Διαγραφή παλαιότερων φοιτητών από σχολές

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ρε παιδιά, χωρίς να θέλω να πανικοβάλλω κανέναν, κάπου πήρε τ' αυτί μου ότι με τις νέες αλλαγές θα διαγράψουν από σχολές τα άτομα που έχουν ν+4 χρόνια στη σχολή, τους παλαιότερους δηλαδή.

Έχω τρομάξει πάρα πολύ γιατί ο αδερφός μου έχει παρατήσει την ΔΕΣ στην Πάντειο και έχει ξεπερασει το ν+4... Όμως όταν αυτός γράφτηκε η σχολή ήταν πενταετής και χρειαζόταν για το πτυχίο 65 (!!!!!!!!!!) μαθήματα. Ο αδερφός μου εδώ και 2-3 χρόνια την έχει παρατήσει για να δουλεύει και δεν έχει ασχοληθεί καθόλου και όποτε του λές να πάει να την τελειώσει βαριέται και μόνο να το συζητήσει. Χρωστάει ΜΟΝΟ 3 μαθήματα, έχει περάσει 62/65 ενώ να τονίσω ότι πλέον η σχολή θέλει γύρω στα 46 μαθήματα για πτυχίο (όμως για τους παλιούς ισχύουν τα 65 ακόμη)...

Φοβάμαι... Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τον διαγράψουν; Έχει περάσει 62 ολόκληρα μαθήματα, οι σημερινοί φοιτητές του τμήματος με 46 παίρνουν πτυχίο...

Έχει ακούσει κανείς τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Nαί, όλα αυτά που έχουν βγεί μέχρι τώρα αναφέρονται στους νέους φοιτητές που θα εγγραφούν. Εγώ αναφέρομαι σε ήδη φοιτητές που έχουν πχ γραφτεί το 2000 και έχουν ξεπεράσει το ν+4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε νομιζω βρε Μπαμπη ξαφνικα να τους πουν game over, σιγουρα θα υπαρχει μια περιοδος προσαρμογης. Απλα πες του να τελειωσει μεσα στον επομενο χρονο, να'ναι ησυχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
μωρέ εγώ του το λέω, αυτός δεν μ' ακούει. Ακόμη και να πάω να τα δώσω εγώ τα μαθήματα του χω πεί. Δεν προλαβαίνει κιόλας η αλήθεια είναι με τη δουλειά τώρα.

Κι εγώ δεν πιστεύω να τους πούν game over αλλά απ' την άλλη εδώ λένε σε 1 χρόνο τα 40 Πανεπιστήμια και ΤΕΙ θα έχουν γίνει 20 και σκέφτομαι μήπως στην ενσωμάτωση ίσως αυτή που θα κάνουν μεταφορά μαθητών πούν game over στους παλιούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι εγώ δεν πιστεύω να τους πούν game over αλλά απ' την άλλη εδώ λένε σε 1 χρόνο τα 40 Πανεπιστήμια και ΤΕΙ θα έχουν γίνει 20 και σκέφτομαι μήπως στην ενσωμάτωση ίσως αυτή που θα κάνουν μεταφορά μαθητών πούν game over στους παλιούς.

Σωστό το σκεπτικό σου. Εσχάτως κυκλοφόρησε η φήμη για άμεσες διαγραφές φοιτητών περί το 2012 στιςσχολές, ενώ μέχρι πρόσφατα γινόταν απλά λόγος για προγενέστερη ενημέρωση τους και μετά διαγραφή με την παρέλευση συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος.

