Διαφορές ΗΜΜΥ και Ηλεκτρολογίας

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Παιδιά βλέπω ότι εδώ έχετε λογομαχία για ένα θέμα που είναι αυστηρά προφανές....

Μπορεί να είμαι σχετικά μικρότερος από σας αλλά επειδή μεγάλωσα σε περιβάλλον μηχανικών και γενικά έχω φάει κόλλημα με την σχολή ΗΜΜΥ
του ΕΜΠ, θα σας παραθέσω εδώ , όσα ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα.....

Έχω ξεκοκαλίσει όλα τα site όλων των σχολών ΗΜΜΥ της Ελλάδας και μερικών του εξωτερικού , έχω σπαταλήσει πολύ χρόνο στο να διαβάσω διάφορα για τους μηχανικούς και κάνοντας σύγκριση κατάλαβα ότι άμα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας Ηλεκτρολόγος των ΤΕΙ βγάζεις πολλά περισσότερα από έναν ΗΜΜΥ που σπαταλάει 8 - 12 ώρες σ' ένα γραφείο και βγάζει από 1000 - 1400 ?........

ΑΛΛΑ

Αντί να χαραμίσεις (ΗΜΜΥ) 5 χρόνια σπουδών + 2 χρόνια μεταπτυχιακό σε ένα γραφείο , καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα μελετητικό γραφείο και απο κει και πέρα το μέλλον προβλέπεται επικερδές και πολύ ενδιαφέρον...
Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος να σου φάει τις δουλειές κάνας Πολιτικός Μηχανικός ή κάνας μηχανολόγος ........

Τέλος , για να μην είμαι τελείως off topic οι θεμελιώδης διαφορές ανάμεσσα στον Ηλεκτρολόγο Μηχανικό & τον Ηλεκτρολόγο σκέτο είναι ότι ο μηχανικός έχει λιώσει πάνω στα βιβλία κατα την διάρκεια των σπουδών του , μπορεί να υπογράψει μελέτες και να τις συντάξει , είναι σαφώς εξειδικευμένος με την ενέργεια , τα δικτύα , τους υπολογιστές , τις τηλεπικοινωνίες και αμέτρητα άλλα , μπορεί να ηγηθεί ενός έργου ενώ ο ηλεκτρόγος σκέτο μπορεί να κάνει κυρίως πρακτικές δουλειές (μπρίζες , εγκαταστάσεις) και δεν μπορεί να κάνει τίποτα απ'όσα κάνουν οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί...

Είναι τελείως διαφορετικές δουλειές......

Να και ενα ουσιαστικο ποστ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι xrhstoss..Η αληθεια ειναι οτι τα επαγγελματικα δικαιωματα και των 2 ειδικοτητων εχουν αμεση σχεση με τα χρονια εμπειριας και δουλειας που εχει ο καθενας. Γι αυτο εχει δημιουργηθει απο το ΤΕΕ η λεγομενη ''ταξη του εργοληπτικου πτυχιου''. Δηλαδη καποιος ηλεκτρολογος ΤΕΙ θα ξεκινησει ναι μεν με λιγοτερα επαγγελματικα δικαιωματα απο τον ΑΕΙ αλλα οσο περναει ο καιρος τα δικαιωματα θα αυξανονται λογω εμπειριας.Μελετες αν θελει υπογραφει και ο ηλεκτρολογος ΤΕΙ, δεν ειναι απολυτο αυτο. Στο θεμα του management o ηλεκτρολογος ΑΕΙ εχει σαφως το προβαδισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Μήπως το ΤΕΕ πάει να βολέψει τους Ηλεκτρολόγους σκέτο , ενώ δεν έχουν ιδέα??? Λέω εγώ τώρα......

Μήπως το ΤΕΕ το παρακάνει λίγο με τα επαγγελματικά δικαιώματα?

Υπάρχει περίπτωση ένας ηλεκτρολόγος ΤΕΙ να αποκτήσει αρκετή εμπειρία για να του χορηγηθούν εργοληπτικά δικαιώματα? Μην τρελαθούμε κιόλας...Με τις μπριζες και τα φωτιστικά ?......Ααα ξέχασα , είναι και τα καλώδια...


