Για να ισχύει η εγγραφή σε μια σχολή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει δήλωση μαθημάτων;

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,767 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να σας ρωτήσω... Για να ισχύει η εγγραφή σε μια σχολή πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις δήλωση μαθημάτων? Γιατί εγώ θα ξανά δώσω πανελλήνιες και δεν παρακολουθώ καθόλου την σχολή που πέρασα, αλλά χρειάζομαι το φοιτητικό πάσο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να σας ρωτήσω... Για να ισχύει η εγγραφή σε μια σχολή πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις δήλωση μαθημάτων? Γιατί εγώ θα ξανά δώσω πανελλήνιες και δεν παρακολουθώ καθόλου την σχολή που πέρασα, αλλά χρειάζομαι το φοιτητικό πάσο
Να ξαναδωσεις και να πιασεις οτι θες και χρειαζεσαι.
Για να σου δωσει πασο η γραματεια πρεπει να εχεις κανει φουλ εγγραφη δηλαδη να εχεις δηλωσει και μαθηματα.
Στους πρωτοετεις συνηθως τα μαθηματα τα δηλωνει απο μονη της η γραματεια. Ελεγξετο απο το φοιτητολογιο ή ηλεκτρονικη γραματεια ή οτι αλλο εχει ή παρε τηλεφωνο.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,767 μηνύματα.
Να ξαναδωσεις και να πιασεις οτι θες και χρειαζεσαι.
Για να σου δωσει πασο η γραματεια πρεπει να εχεις κανει φουλ εγγραφη δηλαδη να εχεις δηλωσει και μαθηματα.
Στους πρωτοετεις συνηθως τα μαθηματα τα δηλωνει απο μονη της η γραματεια. Ελεγξετο απο το φοιτητολογιο ή ηλεκτρονικη γραματεια ή οτι αλλο εχει ή παρε τηλεφωνο.
Μα έκανα αίτηση για πάσο και σε λίγες μέρες θα μου το στείλουν μάλλον, γιατί να κάνω δήλωση μαθημάτων?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ξαναδωσεις και να πιασεις οτι θες και χρειαζεσαι.
Για να σου δωσει πασο η γραματεια πρεπει να εχεις κανει φουλ εγγραφη δηλαδη να εχεις δηλωσει και μαθηματα.
Στους πρωτοετεις συνηθως τα μαθηματα τα δηλωνει απο μονη της η γραματεια. Ελεγξετο απο το φοιτητολογιο ή ηλεκτρονικη γραματεια ή οτι αλλο εχει ή παρε τηλεφωνο.
Κάπου διάβασα ότι για το πρώτο εξάμηνο τα δηλώνει η γραμματεία μόνη της
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.
Μα έκανα αίτηση για πάσο και σε λίγες μέρες θα μου το στείλουν μάλλον, γιατί να κάνω δήλωση μαθημάτων?
Αφου θα στο στειλουν τι θεμα εχεις? ή τα εχει δηλωμενα η γραμματεια ή σου κανουν εξαιρεση.
Το φρονιμο στην περιπτωση σου παντως ειναι να κανεις παυση σπουδων αν την υπολογιζεις ως backup, για να μην τρεχουν τα εξαμηνα και οχι να βγαλεις πασο
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Αν κανεις παυση σπουδων το πασο σταματαει να ισχυει ομως ετσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
ναι στην παυση σπουδων το πασο επιστρεφετε στην γραμματεια
οποτε δεν συμφερει να κρατησει το πασο και να ξαναπαρακολουθησει καποια μαθηματα; ή αν εισαι δευτερο ετος πχ κι χρωστας μαθημα πρωτου ετους δεν μπορεις να το παρακολουθησεις ξανα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.