Μόλις βγει ο νέος νόμος θα γνωρίζουμε τι θα ισχύσει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου....;
Γιατί δηλαδή να μην διαγραφούν...; Ας πούμε ο αδερφός σου (ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, απλά είναι ένα παράδειγμα, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο) βαριέται εδώ και 3 χρόνια να δώσει 3 μαθήματα....Δηλαδή 3 επί 3= 9 εξεταστικές για 3 μαθήματα...Γιατί λοιπόν τώρα θέλει να πάρει το πτυχίο....;Και στην τελική γιατί να το πάρει αφού το έχει παρατήσει;

Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι οι αιώνιοι φοιτήτες τρώνε τα χρήματα του κράτους κλπ αλλά ΟΚ, δεν πρέπει να ξεκαθαρίσει λίγο αυτό το θέμα...;

Και συγγνώμη, αλλά υπάρχουν σχολές με 100 μαθήματα και εργαστήρια, αυτοί τι να πουν...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula pap

Νεοφερμένος

Η Voula pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδία καλησπέρα,την απορία αυτή την είχα και εγώ πριν μερικούς μήνες έτσι πήγα στην γραμματεία της σχολής μου και ρώτησα πόσα χρόνια έχει δικαίωμα να σπουδάζει ένας φοιτητής.Η υπεύθυνη στην γραμματεία μου απάντησε πως έχω δικαίωμα τέσσερα χρόνια όσα είναι δηλαδή η σχολή μου κανονικά συν άλλα τέσσερα χρόνια που σου δείνουν,Εγώ π.χ. γράφτηκα χειμερινό εξάμηνο 2008 και έχω δικαίωμα να φοιτώ εκεί μέχρι το χειμερινό εξάμηνο του 2016 μετά διαγράφομαι.Τώρα αυτό δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα Α.Ε.Ι. καθότι εγώ σπουδάζω σε ΤΕΙ.Ελπίζω να βοήθησα

Στην γραμματεία της σχολής μου είπαν πως έχω δικαίωμα τέσσερα χρόνια φοίτησης συν άλλα τέσσερα μετά σε διαγράφουν.Εγώ πέρασα χειμερινό εξάμηνο του 2008 και τελιώνω κανονικά το χειμερινό εξάμηνο του 2012, εάν δεν έχω τελιώσει μέχρι τότε μου δείνουν μια παράταση τεσσάρων χρόνων δηλαδή μέχρι το χειμερονό εξάμηνο του 2016.Αυτό συμβαίνει στα τει τωρα για αει δεν γνρίζω αν συμβαίνει το ίδιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου....;
Γιατί δηλαδή να μην διαγραφούν...; Ας πούμε ο αδερφός σου (ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, απλά είναι ένα παράδειγμα, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο) βαριέται εδώ και 3 χρόνια να δώσει 3 μαθήματα....Δηλαδή 3 επί 3= 9 εξεταστικές για 3 μαθήματα...Γιατί λοιπόν τώρα θέλει να πάρει το πτυχίο....;Και στην τελική γιατί να το πάρει αφού το έχει παρατήσει;

Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι οι αιώνιοι φοιτήτες τρώνε τα χρήματα του κράτους κλπ αλλά ΟΚ, δεν πρέπει να ξεκαθαρίσει λίγο αυτό το θέμα...;

Και συγγνώμη, αλλά υπάρχουν σχολές με 100 μαθήματα και εργαστήρια, αυτοί τι να πουν...;

