Για όσους δίνουν προφορικά Sorbonne C1....

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γεια σε όλους!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όλους όσους πέρασαν τα γραπτά των γαλλικών στο πτυχίο Sorbonne c1 και ετοιμάζονται για τα προφορικά....Τι περίπου πιστεύετε ότι θα πέσει στην λογοτεχνία και τον πολιτισμό;Για να γίνω πιο σαφής, ποιο βιβλίο στη λιγοτεχνία και ποιο από τα 3 θέματα της ύλης στον πολιτισμό (institutions,education,structure admininistrative).:(:(:(
Σας παρακαλώ απαντήστε γιατί έχω πολύ αγχος και δίνω σε μία εβδομάδα περίπου...Δεν ξέρω πού να επικεντρωθώ....:hmm::hmm:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Λοιπον, όσον αφορά τη λογοτεχνία, οι ερωτήσεις που θα πέσουν θα είναι περισσότερο γενικές, δηλαδή θα αφορούν το σύνολο των έργων και όχι κάθε σκηνη ξεχωριστα... Με αλλα λογια θα είναι ερωτησεις τύπου αν σου άρεσε το έργο, ποιος είναι ο αγαπημενος χαρ/ας, περιεγραψε το θεμα ταδε (πχ το γαμο και την αγαπη στο Μολιερο) κλπ....
Τετοιες ερωτήσεις έχει στο κόκκινο βιβλίο της λογοτεχνίας, εκει που τελειωνει η αναλυση και αρχιζει τις ερωτησεις

Τωρα για τον πολιτισμό, ειναι δυσκολο να ξερουμε τι μπορει να πέσει. Γενικα, τα θέματα που βάζουν είναι απο εφημερίδες προσφατες και ετσι καλο θα είναι αν μπορεις να αγορασεις καμια εφημεριδα γαλλικη η να βρεις αρθρα στο ιντερνετ. Και με βαση αυτο που σου ειπα, μπορει να βαλουν κανενα αρθρο πχ σχετικα με τις ευρωεκλογες που είναι προσφατο θέμα και έχεις αρκετά πράγματα να πεις...
Επίσης ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ Ο ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ (ειδικα το κοκκινο)!!! Αυτα που θα χρειαστουν για να κατανοησεις το κειμενο ειναι τα βασικοτερα, απλα μαθε και κατι παραπανω γιατι θα σου ζητηθει να αναπτυξεις και μια θεωρητικη ερωτηση που στηριζεται πανω σε αυτα που ξερεις (πχ περιγραψτε το εκπαιδευτικο συστημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Α....σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Με βοήθησες αρκετά!
Δηλαδή πιστεύεις ότι θα πέσει ο Μολιέρος στη λογοτεχνία,ε;
Και κάτι αλλο....υπαρχει περίπτωση να ρωτήσουν για τα κόμματα π.χ.les partis de droite ή de gauche, να αναπτύξουμε καθένα κτλπ;....
Τέλος πάντων, συγνωμη που σε ζαλίζω αλλά ειναι η 1η φορά που δίνω και όπως ανέφερα έχω παρα πολύ αγχος....΄'Εχεις ξαναδώσει κάποια άλλη φορά αυτο το πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οχι ειναι η πρώτη φορα που δίνω :P Εχω κι εγω οπως καταλαβαινεις πολυ αγχος!!!
Κοιτα, τον Μολιερο τον ανεφερα έτσι, αλλα τωρα που το σκεφτομαι αφου τα γραπτα βασιζόντουσαν στο άλλο βιβλίο (η λογοτεχνία και αν θυμάσαι το κειμενο που είχαμε στη γραμματική και το κείμενο με τις ερωτήσεις αναπτυξης ηταν του ιδιου συγγραφέα), λογικα (ευχομαι) θα ρωτησουν απο Μολιερο κατι...
Αυτο με τα κομματα που λες, συνηθως η θεωρητική ερωτηση θα βασίζεται στο αρθρο που έχουμε για αναλυση. Άρα αμα πέσει κατι σχετικο με τις ευρωεκλογες μπορει να σου πουν να περιγραψεις τα πολιτικα κομματα. Εκει θα πεις οτι υπαρχει η δεξια με αυτα τα κομματα (και 2 λογια, τα βασικα για το καθενα), η αριστερα με αυτα τα κομματα κλπ...
Τωρα νομιζω πως ξερεις τι μορφη εχει η προφορικη εξεταση... Αν οχι μπορω να σου πω...

Α και κατι αλλο. Μας ειπε η καθηγητρια πως στα προφορικα αμα μεινεις μπορεις να ξαναδωσεις αλλη μια φορα... Δεν ξερω αν αυτο ισχυει 100% όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ναι, βέβαια και θυμάμαι!(δεν το ξεχνώ με τiπoτα στην γραμματικη πηρα τους περισσοτερους ποντους:D:D:D)
Mακάρι να πέσει ο Μολιέρος....Το έχω δουλέψει καλύτερα αυτό το έργο...
Φυσικά και ξέρω την μορφή την εξετάσεων....έχω ξεσκίσει όλα τα site σχετικά με Sorbonne C1:jumpy::jumpy:...Πάντως με τα κόμματα δν εχω ασχοληθει πολύ και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!:no1:

Για αυτο που ειπεσ για την "δεύτερη ευκαιρία" (ελπίζω) ισχύει....Και μένα έτσι μου είπε η καθηγήτρια μου!Αν όχι, του χρόνου πάλι....

