Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορία.Αν καποιοσ θελει να δουλεψει στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος που πρεπει να φοιτήσει?Χρειαζεται πρωτα να πασ αστυνομια και μετα απο εκει καπου υπαρχει τμημα υπολογιστων ή πας πρωτα για προγραμματιστης και μετα στην αστυνομια????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Νομιζω πως μεσα απο την σχολη αστυφυλακων μπορεις να παρεις ειδικοτητα και να ασχοληθεις με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορία.Αν καποιοσ θελει να δουλεψει στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος που πρεπει να φοιτήσει?Χρειαζεται πρωτα να πασ αστυνομια και μετα απο εκει καπου υπαρχει τμημα υπολογιστων ή πας πρωτα για προγραμματιστης και μετα στην αστυνομια????????????????
Πηγαίνεις σε σχολές αστυνομίας και στη συνέχεια δηλώνεις ότι ενδιαφέρεσαι για την συγκεκριμένη υπηρεσία.Αν σπουδάζεις ή έχεις ήδη κάποιο πτυχίο πληροφορικής ακόμα καλύτερα.Το να πας πρώτα πληροφορική και όταν τελειώσεις να μπεις αστυνομία είναι κάπως δύσκολο καθώς θα μπεις ως "ειδικών καθηκόντων" και μόνο αν είσαι τυχερός και την περίοδο που τελειώνεις τη σχολή κάνει προκύρηξη η ΕΛ.ΑΣ. ότι ενδιαφέρεται για τέτοιους απόφοιτους.Καλύτερα να μπεις αστυνομία και όταν τελειώσεις να μπεις είτε με κατατακτήριες είτε με πανελλήνιες σε κάποιο τμήμα πληροφορικής.Μετά από λίγα χρόνια υπηρεσίας(σε κάποια καλή θέση και όχι κάπου λούφα) δηλώνεις ότι ενδιαφέρεσαι για τη συγκεκριμένη υπηρεσία.Επειδή θα σπουδάζεις ήδη πληροφορική ή θα έχεις ήδη πτυχίο θα έχεις πολύ περισσότερα προσόντα για να μπεις στην υπηρεσία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Νομιζω πως μεσα απο την σχολη αστυφυλακων μπορεις να παρεις ειδικοτητα και να ασχοληθεις με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος.

Αμαν, τέτοιο μπαίνουνε;
Και μετά ρωτάμε γιατί η ηλεκτρονική απάτη δίνει και παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αμαν, τέτοιο μπαίνουνε;
Και μετά ρωτάμε γιατί η ηλεκτρονική απάτη δίνει και παίρνει.
Δεν ισχύει.Περνάνε σχετική εκπαίδευση όσοι πάνε σε αυτή την υπηρεσία.Δεν υπάρχει σαν τομέας μέσα στη σχολή αστυφυλάκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν ισχύει.Περνάνε σχετική εκπαίδευση όσοι πάνε σε αυτή την υπηρεσία.Δεν υπάρχει σαν τομέας μέσα στη σχολή αστυφυλάκων.

Μα η σχολή πόσα χρόνια είναι; 2;
Και η εξειδίκευση; Άλλο 1;
Τι να προλάβεις να μάθεις σε αυτό το διάστημα;

Όσο για το αν ισχύει, το έχουν δείξει τα ρεντίκολα που χουμε φάει παγκοσμίως (ο άλλος με το ladoma.gr, οι τύποι του blog aggregator με τον λιακο, φρουτάκια, vodafone κτλ) για να μην αναφερθώ στο φαινόμενο της παιδεραστείας που δίνει και παίρνει στα διάφορα ελληνικά social networking sites και στο IRC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μα η σχολή πόσα χρόνια είναι; 2;
Και η εξειδίκευση; Άλλο 1;
Τι να προλάβεις να μάθεις σε αυτό το διάστημα;