Δεν ξέρω , εμένα η άποψή μου είναι ότι εδώ στην Ελλάδα , αδιαφορούμε για την αποδοτικότερη εργασία και ενισχύουμε το βόλεμα.... Στην Γερμανία ,αν δεν είσαι τουλάχιστον ΗΜΜΥ , δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψεις ηλεκτρολογική μελέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μήπως το ΤΕΕ πάει να βολέψει τους Ηλεκτρολόγους σκέτο , ενώ δεν έχουν ιδέα??? Λέω εγώ τώρα......

Μήπως το ΤΕΕ το παρακάνει λίγο με τα επαγγελματικά δικαιώματα?

Υπάρχει περίπτωση ένας ηλεκτρολόγος ΤΕΙ να αποκτήσει αρκετή εμπειρία για να του χορηγηθούν εργοληπτικά δικαιώματα? Μην τρελαθούμε κιόλας...Με τις μπριζες και τα φωτιστικά ?......Ααα ξέχασα , είναι και τα καλώδια...


Δεν ξέρω , εμένα η άποψή μου είναι ότι εδώ στην Ελλάδα , αδιαφορούμε για την αποδοτικότερη εργασία και ενισχύουμε το βόλεμα.... Στην Γερμανία ,αν δεν είσαι τουλάχιστον ΗΜΜΥ , δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψεις ηλεκτρολογική μελέτη.

Φιλε για την ηλικια σου, το στυλακι ''οι ηλεκτρολογοι ειναι και μετα το χαος'' ειναι τουλαχιστον για γελια. Μην υποτιμας τοσο πολυ τους ηλεκτρολογουσ ΤΕΙ, γιατι πολυ απλα δεν ειναι αυτο που νομιζεις. Μπριζες και φωτιστικα αλλαζει ο ΚΑΘΕΝΑΣ σπιτι του.Και δεν σου λεω να κοιταξεις προγραμματα σπουδων οπου θα διαπιστωσεις κοινα μαθηματα με εσας ( το επιπεδο διδασκαλιας μπορει να ειναι χαμηλοτερο ομως αν καποιος θελει να μαθει θα μαθει!) αλλα και στην τελικη καποιος που δουλευει απο μικρος στις εγκαταστασεις κτηριων και οχι μονο, μπορει να κανει καλυτερα τη δουλεια απ τον ''ΗΜΜΥ'' σου.Και δεν ειναι μονο τα φωτιστικα και οι λαμπες που χλευαζεις, να ξερεις οτι στις οικοδομες πρωτα αυτους ζητανε για τα δικτυα και τις καλωδιωσεις γιατι ξερουν πολυ καλα και το πρακτικο μερος της δουλειας με οτι αυτο συνεπαγεται...Ειναι αυτο που λεμε οτι κοντα στο μαστορα θα μαθεις τη δουλεια.Στην πραξη εφαρμοζεται και οι 2 ( ημμυ και τει) αυτα που εχετε μαθει.

Οσον αφορα το τεε...Εχεις την εντυπωση οτι ξερεις καλυτερα απ το τεε να αξιολογεις την ποιοτητα εργασιας του καθενος?? Αν αξιζει να παρει περισσοτερα και δυσκολοτερα εργα φυσικα και θα τα παρει..


Βολεμα ειναι αυτο που λες εσυ..Αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
+10000 πολυ σωστα αυτα που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ok .. Εκτόπισε εσύ τους καθηγητές του Harvard , Yale , ΜΙΤ , ΕΜΠ , ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ(ΗΜΜΥ με την βούλα) και δίδαξε εσύ ....

Από Ηλεκτρολόγους ΤΕΙ , ξέρω .. Άσε μην μου λες εμένα .. Το μισό σόι μου είναι ... Συγκρίνω με τους ΗΜΜΥ και η σύγκριση είναι τρομακτική... Είναι αγγούρια σε σχέση με τους απόφοιτους των ΑΕΙ ...

