Γιατί τέτοια μανία με τις Πολυτεχνικές Σχολές;

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Εγώ δεν θεοποιώ τις πολυτεχνικές σχολές απλά απο τη στιγμή που υπολογισα τα μόριά μου έχω δεχθεί μια πληθώρα από συμβουλές για το τι είναι καλύτερο και είναι όλες τελείως διαφορετικές μεταξύ τους! Από δασκάλα, ημμυ, μαθηματικός, φυσικός, χημικός και πάει λέγοντας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικός κριτής είμαι εγώ και κανείς άλλος όσο κι αν εμπιστεύομαι τη γνώμη του. Παντού υπάρχει ανεργία, ας έχω τουλάχιστον ένα πτυχίο που μου αρέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Εγώ δεν θεοποιώ τις πολυτεχνικές σχολές απλά απο τη στιγμή που υπολογισα τα μόριά μου έχω δεχθεί μια πληθώρα από συμβουλές για το τι είναι καλύτερο και είναι όλες τελείως διαφορετικές μεταξύ τους! Από δασκάλα, ημμυ, μαθηματικός, φυσικός, χημικός και πάει λέγοντας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικός κριτής είμαι εγώ και κανείς άλλος όσο κι αν εμπιστεύομαι τη γνώμη του. Παντού υπάρχει ανεργία, ας έχω τουλάχιστον ένα πτυχίο που μου αρέσει!

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
[..]n ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ: Η μέχρι σήμερα κατάσταση απασχόλησης των μηχανικών είναι πολύ καλή, καθώς το ποσοστό ανεργίας είναι μηδαμινό ακόμη και για τους νέους πτυχιούχους. Ωστόσο, περίπου 20.000 ετεροαπασχολούνται, ενώ 30.000 αμείβονται με «μπλοκάκι» με λιγότερα από 1.000 ευρώ και χωρίς ωράριο. Τη μεγαλύτερη δυσκολία αντιμετωπίζουν οι πτυχιούχοι των ειδικοτήτων των μεταλλειολόγων και των χημικών μηχανικών.[..]


https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11460&subid=2&tag=8667&pubid=2520896#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Εγώ δεν θεοποιώ τις πολυτεχνικές σχολές απλά απο τη στιγμή που υπολογισα τα μόριά μου έχω δεχθεί μια πληθώρα από συμβουλές για το τι είναι καλύτερο και είναι όλες τελείως διαφορετικές μεταξύ τους! Από δασκάλα, ημμυ, μαθηματικός, φυσικός, χημικός και πάει λέγοντας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικός κριτής είμαι εγώ και κανείς άλλος όσο κι αν εμπιστεύομαι τη γνώμη του. Παντού υπάρχει ανεργία, ας έχω τουλάχιστον ένα πτυχίο που μου αρέσει!

πολυ σωστη σε βρισκω...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
πολυ σωστη σε βρισκω...:no1:
ευχαριστώ. Απλά σκέφτομαι ότι στη χώρα μας τα πάντα είναι υπερβολικά ρευστά! Το σκηνικό αλλάζει σε λιγότερο από τετραετία πλέον. Συνεπώς ένας φετινός πρωτοετής φοιτητής δεν ξέρει τι θα γίνει όταν πάρει πτυχίο! Μπορεί όταν μπήκε στη σχολή του, η επαγγελματική αποκατάσταση για το συγγεκριμένο κλάδο να ήταν κορυφαία όταν όμως θα πάρει πτυχίο να έχουν όλα αλλάξει!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω μανία με το πολυτεχνείο..και θέλω να μπω μηχανολόγων μηχανικών στο ΕΜΠ γιατί απλά μ αρέσει πολύ.Πολλοί αναρωτιούνται γιατί μου αρέσει η μηχανολογία αλλά δεν ξέρω μου αρέσει παρααα πολύυυυ:D

Και μενα η ηλεκτρονικη αλλα για του χρονου το κοβω ... ελπιζω πως θα περασω ομως φετος ... η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Kαι εγω εχω μανια με το πολυτεχνειο.Πρωτα θελω να παω πολιτικος μηχανικος και μετα μηχανολογος μηχανικος.

sosat:Καλη επιτυχια...Ποσα μορια εβγαλες και σε ποια πολη στοχευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
17837 και παω για ξανθη δεν ξερω ομως αν θα ειμαι τυχερος φετος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Απλά σκέφτομαι ότι στη χώρα μας τα πάντα είναι υπερβολικά ρευστά!

