Γιατί να μάθω γαλλικά

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το να συμφωνούν οι φίλοι μου μαζί μου και να επισκεπτόμαστε μαζί Ιντερνετ καφέ ή τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης είναι αναφαίρετο δικαίωμα μας ακόμα κι αν μας στερούν το λόγο. Γι αυτό χρησιμοποιούσαμε κοινό IP (ηλεκτρ. διεύθυνση) άσχετα αν δε διαμαρτηρήθακα ή εγώ, ή αυτοί. Να ορίσετε κάπου ότι δε μπορεί κάποιος να κάνει χρήση υπολογιστών από κοινούς χώρους. Οι ύβρεις όμως, οι χαρακτηρισμοί και οι κατηγορίες θα έπρεπε να αποκλείουν κάποιους από αυτό το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κοινή ip: χρήση του ίδιου υπολογιστή.

Άντε γιατί το ακούσαμε πολλές φορές αυτό το "επιχείρημα". Το γεγονός ότι μπαίνετε από δημόσιο χώρο θα έπρεπε να κρατά ίδια τα πρώτα 2 ή 3 τμήματα της ip (gateway) και όχι αυτούσια την ίδια διεύθυνση. Οπότε εκτός αν ήσαστε τρία άτομα στον ίδιο υπολογιστή και σηκώνονταν ο ένας για να γράψει ο άλλος, αυτό που λέτε δεν ευσταθεί.

Και περί αποκλεισμών που λέτε, ίσως να έπρεπε να έχουν τεθεί σε εφαρμογή πιο πριν, γιατί είναι απαράδεκτος ο "πόλεμος" που κάνετε στη γερμανική γλώσσα και σε όποιον έχει το "θράσος", κατ'εσάς, να υπερασπιστεί μέσα σε αυτό το γαλλοκεντρικό παραλήρημα.

ΥΓ: Μιλάω τόσο Αγγλικά, όσο Γερμανικά αλλά και Γαλλικά. Απλά η όλη "συζήτηση" που εξελίσσεται εδώ και τόσο καιρό δεν είναι τίποτα άλλο παρά προπαγάνδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρέπει να είστε ιδιόρρυθμη παρέα πάντως, οφείλω να το ομολογήσω...Τρεις αχώριστοι φίλοι που επισκέπτεστε τους ίδιους χώρους, την ίδια ώρα, στο ίδιο pc (γι΄αυτό μένει ίδια IP). Τρεις φίλοι...Ένας μαθητής Λυκείου, ένας φοιτητής κι ένας καθηγητής...Όχι οτι μου πέφτει λόγος, καθώς δεν ειμαι εγώ αυτός που επιβάλλω τον κανονισμό, απλώς έχω πολλούς λόγους να μην το πιστεύω.
Οι κατηγορίες δεν θα 'πρεπε να αποκλείουν κανέναν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη. Οι ύβρεις και οι χαρακτηρισμοί φαίνεται οτι θεωρήθηκαν δικαιολογημένη ανταπόκριση απέναντι στη συμπεριφορά σου...Διαφορετικά να είσαι σίγουρος οτι θα είχα αποκλειστεί και μάλιστα, χωρίς διαμαρτυρία, θα το αποδεχόμουν.



Κοινή ip: χρήση του ίδιου υπολογιστή.

Άντε γιατί το ακούσαμε πολλές φορές αυτό το "επιχείρημα". Το γεγονός ότι μπαίνετε από δημόσιο χώρο θα έπρεπε να κρατά ίδια τα πρώτα 2 ή 3 τμήματα της ip (gateway) και όχι αυτούσια την ίδια διεύθυνση. Οπότε εκτός αν ήσαστε τρία άτομα στον ίδιο υπολογιστή και σηκώνονταν ο ένας για να γράψει ο άλλος, αυτό που λέτε δεν ευσταθεί.

Και περί αποκλεισμών που λέτε, ίσως να έπρεπε να έχουν τεθεί σε εφαρμογή πιο πριν, γιατί είναι απαράδεκτος ο "πόλεμος" που κάνετε στη γερμανική γλώσσα και σε όποιον έχει το "θράσος", κατ'εσάς, να υπερασπιστεί μέσα σε αυτό το γαλλοκεντρικό παραλήρημα.

ΥΓ: Μιλάω τόσο Αγγλικά, όσο Γερμανικά αλλά και Γαλλικά. Απλά η όλη "συζήτηση" που εξελίσσεται εδώ και τόσο καιρό δεν είναι τίποτα άλλο παρά προπαγάνδα...

