Διακοπή σπουδών στην Ελλάδα και συνέχιση στο εξωτερικό.

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με απασχολεί σχετικά με τις σπουδές μου.
Είμαι φοιτήτρια του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής του ΑΠΘ και τώρα μπαίνω στο τέταρτο έτος και έχω έρθει ως ομογενής. Πήγαινα γυμνάσιο και λύκειο στην Γερμανία, έδωσα πανελλήνιες στη Θεσσαλονίκη και πέρασα στην πρώτη μου επιλογή, οπότε έκατσα εδώ, όμως θεωρητικά η "βάση" μου είναι στη Γερμανία. Υπάρχει δυνατότητα να μπορέσω να κάνω διακοπή των σπουδών μου από εδώ και να τις συνεχίσω στην Γερμανία; Εάν γνωρίζετε κάτι περί του θέματος θα σας ήμουν υπόχρεη.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,510 μηνύματα.
Εφόσον είσαι 4ο έτος, δηλαδή κοντά στο πτυχίο, δες αν μπορείς να πας Erasmus στη Γερμανία. Τελειώνεις εκεί, γυρνάς Ελλάδα για να ορκιστείς και φεύγεις πίσω.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις αυτό που είπε ο @cha0s

Κατά τ' αλλά θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την γραμματεία της σχολής σου και ύστερα με κάποιο γερμανικό πανεπιστημίο
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,277 μηνύματα.
@evitsaka σε ποια κατεύθυνση του τμήματος είσαι;
Διότι αν είσαι στην κατεύθυνση της παιδαγωγικής (αν βγαίνεις δηλαδή δασκάλα δημοτικού) να ξέρεις ότι πέρα από το ερασμους δύσκολα θα μπορείς να κάνεις κάτι στην Γερμανία στον ίδιο ακαδημαϊκό χώρο.

Το καθηγητιλικι στην Γερμανία είναι σοβαρή υπόθεση και μάλιστα ισχύουν διαφορετικα για το κάθε ομοσπονδο κρατίδιο. πχ για το κρατίδιο του βόρειου Ρήνου - Βεστφαλίας:
Χρειάζονται προπτυχιακό 3 ετών, μάστερ + πρακτική 18 μηνών πριν μπορούν να δώσουν τις κρατικές εξετασεις δασκάλου/καθηγητή δευτεροβάθμιας.

Όπως σου είπαν παραπάνω, θα σου συμβουλευα να μιλήσεις με ένα πανεπιστήμιο στην περιοχή σου στην Γερμανία για να συνεχίσεις το μάστερ εκεί και σαφώς την αρμόδια ένωση δασκάλων για να τους ρωτήσεις για την αναγνωρισιμότητα του παιδαγωγικού πτυχίου σου από εδώ.
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αρχικά να σημειώσω πως από το τμήμα μας γινόμαστε καθηγητές δευτεροβάθμιας και όχι πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ήδη έχω πάει για πρακτική σε γυμνάσιο λύκειο. Παρόλα αυτά είμαι κατεύθυνση φιλοσοφίας, οπότε έτσι και αλλιώς δεν σχετίζομαι -και ούτε θέλω- με τα παιδαγωγικά.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top