Γιατί σπουδάζουμε τελικά;

Γιατί σπουζάζετε εσείς;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Για το αντικείμενο σπουδών και μετά θα έρθει(?) η δουλειά.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Για την εργασία που θέλω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 0 0.0%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σπουδάζουμε κάτι που μας αρέσει ως αντικείμενο ή κάτι το οποίο ναι μεν βρίσκουμε βαρετό το αντικείμενο αλλά μας οδηγεί στο επάγγελμα που θέλουμε;

Εσείς τι πιστεύετε περί αυτού; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria92

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Νομίζω πως τωρα πλεον οι περισσοτεροι επιλεγουν τι υα σπουδασουν με βαση τα χρηματα και το κυρος που τους προσφερει το επαγγελμα αυτο.Ετσι δεν υπαρχει πραγματικη αγαπη για το αντικειμενο και συνεπως το ατομο πολυ πιθανον ειναι να καταληξει δυστυχισμενο αφου ειναι καταδικασμενο να εργαζεται σε μια θεση που δεν του αρεσει...
Προσωπικα νμζ οτι και αυτος ειναι ο βασικος λογος της ανεργιας γιατι αμα αγαπας την δουλεια σου θα εισαι σιγουρα και καλος σε αυτην και συνεπως αυτο θα αναγνωριστει...
Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω...τα λεω καπως μπερδεμενα ειναι η αληθεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θέλω να σπουδάσω για να φύγω από το σπίτι μ,να ανεξαρτοποιηθω και επιπλέον για να μπορέσω να έχω ένα ωραίο μέλλον και να εξασφαλίσω στα παιδιά μ πράγματα τα οποία ενδεχομένως εγώ να μην τα είχα(αν και δν έχω κανέα παραπονο)...Ξέρω πως δν θα μπορέσω να ανεξαρτοποιηθώ τελείως γιατί πάλι οι γονείς μ θα με ζουν αλλά θέλω ταυτόχρονα και να δουλεύω..Έπειτα λένε πως μετά δν θα βρούμε δουλεια αλλά και αυτό στο χέρι μας είναι...εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το τι θέλω να σπουδάσω για να έχω μετά μια δουλεία που θα μ παρέχει χρήματα αλλά και που θα μ αρέσει κατά κάποιον τρόπο ..και να μην ξεχνάμαι πως ένας που είναι ΚΛ σε αυτό που κάνει και ΛΑΤΡΕΥΕΙ τη δουλειά του ποτε μα ποτε δν θα βγει χαμένος..έτσι να μην ακούμε αυτούς που το μόνο που ξέρουν είναι να κλάιγονται αλλά να κάνουμε κάτι για το μελλον μας και αυτό όσο αναφορά εμένα θα έρθει μόνο μέσα απ τις σπουδές..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα κίνητρα στο να σπουδάσει κάποιος είναι διαφορετικά για κάθε άτομο!Πάντως εγώ πιστεύω ότι το αντικείμενο σπουδών και το επάγγελμα που θα ακολουθήσει είναι αλληλένδετα και οι περισσότεροι ενδιαφέρονται και για τα δύο.Ίσως ο στόχος βρίσκεται στο επάγγελμα,αλλά ο δρόμος προς τα κει στη σχολή και στα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
παιδια το Κουμπάκιας τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
παιδια το Κουμπάκιας τι ειναι?
Όταν ψηφίζεις για να δεις το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για να μορφωθουμε. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση ανεξαρτητα απο το αντικειμενο σε μορφωνει. Απο κει και περα, ακομα και αν δε βρεις δουλεια στον τομεα σου (πραγμα πολυ ασχημο δυστυχως) τουλαχιστον εξασφαλιζεις καλυτερο μισθο απο οτι χωρις πτυχιο. Το τελευταιο που θελω ειναι να γινω ρομποτακι που το μονο που θα με νοιαζει ειναι να δουλεψω και να βγαλω χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σπουδαζεις για αρκετους λογους.Για να ανεβεις κοινωνικα,να μορφωθεις,να ασχοληθεις πανω σε ενα αντικειμενο που σε ενδιαφερει,να βρεις μια καλυτερη δουλεια,για περισσοτερα χρηματα,για να πουλας μουρη και να καμαρωνει η μαμα στην γειτονια,να βρεις πιο ευκολα γκομενο-α κοκ
Ο καθενας εχει διαφορετικους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν ελπιζω σε καμια δουλεια ουτε σε κανενα κοινωνικο κυρος, ετσι πως μας τα περιγραφουν τα πραγματα με την ανεργια.. Το μονο που θελω ειναι να περασω τεσσερα ή πεντε χρονια απ τη ζωη μου δημιουργικα και να αυξησω τις γνωσεις μου πανω σε οτι διαλεξω εντελει να σπουδασω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Σπουδάζουμε κάτι που μας αρέσει ως αντικείμενο ή κάτι το οποίο ναι μεν βρίσκουμε βαρετό το αντικείμενο αλλά μας οδηγεί στο επάγγελμα που θέλουμε;

