Διαλογισμός

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο διαλογισμός είναι μια μέθοδος για να γνωρίσετε το πνεύμα σας και να το εξελίξετε. Πρώτα μαθαίνετε πώς να αναγνωρίζετε τις αρνητικές και τις θετικές καταστάσεις του πνεύματός σας και κατόπιν με την εφαρμογή διαφορετικών μεθόδων μπορείτε να αφαιρέσετε τις αρνητικές και να καλλιεργήσετε τις θετικές.
Καθώς το πνεύμα σας γίνεται όλο και πιο θετικό, οι πράξεις σας γίνονται πιο αγνές, νιώθετε περισσότερο ικανοποιημένοι από τη ζωή σας ωφελώντας ταυτόχρονα και τους άλλους.

Πηγή: https://www.buddhism.gr/meditation.htm

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα διάφορα θέματα που υπάρχουν εδώ, για να συλλέξεις περισσότερες πληροφορίες. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βασικά, θα ήθελα μια λιγότερο, επιστημονική να το πω; εξήγηση. Μια εξήγηση που να αποτυπώνεται όπως το έχει καταλάβει κάποιος.

Πάντως ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
βιβλια του ευσταθιου λιακοπουλου σου συνιστω για το διαλογισμο, δεν τα εχω διαβασει αλλα πρεπει να ειναι αρκετα καλα καθως αυτα που γραφει τα εχει βιωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Για μενα διαλογισμος ειναι, να στο πω και με απλα λογια, να κατανοησεις μεσα στο μυαλο σου το τι εισαι και γιατι εισαι εδω? Ποιος ο σκοπος της υπαρξης σου, να σκεφτεις πραγματα που δεν ειχες χρονο παλιοτερα (και για αυτο θελει πολλη ωρα ακομα και βδομαδες με μηνες αν το παρεις σοβαρα). Εγω προσωπικα κανω ενα ειδος διαλογισμου, για να κατανοησω καλυτερα καποια πραγματα, το τι γινετε στο κοσμο μας, στη ζωη μου, και γενικα να διαμορφωσω μια ιδεολογια, την οποια δεν μου εχουν επιβαλει, και να εχει συναρτηση τη λογικη,τα προβληματα που ενδεχεται να εχει κλπ.
Γενικα ειναι να τα βρεις με τον εαυτο σου και να μαθεις να σκεφτεσαι (και αν σκεφτεις καλυτερα, οι κυβερνησεις και ολοι αυτοι, δε σε θελουν να σκεφτεσαι, γιατι τοτε μπορει να βρεις και τις απατες τους, και δεν μιλαω μονο για οικονομικες κλ., και ετσι δε σε θελουν να εχεις πολυ ελευθερο χρονο και σε μπουκωνουν με διαφορα σκουπιδια).

Και κατι τελευταιο, ο διαλογισμος σε βγαζει απο το αγχος και το στρες και ολα τα προβληματα που εχεις. Και σε κανει ενα ατομο πολυ πιο σκεπτομενο και δημιουργικο, και φυσικα πιο φιλησυχο και ειρηνικο (αν το κανεις σωστα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πρόκειται για μία κατάσταση στην οποία συγκεντρώνεις το μυαλό σε ένα συγκεκριμένο στόχο, σαν να τον βλέπεις σφαιρικά, χωρίς συναισθηματική εμπλοκή, αλλά στην καθαρή αντικειμενική του διάσταση. Δύσκολο να γίνει αυτό γιατί λαμβάνουμε συνεχώς συνειδητά και ασυνείδητα πολλαπλά ερεθίσματα που αποσπούν την προσοχή μας. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιούνται τεχνικές ελέγχου της αναπνοής, μελωδίες και κυρίως ενδείκνυται απομόνωση από εξωτερικά ερεθίσματα. Έχω ακούσει, χωρίς να το έχω βιώσει προσωπικά, γιατί γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω σε μια πολύβουη πόλη, ότι η ζωή σε κάποιο διαφορετικό περιβάλλον, είτε αυτό είναι κάπου πιο κοντά στη φύση είτε σε λιγότερο καταναλωτικές κοινωνίες (όπως ήταν αυτές του πρώην ανατολικού μπλοκ), όπου δεν είναι καθημερινό σου μέλημα πώς να καταναλώσεις, ότι καθαρίζει το μυαλό και επέρχεται ευκολότερα η δυνατότητα για ενδοσκόπηση.
Ο διαλογισμός μοιάζει με την προσευχή, μόνο που σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει ένα πρόσωπο στο οποίο απευθυνόμαστε, δε γίνεται απλή προσπάθεια κάθαρσης του νου, υπάρχει εκείνος που επικαλείσαι έτσι ώστε η "συζήτηση" να καθορίζεται από την επικοινωνία και των δύο σας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό σύμφωνα με τους πατέρες της ορθόδοξης εκκλησίας, με την έννοια ότι αν αφεθεί ο νους μόνος του, ακαθοδήγητος, δεν ξέρει κανείς σε ποια "μονοπάτια" θα περπατήσει. Αυτά για όσους πιστεύουν.
Είναι χρήσιμη πρακτική. Όσοι την έχουν εξασκήσει αντιλαμβάνονται τα οφέλη της -όταν κατορθώνεις να συγκεντρώνεσαι και να έρχεσαι κοντά στο κέντρο της ύπαρξής σου ηρεμείς και αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τι πραγματικά έχεις ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top