Α....και μία τελευταία ερώτηση!Στο ifa σου εμφανίζει κανονικά την ώρα που πρέπει να παερυρεθείς στο κεντρο των εξετάσεων;Γιατί εμένα δεν λέει τίποτα!Είναι κενό το κουτάκι "heure"......:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δεν ξερω για το τελευταιο που ειπες... Εγω περιμενω να μου πει η καθηγητρια μου την ωρα.. :P Λογικα δεν πρεπει να στειλουν convocation???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Στο ifa έχει βγει μια σελίδα που λέει convocation Sorbonne C1!Το πρόβλημα είναι ότι λέει μόνο το κέντρο, την αίθουσα και την ημερομηνία....
https://eden.ifa.gr:85/convoc/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ναι... Εγω δινω στο IFA την Πεμπτη, λογικα κ εσυ εκει δινεις, αλλα δεν λεει ωρα... Θα μαθω αυριο ετσι κ αλλιως... :P

Αντε καλη επιτυχια!! Γερα και χωρις αγχος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Επίσης!....:no1::no1::no1:
Πάντως εμένα μου ήρθε σημερα το convocation!....Eπιτέλους!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τοτε λογικά και εγω θα το παρω σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καλή επιτυχία τότε!Bonne Chance!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Επισης!!! Α τι ωρα δινεις? Εγω 12μισι ειμαι απο τους τελευταιους :) Γαμωτο τωρα που θελω να κανω επαναληψη για αυριο σκεφτομαι τους βαθμους του σχολειου και αποσυγκεντρωνομαι... Φοβαμαι πολυ τν θεωρητικη ερωτηση του πολιτισμου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αντίθετα εγω ειμαι από τους πρωτους....9.00:P
Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο...Θα δείξει!;)
Κι εγω τη φοβαμαι αυτη την ερωτηση....Η υλη επεκτεινεται σε πολλα πραγματα και δεν ξερεις τι να πρωτοδιαβασεις!Γι'αυτο ξεκινησα αυτο το thread!Τι να σου πω....Εγω πιστευω και θελω να πεσει κατι απο εκπαιδευση!
Τωρα κανω επαναληψη στη λογοτεχνια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τελικά έδωσα και τώρα βλέπουμε... Λογικά δεν θα έχω περάσει γιατι έκανα πολλές βλακείες... Αρχικά όταν παρουσίασα το άρθρο μετα δεν ήξερα τι να πω (είχα πει και τη γνωμη μου, ολα) και άρχισα να λέω τι συμβαινει στην Ελλάδα για να καλύψω το κενό...

Επαναλάμβανα πολλές φορές τις ίδιες λέξεις

Τελος στην ερώτηση λογοτεχνίας ούτε που θυμόμουν αυτο που ζηταγε... Ήταν μια ερωτηση απο Colomba (που το μισουσα όλη τη χρονιά) σχετικά με το πως γίνεται το funebre... Αφου τελοσπαντων ειπα 2 πραγματα που ηξερα αρχισε και με ρωταγε τι συναισθηματα που ειχε προκαλέσει αυτη η σκηνή, αν την βρηκα ενδιαφερουσα κλπ... ενω εγω θυμομουν καν να ειχα διαβασει αυτο το κομματι...

Τι να πω, περιμένω τα αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αντίθετα εμένα μου έπεσαν πολύ ευκολα....
Λοιπον, το κειμενο μιλουσε για τις κινητοποιησεις και τισ διαδηλωσεις των φοιτητων στα πανεπιστημια....
Απο τον πολιτισμο με ρωτησε τι γνωριζω για την ανωτατη εκπαιδευση στην Γαλλια, και στη λογοτεχνια τι εμαθα για το γαμο απο τον Κατα φαντασιαν ασθενη!
Το θεμα ειναι οτι και η εξεταστρια ηταν πολυ καλη (ασχετο αλλα μου θυμιζε μια θεια μου:D:D:D:D:D), γελουσε, ειχε χιουμορ και στο τελος μου ειπε TRES BIEN!:D:D:D:D:D:D:D:D!
Γενικα πιστευω οτι τα πηγα πολυ καλα γιατι και στο κειμενο και στα υπολοιπα εβαλα τα δυνατα μου.....Τωρα θα δειξει....απο τα αποτελεσματα:jumpy::jumpy:
Πάντως, τι να σου πω, μην απογοητευεσαι...Πιστευω αν μιλησες σωστα γαλλικα δεν θα κοιταξουν τοσο αν τα εχεις καλυψει ολα τελεια....Ελεος!;)
Τουλαχιστον αν πιασεις την βαση, και περασες!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μακάρι... Εμένα απο την άλλη η εξετάστρια ήταν ψυχρή και μου φάνηκε πολύ απαιτητική... Θα δείξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καλα αποτελεσματα τοτε!!!
Ξέρεις μηπως πότε περιπου θα βγουν;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κοιτα, βασικά όχι... Αλλά λογικά δεν θα αργήσουν γιατι ο βαθμός μπήκε επιτόπου και δεν ήμασταν και πολλοί υποψήφιοι... Τώρα περιμενουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Nαι....εγω ακουσα κατι για 1-2 εβδομαδες το πολυ!!!
Θα δουμε!...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Bonne chance à tous!ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...το sorbonne c1 σαν πιστοποιητικό είναι πολύ απαιτητικό;γιατί σκέφτομαι να το δώσω αλλά...έχω και προετοιμασία για το proficiency στα αγγλικά και δε ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top