Κι' εμένα για Ηλεκτρολόγο των ΤΕΙ με είχαν αλλά εγώ γουστάρω ανώτερα.. Όσο γι' αυτό που είπες για το ΤΕΕ , πως είναι δυνατόν να το εμπιστευτώ όταν οι Πολιτικό Μηχανικοί υπογράφουν κυριολεκτικά τα πάντα... Δεν λέω.. Τους τα δίδαξαν αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βάθος...

Ααα και αυτό που είπες για το στυλάκι μου , το έκανα delete ... Άμα δεν έχεις ένα στυλάκι θα' ρθει το κάθε τσογλάνι και θα μπει πανω απο σενα... Καλύτερα να' χεις το στυλάκι να τον αφοπλήσεις αμέσως...

Πραγματικά γέλασα στο σημείο που ανέφερες πως οι Ηλεκτρολόγοι των ΤΕΙ μπορούν να κάνουν καλύτερα την δουλειά από τους ΗΜΜΥ άμα έχουν αρκετή εμπειρία... Εννοείται ότι μετράει η πρακτική... Και μάλιστα περισσότερο από την θεωρία.. Αλλά τι να κάνουμε ???
Πρέπει να ξέρεις και πολύ θεωρία .. Όχι πασαλείμματα ... Εντωμεταξύ οι ΗΜΜΥ και οι Ηλεκτρολόγοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά.. Έχεις πολύ λάθος άποψη.. Έχουν παρόμοιες γνώσεις αλλά δεν είναι το ίδιο... Δηλαδή εσύ μπορείς να ασχοληθείς με ρομποτική?
Γενικά οι ευκαιρίες είναι διαφορετικές.. Και δεν μιλάω για ελλάδα.. Στην ελλάδα μπορώ να πω ότι είστε πιο ευνοημένοι... Αλλά και πάλι.. Πάντα θα είσαι Υπο - Μηχανικός και όχι Μηχανικός όπως οι ΗΜΜΥ σε μια εταιρεία...

Και τέλος , πάμε στο επιπέδο των σπουδαστών της μιας και της άλλης σχολής? Ξέρεις με πόσα μόρια πέρασε κάποιος στο ΤΕΙ και με πόσα στο Πολυτεχνείο? Όταν ο μαθητής που πέρασε σε ΤΕΙ ανεμιζόταν στα καφέ , ο μαθητής που ήθελε ΗΜΜΥ και syper βαθμολογίες έλιωνε στα βιβλία..

Μάλλον σου΄ χουν μάθει ότι αγώνα κάνει κάποιος από τον καναπέ.. Ξέρεις τι σημαίνει ψυχολογικός αγώνας? Να μην μπορείς να σηκώσεις κεφάλι απ'τον βιβλίο???

Έμενα 1 πράμα μου μάθαν .. Όσα θα καταφέρω στο μέλλον θα τα καταφέρω με το διάβασμα... Δεν ξέρω ίσως είναι και λάθος αλλά αυτό μου μάθαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ρε φιλε εισαι μικρος ακομα για αυτο μπορει να μην καταλαβαινεις καποια πραγματα.

Δες τα μαθηματα που κανουν οι ηλεκτρολογοι στα ΤΕΙ και θα καταλαβεις οτι δεν τους μαθαινουν να αλλαζουν λαμπες και μπριζες οπως λες...

πχ. εδω https://ikaros.teipir.gr/H-L/html/theoretical.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας .. Πας να με μεταπείσεις?? Με ποιο τρόπο?? Ξέρω ότι κάνουν και οι Ηλεκτρολόγοι Ηλεκτρονική , Δίκτυα , Πληροφορική , Αυτοματισμούς αλλά..

Δεν είναι το ίδιο..