Το θέμα είναι ότι κάποιες περιπτώσεις όντως αξίζουν διαγραφής και κάποιες άλλες όχι και δεν μπορείς να ξεκαθαρίσεις ποιοί ανήκουν σε ποιά κατηγορία. Αν ο άλλος έχει αναγκαστεί να δουλεύει (μέσα σ' αυτή τη φτώχεια που μαστίζει την χώρα) δεν είναι το ίδιο με κάποιον που απλά βαριέται.
Επίσης αυτός που απ' τα 65 πχ μαθήματα της σχολής δεν πατάει ποδάρι και έχει περάσει 20 μαθήματα και είναι προφανές ότι δεν θα ασχοληθεί μέσα στα επόμενα χρόνια για να περάσει τα άλλα 45 δεν είναι το ίδιο με αυτόν που έχει περάσει πχ 62 μαθήματα και χρωστάει 3. Και ιδίως όταν έχει περάσει αυτός 62και του ζητούν 3 μαθήματα, ενώ αυτή την στιγμή το ίδιο πτυχίο κάποιοι το παίρνουν με 46 μαθήματα!!! Ο αδερφός μου στα 3 μαθήματα που δεν έχει περάσει μόνο ένα είναι υποχρεωτικό του καινούριου προγράμματος. Δηλαδή δεν αλλάζει η ύλη στα μαθήματα, μέσα στα 62 που έχει περάσει μπορείς να ξεχωρίσεις 45 που είναι τα ίδια με το καινούριο πρόγραμμα και άλλα 17 εξτρά μαθήματα. Και για να παρει πτυχίο πρέπει να περάσει το ένα υποχρεωτικό των 46 και άλλα 2 για να πάνε τα εξτρά στα 65.. Το θεωρώ πολύ άδικο... Πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω το πτυχίο του γιατί είναι το ίδιο χαρτί με πολλούς που το έχουν αυτή τη στιγμή έχοντας περάσει 16 λιγότερα μαθήματα από αυτόν.

Και συγγνώμη, αλλά υπάρχουν σχολές με 100 μαθήματα και εργαστήρια, αυτοί τι να πουν...;

Να σημειώσω ότι δεν παραπονέθηκα για τον αριθμό των μαθημάτων αλλά για την μείωση των μαθημάτων κατά ένα ποσοστό γύρω στο 20% επηρεάζοντας μόνο τους καινούριους και χωρίς να αλλάζουν την περιεκτικότητα των λιγότερων μαθημάτων.

Δηλαδή να είσαι εσύ σε μια σχολή, να πρέπει να δώσεις 100 μαθήματα και εργαστήρια, και να βγαίνει ένα καινούριο πρόγραμμα σπουδών και να λέει ότι οι καινούριοι θα έχουν 80 μαθήματα και εργαστήρια, αλλά εσύ θα εξακολουθείς να έχεις 100. Οπότε εσύ με 90 (τα οποία θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν και τα 80 που απαιτούνται για το πτυχίο με το καινούριο πρόγραμμα) δεν παίρνεις πτυχίο και ο άλλος έχει περάσει 10 λιγότερα και παίρνει πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,162 μηνύματα.
Μπάμπη πόσοι φοιτητές που λένε ότι δουλεύουν όντως δουλεύουν σαν τον αδερφό σου για x,y προσωπικούς λόγους και πόσοι (μας) "δουλεύουν"; Είναι όντως πολύ λεπτές όλες οι περιπτώσεις και θέλουν ειδικούς χειρισμούς εκ μέρους της γραμματείας. Εδώ σε πολλά Τμήματα δεν υπάρχει ο θεσμός του συμβούλου σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλά ναί.. Ελπίζω απλά η οποιαδήποτε τέτοια χοντρή και άμεση κίνηση να γίνει μετά από προειδοποίηση και να δώσουν κάποιο χρονικό διάστημα προκειμένου να φανεί ποιός θέλει να δώσει ένα τέλος και ποιός δεν ενδιαφέρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών δεν είναι απαραιτήτως καλό. Είναι δίκοπο μαχαίρι...
Να εξηγηθώ, αν έχεις πχ λογιστική 1, 2, 3, 4 (άρα 4 μαθήματα) και στα βάλει σε ένα μάθημα λογιστική, σε ξεσκίζει απλά. Δηλαδή έχεις 3 λιγότερα μαθήματα τυπικά, ουσιαστικά όμως έχεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ που δεν μπορείς να περάσεις ποτέ. Είναι ανάλογο του να γράφεις με ανοιχτά βιβλία, αν με πιάνετε...

Προφανώς δεν μπορεί να ισχύει το ίδιο και για νέους και για παλιούς. Αν ο κάθε ένας έχει περάσει και διαφορετικά μαθήματα, θα γίνει προσαρμογή για εκατοντάδες φοιτήτες? ή αν έχει αλλάξει η ύλη θα εξισωθούν όλα? Προφανώς δεν γίνεται.

