Δίδακτρα στους αιώνιους φοιτητές

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δωρεαν παιδεια ρε παιδια μην το χεσουμε και αυτο!!!δεν χρειαζεται να πληρωνουν διδακτρα οι αιωνιοι φοιτητεσ για να γινει καλυτερο το συστημα μασ...υπαρχουν και ατομα που δουλευουν και σπουδαζουν για να βγαλουν την σχολη τουσ!!!βεβαια θα πρεπει να μπει ενα οριο...οι φοιτητεσ που βρισκονται πανω απο 7 χρονια σε μια σχολη τοτε ασ διαγραφονται η να μπορουν μετα απο αυτη τη διαγραφη να υπαρχει η δυνατοτητα να εγγραφουν σε μια πιο ευκολη σχολη ...και αυτο θα ταν μια λυση ισωσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω άλλο point of view: οι υπηρεσίες του Πανεπιστημίου ΔΕΝ αξίζουν για να τις πληρώνεις.
Εάν πληρώνω για ένα Πανεπιστήμιο, θέλω:

  • αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις - αποσυμφόρηση αμφιθεάτρων και εργαστηρίων στις σχολές που γίνεται πανικός
  • γραμματεία που να δουλεύει κανονικό οχτάωρο, και όχι ώρες ... φαρμακείου
  • αξιοπρεπές επίπεδο διδασκαλίας μαθημάτων, όχι μπαίνω, αντιγράφω κάτι και φεύγω
  • έγκαιρη βαθμολόγηση γραπτών, όχι αναμονή 3-4 μηνών για ένα μάθημα
  • αντικειμενική βαθμολόγηση: όχι αυστηρή, όχι ελαστική, αλλά αντικειμενική
  • μιας και οι "αιώνιοι" ενδέχεται να είναι άτομα που δουλεύουν, δυνατότητα επιλογής παραδόσεων και τις απογευματινές ώρες
Όσο δεν υπάρχουν τα παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν δέχομαι να πληρώνω για ένα ελληνικό πανεπιστήμιο. Από εκεί και πέρα, όταν σε δέχονται σε ένα πανεπιστήμιο, έχεις υποχρέωση να το τελειώσεις σε ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα. Δεν είναι υποχρεωμένο να "ανέχεται" τζάμπα κάποιον για μια ζωή. Αλλά θα πρέπει να αξίζει τις υπηρεσίες του.

Οπότε στην παρούσα φάση, όχι, δεν θα πλήρωνα ούτε ένα Ελβετικό Φράγκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top