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μπορεί να πειράζει που έχουμε τον ίδιο καθηγητή αλλά τι να κάνουμε. Δε θα δεχτώ υποδείξεις για το πια είναι η καλύτερη (ή ιδιόρρυθμη) παρέα εκτός κι αν είναι γνώμη του πατέρα μου που τον σέβομαι όσο κανένα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η παρέμβασή μου πήγαινε στον Dreammon, ο οποίος προφανώς αντιλήφθηκε τελείως εσφαλμένα τα γεγονότα και αδίκως έθιξε προσωπικότητες.
Με σένα δεν έχω να λύσω κάτι, έχεις αποδείξει οτι λογική συζήτηση δεν μπορείς να κάνεις...Ή, για κάποιο λόγο, δεν το επιθυμείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ευτυχώς που δε μας ταύτισες και με αυτόν. Τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamon

Νεοφερμένος

Ο Dreamon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προς Miv: Τη στάση του "τριπλότυπου" , αν είναι όντως τέτοιος, την εξήγησα έμμεσα δίνοντας μια υπόθεση που έκανα (με την ευκαιρία, "τριπλότυπε", το παράκανες). Είδα δηλαδή έναν φανατισμένο φοιτητή ενδεχομένως που δεν είχε άλλο τρόπο να υποστηρίξει αυτό που θέλει... Αλλά ως εκεί, δεν πείραξε κανένα. Έκανε μια νεανική παρασπονδία που πηγάζει από τη θέρμη των συναισθημάτων του. Με εντυπωσίασε μάλιστα που δηλώνει 28 (θα τον έκανα το πολύ 24). Όταν φτάσεις στην ηλικία μου, θα το δεις κι εσύ χαριτωμένα, όπως εγώ. Αντίθετα με πείραξε πολύ περισσότερο η στάση της συντονίστριας που αναφέρεις κι αυτό λόγω των εκφράσεών της. Επειδή δε με γνωρίζεις, θα σου πω ότι είμαι πολύ ευαίσθητος σε θέματα συμπεριφοράς και, ναι, μπορώ να συγχωρήσω έναν που κάνει μια "βλακεία" από έναν που είναι αγενής. Κι επίτρεψέ μου στην ηλικία μου να έχω απαυδήσει από την αγένεια αυτής της κοινωνίας και γενικότερα τις απάνθρωπες συνθήκες ζωής μας. Και απαιτώ πλέον ο συνομιλητής μου να με σέβεται με τις εκφράσεις του στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ, που μάλιστα για κάποιες φορές επέλεξα να ξοδέψω σε έναν χώρο ανταλλαγής ιδεών κλπ. Και, το ομολογώ, με χαλάει να βλέπω μια γυναίκα να λέει "μας τα έκανες τσουρέκια" και να ειρωνεύεται. Εσύ που είσαι μικρότερος φέρθηκες πολύ ανώτερα. Το βρίσκω δε απαράδεκτο για έναν εκπαιδευτικό να εκφράζεται έτσι. Οκ όλοι θα πούμε στην προσωπική μας ζωή κι ένα "γ..το", και θα φωνάξουμε στο γήπεδο και θα πούμε στο φίλο μας "πού είσαι ρε μ..κα" αλλά ως εκεί... Κι αν θυμάσαι, στην αρχή είχα χαρεί με το φόρουμ αυτό ακριβώς γιατί διέκρινα ευγένεια και είχα εντυπσιαστεί γενικά από την ωριμότητα όσων συμμετέχουν, ακόμη και των γυμνασιόπαιδων που, ομολογώ, στο σχολείο καθημερινά δε δείχνουν τέτοια ωριμότητα. Αυτά από'μένα. Και λέω αυτά γιατί ειλικρινά δεν έχω τη διάθεση να χαλαστώ άλλο ή να μπω σε διάλογο για κάτι που είμαι σίγουρος. Κι ελπίζω να μη χαλάσει άλλο το μήνυμά μου (το χαλασμένο..τέλος πάντων...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ευχαριστώ Dremon. Θα συνεχίσω να ονειρεύομαι όσο υπάρχουν άνθρωποι όπως εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σεβαστή η γνώμη σας κ. Καθηγητά, αλλά επιτρέψτε μου να έχω μια αρκετά καλύτερη οπτική των πραγμάτων και των ανθρώπων στο forum, ως ενεργό μέλος εδώ και πολύ καιρό που να είναι σε θέση να με κάνει, με τη σειρά μου σίγουρο, οτι και ο καλός χαρακτήρας και το αίσθημα καθήκοντος του συγκεκριμένου προσώπου, όπως και της υπόλοιπης ομάδας συντονισμού είναι σχεδόν δεδομένα. Μπορεί εσάς να σας φάνηκε έτσι και να σας πείραξε, δεκτόν, πάντως αυτό δε μπορεί να στοιχειοθετήσει σε καμία περίπτωση λόγο για να σπιλώνονται ονόματα απο μία μεμονωμένη περίπτωση. Οι άνθρωποι ανέκαθεν κρίνονται συνολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εγω πιστευω πωσ ο κα8ενασ πρεπει να μα8αινει αυτο που του αρεσει.......εμενα μαρεσουν παρα πολλι τα γαλλικα και γουστο μου κ καπελο μου....ντεν σνομπαρω καμια αλλι γλωσσα...και ειναι καλο να υπαρχει πικιλια κ να μιν ματηαινουν ολοι μια γλωσσα....