Μπορείς να το βάλεις στο κεφάλι σου?? Εκείνα με τις μπρίζες τα είπα επειδή αυτά βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Το παράκανα λίγο εκεί με τις μπρίζες αλλά τι να κάνω? Αυτά που βλέπω λέω.. Σε τέτοιες δουλειές τους βλέπω όλο τους Ηλεκτρολόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σαφώς δεν είναι το ίδιο αλλά εσύ αναφέρθηκες στο κομάτι που είναι κοινό για τους ΗΜΜΥ και τους Ηλεκτρολόγους. Εκεί ο "ταπεινός" ηλεκτρολόγος πράγματι μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά γιατί τα έχει δει ΟΛΑ και στην πράξη ενώ ο ΗΜΜΥ κυρίως θεωρητικά.
Δεν είναι ανώτεροι οι ΗΜΜΥ απο τους Ηλεκτρολόγους, είναι πολύ διαφορετικά αντικείμενα που τυχαίνει να έχουν κάποια κοινά σημεία στα οποία υπάρχει όμως ελαφρώς διαφορετική προσέγγιση, that's all.

Και κάτι λίγο πιο άσχετο: είσαι πολύ κοντά στο να πέσεις στην παγίδα (αν δεν έχεις πέσει ήδη) της λογικής οτι οι βαθμοί του σχολείου, οι ώρες διαβάσματος και τα μόρια των πανελληνίων καθορίζουν το πόσο έξυπνος και άξιος είναι ένας άνθρωπος. Ξανασκέψου το λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ρε παιδιά , κι'εγώ ανέφερα πόσο διαφορετικά είναι αυτά τα 2 επαγγέλματα.. Αλλά τα πήρα γιατί ο άλλος μου άρχισε κάτι για στυλάκια και για πράσσινα άλογα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ok .. Εκτόπισε εσύ τους καθηγητές του Harvard , Yale , ΜΙΤ , ΕΜΠ , ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ(ΗΜΜΥ με την βούλα) και δίδαξε εσύ ....

Από Ηλεκτρολόγους ΤΕΙ , ξέρω .. Άσε μην μου λες εμένα .. Το μισό σόι μου είναι ... Συγκρίνω με τους ΗΜΜΥ και η σύγκριση είναι τρομακτική... Είναι αγγούρια σε σχέση με τους απόφοιτους των ΑΕΙ ...

Κι' εμένα για Ηλεκτρολόγο των ΤΕΙ με είχαν αλλά εγώ γουστάρω ανώτερα.. Όσο γι' αυτό που είπες για το ΤΕΕ , πως είναι δυνατόν να το εμπιστευτώ όταν οι Πολιτικό Μηχανικοί υπογράφουν κυριολεκτικά τα πάντα... Δεν λέω.. Τους τα δίδαξαν αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βάθος...

Ααα και αυτό που είπες για το στυλάκι μου , το έκανα delete ... Άμα δεν έχεις ένα στυλάκι θα' ρθει το κάθε τσογλάνι και θα μπει πανω απο σενα... Καλύτερα να' χεις το στυλάκι να τον αφοπλήσεις αμέσως...

Πραγματικά γέλασα στο σημείο που ανέφερες πως οι Ηλεκτρολόγοι των ΤΕΙ μπορούν να κάνουν καλύτερα την δουλειά από τους ΗΜΜΥ άμα έχουν αρκετή εμπειρία... Εννοείται ότι μετράει η πρακτική... Και μάλιστα περισσότερο από την θεωρία.. Αλλά τι να κάνουμε ???
Πρέπει να ξέρεις και πολύ θεωρία .. Όχι πασαλείμματα ... Εντωμεταξύ οι ΗΜΜΥ και οι Ηλεκτρολόγοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά.. Έχεις πολύ λάθος άποψη.. Έχουν παρόμοιες γνώσεις αλλά δεν είναι το ίδιο... Δηλαδή εσύ μπορείς να ασχοληθείς με ρομποτική?
Γενικά οι ευκαιρίες είναι διαφορετικές.. Και δεν μιλάω για ελλάδα.. Στην ελλάδα μπορώ να πω ότι είστε πιο ευνοημένοι... Αλλά και πάλι.. Πάντα θα είσαι Υπο - Μηχανικός και όχι Μηχανικός όπως οι ΗΜΜΥ σε μια εταιρεία...

Και τέλος , πάμε στο επιπέδο των σπουδαστών της μιας και της άλλης σχολής? Ξέρεις με πόσα μόρια πέρασε κάποιος στο ΤΕΙ και με πόσα στο Πολυτεχνείο? Όταν ο μαθητής που πέρασε σε ΤΕΙ ανεμιζόταν στα καφέ , ο μαθητής που ήθελε ΗΜΜΥ και syper βαθμολογίες έλιωνε στα βιβλία..

