άτομα που το γουστάρουν!

Και ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου;Όποιος θέλει δηλώνει,τι θα πει παίρνει τη θέση...

---

Η Ναυσικά δίνει την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
και κυρίως απαιτείται το "μέσο"
δυστυχώς στο ελλαδιστάν
κρίμα πάντως...
Ειναι σχετικα νωρις να το σκεφτομαστε ακομα,αλλα κ εγω ενδιαφερομαι πολυ να συμμετεχω στο διπλωματικο σωμα.Δεν νομιζω οτι θα ειναι πολυ μεγαλο προβλημα να μπεις...εδω αντιμετωπισαμε χειροτερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ειναι σχετικα νωρις να το σκεφτομαστε ακομα,αλλα κ εγω ενδιαφερομαι πολυ να συμμετεχω στο διπλωματικο σωμα.Δεν νομιζω οτι θα ειναι πολυ μεγαλο προβλημα να μπεις...εδω αντιμετωπισαμε χειροτερα;)


Είναι πολύ δύσκολο να μπεις έχει πολλές απαιτήσεις...και όσοι δίνουν είναι άριστοι απόφοιτοι της νομικής που διαβάζουν όλη τους τη ζωή...οπότε μάλλον είναι πιο δύσκολα απ οτι στις πανελλαδικές!:iagree: εγώ φοβάμαι το αεροπλάνο τώρα που το σκέφτομαι οπότε δε θέλω να πάω εκεί θα πρέπει κάθε φορά που η χώρα ζητά εκπροσώπηση να παίρνω χάπια για να μπώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο να μπεις έχει πολλές απαιτήσεις...και όσοι δίνουν είναι άριστοι απόφοιτοι της νομικής που διαβάζουν όλη τους τη ζωή...οπότε μάλλον είναι πιο δύσκολα απ οτι στις πανελλαδικές!:iagree: εγώ φοβάμαι το αεροπλάνο τώρα που το σκέφτομαι οπότε δε θέλω να πάω εκεί θα πρέπει κάθε φορά που η χώρα ζητά εκπροσώπηση να παίρνω χάπια για να μπώ!

Χαχα,σωστη!!!Μπορουμε να κανουμε αιτηση για διαγωνισμο απο τα 26 μας μεχρι τα 31,καθε φορα προκυρησσονται περιπου 10 θεσεις,2 φορες το χρονο περιπου.Πιστευω οτι ειναι εφικτο...τωρα θα δουμε!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top