απλα.ειναι καλο να μιν ντεχομαστε πιεσεισ και να μα8ουμε αυτο που 8ελουμε,ακολου8οντασ σωστεσ οντηγιεσ,οταν βεβαια το 8ελουμε κ με τον τροπο που μασ εκφραζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μετά από καιρό διαπιστώνω πως το αρχικό μου μήνυμα κινδυνεύει με κλείσιμο. Μπαίνω χωρίς να συνδεθώ πολλές μέρες και λυπάμαι. Τελικά συνδέθηκα για να απαντήσω σε κάποια πράγματα που πραγματικά με πλήγωσαν. Καταρχήν να δηλώσω την ιδιότητά μου. Είμαι καθηγητής αγγλικών και είχα σκοπό με αυτό το μήνυμα, όπως έκανε άλλη "συνάδελφος", να πω γιατί είναι καλό να διαλέξει κάποιος τα γαλλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα. Δεν είπα ποτέ τα γαλλικά να αντικαταστήσουν τα αγγλικά (αλίμονο, η κυριαρχία και μόνο της Αμερικής σε όλους τους τομείς, και να θέλαμε, δε θα το επέτρεπε). Από εκεί και πέρα, παρατήρησα πως υπήρξε κάποιος χρήστης, ο nikos georg νομίζω, που υπερασπίστηκε τα γαλλικά κι όχι μόνο με ιδιαίτερο ζήλο. Κρίνοντας από την ηλικία του και το ζήλο του, υποθέτω πως είναι φοιτητής, προφανώς σε κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, της γαλλικής φιλολογίας. Ήταν πολύ θερμός ο ζήλος του αλλά ως εκεί.
Λυπήθηκα που υπήρξε "συνάδελφος" που χρησιμοποίησε εκφράσεις όπως "μπλιαχ" και "μας τα κάνατε τσουρέκια". Δεν είναι επίπεδο για εκπαιδευτικό αυτό γι'αυτό και την αποκαλώ "συνάδελφο" σε εισαγωγικά. Θα μπορούσα μάλιστα, ως γνώστης καταστάσεων, να πω γιατί η συγκεκριμένη ή έστω άλλοι συνάδελφοί της δεν μπορούν να είναι "συνάδελφοί μου" αλλά δεν το επιθυμώ γιατί θα κατέβει κι άλλο το επίπεδο. Πέραν τούτου, η εν λόγω "συνάδελφος" αμφισβήτησε την αξία της Γαλλίας με διάφορες εκφράσεις. Έχω να πω πως, αν και Έλληνας και επίσης διδάσκων και άρα υπερασπιστής της κυρίαρχης ανά τον κόσμο γλώσσας, θαυμάζω απεριόριστα τη Γαλλία και προσωπικά τους Γάλλους για το πνεύμα τους και μόνο. Θα ήθελα πολύ να το εξηγήσω αλλά φοβάμαι πως θα κατηγορηθώ επίσης για υπέρμετρο ζήλο...Επίσης είμαι σίγουρος πως η συγκεκριμένη δε διαθέτει το κατάλληλο πνευματικό υπόβαθρο για να το καταλάβει. Καλώ πάντως οποιονδήποτε έχει αμφιβολίες, πριν τις εκφράσει ανοιχτά, να ενημερωθεί προτού μιλήσει. Για καμία χώρα δεν επιτρέπεται να κάνουμε "μπλιαχ" και οπωσδήποτε δεν μπορούμε να αμφισβητούμε την ποιότητα μιας χώρας, όπως η Γαλλία. Να πω και κάτι που μπορεί να φανεί ακραίο; Οι Έλληνες οφείλουμε να ντρεπόμαστε για τον εαυτό μας και άνετα κάποιος θα μπορούσε να μας κοροϊδέψει που από πρώτοι γίναμε οι έσχατοι στους περισσότερους τομείς' με πληγώνει κι εμένα που το λέω, αλλά σκεφτείτε το. Κι όμως κανείς δε μας λέει "μπλιαχ", κανείς δε μας κοροϊδεύει. Ίσα ίσα μας τιμούν για το παρελθόν μας και οι επιστήμες ακόμη στηρίζονται στα όσα οι Έλληνες είπαν πρώτοι. Κι ερχόμαστε εμείς οι έσχατοι να πούμε "μπλιαχ"; Και μάλιστα αυτό λόγω ανταγωνισμού;... Τι επίπεδο...
Λυπάμαι μάλιστα που η συγκεκριμένη εδώ μέσα έχει κάτι παραπάνω ρόλο συντονίστριας.
Εκνευρίστηκα και σίγουρα φάνηκε αλλά ειλικρινά έχω μείνει άναυδος από το επίπεδο που κρύβει λόγους ανταγωνιστικούς. Αν είναι δυνατό, οι καθηγητές που πρέπει να δίνουμε το παράδειγμα στα παιδιά να τρωγόμαστε μεταξύ μας και μάλιστα με εκφράσεις μη ποιοτικές και δίχως επιχειρήματα! Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή ότι θα μαλώνω στο σχολείο, ότι θα ανταλλάξω τέτοιες εκφράσεις με συνάδελφο. Αλλά θα μου πείτε εδώ είναι διαδίκτυο, η χώρα της ανωνυμίας...
Καλώ τον υπεύθυνο της ιστοσελίδας όχι μόνο να μην κλείσει το θέμα μου, αλλά να θέσει όρια στους συντονιστές που εμπιστεύτηκε. Αν βοηθά, θα με ικανοποιούσε να σβηστούν κάποια μηνύματα που δεν προέρχονται από'μένα και που κρίνει ότι πρόσβαλαν το χώρο'μαζί και οι απρεπείς εκφράσεις της "συναδέλφου" που μας θίγουν ως ανθρώπους/εξπαιδευτικούς/Έλληνες.
Αυτά έπειτα από μια πολύ σύντομη παραμονή στο γλυκό και πολύ χρήσιμο κατά τα άλλα φόρουμ.


