Διαδικτυακές Σπουδές

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πράγμα έχει ως εξής:
Νιώθω επιτακτική την ανάγκη σε αυτήν την φάση της ζωής μου να ταξιδέψω.

Το μόνο πρόβλημα είναι η σχολή.

Σκέφτομαι λοιπόν, το σενάριο να την αφησω, να εγγραφώ σε ένα διαδικτυακό τμήμα (τύπου ΕΑΠ) και να αρχίσω τα ταξίδια μου.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

ΥΓ: Θεωρητικά θα μπορούσα να περιμένω να τελειώσω και μετά. Όμως:
α) νιώθω χρόνια πάρα πολύ έντονη την ανάγκη να ταξιδέψω τώρα έχει φτάσει στο μέγιστο.
β) Τα 4 χρόνια στην καλύτερη μου φαίνονται παρά πολλά για να περιμένω, και δη όταν θα είμαι 25 τελειώνοντας.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
Γιατί να αφήσεις τη σχολή σου; Κάνε ένα διάλλειμα για ένα,δυο χρόνια, όσο νιώθεις, και αν γυρίσεις μπορεί να θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου. Αν όχι, την αφήνεις τότε. Εκτός κι αν είσαι σίγουρος ότι δεν θες με τίποτα να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Προσωπικά πάντως, ταξίδεψα πολύ όταν πήγα Εράσμους στο τέταρτο έτος και από εκεί και πέρα, όταν γύρισα, ταξίδευα συνέχεια. Δεν είχα πολλά μαθήματα στα τελευταία έτη και επίσης, η σχολή μου διοργάνωνε διάφορα workshops στο εξωτερικό όπου και συμμετείχα. Το 2018 και το 2019 πήγα σε πάρα πολλές διαφορετικές χώρες. Δεν γνωρίζω ποια είναι η σχολή σου, αλλά το Εράσμους είναι φοβερή εμπειρία που αξίζει να την ζήσεις και επίσης, σε βοηθάει να μάθεις πώς να ταξιδεύεις. Οπότε δεν θεωρώ γενικά ότι η φοίτηση σε μια σχολή θα σε αποτρέψει από το να ταξιδέψεις. Ίσα ίσα, μπορεί και να σε βοηθήσει. Και δεν σημαίνει ότι πρέπει να περιμένεις μέχρι το τέταρτο, πέμπτο έτος, μπορείς να κάνεις ταξίδια και στο ενδιάμεσο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top