οποτε δεν συμφερει να κρατησει το πασο και να ξαναπαρακολουθησει καποια μαθηματα; ή αν εισαι δευτερο ετος πχ κι χρωστας μαθημα πρωτου ετους δεν μπορεις να το παρακολουθησεις ξανα;
Την ταυτοτητα μπορεις να την κρατησεις και να μην κανεις παυση σπουδων , μονο που τα ν+1,5 ετη θα γινουν ν+1
Αν τελικα του χρονου απαφασισεις να φοιτησεις στην σχολη αυτη ,τοτε θα βρεθεις μπροστα στο λογικο δίλημμα ,τι μαθηματα θα δηλωσεις? εκει θα συμβουλευτεις την γραμματειας σου για τις δυνατοτητες που εχεις.
Να ξερεις οτι ενα μεσο μυαλο δεν μπορει να κουμανταρει πανω απο 7-8 μαθηματα ανα εξαμηνο.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Την ταυτοτητα μπορεις να την κρατησεις και να μην κανεις παυση σπουδων , μονο που τα ν+1,5 ετη θα γινουν ν+1
Αν τελικα του χρονου απαφασισεις να φοιτησεις στην σχολη αυτη ,τοτε θα βρεθεις μπροστα στο λογικο δίλημμα ,τι μαθηματα θα δηλωσεις? εκει θα συμβουλευτεις την γραμματειας σου για τις δυνατοτητες που εχεις.
Να ξερεις οτι ενα μεσο μυαλο δεν μπορει να κουμανταρει πανω απο 7-8 μαθηματα ανα εξαμηνο.
Οντως. Ειναι προβλημα το ενα εξτρα ετος ή απλα επειδη ξοδευεις εναν ακομη χρονο στο πανεπιστημιο που θα μπορουσες να τον περασεις δουλευοντας ή σε ενα μεταπτυχιακο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.
Οντως. Ειναι προβλημα το ενα εξτρα ετος ή απλα επειδη ξοδευεις εναν ακομη χρονο στο πανεπιστημιο που θα μπορουσες να τον περασεις δουλευοντας ή σε ενα μεταπτυχιακο;
Τωρα στην αρχη δεν εχει νοημα ,οταν στο τελος σε κυνηγανε τα μαθηματα εκει ειναι τα ζορια. Εφοσον βεβαια η κεραμεως ειναι υπουργος τοτε. Μεσος ορος αποφοιτησης στα 4ετη ειναι 5,7-6,3 ετη αναλογα το πεδιο.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Καταλαβα ναι. Αλλα αν "απλωσεις" τα χρωστουμενα μεσα στα επομενα χρονια και τα δινεις λιγα-λιγα νομιζω βγαινει ακρη.. Το λεω αυτο βεβαια χωρις να εχω πραγματικα μια αντιστοιχη εμπειρια λολ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,909 μηνύματα.
Καταλαβα ναι. Αλλα αν "απλωσεις" τα χρωστουμενα μεσα στα επομενα χρονια και τα δινεις λιγα-λιγα νομιζω βγαινει ακρη.. Το λεω αυτο βεβαια χωρις να εχω πραγματικα μια αντιστοιχη εμπειρια λολ
Ετσι ακριβως , δεν ξερω και τι φορτο εχει η σχολη σου αλλα σε μια οικονομικη πχ με 5 το εξαμηνο παιρνεις ολο τον φορτο του 3ου εξαμηνου και 2 απο το πρωτο κλπ. Τα ζορια ειναι στους μηχανικους που εχουν 6 δυσκολα +4 εργαστηρια ισον 10 το εξαμηνο , εκει τι αλλα να χωρεσεις? Ειναι και τα απέραστα , αστα πηξιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Καλα, σιγουρα παιζει ρολο και η σχολη του καθενος και τι μαθηματα χρωσταει. Προσωπικα εχω δηλωσει τα μαθηματα του α εξαμηνου μου και μαλλον θα δηλωσω και του β ενω σκοπευω να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα η σχολη μου ειναι σχετικα ευκολη (ή τουλαχιστον τα μαθηματα του α εξαμηνου ειναι ευκολα λολ). Βεβαια θα προσπαθησω να δωσω τα μαθηματα του α εξαμηνου (κι οσα περασω) γιατι ειναι το back-up plan μ 😆
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top