Δίδακτρα για ΙΕΚ & Κολλέγια

nisha

Νεοφερμένος

Η nisha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Hello σας !!!
ξερει κανεις σας ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα στο mediterranian college και στο city college και στο new york college?? (και τα 3 θεσ/νικη) στα προπτυχιακα προγραμματα ΒΑ για ψυχολογια? ( αν παιζει ρολο ο τομεας που ακολουθει κανεις) .στο ιντερνετ δεν αναφερει κατι ολο επικοινωνιστε μαζι μας λενε. πριν επικοινωνισω αν καποιος πηγαινει σε καποιο απο αυτα η γνωριζει κατι ας με προϊδεασει :worry:

ευχαριστω προκαταβολικα :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο θέμα ίδιο με το δικό μου και δεν έχω χρόνο για να ψάξω.
Τέλος πάντων,επειδή δεν με βλέπω να περνάω στη σχολή που θέλω,σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω σε ΙΕΚ.
Έστειλα e mail σε ένα από αυτά για να ρωτήσω για τα δίδακτρα,αλλά το μόνο που μου είπαν ήταν να δώσω τηλέφωνο για
να με ενημερώσει ένας σύμβουλος εκπαίδευσης.Πριν όμως μιλήσω με αυτούς,θα ήθελα να πάθω το πρώτο σοκ από εδώ.
Θέλω κάποιος που να πηγαίνει σε ΙΕΚ (ιδιωτικό γιατί στα δημόσια δεν υπάρχουν τμήματα που να με ενδιαφέρουν)
να με ενημερώσει σχετικά με τα δίδακτρα.Στο περίπου,για να ξέρω.Είχα βρει πως είναι γύρω στα 5000 ευρώ το εξάμηνο
(στο ίντερνετ το λέγανε,δε φταίω εγώ!) και μου φάνηκε πολύ βλακεία...Σκέφτομαι πολύ τα οικονομικά μας,και αν στα 2 χρόνια
είναι να δώσω γύρω στα 7-10 χιλιάδες ευρώ (εάν όντως είναι έτσι) δεν θα μπορώ να πάω...

Εάν κάποιος ξέρει και για τα δημόσια,ας μου πει για να έχω μια συνολική εικόνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γεια σου φιλη μου . εγω τελειωσα τεχνικος υπολογιστων , δικτυων και τηλεπικοινωνιων στο ΙΕΚ σιβιτανιδιου. το οποιο ειναι ημιδημοσιο. και πηγαινε τοτε 450 ευρο το 6μηνο. δηλαδη 900 ευρω το χρονο . πολυ καλα πιστευω. ενας φιλος ηθελε να παει σε καποιο ιδιωτικο φετος ΑΚΜΗ νομιζω, για μηχανικος μοτοσυκλετων και ητανε ακριβουτσικα 300-400 ευρω τον μηνα. αν πας ΙΕΚ να δωσεις πιστοποιηση ομως και να την παρεις αλλιως μην πας καθολου. η πιστοποιηση κανει κανα 400 ευρω. και την δινεις αφου τελειωσεις το ΙΕΚ. Αποψη μου ειναι αν θες να πας σε ιδιωτικο βρες καλυτερα κανα κολλεγιο με την ειδικοτητα σου που θα σου βγαινουνε ιδια λεφτα ετσι ωστε να μαθεις και καλυτερα αγγλικα και να εχεις προοπτικες να πας και καμοια αγγλια-γερμανια για μεταπτυχιακο μετα. ουτως η αλλως μελλον στην Ελλαδα δεν υπαρχει την επομενη 10ετια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία...Δίκιο έχεις..Ό,τι και να κάνουμε είμαστε καταδικασμένοι από πρώτο χέρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Βλέποντας τις τιμές και χωρίς να υελω να κάνω κακό στην ελληνική οικονομία μου δημιουργήθηκε μια εύλογη απορία γιατί ξοδεύεται λεφτά για τα ΙΕΚ που κατα βάση οι πιστοποιήσεις που δίνουμε είναι άχρηστες (όχι σε όλα) και δε πάτε στην Βουλγαρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,572 μηνύματα.
Ίσως γίνω κακός,αλλά...