Μάλλον σου΄ χουν μάθει ότι αγώνα κάνει κάποιος από τον καναπέ.. Ξέρεις τι σημαίνει ψυχολογικός αγώνας? Να μην μπορείς να σηκώσεις κεφάλι απ'τον βιβλίο???

Έμενα 1 πράμα μου μάθαν .. Όσα θα καταφέρω στο μέλλον θα τα καταφέρω με το διάβασμα... Δεν ξέρω ίσως είναι και λάθος αλλά αυτό μου μάθαν..


Λοιπον αφου με προκαλεσες θα απαντησω στις βλακειες σου..

1. Το γεγονος οτι ειναι τει δεν σημαινει οτι δεν διδασκουν αξιολογοι καθηγητες, και δεν σημαινει οτι αυτοι που βγαζουν ΜΙΤ δεν διδασκουν σε ΤΕΙ.Κανεις μεγαλο λαθος!Αυτο ειναι κοινωνικος ρατσισμος, βαλτο καλα στο μυαλο (?) σου.

2.Το επιχειρημα, το σοι μου ειναι ηλεκτρολογοι και τα ξερω ολα δεν στεκει για τον απλο λογο οτι ο καθενας λεει οτι θελει.

3. Το στυλακι ανετα στο κοβει καποιος με γνωσεις, αλλο αν εσυ νιωθεις ανασφαλειες και πας να το βγαλεις με θρασος.

4.Καλα καλα δεν εχεις φτασει τριτη λυκειου και μου λες οτι μετραει η θεωρια και οχι πασαλειματα???Με δουλευεις? Ολο το λυκειο ενα πασαλειμα ειναι.Εσυ νομιζεις οτι εαν εισαι ημμυ εισαι θεος ρε φιλε!Σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ οτι στην εργασια την ηλεκτρολογικη καλειστε και οι 2 να κανετε τα ιδια πραγματα και επειδη ξερω και απο την δουλεια , ενα προγραμμα χρησιμοποιειτε που σας βγαζει κατευθειαν που πανε οι καλωδιωσεις και τα δικτυα στην οικοδομη..Δεν σου μιλησα για ερευνα, που στη τελικη αν βγαλεις καλο βαθμο απο τει σε παιρνουν για μεταπτυχιακο και ερευνα--δεν υπαρχουν στεγανα στη γνωση.
Προσωπικα φιλε μπορω να ασχοληθω με ρομποτικη γιατι ειμαι φοιτητης Μηχανολογος Μηχανικος και εχω τομεα αυτοματισμου με ρομποτικες, λειτουργικα συστηματα και οτι θελεις, γι αυτο λιγα λογια.Οπως καταλαβες ειμαι Μηχανικος και οχι υπομηχανικος οπως κοροιδευεις.

5. Το επιπεδο σπουδαστων ειναι διαφορετικο να ξερεις ομως οτι παντα θα υπαρχουν τα παιδια που θα τους αρεσει η ηλεκτρολογια και θα διαπρεψουν απ το τει.Στο επαναλαμβανω δεν υπαρχουν διακρισεις.Στο κατω κατω τι θα πεις αν καποιος ειναι απο επιλογη του στο ΤΕΙ ενω περναει πχ Ξανθη ημμυ και δεν μπορει να καλυψει τα οικονομικα για να σπουδασει?

6.''Ψυχολογικος αγωνας''.....Πραγματικα ο,τι να ναι..Μιλας σε καποιον που εχει δωσει πανελληνιες, και μπορω να σου πω οτι υπαρχουν παιδια που δεν ελιωσαν στο διαβασμα αλλα περασαν εκει που ηθελαν..εσυ νομιζεισ οτι αν διαβασεις 25 ωρες το 24ωρο θα περασεις εκει που θελεις...ε λοιπον δεν ειναι ετσι.Ρωτα οποιον θες.. Ο καναπες ειναι για σενα φιλε, που νομιζεις οτι καποιος εισαι επειδη και μονο θες ''ΗΜΜΥ''.