Όσο για το αν ισχύει, το έχουν δείξει τα ρεντίκολα που χουμε φάει παγκοσμίως (ο άλλος με το ladoma.gr, οι τύποι του blog aggregator με τον λιακο, φρουτάκια, vodafone κτλ) για να μην αναφερθώ στο φαινόμενο της παιδεραστείας που δίνει και παίρνει στα διάφορα ελληνικά social networking sites και στο IRC.
Δεν ξέρω και πολλά να σου πω μιας και δεν είμαι αστυνομικός.Απλά όταν τελειώνεις αστυφυλάκων νομίζω δεν μπορείς να πας κατευθείαν στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.Μπαίνεις πρώτα σε κάποια υπηρεσία και μετά από μερικά χρόνια μπορείς να δηλώσεις για εκεί.Αν άκουσες ειδήσεις πριν λίγο καιρό εξάρθρωσαν κύκλωμα παιδεραστίας με γνωστά ονόματα.Απλώς αν τύχει να ακούσεις θα ακούσεις για τα στραβά τις επιτυχίες δεν θα έχεις και πολλές ευκαιρίες να τις μάθεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
.Αν άκουσες ειδήσεις πριν λίγο καιρό εξάρθρωσαν κύκλωμα παιδεραστίας με γνωστά ονόματα.
Α τώρα είδα σε τι αναφέρεσαι.
Δεν ξέρω (και δεν πιστεύω) αυτά που διαβάζω όσον αφορά αυτό τον τομέα τόσο εύκολα. Αν και για να αναφέρονται γνωστά ονόματα
μάλλον έγκυρο θα ναι.

Πριν απο λίγες μέρες την κάναν πάλι την μπαρούφα τους πάντως απο ότι φαίνεται σε παρόμοιο περιστατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δν πανε τετοιοι δηλαδη αν δν εχεις τελειωσει πληροφορικη ελαχιστες πιθανοτητες εχεις να μπεις στην διωξη η οποια απαρτιζεται απο μεγαλα κεφαλια πληροφορικων π ηταν ανεκαθεν πληροφορικοι κ εγινε προκυρηξη κ τους πηραν στην αστυνομια!Τους καλυτερους απο αυτους τους στελνουν για μετεκπαιδευση στο εξωτερικο.Γιατι ρε eruyomo το ηλεκτρονικα εγκλημα δν εχει καλπασει ακομα στην ελλαδα!πριν απο 3-4 χρονια εμαθαν το ιντερνετ κ ειναι τοσο ευρεως γνωστο!η σχολη αστυφυλακων εγινε 1 χρονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frakenstain

Νεοφερμένος

Ο frakenstain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δηλαδη για να μπουμε στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος πρεπει να μπουμε στην αστυνομια ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gerasimos

Νεοφερμένος

Ο Gerasimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν πας αξιωματικών ή αστυφυλάκων δεν έχεις την απαραίτητη εκπαίδευση σε τόσο υψηλά θέματα πληροφορικής.Τελειώνειςπρώτα Πληροφορική και μετά κάνεις αίτηση.Αν πας πρώτα απο Αστυνομία δεν έχει νόημα.Μην ξεχνάτε ότι στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος όλοι οι αιωματικοί που μιλούν στην τηλεόραση έχουν τελειώσει πανεπιστήμια Πληροφορικής αλλά έχουν τελειώσει και Αστυνομία για να πάρουν ουσιαστικά το βαθμό του Αξιωματικού.Ελπίζω να βοήθησα και εγώ.Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι άλλο να το πει να μάθουμε και εμείς.Αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος.τέσπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν πας αξιωματικών ή αστυφυλάκων δεν έχεις την απαραίτητη εκπαίδευση σε τόσο υψηλά θέματα πληροφορικής.Τελειώνειςπρώτα Πληροφορική και μετά κάνεις αίτηση.Αν πας πρώτα απο Αστυνομία δεν έχει νόημα.Μην ξεχνάτε ότι στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος όλοι οι αιωματικοί που μιλούν στην τηλεόραση έχουν τελειώσει πανεπιστήμια Πληροφορικής αλλά έχουν τελειώσει και Αστυνομία για να πάρουν ουσιαστικά το βαθμό του Αξιωματικού.Ελπίζω να βοήθησα και εγώ.Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι άλλο να το πει να μάθουμε και εμείς.Αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος.τέσπα!
Κι όμως το ανάποδο κάνουν.Τελειώνουν πρώτα αστυνομία και μετά πάνε πληροφορική.Αλλιώς θα πρέπει να τελειώσουν πρώτα πληροφορική και μετά να μπούνε με προκύρηξη(αν βγει) ως αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων.Κάτι δύσκολα να γίνει εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epiczeroxxi

