Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών ΠαΠει vs Νομική

Lamias

Νεοφερμένος

Ο Lamias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Επιτελους, τελειωσαν οι πανελληνιες και βγηκαν και οι βασεις.. Τα πηγα πολυ καλα, καλυτερα απ οτι φανταζομουν.. 19.251! Λιγο εξωφρενικο! Θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο που θα πω..

Πιστευω οτι πιανω νομικη. Εμενα ομως η πρωτη προτιμηση μου ηταν η Διεθνων Ευρωπαικων σπουδων στον Πειραια. Τωρα ειμαι σε διλημμα γιατι οι περισσοτεροι φιλοι, συγγενεις κλπ., πιστευουν οτι ειναι καλυτερα να παω νομικη. Ευτυχως δεν με πιεζουν, ομως λενε οτι αφου πιανω νομικη, πρεπει να παω, γιατι μετα θα εχω πολλες διεξοδους, επαγγελματικη αποκατασταση κ.α.
Επισης πιστευουν οτι η Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων του Παπει δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση.. Να πω την αληθεια, πιο πολυ μου αρεσουν τα μαθηματα του ΔΕΣ (πειραια παντα) παρα της νομικης..

Θα ηθελα πολυ να δω τι εχετε να πειτε.. Εχει καλη αποκατασταση η ΔΕΣ, ή δεν προκειται να βρω δουλεια....? Νομικη ή ΔΕΣ? δν εχω ιδεα..

Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πολύ θα διαφωνήσουν μαζί μου και θα σου πουν πήγαινε εκεί που θέλεις αλλά εγώ θα προτιμούσα νομική.Το ΔΕΣ δν έχει αποκατάσταση στην Ελλάδα και στο κάτω κάτω και για διπλωματικό σώμα να πας το πτυχίο της νομικής έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη παντού.Νομική ασυζητητί από μένα,είναι το καλύτερο πτυχίο που το κάνεις ότι θες,με το ΠΑΠΕΙ είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα,ειδικά με το συγκεκριμένο τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamias

Νεοφερμένος

Ο Lamias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οταν λες δεν έχει αποκατάσταση, εννοεις με τίποτα? Δηλαδη, μετα τη σχολη, σκέφτομαι να κανω και ενα καλο μεταπτυχιακό (εδώ ή στο εξωτερικο), και μετα να ψαξω για δουλεια.. Μου έχουν πει ότι από το ΔΕΣ του Πειραια μπορω να εργαστώ στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, σε πολλές διαφορετικές επιχειρήσεις και οργανισμούς.. Απλά κανείς δν ξέρει να μου πει αν υπάρχει ή οχι ζήτηση αποφοίτων του ΔΕΣ (ΠΑΠΕΙ παντα), που να έχουν κανει καποιο μεταπτυχιακο.