Εσείς τι πιστεύετε περί αυτού; :)
΄

Μα το αντικείμενο δεν είναι το ίδιο με το επάγγελμα?

Τέσπα, πολλοί διαλέγουν σχολές κύρους, μόνο και μόνο για να τις διαλέξουν και επειδη έβγαλαν ΤΑ μόρια...
Αλλά η πλειοψηφία νομίζω, επιλέγει τελικά το επάγγελμα που πιστεύει ότι της ταιριάζει και ότι θα αποδώσει σε αυτό καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαι για τα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
για μενα και τα 2 αλλά συνήθως κανένα απο αυτά. σήμερα οι περισσότεροι επιλέγουν μια σπουδή που θα τους εξασφαλίσει σίγουρη δουλειά με χρήμα. Είναι τραγικό να ακους 16χρονους να λένε πως όταν μεγαλώσουν θέλουν διοριστούν στο δημόσιο γιατί έχει σίγουρο χρήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Χμμ, οταν ομως ζουν μες στη φτωχεια και οι γονεις τους δεν εχουν λεφτα για πολλα πολλα , λογικο δεν ειναι τα παιδια να ονειρευονται μια ζωη οπου θα εχουν περισσοτερες ανεσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ψήφισα το πρώτο, αλλά εγώ προσωπικά θα σπουδάσω και για τα 2. Τώρα το ότι δε μπαίνεις πάντα στη σχολή που θες, είναι ένα άλλο θέμα. Όπως και το ότι πώς μπορούμε να ξέρουμε όταν είμαστε 18 ετών τι και γιατί θέλουμε να σπουδάσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ψήφισα το πρώτο, αλλά εγώ προσωπικά θα σπουδάσω και για τα 2. Τώρα το ότι δε μπαίνεις πάντα στη σχολή που θες, είναι ένα άλλο θέμα. Όπως και το ότι πώς μπορούμε να ξέρουμε όταν είμαστε 18 ετών τι και γιατί θέλουμε να σπουδάσουμε...

Αντε πες τα, γιατι πρεπει δηλαδη να διαλεξω αναμεσα απο βιοχημεια, πυρηνικη φυσικη, γενετικη, ιατρικη, προγραμματισμο, φιλοσοφια (και πολλα αλλα) απο τοσο νωρις;; Τελος το οφ.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
΄

Μα το αντικείμενο δεν είναι το ίδιο με το επάγγελμα?

Όχι απαραίτητα.

Αντε πες τα, γιατι πρεπει δηλαδη να διαλεξω αναμεσα απο βιοχημεια, ιατρικη, πυρηνικη φυσικη, γενετικη, ιατρικη, προγραμματισμο, φιλοσοφια (και πολλα αλλα) απο τοσο νωρις;; Τελος το οφ.. :P

Σε νιώθω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αντε πες τα, γιατι πρεπει δηλαδη να διαλεξω αναμεσα απο βιοχημεια, ιατρικη, πυρηνικη φυσικη, γενετικη, ιατρικη, προγραμματισμο, φιλοσοφια (και πολλα αλλα) απο τοσο νωρις;; Τελος το οφ.. :P

Εσύ πάντως μάλλον ιατρική θα διαλέξεις: την ανέφερες δύο φορές. :P

Όχι απαραίτητα.

Τι όχι απαραίτητα; Σπουδάζεις για να ασχοληθείς έπειτα με το αντικείμενο επαγγελματικά :P. Δεν αναφερόταν σαφώς στα παροδικά επαγγέλματα είτε ως φοιτητής είτε ως άνεργος.