εκτός από το χρήμα... :D:D:D (άσχετο)

Συμφωνώ και γώ μαζί σου Ρεβέκκα. Πρώτο κριτήριο είναι πάντα το τι σου αρέσει.
δεν νομίζω αλλά είμαι σίγουρος, ότι όλοι όσοι επέλεξαν τη σχολή τους είτε επειδή είχαν το γραφείο του μπαμπά/της μαμάς, μπήκαν σε στρατιωτικές σχολές, ή ονειρευόμενοι το διορισμό στο "Δημόσιο", ή ακόμα και αυτοί που τσιγγουνεύτηκαν τα παραπάνω μόρια που γράψανε, άλλαξαν τις προτιμίσεις τους (ή είχαν γαλουχιθεί με αυτές) κάποια μέρα θα το μετανιώσουν γιατί δεν κοίταξαν το τι θέλουν και το τι τους αρέσει πραγματικά...
Φυσικά, ο παράγοντας τύχη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή και την επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά άν κάτι δεν σου αρέσει δεν πρόκειται να το κάνεις με ευχαρίστηση, με όρεξη και μεράκι,ούτε θα ξεπεράσεις τον εαυτό σου ποτέ... πάντα θα υπολειτουργείς σαν μια χαλασμένη μηχανή...:xixi:

(εννοείται πως σκοπός μου δεν είναι να πρσβάλω κανέναν...
ο καθένας είναι υπεύθηνος για τις πράξεις του και πράττει όπως νομίζει)

Υ.Γ. Παιδιά που ακολουθούν το επάγγελμα των γονιών τους, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ανάγονται στην παραπάνω κατηγορία ανθρώπων, ίσα ίσα που είναι και λογικό να ακολουθήσεις ένα επάγγελμα που το γνωρίζεις (+ το αγαπάς) από πρώτο χέρι και έχεις ζήσει από αυτό (έχω κ εγώ ένα φίλο που από το Γυμνάσιο ήθελε Μηχ Μηχανικός για να αναλάβει το γραφείο του Πατέρα του και τώρα για εκεί πάει)

Επειδή μάλλον ξέφυγα λίγο να πώ ότι κι εγώ Πολυτεχνείο θέλω και θα δηλώσω πρώτα ΗΜΜΥ Ξάνθης (με τα μύρρια μειονεκτήματα που έχει)
και μετά Αεροναυπηγούς Πάτρας (όπου είναι Πάτρα είναι και ο αδερφός μου, έχει την καλύτερη φοιτ. ζωή -κατ' εμέ-, είναι μόλις 200 χλμ απ την Αθήνα,όπου μένω κλπ κλπ), γιατί ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ...τέλος :P

γι' αυτό προτείνω να βάλει ο καθένας πρώτη επιλογή αυτό που γουστάρει πραγματικά, δέν θα το μετανιώσει ποτέ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εκτός από το χρήμα... :D:D:D (άσχετο)

Συμφωνώ και γώ μαζί σου Ρεβέκκα. Πρώτο κριτήριο είναι πάντα το τι σου αρέσει.
δεν νομίζω αλλά είμαι σίγουρος, ότι όλοι όσοι επέλεξαν τη σχολή τους είτε επειδή είχαν το γραφείο του μπαμπά/της μαμάς, μπήκαν σε στρατιωτικές σχολές, ή ονειρευόμενοι το διορισμό στο "Δημόσιο", ή ακόμα και αυτοί που τσιγγουνεύτηκαν τα παραπάνω μόρια που γράψανε, άλλαξαν τις προτιμίσεις τους (ή είχαν γαλουχιθεί με αυτές) κάποια μέρα θα το μετανιώσουν γιατί δεν κοίταξαν το τι θέλουν και το τι τους αρέσει πραγματικά...
Φυσικά, ο παράγοντας τύχη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή και την επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά άν κάτι δεν σου αρέσει δεν πρόκειται να το κάνεις με ευχαρίστηση, με όρεξη και μεράκι,ούτε θα ξεπεράσεις τον εαυτό σου ποτέ... πάντα θα υπολειτουργείς σαν μια χαλασμένη μηχανή...:xixi:

(εννοείται πως σκοπός μου δεν είναι να πρσβάλω κανέναν...
ο καθένας είναι υπεύθηνος για τις πράξεις του και πράττει όπως νομίζει)

Υ.Γ. Παιδιά που ακολουθούν το επάγγελμα των γονιών τους, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ανάγονται στην παραπάνω κατηγορία ανθρώπων, ίσα ίσα που είναι και λογικό να ακολουθήσεις ένα επάγγελμα που το γνωρίζεις (+ το αγαπάς) από πρώτο χέρι και έχεις ζήσει από αυτό (έχω κ εγώ ένα φίλο που από το Γυμνάσιο ήθελε Μηχ Μηχανικός για να αναλάβει το γραφείο του Πατέρα του και τώρα για εκεί πάει)