Όσο για τη νομική, δεν είναι ότι τη σιχαίνομαι (:P). Απλά μ αρέσουν πολύ περισσότερο τα μαθήματα του ΔΕΣ στο ΠΑΠΕΙ, και δεν θέλω με τιποτα να γίνω δικηγόρος. Έχω ακούσει ότι το πτυχίο της νομικής ανοίγει πολλές πόρτες. Ποιές μπορεί να είναι αυτές?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ο κολλητός μου είναι σε αυτή την σχολή στο δεύτερο έτος και μπορώ να πω οτι ειναι απαιτητικη σχολή αλλα απο εκει και περα ειναι ασαφές το πτυχιο διεθνολογος, βγαίνεις , διεθνεις σχέσεισ? απο όλα έχει ο μπαχτσες! Ο κολλητός μου να φανταστεις για νομική πηγαινε αλλα τελικά πέρασε εκει. Νομικά μαθήματα έχει η σχολή απλά έχει και λίγα οικονομικά και λιγα πολιτικά και λίγα διεθνών σχέσεων και λιγα απο όλα. Σαν σχολή είναι καλή και άμα την θες τόσο ΄πολύ πήγαινε και μετά βουρ για μεταπτυχιακά και εκτός!Αλλα σκέψου ότι με την νομική δε βγάινεις δικηγόρος μόνο! Αυτό θα το κάνεις άμα πας για ασκουμενος για να παρεις αδεια. Αλλιώς μπορείς να κάνεις ότι μεταπτυχιακό μπορείς :ευρωπαικη νομοθεσια , διεθνεις σχεσεις οικονομικα ιστορια, μμε... πραγματικά ότι θέλεις συν το θετικό ότι είσαι εξειδικευμενος στα νομικα , και στη τελική ξέρεις ξεκάθαρα τι βγαίνεις από την νομική που στη τελική άλλο νομική σχολή και αλλο το δεσ. Στη τελική δεν είναι τόσο μακριά τα γνωστικά πεδία για αυτό ειμαι τοσο υπερ της νομικης οι μισοι καθηγητές στο δεσ νομικοί είναι. Πήγαινε στο καλύτερο( όπου μεταπτυχιακό θα έκανες και στη αλλη περιπτωση) και θα έχεις στα χερια σου πτυχιο νομικής!
Υ.Γ στη νομικη έχει και επιλογής αρκετα ιστορια ευρωπαικα κλπ!! ΟΠΟΤΕ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dhmhtrhs

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
φιλε πηγαινε νομικη σιγουρα και κανεις μετα ενα καλο μεταπτυχιακο στο διεθνων αν σ αρεσει τοσο πολυ..και βεβαια δεν θα γινεις δικηγορος.δεν νομιζω να θες να εισαι ενας απο τους 1200 που βγαινουν καθε χρονο:P θα επιλεξεις αλλο τομεα που να μην ειναι τοσο κορεσμενος..ελπιζω καταλαβες ποιος ειμαι :P:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamias

Νεοφερμένος

Ο Lamias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω συναντησει ατομο που να μου πει το αντιθετο.. Όλοι μ λένε ακριβως τα ίδια με εσας. Υποθέτω ότι όλα τα προγνωστικα δείχνουν νομικη!

Φυσικα και καταλαβα ποιος είσαι :P:P.. Πολύ γέλιο τν Τριτη!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole mousiko

Νεοφερμένος

Η nicole mousiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλά είναι απίστευτο...Έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα!!!Η πρώτη μου επιλογή ήταν εξ΄αρχής διεθνών ευρωπαϊκών σπουδων.Το έψαξα περισσότερο και μου φάνηκε (από τις φήμες)ότι η ΔΕΣ του Πειραιά είναι καλύτερη απο της Παντείου.Έβγαλα ομως αρκετά μορια και πιάνω νομική,κάτι που δεν περίμενα...Τώρα οι περισσοτεροι συγγενεις και φίλοι,μου προτείνουν να πάω νομική ώστε να έχω ένα "γερο"πτυχίο και μετά να κάνω μεταπτυχιακά στις ΔΕΣ!Βρίσκομαι σε απόγνωση γιατί δεν ξέρω κατα πόσο με ενδιαφέρουν τα μαθήματα της νομικής και αν θα τη βγαλω καθαρη με τόσα δικαια:PΤί κάνουμε τώρα?

Απελπισία!:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickos92

Νεοφερμένος

Ο nickos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Φέτος πέρασα στο τμήμα Διεθνων και Ευρωπαϊκών Σπουδων Πειραια... Μου αρέσει παρα πολυ φυσικα απο ό,τι εχω καταλαβει, αφου δεν αρχισανε ακομη τα μαθηματα. Θα ηθελα πολύ να ακουσω τη γνωμη σας για τη συγκεκριμενη σχολή, να πειτε καποιες πληροφοριες απο γνωστα προσωπα που σπουδαζουν εκει και γενικοτερα να συζητησουμε για τις προοπτικες του επαγγελματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top