Διάβασμα για τη σχολή και διαφορές με το διάβασμα για πανελλήνιες

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 513 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν 2 βδομαδές σχεδόν ξεκίνησα τη σχολή μου και θα ήθελα να εκφράσω καποιες απορίες κυρίως με το διάβασμα. Γενικά απο τα pdf που ανεβάζουν οι καθηγητές στο open eclass, εγώ επιλέγω να σημειώσω στο τετράδιο τα πιο βασικά κανα 2-3 παραδείγματα και αυτά. Μετά από αυτό όμως τι γίνεται; Η αλήθεια είναι ότι μπερδευω αρκετά το διάβασμα των πανελληνίων με το διάβασμα που θα πρέπει να κάνω στη σχολή και δε ξέρω που θα βγει. Απλά θα ήθελα μερικές συμβουλές στο τι να κάνω περίπου; ας πούμε να κάνω και άλλες ασκήσεις από μόνη μου κλπ; (Να πω ότι ως πρωτοετής δε στοχεύω σε 9-10, σίγουρα στο καλύτερο αλλα και με 5 καλά είναι)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν 2 βδομαδές σχεδόν ξεκίνησα τη σχολή μου και θα ήθελα να εκφράσω καποιες απορίες κυρίως με το διάβασμα. Γενικά απο τα pdf που ανεβάζουν οι καθηγητές στο open eclass, εγώ επιλέγω να σημειώσω στο τετράδιο τα πιο βασικά κανα 2-3 παραδείγματα και αυτά. Μετά από αυτό όμως τι γίνεται; Η αλήθεια είναι ότι μπερδευω αρκετά το διάβασμα των πανελληνίων με το διάβασμα που θα πρέπει να κάνω στη σχολή και δε ξέρω που θα βγει. Απλά θα ήθελα μερικές συμβουλές στο τι να κάνω περίπου; ας πούμε να κάνω και άλλες ασκήσεις από μόνη μου κλπ; (Να πω ότι ως πρωτοετής δε στοχεύω σε 9-10, σίγουρα στο καλύτερο αλλα και με 5 καλά είναι)
ε οχι και 5 ..βαλε το 7 ..γιατι θα το μετανοιώσεις αργοτερα.
Εσυ που εισαι στην αιθουσα καθημερινα προσεξε την φωνη του καθηγητη... στα σημαντικα αλλαζει ο τονος.
Παντως στις εξετασεις οι πολλοι γενικως δεν βγαζουν χολη οπως στις πανελληνιες.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 513 μηνύματα.
άρα απλά να κρατάω τις σημειώσεις και να κάνω ότι ασκήσεις δίνονται;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
άρα απλά να κρατάω τις σημειώσεις και να κάνω ότι ασκήσεις δίνονται;
ετσι ετσι ακριβως.
και αν την ασκηση που κανει στον πινακα , μπορεις να την επαναλαμβανεις με το χερακι σου στο σπιτι ,ειναι το καλυτερο.
 

Debugging_Demon

Νεοφερμένος

Ο Debugging_Demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γενικά εξαρτάται την σχολή. Εγώ προσωπικά που έχω φτάσει πλέον αισίως στο τρίτο έτος των σπουδών μου, έχω να πω τα εξής:

Τα συγγράματα βοηθούν αρκετά αρκεί να τα επιλέξεις σωστά. Στην δική μας επιστήμη τα βιβλία είναι από ξένους συγγραφείς οπότε μπορείς με άνεση να βρεις σε pdf την πλειοψηφία αυτών στο internet. (Οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιείς πριν τα παρεις μεταφρασμένα από τον εύδοξο)

Ασκήσεις από αλλα πανεπιστήμια υπάρχουν διαθέσιμες στο διαδίκτυο. Ακόμα και ασκήσεις από ξένα πανεπιστήμια είναι χρήσιμες.

Η παρακολούθηση δεν είναι πανάκεια. Αν κάποιος καθηγητής ξέρεις ότι δεν τραβάει και η διδασκαλία του είναι ελαττωματική τότε είναι προτιμότερο να μην πηγαίνεις και να διαβάζεις στον χρόνο αυτό.

Αν υπάρχουν διαθέσιμα κοίτα και παλαιότερα θέματα εξετάσεων (δεν ανεβάζουν όλοι).

Γενικά μην περιορίζεις το διάβασμά σου μόνο σε όσα σου παρέχει το πανεπιστήμιο, ψάξου περισσότρο όπου μπορείς.
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν 2 βδομαδές σχεδόν ξεκίνησα τη σχολή μου και θα ήθελα να εκφράσω καποιες απορίες κυρίως με το διάβασμα. Γενικά απο τα pdf που ανεβάζουν οι καθηγητές στο open eclass, εγώ επιλέγω να σημειώσω στο τετράδιο τα πιο βασικά κανα 2-3 παραδείγματα και αυτά. Μετά από αυτό όμως τι γίνεται; Η αλήθεια είναι ότι μπερδευω αρκετά το διάβασμα των πανελληνίων με το διάβασμα που θα πρέπει να κάνω στη σχολή και δε ξέρω που θα βγει. Απλά θα ήθελα μερικές συμβουλές στο τι να κάνω περίπου; ας πούμε να κάνω και άλλες ασκήσεις από μόνη μου κλπ; (Να πω ότι ως πρωτοετής δε στοχεύω σε 9-10, σίγουρα στο καλύτερο αλλα και με 5 καλά είναι)
Ευτυχώς είμαστε σε σχολές πληροφορικής τώρα και αυτά που έχουμε να διαβάσουμε είναι πιο πρακτικά. Σίγουρα δεν χρειάζεται να μαθαίνουμε απ'έξω θεωρία όπως πέρυσι με το ΑΟΘ και τους ορισμούς κλπ. Απλώς να παρακολουθείς τις διαλέξεις πρέπει, να κάνεις τις εργασίες και λίγες ασκήσεις έαν κάτι σε δυσκολεύει, αυτά λένε και σε εμάς συνήθως να κάνουμε! Είναι πολύ διαφορετικά όλα σε σύγκριση με το σχολείο αλλά θα βρούμε την ισορροπία μας σιγά σιγά :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top