Νεοφερμένος

Ο kostis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πάντως μέσα στη σχολή αξιωματικών έχουν σίγουρα μάθημα πληροφορικής 3ο και 4ο έτος΄και απ'ότι ξέρω σε κάποιο σημείο της εκπαίδευσης σε ρωτάνε και δηλώνεις αν ενδιαφέρεσαι για το τμήμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος.Τουλάχιστον έτσι μου είπε ένας οικογενειακός φίλος που δουλεύει στη Γ.Α.Δ.Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εκτος απο αυτα η αστυνομια κανει προκυρηξεις για πολιτες αν δν εχουν τελειωσει αστυνομικοι σχολες πληροφορικης πρκηρυσει θεσεις για την διωξη και συνηθως εχει ατομα με 2-3 μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudxai

Νεοφερμένος

Ο rudxai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά είμαι 21 χρονών φοιτητής, έχω περάσει απο ΤΕΕ Πληροφορικής και σύντομα θα έχω Bachelor σε Computer Science απο Αγγλικό πανεπιστήμιο.

1. Τους κάνω για να με πάρουν στο τμήμα δίωξης;

2. Επίσης αυτές οι προκυρήξεις που είπε ο φίλος παραπάνω κάθε πότε βγαίνουν και που μπορώ να τις δω;


Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d.kokkal4

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τελειώσεις μία σχολή όπως η κοινωνιολογία ή η ψυχολογία (δηλ. σαν να πας εγκληματολογία) και μετά με επιπλέον μεταπτυχιακό στην πληροφορική να πας για δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Σίγουρα όμως μπορείς και από την αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aks.el.as.

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παιδια για να πας διωξη ηλεκτρονικου τελειωνεις αστυνομια ειτε αστυφυλακων ειτε αξιωματικων και μετα σπουδαζεις σε καποιο πανεπιστημιο αλλα 4 χρονια πληροφορικη και μετα δηλωνεις για την διωξη. αυτα για να εισαι ενστολος στην διωξη. υπαρχουν και θεσεις ειδικων καθηκοντων οπως λεγονται οπου περνουν πολιτες που εχουν σπουδασει πληροφορικη ψυχολογια και διαφορα αλλα αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες τους συμφωνα με προκυρηξεις που βγαζει η αστυνομια. μπορει κανεις να το ψαξει στην ιστοσελιδα της αστυνομιας. ετσι νομιζω πως ειναι τα πραγματα αλλα ειμαι αρκετα σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida_0

Νεοφερμένος

Η elpida_0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα!!!
Μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται να σπουδάσει κανείς το αντικείμενο αυτό;
Συγκεκριμένα σπουδάζω στο Τμήμα Κοινωνιολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, στο οποίο υπάρχει ειδίκευση μέσω των προπτυχιακών μαθημάτων και του μεταπτυχιακού εγκληματολογίας...
Μετά πως μπορείς να ασχοληθείς με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος; μήπως κάποιο μεταπτυχιακό και που; και άλλες σπουδές στο εξωτερικό και που;

Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για να εργαστείς ως αστυνομικός?Απαιτείται πτυχίο πληροφορικής,μηχανικός υπολογιστών κ.λ.π.Επειτα όταν βγει προκύρηξη να υποβάλεις αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά(πτυχίο,μεταπτυχιακόκ.λ.π).Ο άλλος τρόπος είναι να μπεις στην αστυφυλάκων,όταν τελειώσεις τις σπουδές σου,και αφού ορκιστείς να καταθέσεις τα πτυχία σου ώστε να γίνεις αξιωματικός ειδικών καθηκόντων.Και στις 2 περιπτώσεις το βίσμα προσθέτει πόντους και πιθανότητες επιτυχίας..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida_0

Νεοφερμένος

Η elpida_0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα_Δ!!!
Απλά θέλω κάποιες διευκρινήσεις εάν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος....
Λογικά στον πρώτο τρόπο θα πρέπει να πάω σε κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ε???
και στον δεύτερο με κατατακτήριες στην αστυφυλάκων ε??? ο αξιωματικός ειδικών καθηκόντων ασχολείται κατευθείαν και προσωπικά με τη δίωξη ή διευθύνει ή κάτι τέτοιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top