Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά χαζός είσαι; Αφού δεν είναι ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι η σχολή μου δεν αξίζει μία μπροστά στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ :( αποτυχημένη τελείως είμαι.
-----------------------------------------
Απο την εμπειρια μου (ειμαι 23) το μαιο πηρα το πτυχιο μου και μολις επιασα την πρωτη μου δουλεια.κοιταξε μεχρι την πρωτη λυκειου ημουν του 18 στη δευτερα για λογους που τοτε τους θεωρουσα σοβαρους παρατησα το διαβασμα και πηγαινοεφερνα τα βιβλια με αποτελεσμα στην Γ' Λυκειου να περασω σε σχολη που ναι μεν ηταν σχετικα καλη αλλα τει και οχι αυτο που αξιζα και περιμεναν ολοι απο καποιον που ηταν στο παρελθον αππυσιολογος και κατεληξε στο 15.
τι θελω να σου πω.... να ψαξεις τον εαυτο σου τωρα πυ ειναι νωρις ακομα και να σκεφτεις μονο εσυ τι θελεις πραγματικα να κανεις στη ζωη σου!να κοιταζεις τον στοχο σου και να πιστεψεις οτι θα τα καταφερεις..αν δεις οτι λογω ελλειψης χρονου και απο κουραση δεν τα καταφερνεις ολα με το διαβασμα μεσα στη βδομαδα κανε ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ κανενας δεν πηγε χαμενος απο αυτο σημειωσε και ρωτα τους καθηγητες σου γι αυτο υπαρχουν...
ειναι κριμα να αφησεις τον χρονο να παει ανεκμεταλλευτος γιατι δεν γυριζει πισω...
ολοι μπορουν πιστεψε το και προσπαθησε...
εχω δει φιλους που ειχαν πραγματικα μεγαλη αλλαγη στα αποτελεσματα επειδη το πιστεψαν!
απο μενα καλη επιτυχια...και υπομονη τακαλυτερα ειναι μπροστα τα επμενα χρονια θα ναι τα καλυτερα...αν και με το καταλληλο προγραμμα ολα γινονται οταν διαβαζεις θα εχεις το μυαλο σου εκει...οταν εισαι εξω εισαι απλα εξω!


Ευχαριστώ για τα λόγια σου αλλα τζάμπα κόπο έκανες, είναι παλιό μήνυμα :( Να 'σαι καλά πάντως, ελπίζω να βοηθησει και άλλους;)

Α και στη σχολη μου τουλαχιστον προσπαθουν να την κανουν οπως το λυκειο με υποχρεωτικες ασκησεις κτλ κτλ. ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa17

Νεοφερμένος

Η natasa17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια ενα ειναι το σιγουρο..Αν και εχω δυνατοτητες (μαθητρια του 17) δεν θα καταφερω να περασω πουθενα.Τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδια ενα ειναι το σιγουρο..Αν και εχω δυνατοτητες (μαθητρια του 17) δεν θα καταφερω να περασω πουθενα.Τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραγματα

Χαλάρωσε, εδω εγω που ημουν του 15(με το ζορι) περασα, γιατι να μην περασεις εσυ;Εξαρταται και τη σχολη βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
το θέμα είναι πού θα περάσεις...αν περάσεις σε ενα ΤΕΙ που δεν αναγνωρίζεται ή αντιστοιχα σε ενα πανεπιστήμιο που δεν μπορεις να βρεις δουλεια ποτε στην ζωη σου τι να το κανεις??Σκοπος ειναι να περασεις στις 4 πρωτες σου επιλογες..κατα την γνωμη μου φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μια χαρα σχολες υπαρχουν με το 17 (ακομα και με 14),χαλαρωστε.. απλα μην εχετε αγχος και ολα θα πανε μια χαρα.. βεβαια αν εισαι σαν τον ριμπο ενα πραγμα και πιστευεις οτι η μονη σχολη που αξιζει ειναι η ημμυ εμπ υπαρχει ενα προβλημα,αλλα δε μιλαμε για παθολογικες καταστασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Παιδια ενα ειναι το σιγουρο..Αν και εχω δυνατοτητες (μαθητρια του 17) δεν θα καταφερω να περασω πουθενα.Τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραγματα
Εδω περασα εγω με περιπου 18 χιλιαρικα,και ημουν μαθητης του 11 μεχρι και τη δευτερα λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
μαθητης του 11 αποκλειεται να ησουν. εκτος αν στα γενικης στο σχολειο σου βαζουν και 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Οχι ο χειροτερος βαθμος μου ηταν 9.Μονο στα μαθηματικα ειχα:Στη Γεωμετρια α'τετραμηνο 11,β'τετραμηνο 17,εξετασεις 20,Αλγεβρα α'τετραμηνο 16,β' τετραμηνο 17,εξετασεις 12(τελευταιο μαθημα και βαριομουν να διαβασω:P),μαθ.κατ. α'τετραμηνο 16,β'τετραμηνο 17,εξετασεις 16,5.Σε ολα τα υπολοιπα μαθηματα ημουν του 10-12.Εκτος απο φυσικη και χημεια που ημουν του ασσου(αν και στις πανελληνιες καταφερα να γραψω 18,1 φυσικη).Αν θες μπορω να κοιταξω ενα λεπτο και να σου γραψω αναλυτικα τη βαθμολογια μου στη Β'λυκειου.Ακριβως με 11 την εβγαλα.Και την Α'λυκειου με 12μισι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οχι ρε προς θεου! σε πιστευω... απλως μου φαινεται καπως δυσκολο καποιος που γραφει μαθηματικα(γενικης+κατευθυνσης) χαμηλα, ακομα και στα ενδοσχολικα, να καλυπτει τα κενα σε μια χρονια. μπραβο παντως αν εγινε ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Οχι ο χειροτερος βαθμος μου ηταν 9.Μονο στα μαθηματικα ειχα:Στη Γεωμετρια α'τετραμηνο 11,β'τετραμηνο 17,εξετασεις 20,Αλγεβρα α'τετραμηνο 16,β' τετραμηνο 17,εξετασεις 12(τελευταιο μαθημα και βαριομουν να διαβασω:P),μαθ.κατ. α'τετραμηνο 16,β'τετραμηνο 17,εξετασεις 16,5.Σε ολα τα υπολοιπα μαθηματα ημουν του 10-12.Εκτος απο φυσικη και χημεια που ημουν του ασσου(αν και στις πανελληνιες καταφερα να γραψω 18,1 φυσικη).Αν θες μπορω να κοιταξω ενα λεπτο και να σου γραψω αναλυτικα τη βαθμολογια μου στη Β'λυκειου.Ακριβως με 11 την εβγαλα.Και την Α'λυκειου με 12μισι.
Παραδειγμα προς μιμιση!!Χωρις παρεξηγηση εως την 3η εξινε τα @@ του αλλα μετα διαβασε και περασε εκει που ηθελε...ΜΠΡΑΒΟ:no1:

ΥΓ:και εγω τωρα στην 1η δεν πολυ διαβαζω αλλα στο μελλον μακαρι να αλλαξει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ο Orlando δεν έριχνε και τρελό διάβασμα στις άλλες τάξεις και πέρασε εκεί που θέλει.
Αλλά δεν είναι και παράδειγμα για τους άλλους .
Δηλαδή αυτός έκατσε στρώθηκε τελευταία χρονιά και πέρασε.Άλλος όμως μπορεί να μη τα καταφέρει με διάβασμα μόνο την τελευταία χρονιά.
Άρα δεν σημαίνει τώρα ότι τα γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια και περιμένουμε την τελεύταια χρονιά να διαβάσουμε...
Δηλαδή άμα πάει να πνιγεί ο Orlando και ο κάθε Orlando να πάμε κι εμείς?

Μη μου μουτρώσετε κιόλας δεν τα λέω με κακία.:D

(Μπράβο κιόλας Orlando καλές σπουδές και καλή φοιτητική ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σε λίγες μέρες δίνουμε...τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση....δεν ξέρω σε ποια σχολή θέλω να περάσω ακριβώς αλλά σίγουρα θέλω να τελειώνω αυτή τη φρίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σε λίγες μέρες δίνουμε...τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση....δεν ξέρω σε ποια σχολή θέλω να περάσω ακριβώς αλλά σίγουρα θέλω να τελειώνω αυτή τη φρίκη

ότι έγινε έγινε φίλε μου... κατά τη γνώμη μου μην εξωθήσεις τον εαυτό σου στα άκρα αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Απλώς θέλω να τελειώνω...αν ήταν δυνατόν αύριο να αρχίσουμε θα μουν καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Απλώς θέλω να τελειώνω...αν ήταν δυνατόν αύριο να αρχίσουμε θα μουν καλύτερα

εγω σε καταλαβαινω παντως!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και εγω. Απόλυτα! :P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιάννηςΞάνθη

Νεοφερμένος

Ο ΓιάννηςΞάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Να πω και εγώ την άποψη μου πάνω σ'αυτό μιας και μπήκα που μπήκα σήμερα στο site, ιδιαίτερα για τα παιδιά που θα πάνε τώρα 3η λυκειού. (μία σημείωση, διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα :P). Πρώτων η τρίτη λυκείου για σας που δεν θα το δείτε ΤΟΟΟΣΟ σοβαρά, όπως και εγώ, μπορεί να αποτελέσει την καλύτερη σας χρονιά από τα 12 σχολικά. Όχι τόσο γιατί δεν θα βγένεται έξω αλλά γιατί στο σχολείο θα είστε ψιλολάσκα και θα μπορεσετε να βγάλετε βίτσια κλπ (π.χ. έχω πάρει πιατάκια και drumsticks στο σχολείο και έπαιζα drums στην τάξη). Επίσης το ότι χρειάζετε ΤΟΣΟ διάβασμα η αναφερόμενη τάξη είναι τρελή προπαγάνδα (έχει προαναφερθεί, αλλά το τονίζω και εγώ), εκτός και αν βρε αδερφέ θες να περάσεις σε καμιά ΤΟΠ σχολή, οι οποίες για μένα είναι >17,17.5. Μέχρι εκεί ένα χαλαρό 2ωρο-3ωρο τη μέρα είναι καλά. Αρκετά θα έλεγα. Τέλος, θα ήθελα να πω πως ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ(πάντα σύμφωνα με τη δική μου άποψη) να δώσετε βαρύτητα σε όλα τα μαθήματα, εν παραδείγματει αν θέλετε να μπείτε σε μία σχολή στο 5ο πεδίο (όπως εγώ) δώστε βάση στα Μαθηματικά γενικής, ΑΟΘ, ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, γιατι απλούστατα αυτά τα μαθήματα είναι αυτά που λέμε ΣΙΓΟΥΡΟΙ βαθμοί. Δεν μπορεί να πέσει κάτι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο και ακόμα αν πέσει δεν θα είστε εσείς μονο που δεν θα το λύσετε. Μία τελευταία συμβουλη ,και αυτό πάει και σ'αυτούς και αυτές ασφαλώς που δίνουν τώρα πανελλαδικές, ανεβάστε τον εγωισμό σας στα ύψη. Να έχετε στο νου σας ότι έχετε κάνει μια προσπάθια και όποιος έχει διαβάσει περισσότερο από σας είτε θέλει να περάσει σε μία σχολή ΠΟΛΥ πάνω από την δικιά σας εείτε είναι ηλίθιος.
Υ.Γ. αν κάποιο θέμα σας φαίνεται δύσκολο κοιτάξτε γύρω σας, αν κάποιος δείχνει να δυσκολεύεται είναι στο ίδιο θέμα με σας, οι υπόλοιπο απλά δεν το έχουν γράψει ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επίσης το ότι χρειάζετε ΤΟΣΟ διάβασμα η αναφερόμενη τάξη είναι τρελή προπαγάνδα (έχει προαναφερθεί, αλλά το τονίζω και εγώ), εκτός και αν βρε αδερφέ θες να περάσεις σε καμιά ΤΟΠ σχολή. Μέχρι εκεί ένα χαλαρό 2ωρο-3ωρο τη μέρα είναι καλά. Αρκετά θα έλεγα.

εχω κανα δυο ερωτησούλες σε αυτο που είπες..
1, που προαναφέρθηκε? μπορει καποιος να μου πει λινκ??
2, η φυσικός μας....και γενικότερα όλοι οι καθηγητές...μας είπανε πως όποιος θελει να περάσει σε σχολή πάνω απο 18.000 μόρια θα πρέπει να διαβάζει οπως θα διαβαζε αν ηθελε να περασει ιατρική και αυτοι που θελουν να περασουνε ιατρικη θα πρεπει να διαβαζουνε ασταματητα!!
τελικά ειναι αληθεια αυτο ή μας το λενε για να στρωθουμε και να τετραγωνίσουμε τον πισινό μας στην καρεκλα του γραφειου μας? (παρεπιμπτώντος.....οι καθηγητες που μας το ειπανε ειναι οι καθηγητες απο το φροντηστηριό μου.....δν ξερω αν παιζει ρόλο....αλλα "καποιον παραπανω λογο θα εχουνε....":D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Με 2-3 ώρες την ημέρα δεν κάνεις τίποτα. Ανάλογα με το στόχο του καθενός βέβαια. Αλλά αν θες όπως λες 18+ χρειάζεται πολύ περισσότερες...Δε θα νιώθεις καλυμμένη η ίδια,θα το δεις. Όχι ότι δε θα'χεις ελεύθερο χρόνο! Φυσικά και θα'χεις! Αλλά όχι τόσο όσο στη Β Λυκείου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top