Επειδή μάλλον ξέφυγα λίγο να πώ ότι κι εγώ Πολυτεχνείο θέλω και θα δηλώσω πρώτα ΗΜΜΥ Ξάνθης (με τα μύρρια μειονεκτήματα που έχει)
και μετά Αεροναυπηγούς Πάτρας (όπου είναι Πάτρα είναι και ο αδερφός μου, έχει την καλύτερη φοιτ. ζωή -κατ' εμέ-, είναι μόλις 200 χλμ απ την Αθήνα,όπου μένω κλπ κλπ), γιατί ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ...τέλος :P

γι' αυτό προτείνω να βάλει ο καθένας πρώτη επιλογή αυτό που γουστάρει πραγματικά, δέν θα το μετανιώσει ποτέ... ;)


Ελπιζω του χρονου να ειμαστε μαζι ξανθη μιας και θελεις και εσυ εκει
Αλλα πια ειναι τα μυρρια μειονεκτηματα που εχει?? Το οτι δεν εχει γυναικες και οτι ειναι μακρια απο αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ρε ελατε ολοι πατρα να γουστερετε να δειτε δοιτητικη ζωη:jumpy::jumpy::jumpy:Απο τους πολλους φοιτητες δεν μπορουμε να περπατησουμε
Τελος το off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ρε ελατε ολοι πατρα να γουστερετε να δειτε δοιτητικη ζωη:jumpy::jumpy::jumpy:Απο τους πολλους φοιτητες δεν μπορουμε να περπατησουμε
Τελος το off-topic
+100000
κι εγώ παιδιά Πάτρα! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι σας αρέσει στην Πάτρα...με τπτ δν θα θελα να σπουδάζω εκει.Για κανα καρναβάλι καλή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ξεσσαλονικη ρεεεε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι σας αρέσει στην Πάτρα...με τπτ δν θα θελα να σπουδάζω εκει.Για κανα καρναβάλι καλή είναι.

Φιλαράκο έχεις πάει στην Πάτρα?Εγώ που μένω εδώ παρόλο που θα ήθελα να φύγω για να δώ και κάτι καινούργιο,θεωρώ πως είναι η καλύτερη φοιτητούπολη...Και να σου πώ και την αλήθεια,εμένα η Πάτρα(όχι από άποψη κεφιού που είναι γαμάτα,αλλά ως πόλη)μόνο στο καρναβάλι δε μου αρέσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι σας αρέσει στην Πάτρα...με τπτ δν θα θελα να σπουδάζω εκει.Για κανα καρναβάλι καλή είναι.

Βρες μου καλητερο μερος.Οχι σε προκλω:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γεια χαρα μαγκες.

Και γω για ΗΜΜΥ ενδιαφερομαι.
Εχω να πω οτι περισσοτερο για το prestige γινονται οι δικηγοροι και οι γιατροι παρα οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι και μηχανικοι υπολογιστων. Αν ειναι δυνατον, δεν καταλαβαινω πως σας ηρθε να λετε οτι οι πολυτεχνικες σχολες επιλεγονται απλα και μονο για το κυρος. Για να μπει καποιος σε ενα καλο πολυτεχνειο , ενταξει εκτος του οτι πρεπει να του αρεσει το αντικειμενο του, πρεπει να ειναι και (σχετικα) καλος μαθητης. Θελω να πω οτι δεν μπαινεις ΗΜΜΥ απλα και μονο για να λες "σπουδαζω πολυτεχνειο" ελεος.


Και επειδη διαβασα και γελασα με αυτο:

Δεν ειπα οτι δεν ειναι σημαντικα επαγγελματα.Αλλα δεν ειναι λειτουργηματα πως να το κανουμε....Ειναι πολυ καλες δουλειες....Ισως μονο η αρχιτεκτονικη να εχει ενα χαρακτηρα διαφορετικο απο τις αλλες πολυτεχνικες σχολες

χαχαχ..ελεος, ενταξει ναι οι μηχανικοι δεν κανουν λειτουργημα. Ηθελα να ξερα ποια υπηρεσια θα λειτουργουσε χωρις κτηρια ή ρευμα ξερω γω...ελεος.

Ενω οι δικηγοροι και οι γιατροι σοβαρο λειτουργημα ρε..
Οι μεν λενε τα χιλια ψεματα για να αθωωσουν καθε ρεμαλι , οι δε κλεβουν τον καθε αρρωστο καταπατωντας τον ορκο του Ιπποκρατη, και μην μου πει κανεις μαλακιες οτι υπαρχουν τιμιοι..ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..οταν μπαινουν στη δουλεια, ολοι κλεβουν για το παρπανω, το χρημα...

αλλα βεβαια, εσεις ειστε λειτουργοι , εμεις οχι...τι να πω ρε...ντροπη ..σοβαροι λειτουργοι..


ελευθερια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παντού καλά είναι. Αρκεί να ανοίγει το μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top