Παρακαλώ πολύ κύριε "συνάδελφε" να προσέχετε πώς εκφράζεστε. Δεν είστε ικανός ΕΣΕΙΣ να κρίνετε εμένα και το επίπεδό μου διότι ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ και δεν ξέρετε τι έχω κάνει στη ζωή μου. Αυτό ας το κρίνουν άλλοι που με γνωρίζουν. Το ότι χρησιμοποίησα τέτοιες εκφράσεις ήταν επειδή το θέμα ξεφτυλίστηκε από μόνο του και αγανάκτησα από αυτό που κάνατε για την προώθηση αυτή. Όσο για τον ανταγωνισμό, φαίνεται καθαρά ότι άλλοι βλέπουν ανταγωνιστικά τα γερμανικά εδώ μέσα. Αν ήταν έτσι, θα μπορούσα κι εγώ να λέω διάφορα στο θέμα των γερμανικών. Δεν το έκανα όμως γιατί δεν ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο επειδή δεν μου αρέσει καθόλου και επειδή δεν το είδα ποτέ ανταγωνιστικά. Δεν είναι δυνατόν να εξυψώνεται με τέτοιο τρόπο και να προωθείται έτσι με μια γλώσσα από κάποιους εδώ μέσα, υποβαθμίζοντας κάποια άλλη. Το ότι είχα ανοίξει σχετικό θέμα κάποτε για τα γερμανικά ήταν καθαρά ενημερωτικού περιεχομένου και ΔΕΝ χρησιμοποίησα τρόπους για να τα "εξυψώσω/προωθήσω" όπως έκαναν άλλοι για τα γαλλικά. Εξέφρασα μια άποψη και περίμενα σχετικές απαντήσεις. Δεν υποβάθμισα όμως άλλη γλώσσα και μάλιστα επιμένοντας όπως κάποιοι.