7. Οι πολιτικοι μηχ. δεν υπογραφουν τα παντα..Τα πραγματα εχουν ως εξης 50% πολ.μηχ 25% μηχ μηχ 25% ηλ.μηχ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

8.Μπραβο σου, και εμεις διαβασαμε και διαβαζουμε γι αυτο αρκετα μας ζαλισες..Αντε γεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοψτε τα flames γιατι θα παρθουν πιο δραστικα μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Οk........... Ως εδώ το εργάκι...

Πάντως φίλε είσαι τελείως λάθος.. Βλέπεις τα πράγματα ρομαντικά και ουτοπικά λες και δεν υπάρχουν διακρίσεις...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark2

Νεοφερμένος

Ο Dark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν

Ακούστε για να ξέρετε τι γίνεται γιατί βλέπω διάφορες σαχλαμάρες και λένε μερικοί :

1. Τα ΤΕΙ μαζί με τα Πολυτεχνεία και τα Πανεπιστήμια αποτελούν ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ της Τριτοβαθμιας εκπαίδευσης. Νόμος Ν.3404/2005 ΦΕΚ260Α΄/ 17-10 -2005

2. Ενημερώνω κάποιον άσχετο που είπε ότι από τα ΤΕΙ βγαίνουν απλοί ηλεκτρολόγοι ότι δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Από τις σχολές της ΣΤΕΦ (δηλ. σχολές μηχανικών Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων, Τοπογράφων, Δομικών Εργων κλπ) βγαίνουν πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής κατεύθυνσης και όχι εργοδηγοί.

3. Τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) έχουν δηλωθεί ως ισότιμα Πανεπιστημιακά ιδρύματα στη Συνθήκη της Λισαβόνας και εμπίπτουν στη νομολογία που χαρακτηρίζει τα ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (συνθήκη Μπολώνιας).

4. Το Συμβούλιο Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και το Ινστιτούτο Τεχνολογικής Εκπαίδευσης με αποφάσεις τους (2-12-1993) έχουν αναγνωρίσει την ισοτιμία των ΤΕΙ κλάδου ΤΕ μηχανικών (ΣΤΕΦ) με τα αντίστοιχα Γερμανικά Ιδρύματα Fachschulen Πανεπιστημιακού επιπέδου.

5. Το επίπεδο σπουδών στις σχολές μηχανικών ΤΕΙ (ΣΤΕΦ) είναι υψηλό και ενίοτε ισοδύναμο με αυτό κάποιων πολυτεχνικών σχολών. Βεβαίως, στα πολυτεχνεία της χώρας γίνεται περισσότερη δουλειά στο χώρο της έρευνας. Το επίπεδο σχολών ΤΕΙ και πανεπιστημίων/πολυτεχνείων έχει αναγνωριστεί από τα ξένα πανεπιστήμια τα οποία δέχονται πτυχιούχους των σχολών αυτών είτε για μεταπτυχιακά, είτε για περαιτέρω σπουδές.

Αυτά τα ολίγα για να ξέρετε τι γίνεται. Εφιστώ επίσης την προσοχή, σε μερικούς που τους ποιάνει αλλαζονεία και μεγαλομανία, να μην υποτιμούν ουτε τα ΤΕΙ ουτε άλλα πανεπιστημιακά τμήματα επειδή πέρασαν σε κάποιο πολυτεχνείο. Θα δουν και οι ίδιοι ότι όταν τελειώσουν δεν θα ξέρουν να κάνουν τίποτα. Διότι τόσο τα ΤΕΙ όσο και τα πολυτεχνεία δίνουν απλά τις βάσεις. Στην πράξη και στην εμπειρία κερδίζεται ο τίτλος του μηχανικού και σας το λέω εγώ που είμαι 12 χρόνια στην αγορά και έχω δει καλούς και κακούς μηχανικούς τόσο απο ΤΕΙ όσο και απο Πολυτεχνεία.

