Γλώσσα R

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,919 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια εμπειρία με την γλώσσα προγραμματισμού R ώστε να μου πείτε αν είναι εύκολη στην εκμάθηση της. Ρωτάω καθώς στο μεταπτυχιακό θα κάνουμε εφαρμογές πάνω στην R και έχω αγχωθεί λίγο για το κατα ποσό εύκολη διαδικασία θα είναι.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Η γλώσσα R είναι μια γλώσσα η οποία χρησιμοποείται κατα κόρων από στατιστικούς-αναλυτές δεδομένων (μαζί με Python) και οικονομολόγους που δραστηροποιούνται στον χώρο του finance πχ

Σαν γλώσσα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη στην εκμάθηση της αλλά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο θα πρέπει να δουλέψεις πολύ πάνω σε αυτή και να έχεις μια καλή γνώση της στατιστικής-μαθηματικών-ποσοτικών μεθόδων κ οικονομετρίας! Μπορείς να δεις άπειρα βίντεο σε yt που θα σε βοηθήσουν πολύ να μάθεις τη γλώσσα! Ξεκίνα με τα βασικά! Τα πολύ βασικά!

Μπορείς αν θες να κοιτάξεις και το βιβλίο :
Τα βιβλία αυτά μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν από το Κάλλιπος και να τα έχεις στο λάπτοπ σου!

Θα σε συμβούλευα όμως να τα κάνεις μια εκτύπωση και βιβλιοδεσία σε κάποιο βιβλιοπωλείο για να τα έχεις και σε έντυπη μορφή!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,919 μηνύματα.
Η γλώσσα R είναι μια γλώσσα η οποία χρησιμοποείται κατα κόρων από στατιστικούς-αναλυτές δεδομένων (μαζί με Python) και οικονομολόγους που δραστηροποιούνται στον χώρο του finance πχ

Σαν γλώσσα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη στην εκμάθηση της αλλά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο θα πρέπει να δουλέψεις πολύ πάνω σε αυτή και να έχεις μια καλή γνώση της στατιστικής-μαθηματικών-ποσοτικών μεθόδων κ οικονομετρίας! Μπορείς να δεις άπειρα βίντεο σε yt που θα σε βοηθήσουν πολύ να μάθεις τη γλώσσα! Ξεκίνα με τα βασικά! Τα πολύ βασικά!

Μπορείς αν θες να κοιτάξεις και το βιβλίο :
Τα βιβλία αυτά μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν από το Κάλλιπος και να τα έχεις στο λάπτοπ σου!

Θα σε συμβούλευα όμως να τα κάνεις μια εκτύπωση και βιβλιοδεσία σε κάποιο βιβλιοπωλείο για να τα έχεις και σε έντυπη μορφή!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θεωρείς δηλαδή ότι δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα σωστά;; Δεν θέλω να κάνω κάτι πολύ δύσκολο απλά οι καθηγητές θα βάλουν δυο εργασίες πάνω στην R την οποία πρώτα θα μας δείξουν.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Θεωρείς δηλαδή ότι δεν θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα σωστά;;
Μπορεί στην αρχή να σου φανεί λίγο tricky αλλά μετά όταν καταλάβεις τη λογική θα δεις ότι δεν είναι κάτι!
Δεν θέλω να κάνω κάτι πολύ δύσκολο απλά οι καθηγητές θα βάλουν δυο εργασίες πάνω στην R την οποία πρώτα θα μας δείξουν.
Μα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι δύσκολο! Σιγά σιγά! Πάντως να ξέρεις η R και η Python (& η ΜΑΤLAB) είναι ΣΟΥΠΕΡ εργαλείο για οικονομολόγους! Γιατί σε μια συνέντευξη όλοι ξέρουν βασικά χρηματοοικονομικά κ λογιστική! Αν όμως εσύ πετάξεις ότι ξέρεις (έστω και να κάνεις ένα απλό projectακι στην R) θα χτυπήσει διαφορετικά!