https://www.insomnia.gr/topic/440793-κολλέγια-και-δίδακτρα/page__st__30

24 χρονών μαντράχαλος κι αντί να πάει να βγάλει κάνα φράγκο,μου θέλει και Κολλέγια μετά από 6 χρόνια ξύσιμο στο Τ.Ε.Ι.!
Τους γονείς του λυπάμαι...αλλά θα μου πεις,το παιδί σε ποιους θα μοιάσει;Αν αντί να τον πάρουν στο κυνήγι συνεχίζουν να τον χρηματοδοτούν,είναι κι αυτοί άξιοι της μοίρας τους...

Βλέποντας τις τιμές και χωρίς να υελω να κάνω κακό στην ελληνική οικονομία μου δημιουργήθηκε μια εύλογη απορία γιατί ξοδεύεται λεφτά για τα ΙΕΚ που κατα βάση οι πιστοποιήσεις που δίνουμε είναι άχρηστες (όχι σε όλα) και δε πάτε στην Βουλγαρία;

Δυστυχώς μπορώ να βάλω μόνο ένα "+"...
Έλα ρε Βουλγαρία τώωωρα,που να μαθαίνεις την "ουγκ" διάλεκτό τους και να μένεις στις παράγκες...άσε που πλένονται κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα ξέρω'γω ναούμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βλέποντας τις τιμές και χωρίς να υελω να κάνω κακό στην ελληνική οικονομία μου δημιουργήθηκε μια εύλογη απορία γιατί ξοδεύεται λεφτά για τα ΙΕΚ που κατα βάση οι πιστοποιήσεις που δίνουμε είναι άχρηστες (όχι σε όλα) και δε πάτε στην Βουλγαρία;

Κι όχι μόνο Βουλγαρία, αν ψαχτείς στην Ευρώπη θα δεις ότι τα δίδακτρα στα Πανεπιστήμια σου βγαίνουν πολύ πιο λίγα από ένα ΙΕΚ ή κολέγιο.
Δηλαδή είναι εκμετάλλευση αυτό εδώ.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ίσως γίνω κακός,αλλά...

https://www.insomnia.gr/topic/440793-κολλέγια-και-δίδακτρα/page__st__30

24 χρονών μαντράχαλος κι αντί να πάει να βγάλει κάνα φράγκο,μου θέλει και Κολλέγια μετά από 6 χρόνια ξύσιμο στο Τ.Ε.Ι.!
Τους γονείς του λυπάμαι...αλλά θα μου πεις,το παιδί σε ποιους θα μοιάσει;Αν αντί να τον πάρουν στο κυνήγι συνεχίζουν να τον χρηματοδοτούν,είναι κι αυτοί άξιοι της μοίρας τους...



Δυστυχώς μπορώ να βάλω μόνο ένα "+"...
Έλα ρε Βουλγαρία τώωωρα,που να μαθαίνεις την "ουγκ" διάλεκτό τους και να μένεις στις παράγκες...άσε που πλένονται κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα ξέρω'γω ναούμ!
Φιλαρακι μη λες μεγαλες κουβεντες μη βρεθεις και εσυ στην ιδια μοιρα και τρεχεις σε κολεγια στα γεραματα , μιας και σπουδαζεις
μηχανολογια σε μια χωρα που δεν εχει καμια βιομηχανια , κατι οικοδομες ειχε κι αυτες σταματησαν να χτιζονται.
Η μορφωση ειναι επενδυση κ η μονη λυση για να βγεις απο την ανεργια . Το να δουλευει κανεις οπου να ναι απλα
καταστρεφει στον εαυτο του. Καποια στιγμη θα μεινει ανεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Έλα ρε Βουλγαρία τώωωρα,που να μαθαίνεις την "ουγκ" διάλεκτό τους και να μένεις στις παράγκες...άσε που πλένονται κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα ξέρω'γω ναούμ!