Λυπάμαι πάρα πολύ που αναγκάστηκα να ασχοληθώ έστω και λίγο, γιατί πραγματικά δεν άξιζε καθόλου. Αν δεν θέλετε συναδέλφους σαν εμένα μια φορά, εγώ δεν θέλω συναδέλφους σαν εσάς 100 φορές, γιατί ο τρόπος σας αυτός "κατασπαράζει" και προσβάλλει κι εμένα και την ειδικότητά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
'Ελεος... Ο νοών νοήτω...Τα μπλιαχ, μας τα κάνατε τσουρέκια, εγώ δε θέλω συναδέλφους σαν και σας 100 φορές...μόνο από καλή καθηγήτρια ξεστομίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
'Ελεος... Ο νοών νοήτω...Τα μπλιαχ, μας τα κάνατε τσουρέκια, εγώ δε θέλω συναδέλφους σαν και σας 100 φορές...μόνο από καλή καθηγήτρια ξεστομίζονται.

Ενώ ο εν λόγω κύριος που με προσβάλλει και που χρησιμοποιεί απαίσιο τρόπο για να προωθήσει τα γαλλικά "θάβοντας" μια άλλη ξένη γλώσσα είναι καλός καθηγητής. Αμάν πια με αυτές τις εκφράσεις μου, θέμα το κάνατε! Το λέτε συνέχεια και συνέχεια λες και ήταν χυδαιολογίες. Κομπλεξικοί καταντάτε έτσι.

Τελοσπάντων η δική σου άποψη δεν με ενδιαφέρει και ούτε στη ζήτησα. Από 'κει και πέρα με ενδιαφέρει η άποψη όσων με γνωρίζουν και αναγνωρίζουν την αξία μου γιατί έχουν και αποδείξεις γι 'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Απλώς να προσθέσω ότι όλον αυτόν τον καιρό, οι "ταλιμπάν" της γαλλικής γλώσσας, μάλλον κακό έκαναν σε όποιον αμφιταλαντεύονταν για το αν πρέπει να την επιλέξει ή όχι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamon

Νεοφερμένος

Ο Dreamon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ενώ ο εν λόγω κύριος που με προσβάλλει και που χρησιμοποιεί απαίσιο τρόπο για να προωθήσει τα γαλλικά "θάβοντας" μια άλλη ξένη γλώσσα είναι καλός καθηγητής. Αμάν πια με αυτές τις εκφράσεις μου, θέμα το κάνατε! Το λέτε συνέχεια και συνέχεια λες και ήταν χυδαιολογίες. Κομπλεξικοί καταντάτε έτσι.

Τελοσπάντων η δική σου άποψη δεν με ενδιαφέρει και ούτε στη ζήτησα. Από 'κει και πέρα με ενδιαφέρει η άποψη όσων με γνωρίζουν και αναγνωρίζουν την αξία μου γιατί έχουν και αποδείξεις γι 'αυτό.
Ο "εν λόγω κύριος" είμαι εγώ; Γιατί, αν ναι, θα δεχτώ ότι με το αρχικό μου κείμενο σαφώς και μίλησα υπέρ των γαλλικών, όπως ακριβώς έκανες και εσύ με αντίστοιχο ποστ για τα γερμανικά (που δεν καταλαβαίνω γιατί το δικό μου είναι προώθηση ενώ το δικό σου όχι, γιατί το δικό μου είναι προπαγάνδα ενώ το δικό σου όχι). Ωστόσο δε δέχομαι ότι έθαψα μια άλλη γλώσσα. Άλλοι που απάντησαν το έκαναν αλλά όχι εγώ. Αν λοιπόν αναφέρεσαι σ'εμένα, σε καλώ να ανακαλέσεις.
Κάτι τελευταίο προς τον nikos georg: η στάση σου είναι απαράδεκτη.
1) Προσωπικά δεν απάντησα στην κοπέλα γιατί δε μου αρέσει να εμπλέκομαι σε καυγάδες (πόσο μάλιστα ψηφιακούς) αλλά και γιατί θεώρησα ότι αρκετά χάλασε (εξαιτίας σου) το ποστ μου και βγήκες εσύ και έδωσες συνέχεια και προκάλεσες, 2) Μου χάλασες το ποστ με το φανατισμό σου. Σε τελική ανάλυση, ας έκανες ένα δικό σου. Εδώ ο κόσμος μπαίνει για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων κι όταν είναι να διαφωνήσει το κάνει με επιχειρήματα΄όχι με το φανατισμένο τρόπο το δικό σου. Βέβαια τώρα που το λέω είναι αργά. Το θέμα είναι να το είχες καταλάβει αυτό πριν κάνεις ό,τι έκανες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
όπως ακριβώς έκανες και εσύ με αντίστοιχο ποστ για τα γερμανικά (που δεν καταλαβαίνω γιατί το δικό μου είναι προώθηση ενώ το δικό σου όχι, γιατί το δικό μου είναι προπαγάνδα ενώ το δικό σου όχι). Ωστόσο δε δέχομαι ότι έθαψα μια άλλη γλώσσα. Άλλοι που απάντησαν το έκαναν αλλά όχι εγώ. Αν λοιπόν αναφέρεσαι σ'εμένα, σε καλώ να ανακαλέσεις.
Κάτι τελευταίο προς τον nikos georg: η στάση σου είναι απαράδεκτη.
1) Προσωπικά δεν απάντησα στην κοπέλα γιατί δε μου αρέσει να εμπλέκομαι σε καυγάδες (πόσο μάλιστα ψηφιακούς) αλλά και γιατί θεώρησα ότι αρκετά χάλασε (εξαιτίας σου) το ποστ μου και βγήκες εσύ και έδωσες συνέχεια και προκάλεσες, 2) Μου χάλασες το ποστ με το φανατισμό σου. Σε τελική ανάλυση, ας έκανες ένα δικό σου. Εδώ ο κόσμος μπαίνει για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων κι όταν είναι να διαφωνήσει το κάνει με επιχειρήματα΄όχι με το φανατισμένο τρόπο το δικό σου. Βέβαια τώρα που το λέω είναι αργά. Το θέμα είναι να το είχες καταλάβει αυτό πριν κάνεις ό,τι έκανες...