Φυσικά αν θες αφού μάθεις σε καλό σχετικά επίπεδο R μπορεις μετά όταν μπεις και στο industry να ξεκινήσεις python ή και MATLAB πχ ή ακόμα μια γλώσσα που πολλοί δεν γνωριζουν την Julia ΑΛΛΑ πρώτα R και μετά όλα τα άλλα!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια εμπειρία με την γλώσσα προγραμματισμού R ώστε να μου πείτε αν είναι εύκολη στην εκμάθηση της. Ρωτάω καθώς στο μεταπτυχιακό θα κάνουμε εφαρμογές πάνω στην R και έχω αγχωθεί λίγο για το κατα ποσό εύκολη διαδικασία θα είναι.
Όλες αυτές οι γλώσσες σε στυλ R , python , MATLAB(δεν είναι ακριβώς γλώσσα) είναι σχετικά εύκολες . Δεν μπλέκουν με lower level πράγματα , οπότε σε αφήνουν να εστιάσεις στην εφαρμογή σου . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζονται ενασχόληση διότι έχουν κάποια "δύστροπα" χαρακτηριστικά και πλήθος εντολών που πρέπει να συνηθίσεις , αλλά κατά τα άλλα ξεκινάς να μαθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλα θηρία που χρειάζονται μήνες εαν όχι χρόνια . Σε αυτές ήδη μέσα σε έναν με δύο μήνες ( ανάλογα την εμπειρία σου ) μπορείς να είσαι σε σχετικά αξιοπρεπές επίπεδο και να κάνεις διάφορα πραγματάκια .
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Όλες αυτές οι γλώσσες σε στυλ R , python , MATLAB(δεν είναι ακριβώς γλώσσα) είναι σχετικά εύκολες . Δεν μπλέκουν με lower level πράγματα , οπότε σε αφήνουν να εστιάσεις στην εφαρμογή σου . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζονται ενασχόληση διότι έχουν κάποια "δύστροπα" χαρακτηριστικά και πλήθος εντολών που πρέπει να συνηθίσεις , αλλά κατά τα άλλα ξεκινάς να μαθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλα θηρία που χρειάζονται μήνες εαν όχι χρόνια . Σε αυτές ήδη μέσα σε έναν με δύο μήνες ( ανάλογα την εμπειρία σου ) μπορείς να είσαι σε σχετικά αξιοπρεπές επίπεδο και να κάνεις διάφορα πραγματάκια .
ώπα, you are wrong. εύκολη η python στα βασικά αλλά δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,919 μηνύματα.
Όλες αυτές οι γλώσσες σε στυλ R , python , MATLAB(δεν είναι ακριβώς γλώσσα) είναι σχετικά εύκολες . Δεν μπλέκουν με lower level πράγματα , οπότε σε αφήνουν να εστιάσεις στην εφαρμογή σου . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζονται ενασχόληση διότι έχουν κάποια "δύστροπα" χαρακτηριστικά και πλήθος εντολών που πρέπει να συνηθίσεις , αλλά κατά τα άλλα ξεκινάς να μαθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλα θηρία που χρειάζονται μήνες εαν όχι χρόνια . Σε αυτές ήδη μέσα σε έναν με δύο μήνες ( ανάλογα την εμπειρία σου ) μπορείς να είσαι σε σχετικά αξιοπρεπές επίπεδο και να κάνεις διάφορα πραγματάκια .
Όλες αυτές οι γλώσσες σε στυλ R , python , MATLAB(δεν είναι ακριβώς γλώσσα) είναι σχετικά εύκολες . Δεν μπλέκουν με lower level πράγματα , οπότε σε αφήνουν να εστιάσεις στην εφαρμογή σου . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζονται ενασχόληση διότι έχουν κάποια "δύστροπα" χαρακτηριστικά και πλήθος εντολών που πρέπει να συνηθίσεις , αλλά κατά τα άλλα ξεκινάς να μαθαίνεις πάρα πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλα θηρία που χρειάζονται μήνες εαν όχι χρόνια . Σε αυτές ήδη μέσα σε έναν με δύο μήνες ( ανάλογα την εμπειρία σου ) μπορείς να είσαι σε σχετικά αξιοπρεπές επίπεδο και να κάνεις διάφορα πραγματάκια .
Ευχαριστώ πολύ. Θα μας δείξουν οι καθηγητές το πως θα την χειριστούμε καθώς κανένα παιδί δεν έχει χρησιμοποιήσει ξανά R αρα θεωρώ ότι θα είναι οκ όπως μου λέτε.

Εγώ έχω μάθει το Excel και χρησιμοποιώ για τις πράξεις και τις συναρτήσεις (NPV, iRR, ARR, Solver κτλ) καθώς με έχει βολέψει πολύ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
ώπα, you are wrong. εύκολη η python στα βασικά αλλά δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.
Σε ποια κατηγορία , με την R και το MATLAB ;
Μα προφανώς , το τόνισα ούτως η άλλως αυτό , όπως τόνισα και οτι είναι εύκολη στα βασικά της . Δεν θα κάνεις master την γλώσσα κατευθείαν . Αλλά δεν χρειάζεται και να την κάνεις master για να αρχίσεις να φτιάχνεις ωραία πραγματάκια σχετικά γρήγορα απο την στιγμή που θα την πιάσεις .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ. Θα μας δείξουν οι καθηγητές το πως θα την χειριστούμε καθώς κανένα παιδί δεν έχει χρησιμοποιήσει ξανά R αρα θεωρώ ότι θα είναι οκ όπως μου λέτε.

Εγώ έχω μάθει το Excel και χρησιμοποιώ για τις πράξεις και τις συναρτήσεις (NPV, iRR, ARR, Solver κτλ) καθώς με έχει βολέψει πολύ.
Μην την φοβάσαι , δεν έχεις λόγο .
Το Excel είναι σίγουρα καλό που το ξέρεις , αλλά μια γλώσσα θα σου προσφέρει παραπάνω ευελιξία , οπότε αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς . Πάνω κάτω μπορείς στην θεωρία να κάνεις τα πάντα με όλες τις γλώσσες . Ωστόσο στην πράξη υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες και για αυτό ανάλογα το task σε βολεύουν κάποιες καλύτερ απο άλλες .
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Mείνε στο Excel Φώτη. :music: Όλοι με όλα; Άσε και κάποιους από άλλες επιστήμες να βρουν δουλειά. Πλάκα κάνω.

Το Excel "στομώνει" σε μεγάλα αρχεία δεδομένων ενώ θέλει συνεχώς να χρησιμοποιείς εξωτερικούς solvers για μαθηματικούς / στατιστικούς υπολογισμούς με ό,τι αρνητικό έχει αυτό (π.χ. μη συμβατή έκδοση κτλ). Μια γλώσσα προγραμματισμού σου δίνει τη δυνατότητα να δεις και πίσω την συνάρτηση = CORREL τι κρύβεται. Η γλώσσα R είναι αποκλειστικά για στατιστική ενώ μειονεκτεί σε μαθηματικούς υπολογισμούς μεγάλης κλίμακας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φώτη ρίξε μια ματιά:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top