Νομίζω ότι κάθε νόμος έχει παραθυράκι για διακοπή σπουδών λόγω ανωτέρας βίας. Αλλά παιδιά, το 85% των φοιτητών που τα παρατάνε, τα παρατάνε γιατί βαρέθηκαν.

Το ότι βαριέται πάντως δεν είναι δικαιολογία....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,162 μηνύματα.
Οι αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών δεν είναι απαραιτήτως καλό. Είναι δίκοπο μαχαίρι...
Να εξηγηθώ, αν έχεις πχ λογιστική 1, 2, 3, 4 (άρα 4 μαθήματα) και στα βάλει σε ένα μάθημα λογιστική, σε ξεσκίζει απλά. Δηλαδή έχεις 3 λιγότερα μαθήματα τυπικά, ουσιαστικά όμως έχεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ που δεν μπορείς να περάσεις ποτέ. Είναι ανάλογο του να γράφεις με ανοιχτά βιβλία, αν με πιάνετε...

Ρεβέκκα το βιώνω 5 χρόνια. :P Έλα να με σώσεις. Καίγομαι...:D
Aυτό ισχύει σε πολλά Τμήματα κάθε χρόνο όταν αλλάζει ο διδάσκοντας. Κάθε νέος διδάσκων που αναλαμβάνει ένα μάθημα του αλλάζει τον πολυέλαιο. Άσε που μπορεί να συγχωνεύσει ύλη από άλλα μαθήματα ή να συγχωνεύσει και όλη την σειρά 1-4 ή να προσθέσει και ύλη από μεταπτυχιακά μαθήματα. Αναλόγως τις ορέξεις του. Οπότε το γράψιμο με ανοικτά βιβλία και ανοικτές σημειώσεις είναι το κερασάκι στην τούρτα. :P

Προφανώς δεν μπορεί να ισχύει το ίδιο και για νέους και για παλιούς. Αν ο κάθε ένας έχει περάσει και διαφορετικά μαθήματα, θα γίνει προσαρμογή για εκατοντάδες φοιτήτες? ή αν έχει αλλάξει η ύλη θα εξισωθούν όλα? Προφανώς δεν γίνεται.

Εδώ πολλοί φοιτητές παιρνάνε μαθήματα που δεν τα δηλώνουν στη Γραμματεία λόγω πλαφόν επιλογής και περιμένουν να κρατηθεί ο βαθμός τους από τον καθηγητή (συνεννόηση) και να περαστεί στην επόμενη σεζόν που θα έχουν δικαίωμα επιλογής. Βάλε μπέρδεμα που θα προκληθεί...:P

Νομίζω ότι κάθε νόμος έχει παραθυράκι για διακοπή σπουδών λόγω ανωτέρας βίας. Αλλά παιδιά, το 85% των φοιτητών που τα παρατάνε, τα παρατάνε γιατί βαρέθηκαν.

Τα παρατάνε και λογω αδυναμίας, όχι μόνο βαρεμάρας. Ο κάθε νόμος έχει παράθυρο για να αερίζεται. Με τα τόσα παράθυρα, στο τέλος ο νόμος αχρηστεύεται. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν είναι 3 απλά μαθήματα για να το πείς βαρεμάρα. Είναι 3 μαθήματα που έχουν 2 κομπλεξικούς καθηγητές και τα οποία έχει δώσει επανειλλημένως με διάβασμα και δεν τα έχει περάσει. Κάποια στιγμή λοιπόν άρχισε δουλειά και είπε να μην τα δίνει και πλεον βαριέται στην ιδέα να πάει να ασχοληθεί για να δώσει τα μαθήματα στα οποία έχει κοπεί με προσπάθεια τότε που ασχολιόταν και τώρα δεν εχει ασχοληθεί 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top