Το ότι ανοίξατε θέμα για τα γαλλικά, καλά κάνατε, είχατε κάθε δικαίωμα όπως ο καθένας. Εσείς πράγματι δεν το συνεχίσατε, όπως ακριβώς δεν είχα συνεχίσει κι εγώ για τα γερμανικά, για τον ίδιο ακριβώς λόγο, για να αποφευχθεί ο φανατισμός. Το ότι κάποιος φανάτισε το θέμα σας με έκανε κι εμένα να εκνευριστώ. Μπορεί να θύμωσα με τον τρόπο που έγινε η "προώθηση" των γαλλικών αλλά είχα την εντύπωση ότι το άτομο που το συνέχισε ότι το ξέρατε κι ότι ήταν κατά κάποιο τρόπο "συννενοημένο" να γίνει, μιας και το συγκεκριμένο άτομο είχε ανοίξει 3 λογαριασμούς αρχικά (πράγμα παράνομο στο φόρουμ) και απαντούσε ταυτόχρονα κι απο τους 3. Ζητώ συγγνώμη αν αυτά που απαντούσα "παρέσυραν" κι εσάς, ενώ κάποιος άλλος ήταν η αιτία του εκνευρισμού και της αγανάκτησής μου. Διότι όπως κι εσείς ο ίδιος παρατηρήσατε το θέμα σας φανατίστηκε πολύ και ήταν λογικότατη η αντίδρασή μου.

Ευτυχώς που βρέθηκε μια άκρη (ελπίζω) και εύχομαι να μη συνεχιστεί με τον ίδιο τόνο γιατί έτσι χάνεται η ουσία του θέματος.

edit: Το ότι είχα πει " ο εν λόγω κύριος" πήγαινε για προηγούμενο ποστ σας που αναφερθήκατε σε μένα προσωπικά και με κρίνατε με βάση κάποιων δημοσιεύσεών μου, οι οποίες δικαιολογημένα έγιναν εξαιτίας του ατόμου που φανάτισε το θέμα και με ανάγκασε να ρίξω το επίπεδό μου μιας και επέμενε λέγοντας μερικά πράγματα που δεν έστεκαν και με έκαναν να εκνευριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Συγνώμη Dreamon αν φάνηκα ίσως κάπως φανατικός. Εξάλλου δε μπορεί κανείς εύκολα να αγαπά με μέτρο. Αν τα στοιχεία που παρέθεσα δείχνουν φανατισμό...ειλικρινά λυπάμαι. Πάντως ό,τι έδωσα ως στοιχεία, το'χω ψάξει πολύ καλά (πολλές σελίδες στο 'Ιντερνετ ή στη Βικιπαιδεία ή προσπέκτους του Ινστιτούτου). 'Οσο για τις τρεις υποστάσεις έφταιξα...., δε λέω, αλλά τουλάχιστον είμουν ειλικρινής και όχι όπως άλλοι που χρησιμοποιούν διαφορετικά κομπιούτερ και λογαριασμούς (αυτοί είναι οι πλέον έξυπνάκηδες....) Πάντως ότι και αν έγραψα το πιστεύω απόλυτα και ποτέ δε χρησιμοποίησα άσχημους χαρακτηρισμούς για οποιονδήποτε. Ελπίζω να μπει ένα τελος σε όλη αυτή την ιστορία γιατί καταντάει πλέον κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamon

Νεοφερμένος

Ο Dreamon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συγνώμη Dreamon αν φάνηκα ίσως κάπως φανατικός. Εξάλλου δε μπορεί κανείς εύκολα να αγαπά με μέτρο. Αν τα στοιχεία που παρέθεσα δείχνουν φανατισμό...ειλικρινά λυπάμαι. Πάντως ό,τι έδωσα ως στοιχεία, το'χω ψάξει πολύ καλά (πολλές σελίδες στο 'Ιντερνετ ή στη Βικιπαιδεία ή προσπέκτους του Ινστιτούτου). 'Οσο για τις τρεις υποστάσεις έφταιξα...., δε λέω, αλλά τουλάχιστον είμουν ειλικρινής και όχι όπως άλλοι που χρησιμοποιούν διαφορετικά κομπιούτερ και λογαριασμούς (αυτοί είναι οι πλέον έξυπνάκηδες....) Πάντως ότι και αν έγραψα το πιστεύω απόλυτα και ποτέ δε χρησιμοποίησα άσχημους χαρακτηρισμούς για οποιονδήποτε. Ελπίζω να μπει ένα τελος σε όλη αυτή την ιστορία γιατί καταντάει πλέον κουραστικό.
Τα στοιχεία καλά έκανες και τα παρουσίασες και με αυτή την έννοια ενίσχυσες το ποστ μου. Ωστόσο μετράει ο ΤΡΟΠΟΣ κι ο δικός σου ήταν άσχημος. Δε διαφωνώ ότι σε προκάλεσαν με άκυρα και αγενή σχόλια του τύπου "τα γαλλικά.. μπλιαχ" "σιγά μην είναι το κέντρο του κόσμου" κλπ αλλά ο σώφρων άνθρωπος δεν αντιδρά με τέτοια ένταση και σίγουρα όχι με πλαστοπροσωπία. Σε τελική ανάλυση, εσύ που υπερασπίζεσαι τα γαλλικά και τον πολιτισμό τους δε φέρθηκες ανάλογα. Ο πολιτισμένος άνθρωπος στην ασχήμια απαντά με επιχειρήματα ή με αδιαφορία. Για να το πω απλά, αυτός που έχει δίκιο δε χρειάζεται να καταβάλει πολλή προσπάθεια για να πείσει. Και στην περίπτωση των Γάλλων μιλούν τα έργα τους. Θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά όχι... δε θα ανεχτώ να κατηγορηθώ για προπαγάνδα και πάλι. Εσύ τι έκανες; Προσωποποίησες μια κατάσταση και της έδωσες πραγματικές διαστάσεις. Δες εδώ στο υπόλοιπο φόρουμ τα παιδιά του γυμνασίου τι πολιτισμένα και ώριμα φέρονται... Απ'όσα έχω διαβάσει κανέναν δεν είδα να φέρεται όπως εσύ. Πέραν τούτου, με το φανατισμό σου δημιούργησες αντιπάθειες και πρόβλημα και σε εμένα. Είδες που νόμισαν πως γνωριζόμαστε; Ξέρεις πώς νιώθω τώρα; Ξέρεις ότι αρχικά νόμισα πως θα έμπαινα σε μια κοινότητα έχοντας κάποιο κύρος και αυτό αμφιοσβητήθηκε εξαιτίας σου; Πού να το φανταστώ ο άμοιρος ότι θα με υποπτευθούν για συνομωσία... να συννενοηθώ με άλλους για να περάσω τις θέσεις μου... Το φαντάζεσαι; Εξαιτίας σου χάθηκε το, ψηφιακό έστω, κύρος μου. Σε παρακαλώ να μην απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά ηρέμησε, δεν καταστράφηκε και το κύρος του ναυτιλιακού κολοσσού σου...Όπως πάντα ξανακούω υπερβολές. Λίγο έλεος δηλαδή δείξτε αμφότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamon

Νεοφερμένος

Ο Dreamon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το ότι ανοίξατε θέμα για τα γαλλικά, καλά κάνατε, είχατε κάθε δικαίωμα όπως ο καθένας. Εσείς πράγματι δεν το συνεχίσατε, όπως ακριβώς δεν είχα συνεχίσει κι εγώ για τα γερμανικά, για τον ίδιο ακριβώς λόγο, για να αποφευχθεί ο φανατισμός. Το ότι κάποιος φανάτισε το θέμα σας με έκανε κι εμένα να εκνευριστώ. Μπορεί να θύμωσα με τον τρόπο που έγινε η "προώθηση" των γαλλικών αλλά είχα την εντύπωση ότι το άτομο που το συνέχισε ότι το ξέρατε κι ότι ήταν κατά κάποιο τρόπο "συννενοημένο" να γίνει, μιας και το συγκεκριμένο άτομο είχε ανοίξει 3 λογαριασμούς αρχικά (πράγμα παράνομο στο φόρουμ) και απαντούσε ταυτόχρονα κι απο τους 3. Ζητώ συγγνώμη αν αυτά που απαντούσα "παρέσυραν" κι εσάς, ενώ κάποιος άλλος ήταν η αιτία του εκνευρισμού και της αγανάκτησής μου. Διότι όπως κι εσείς ο ίδιος παρατηρήσατε το θέμα σας φανατίστηκε πολύ και ήταν λογικότατη η αντίδρασή μου.

Ευτυχώς που βρέθηκε μια άκρη (ελπίζω) και εύχομαι να μη συνεχιστεί με τον ίδιο τόνο γιατί έτσι χάνεται η ουσία του θέματος.

edit: Το ότι είχα πει " ο εν λόγω κύριος" πήγαινε για προηγούμενο ποστ σας που αναφερθήκατε σε μένα προσωπικά και με κρίνατε με βάση κάποιων δημοσιεύσεών μου, οι οποίες δικαιολογημένα έγιναν εξαιτίας του ατόμου που φανάτισε το θέμα και με ανάγκασε να ρίξω το επίπεδό μου μιας και επέμενε λέγοντας μερικά πράγματα που δεν έστεκαν και με έκαναν να εκνευριστώ πολύ.
Δεκτή η συγγνώμη. Ωστόσο δέξου μια συμβουλή από έναν κατά 10 χρόνια μεγαλύτερο. Να αποφεύγεις τους αυτοχαρακτηρισμούς (δικαιολογημένα, λογικότατη η αντίδρασή μου κλπ...) και να αφήνεις τους άλλους να κρίνουν. Αυτοαναιρείσαι κάνοντας κάτι τέτοιο γιατί είναι σα να μη την εννοείς 100% τη συγγνώμη. Εξηγούμαι. Ναι μεν ο τριπλότυπος αντέδρασε έντονα και άσχημα αλλά δέχτηκε "επίθεση". Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ. Νομίζω δηλαδή πως φανατίστηκε περισσότερο επειδή αμφισβητήθηκε και σε αυτό δεν είναι υπεύθυνος ο ίδιος. Το λάθος του, αν θες, είναι ο τρόπος που αντέδρασε αλλά έχω την αίσθηση πως αυτό που ενόχλησε δεν είναι μόνο ο τρόπος του αλλά και όσα έλεγε. Η δική σου αντίδραση για παράδειγμα αφορούσε και τα γαλλικά. Με τα γαλλικά τα έβαλες κι όχι μόνο μ'αυτόν κι αυτό μπορώ να το δικαιολογήσω λόγω της ειδικότητάς σου και φυσικά από τις εκφράσεις σου εναντίον των γαλλικών. Άρα, αν υπάρχει κάτι που πρέπει να μας ενοχλήσει όλους μας, αυτό δεν είναι μόνο η δική του περίπτωση αλλά η συνολική και απορώ τι πείραξε ορισμένους και καταφέρθηκαν εναντίον των γαλλικών. Τονίζω πως σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογώ τον τριπλότυπο (ίσα ίσα θύμωσα και με αυτόν, όπως λέω παραπάνω, γιατί θεωρήθηκε ότι γνωριζόμαστε). Δικαιολογώ μόνο το γιατί αιστάνθηκε επιτιθέμενος (πιστεύω αυτό ένιωσε και έκανε τελικά 3 λογαριασμούς, δηλαδή χρειαζόταν βοήθεια...) αλλά σε καμιά περίπτωση τον τρόπο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top