Οι Ελληνες φοιτητές συναναστρέφονται με Ελληνες τις περισσότερες φορές, οι οποίοι δεν μιλάνε με «ουγκ» και πλένονται συνέχεια... :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντίνα951

Νεοφερμένος

Η Ντίνα951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα είναι τα δίδακτρα στο ιεκ Ακμή στο τμήμα αισθητικής! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
θα εχουνε διδακτρα τα δημοσια ιεκ φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται εαν καποιος επιλεξει 2 ειδικοτητες απο τις τοσες που εχουν να επιλεξεις το καθε ιεκ και δεν συγκροτηθει τελικα τμημα λογω μειωμενης ζητησης? γιατι στην αιτηση εχει μεχρι 2 επιλογες..γνωριζει καποιος τι παιζει η αν μπορει να μαθει ας μας ενημερωσει και εμας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
ξερει καποιος ποτε και που θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τα δημοσια Ι.Ε.Κ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΝάτσιου

Νεοφερμένος

Η ΚΝάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σε όλους και όλες και καλό μεσημέρι!!! Σκέφτομαι μόλις τελειώσω την σχολή μου σε 2 χρόνια (σπουδάζω δημόσια υγιεινή και είμαι στο 2ο έτος), να πάω σε ιεκ, επειδή αυτό που σπουδάζω δεν με γεμίζει...έχω επισκεφτεί αρκετά ιεκ, και έχω καταλήξει στο ιεκ ιπποκράτειος για βοηθός μαιευτικής ή νοσηλευτική χειρουργείου...τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ιεκ??? είναι καλό??? μπορείτε να μου πείτε και για το ιεκ ακμή?? αλλά φαντάζομαι ότι για νοσηλευτική και μαιευτική, οι τιμές στο ακμή θα είναι ελαφρώς τσιμπημένες!!! γτ πηγαίνει μια φίλη μου στο ακμή και μου έχει πει καλά λόγια, αλλά και για το ιπποκράτειος έχω ακούσει καλά πράγματα...οπότε, το βασικό ερώτημα που έχω να θέσω είναι: ΙΕΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ Ή ΙΕΚ ΑΚΜΗ, για τις ειδικότητες βοηθός μαιευτικής και νοσηλευτική χειρουργείου?? ΤΗΝΧ Α LOT!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikstifler

Νεοφερμένος

Ο nikstifler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ξερει καποιος το ποσο των διδάκτρων στα κολέγια Mediterranean ,New York college και Deree?

Σας ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σας!!!
Ξερει κανεις τα διδακτρα για τα ΙΕΚ ζαχαροπλαστικης θεσσαλονικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ξερει καποιος το ποσο των διδάκτρων στα κολέγια Mediterranean ,New York college και Deree?

Σας ευχαριστω :)

Φιλε νομιζω πανω κατω σε ολα οι τιμες ειναι απο 5500 μεχρι 7500 τον χρονο χωρις στεγαση και σιτιση φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Angel 27,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!
τοσοο ακριβα? :(
και αυτα τα πληρωνεις ανα εξαμηνο?
Δεν υπαρχει κανεναν δημοσιο ιεκ που να εχει ζαχαροπλαστικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εγω είχα ρωτήσει για φυσικοθεραπεία στο metropolitan για φυσικοθεραπεια και ειχα παει να ρωτησω τεταρτη.Ειχε προσφορα αν γραφοσουν μεχρι την παρασκευη 6.800 τον χρονο.....Μιλαμε για εκπτωσεις οχι αστεια (απο 7400)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
το ΙΕΚ ΑΚΜΗ ή το ΙΕΚ ΠΑΣΤΕΡ ας πουμε τι διδακτρα εχει?
(μιλαμε για μαθητες λυκειου ακομη :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top