Γενικά νομίζω σπουδάζουμε και για τα δύο στοιχεία: αντικείμενο σπουδών και επάγγελμα. Τώρα φυσικά θα μου άρεσε να πω ''για το ενδιαφέρον που μας προσάπτει ο κλάδος'' αλλά θα ήταν το λιγότερο ουτοπικό. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα το να σπουδασει καποιος αυτο που του αρεσει ακουγεται ρομαντικο και ωραιο δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται.Συνεχεια ακουγεται η αποψη κανε αυτο που σου αρεσει και θα εισαι πετυχημενος ''τελος''.Εχετε σκεφτει ποτε οτι αν σπουδασεις αυτο που θελεις ισως πεινασεις στο μελλον,εννοωντας οχι οτι δεν θα εχεις να φας αλλα οτι θα εξαρτασαι απο τους αλλους π.χ τους γονεις σου .Για αυτο καλυτερα να συμβιβαζομαστε και να βρισκουμε μια μεση οδο αναμεσα σε αυτο που μας αρεσει και σε αυτο που θα μας βοηθησει να γινουμε οικονομικα ανεξερτητοι απο τους γονεις μας.Αυτη πιστευω ειναι η χρυση τομη.Μεχρι τωρα τα βρισκουμε ολα ετοιμα απο τους γονεις μας(μιλαω για την πλειοψηφια)και για αυτο δεν μπορουμε να σκεφτουμε σοβαρα τι θα γινει μετα απο 10 χρονια οταν δεν θα κρυβομαστε πισω απο καποιον.Αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι και οχι οπως θα θελαμε να ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο δύσκολο να προσδιορίσουμε τις επαγγελματικές προοπτικές στο άμεσο μέλλον πολλών επιστημών; Ο Μπιλ Γκέιτς είχε πει ότι όταν αποφασίσω να σπουδάσω αυτό που θέλει η αγορά, η αγορά θα έχει προχωρήσει στις επαγγελματικές "απαιτήσεις". Οπότε για ποια επαγγέλματα του μέλλοντος μιλάμε και για ποια χώρα μιλάμε; Για την Ελλάδα φυσικά, η οποία δεν είχε, δεν έχει και δεν θα έχει ποτέ παραγωγική βάση, διαφανή φορολογία, υγιή οικονομία, χαμηλό δείκτη ανεργίας λόγω της αιωνίως συνεχιζόμενης κακής οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής. Είμαστε σοβαροί; :hmm: Ας λυθούν πρώτα τα υπαρξιακά προβλήματα (όπως η παιδεία και η υγεία) και μετά ας μελετηθούν με επιχειρησιακό μοντέλο οι πραγματικές επαγγελματικές ανάγκες της χώρας μας. Προσωπικά πιστεύω ότι λόγω των ανύπαρκτων πόρων ως χώρα (μηδενικές εξαγωγές, ανύπαρκτες βιομηχανίες, ανοργάνωτος τουρισμός...κτλ) θα είμαστε πάντα εδώ (γενικά μιλάω) να συζητάμε γιατί πρέπει να σπουδάζουμε. Επίσης, ποιος είναι εκείνος ο μαθητής που έχει την ικανότητα να θεωρήσει ένα επάγγελμα "με προοπτικές" σε μια εποχή που όλα είναι ρευστά από θέμα οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής σταθερότητας; :)

Υ.Σ.: Προσωπικά διάλεξα να σπουδάσω αυτό που μου αρέσει και όχι αυτό που έχει καρεκλωμένη δουλειά. Μάλιστα, τυχαία έψαξα και βρήκα ότι σαν επιστήμη έχει τρομερές εργασιακές "προοπτικές" (όπως τις ονομάζει η Ελληνική κοινωνία) σε ειδικότητες που στην χώρα μου, η πλειοψηφία των πολιτών δεν τις έχουν δει ούτε στον ύπνο τους...και την θεωρούν απλά μια "καθηγητική" σχολή μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι όχι απαραίτητα; Σπουδάζεις για να ασχοληθείς έπειτα με το αντικείμενο επαγγελματικά :P. Δεν αναφερόταν σαφώς στα παροδικά επαγγέλματα είτε ως φοιτητής είτε ως άνεργος.

Yπάρχουν και κάποιοι σαν εμένα που μπορεί να θελαν να σπουδάσουν πχ Πολυτεχνείο αλλά μπορεί να μην έχουν την κλίση και την έφεση να ασχοληθούν με τη συγκεκριμένη δουλειά ή ακόμα να τους αρέσει μόνο σαν αντικείμενο σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top