Προσθέτω επίσης ότι αυτά τα "εχω δει μηχανικούς του ΗΜΜΥ και ΤΕΙ" και τις δήθεν διαφορές του είναι ανυπόστατα. Όπως είπε και πριν μηχανικός δεν γεννιέσαι, ούτε γίνεσαι αν τελειώσεις το πολυτεχνείο ή τα ΤΕΙ. Μηχανικός γίνεσαι με το συνεχές διάβασμα και την καθημερινή εξάσκηση του επαγγελματος στην πράξη. Εκεί πολλοί ηλεκτρολόγοι μηχανικοί των ΤΕΙ αποδεικνύονται καλύτεροι από τους ΗΜΜΥ και το αντίστοροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takoylis

Νεοφερμένος

Ο takoylis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ο ΗΜΜΥ ονομαζεται διπλωματουχος μηχανικος ενω ο αποφοιτος Τ.Ε.Ι Πτυχιουχος μηχανικος .Οποιος εχει προβλημα με τον τιτλο μηχανικου Τ.Ε.Ι μπορει να κανει τα παραπονα του στο υπουργειο παιδειας.ουσιαστικα οι διαφορες των μηχανικων τ.ε.ι απο τους διπλωματουχους των πολυτεχνειων ειναι πολλες.υποτιθεται οτι οι μηχανικοι των πολυτεχνειων προοριζονται για την ερευνα λογω της υψηλα επιστημονικης καταρτησης που εχουν.Στην πραγματικοτητα ομως την ελληνικη αυτο δεν μπορει να πραγματοποιηθει. οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι Τ.Ε.Ι απασχολουνται κατα κορον στην εφαρμογη σαν τεχνικοι η επιβλεποντες των τεχνικων εργων .εξαρταται απο το επιπεδο του καθενος η θεση του στην παραγωγικη διαδικασια. ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WaSeRt

Νεοφερμένος

Ο WaSeRt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μερικοί μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν καταλάβει το παραμικρό για τα τεχνολογικά εκπαιδευτικά ιδρύματα (ΤΕΙ) τα οποία αποτελούν μέρος της ανώτατης εκπαίδευσης της χώρας μας.

Τα ΤΕΙ σήμερα έχουν αρκετά χαρακτηριστικά όμοια με αυτά των Πανεπιστημίων. Συγκεκριμένα:
-Είναι Ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, με τετραετή διάρκεια σπουδών.
-Θεσμοθετήθηκε σʼ αυτά η έρευνα ως αναπόσπαστο στοιχείο του προσανατολισμού τους.
-Υλοποιούνται σʼ αυτά Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών, αν και όχι αυτόνομα παρά μόνον σε συνεργασία με Πανεπιστήμια.
-Τα ΤΕΙ διοργανώνουν επιστημονικά συνέδρια και εκδίδουν επιστημονικά περιοδικά αναγνωρισμένου κύρους.
-Υπάρχουν τμήματα ΤΕΙ που απαιτούν μεγαλύτερο βαθμό εισαγωγής από πολλά πανεπιστημιακά τμήματα.
-Η εκλογή σε θέσεις Εκπαιδευτικού Προσωπικού στα ΤΕΙ προϋποθέτει προσόντα ανάλογα με αυτά των Καθηγητών Πανεπιστημίων.
-Τα ΤΕΙ ανέπτυξαν εκπαιδευτικές και ερευνητικές συνεργασίες, σε ισότιμη βάση, με ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια και έχουν πετύχει την αναγνώρισή τους στον Ευρωπαϊκό Χώρο της Ανώτατης Εκπαίδευσης της Ε.Ε.

Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ότι ο ρατσισμός μεταξύ των σχολών του πολυτεχνειου και των τει είναι απαράδεκτος. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές στα επαγγελματικά δκαιωματα και στο επίπεδο σπουδών κατά ένα μέρος αλλά δεν μιλάμε για μηχανικούς και μη μηχανικούς. και οι 2 σχόλες φέρουν πτυχιούχους ηλεκτρολόγους μηχανικούς το οποίο μπορεί πολύ εύκολα να το διαπιστώσει κάποιος από τους τίτλους των πτυχίων. Από εκεί και πέρα στίς μέρες μας γι δουλειά στον ιδιωτικό τομέα θα προτιμηθεί από τους 2 εκείνος ο οποίος θα έχει παραπάνω προσόντα μετά την κτήση του πτυχίου όπως μεταπτυχιακά , επαγγελματική εμπειρία , σεμινάρια ,ξένες γλώσσες κ.τ.λ δεν ενδιαφέρει τον εκάστοτε εργοδότη το πτυχίο αλλά το πόσο ποιο εύκολα καποιος θα μπορέσει να προσαρμοστεί και να αποδώσει στην δουλειά. στις περισσότερες περιπτώσεις προτιμάται εκείνος με την μεγαλύτερη επαγγελματική εμπειρία.Αυτά όσων αφορά τον ιδιωτικό τομέα.

Όσων αφορά την εκπαίδευση θα πρέπει να γνωρίζεται ότι και του πολυτεχνείου και του ΤΕΙ προσλαμβάνονται με τα ίδια ακριβώς κριτήρια.Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι και οι 2 σχολές είναι μη παιδαγωγικές που σημαίνει ότι αν κάποιος επιθυμεί να αποκτήσει παιδαγωγική κατάρτιση έτσι ώστε να προηγηθεί στις λίστες αναπληρωτών και ωρομισθίων καθηγητών έναντι εκείνων που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση οι οποίοι είναι και οι περισσότεροι θα πρέπει να περάσει στο πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης της ΑΣΠΑΙΤΕ η οποία είναι σχολή τεχνολογικής εκπαίδευσης και η οποία δέχεται ελάχιστους από κάθε ειδικότητα τον χρόνο. Έτσι και ο διπλωματούχος από τα πολυτεχνεία πρέπει να παρακολουθήσει τεχνολογική σχολή για την απόκτηση παιδαγωγικής κατάρτισης . Σε αυτήν την περίπτωση δεν είδα πότε κάποιον να σνομπάρει την τεχνολογική εκπαίδευση :D Ο κάθε ένας που τελειώνει την οποιαδήποτε σχολή θα πρέπει να κοιτάει πως να βελτιώνει το επίπεδο θεωρητικών και τεχνικών γνώσεών του έτσι ώστε να υπερτερεί έναντι των υπολοίπων και όχι με το πως θα μειώσει τα πτυχία των άλλων.
Το κάθε ίδρυμα , το κάθε πτυχίο δίνει εφόδια περισσότερα η λιγότερα έτσι ώστε να μπορέσει κάποιος να αντεπεξέλθει στην αγορά εργασίας. Από εκεί και πέρα είναι θέμα περεταίρω προσόντων καθώς και χαρακτηριστικών του κάθε ανθρώπου ( δυναμικός χαρακτήρας - επικοινωνιακός - οργανωτικός ) και πολλά άλλα που μπορουν να τον προωθήσουν σε σχέση με κάποιον άλλο. Εκτός απο το πτυχίο μετράνε όπως καταλαβαίνετε πάρα πολλά άλλα πράγματα.

Ας μάθουμε να κοιτάμε μπροστά και όχι να καλλιεργούμε απαρχαιωμένες αντιλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ!ΑΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΣΕΣ @@ ΣΥΓΚΕΝΤΡΟΜΕΝΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WaSeRt

Νεοφερμένος

Ο WaSeRt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φίλε μου αν δεν μπορείς να συμμετέχεις στην συζήτηση με επιχειρήματα ή σε ενοχλεί ο γραπτός λόγος ή οτιδήποτε άλλο πολύ απλά μην ασχολείσαι.

Θα βοηθούσε πολύ περισσότερο να ακούγαμε την επιχειρηματολογία σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Φίλε μου αν δεν μπορείς να συμμετέχεις στην συζήτηση με επιχειρήματα ή σε ενοχλεί ο γραπτός λόγος ή οτιδήποτε άλλο πολύ απλά μην ασχολείσαι.

Θα βοηθούσε πολύ περισσότερο να ακούγαμε την επιχειρηματολογία σου
sorry φιλε αλλα δεν επιχειρηματολογο με τειτζηδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top