Διακοπές: Ιθάκη ή Κεφαλονιά;

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εχει παει κανεις σε αυτα τα 2?ειναι ωραια νησια για διακοπες?απο λευκαδα πηγαινεις?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Είναι ωραία αρκεί να μπορείς να μετακινείσαι γύρω γύρω, δεν έχει καλή μετακίνηση με ΚΤΕΛ. Σίγουρα αν θες να δεις πολλά θα ήταν προτιμότερη η Κεφαλονιά, ενώ η Ιθάκη είναι χαμηλών τόνων. Στη φετινή σεζόν υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια που πάει και στα δύο νησιά από Νυδρί προς Φισκάρδο και Φρίκες.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Είναι ωραία αρκεί να μπορείς να μετακινείσαι γύρω γύρω, δεν έχει καλή μετακίνηση με ΚΤΕΛ. Σίγουρα αν θες να δεις πολλά θα ήταν προτιμότερη η Κεφαλονιά, ενώ η Ιθάκη είναι χαμηλών τόνων. Στη φετινή σεζόν υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια που πάει και στα δύο νησιά από Νυδρί προς Φισκάρδο και Φρίκες.
στην κεφαλονια μηπως ειναι μεγαλες οι αποστασεις και οι παραλιες δυσκολα προσβασιμες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

στην κεφαλονια μηπως ειναι μεγαλες οι αποστασεις και οι παραλιες δυσκολα προσβασιμες?
με αυτοκινητο θα παω.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
εχει παει κανεις σε αυτα τα 2?ειναι ωραια νησια για διακοπες?απο λευκαδα πηγαινεις?
Από Λευκάδα ξέρω ότι έχει καραβάκια που διοργανώνουν ημερήσιες εκδρομές. Τώρα, αν κάποιος είναι χωρίς αυτοκίνητο, ίσως θα μπορούσε να περάσει απέναντι με το καραβάκι και να μείνει Κεφαλονιά. Για άλλα δρομολόγια δεν γνωρίζω.
Για Κεφαλονιά έχω ακούσει από γνωστούς μου, αλλά και από την κουμπάρα μου που κατάγεται από εκεί ότι είναι φανταστικά. Οι παραλίες έχουν πρόσβαση, αλλά κάποιες απο αυτές όπως η γνωστή παραλία Μύρτος είναι πάρα πολύ βαθιές. Κάποιες, ίσως, να έχουν και πολλά σκαλιά. Εκεί θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη δύσκολία. Σίγουρα, όμως, υπάρχουν, πολλές εναλλακτικές καθώς είναι μεγάλο νησί.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Από Λευκάδα ξέρω ότι έχει καραβάκια που διοργανώνουν ημερήσιες εκδρομές. Τώρα, αν κάποιος είναι χωρίς αυτοκίνητο, ίσως θα μπορούσε να περάσει απέναντι με το καραβάκι και να μείνει Κεφαλονιά. Για άλλα δρομολόγια δεν γνωρίζω.
Για Κεφαλονιά έχω ακούσει από γνωστούς μου, αλλά και από την κουμπάρα μου που κατάγεται από εκεί ότι είναι φανταστικά. Οι παραλίες έχουν πρόσβαση, αλλά κάποιες απο αυτές όπως η γνωστή παραλία Μύρτος είναι πάρα πολύ βαθιές. Κάποιες, ίσως, να έχουν και πολλά σκαλιά. Εκεί θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη δύσκολία. Σίγουρα, όμως, υπάρχουν, πολλές εναλλακτικές καθώς είναι μεγάλο νησί.
απο λευκαδα εχω παει με το καραβακι και ειδαμε το φισκαρδο,εκει σε αφηνει για 1ωρα.απλα ελεγα μηπως τωρα να πηγαινα 1 εβδομαδανα τη γυρισω.το καραβακι μας αφησεκαι σε μια παραλια της Ιθακηςκαι τα νερα ηταν φανταστικα.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
στην κεφαλονια μηπως ειναι μεγαλες οι αποστασεις και οι παραλιες δυσκολα προσβασιμες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


με αυτοκινητο θα παω.
Αν είσαι από επτάνησα ή γενικά έχεις συνηθίσει τους επαρχιακούς δρόμους δεν θα έχεις θέμα με Κεφαλονιά και Ιθάκη. Πλάκα πλάκα στο Αργοστόλι παίζει να έχεις πιο πολύ θέμα, που έχει και κόσμο. Με λίγο διάθεση θα έχεις πολλές επιλογές για παραλία. Πάντως το προαναφερόμενο με τις σκάλες στην παραλία είναι κάτι για να προσέχεις. Γενικά όμως είναι πολύ ωραία
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,384 μηνύματα.
εχει παει κανεις σε αυτα τα 2?ειναι ωραια νησια για διακοπες?απο λευκαδα πηγαινεις?

Το Ιόνιο γενικά έχει πολύ πιο ωραία νησιά και τοπία να επισκεφτείς λόγω μορφολογίας εδάφους και κλίματος. Πήγαινε και στα δυο άμα έχεις την οικονομική δυνατότητα. Σαν τον Μάνθο: 5 μέρες με τη Φιόνα, άλλες 5 μέρες με τη Λίλα, κτλ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top