Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ερώτηση φιλολόγου σε ένα τμήμα θεωρητικής β'λυκείου (περίπου 20 άτομα):

1)Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή σας ελκύουν τα μαθήματα και σκοπεύετε να ακολουθήσετε αντίστοιχες επιστήμες ;
Δύο -τρια άτομα σήκωσαν το χέρι τους.
2) Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή δεν είςασταν καλοί μαθηματικά -φυσική;
Όλοι οι υπόλοιποι σήκωσαν τα χέρια τους .
:confused: Όπως ακριβώς συμβαίνει και με την Τεχνολογική. Αυτό δεν αποτελεί δείγμα, πάντως. Στο τμήμα μου, αν εξαιρέσεις τους 5 συμμαθητές που είχαμε, οι οποίοι δε στόχευαν καν να σπουδάσουν, αλλά να πάρουν το απολυτήριο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, όλοι οι υπόλοιποι περάσαμε Πανεπιστήμιο, και μάλιστα σε πολύ καλές σχολές (κανείς δε μπήκε σε ΤΕΙ, ή εντελώς άσχετες σχολές). Λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
:confused: Όπως ακριβώς συμβαίνει και με την Τεχνολογική. Αυτό δεν αποτελεί δείγμα, πάντως. Στο τμήμα μου, αν εξαιρέσεις τους 5 συμμαθητές που είχαμε, οι οποίοι δε στόχευαν καν να σπουδάσουν, αλλά να πάρουν το απολυτήριο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, όλοι οι υπόλοιποι περάσαμε Πανεπιστήμιο, και μάλιστα σε πολύ καλές σχολές (κανείς δε μπήκε σε ΤΕΙ, ή εντελώς άσχετες σχολές). Λοιπόν;

Θεμιστόπουλε παιδί μου, η διάθεση μου ήταν χιουμοριστική. Ήταν από τα αστεία περιστατικά στο σχολείο μου.

Εννοείται ότι στην τεχνολογική τα πράγματα είναι εξαιρετικά χειρότερα. Η πλειονότητα της σχολικής λούφας εκεί συσςωρεύεται. ( χωρίς να εννοώ ότι όλοι της τεχνολογικής ειναι λουφαδόροι ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Θεμιστόπουλε παιδί μου, η διάθεση μου ήταν χιουμοριστική. Ήταν από τα αστεία περιστατικά στο σχολείο μου.

Εννοείται ότι στην τεχνολογική τα πράγματα είναι εξαιρετικά χειρότερα. Η πλειονότητα της σχολικής λούφας εκεί συσςωρεύεται. ( χωρίς να εννοώ ότι όλοι της τεχνολογικής ειναι λουφαδόροι ).

Μα καλά, έχεις πρόβλημα στην ανάγνωση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
:confused: Όπως ακριβώς συμβαίνει και με την Τεχνολογική. Αυτό δεν αποτελεί δείγμα, πάντως. Στο τμήμα μου, αν εξαιρέσεις τους 5 συμμαθητές που είχαμε, οι οποίοι δε στόχευαν καν να σπουδάσουν, αλλά να πάρουν το απολυτήριο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, όλοι οι υπόλοιποι περάσαμε Πανεπιστήμιο, και μάλιστα σε πολύ καλές σχολές (κανείς δε μπήκε σε ΤΕΙ, ή εντελώς άσχετες σχολές). Λοιπόν;

Ναι φυσικά γιατί δεν υπάρχουν καλά τμήματα ΤΕΙ...
Μπορεί το 1ο πεδίο να μην αφήνει ενδιαφέρουσες προοπτικές σε ΤΕΙ αλλά το 3ο,4ο και 5ο έχουν τμήματα ΤΕΙ με επαγγελματικές προοπτικές πολύ καλύτερες συγκριτικά με πολλά ΑΕΙ που υπάρχουν ντε και καλά γιατί είναι ΑΕΙ.
Αλλά για τον Έλληνα ισχύει η πατροπαράδοτη ανισωτική σχέση: ΤΕΙ<<ΑΕΙ (γενικά και αόριστα)
Ας ξυπνήσουμε επιτέλους από την λήθη που επικρατεί εξαιτίας των προκαταλήψεων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Γνωστή μου που πέρασε φέτος με το 10% Οπτικής και Οπτομετρίας ΤΕΙ Αθήνας δεν πήγε. Γιατί; Γιατί βρισκόταν στο Τουρκικών Σπουδών του ΕΚΠΑ. Και όχι επειδή της άρεσε το αντικείμενο αλλά επειδή είναι ΕΚΠΑ. Ε ρε πετριά που έχουν κάποιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ναι φυσικά γιατί δεν υπάρχουν καλά τμήματα ΤΕΙ...
Μπορεί το 1ο πεδίο να μην αφήνει ενδιαφέρουσες προοπτικές σε ΤΕΙ αλλά το 3ο,4ο και 5ο έχουν τμήματα ΤΕΙ με επαγγελματικές προοπτικές πολύ καλύτερες συγκριτικά με πολλά ΑΕΙ που υπάρχουν ντε και καλά γιατί είναι ΑΕΙ.
Αλλά για τον Έλληνα ισχύει η πατροπαράδοτη ανισωτική σχέση: ΤΕΙ<<ΑΕΙ (γενικά και αόριστα)
Ας ξυπνήσουμε επιτέλους από την λήθη που επικρατεί εξαιτίας των προκαταλήψεων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Γνωστή μου που πέρασε φέτος με το 10% Οπτικής και Οπτομετρίας ΤΕΙ Αθήνας δεν πήγε. Γιατί; Γιατί βρισκόταν στο Τουρκικών Σπουδών του ΕΚΠΑ. Και όχι επειδή της άρεσε το αντικείμενο αλλά επειδή είναι ΕΚΠΑ. Ε ρε πετριά που έχουν κάποιοι...
Το ΤΕΙ προφανώς αναφέρθηκε για τα μόρια, όχι για την ποιότητα. Μην καταλαβαίνουμε ό,τι μάς συμφέρει για να ανοίξει δρόμος για ξεκατινιάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-what if??

Νεοφερμένος

Η anna-what if?? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ερώτηση φιλολόγου σε ένα τμήμα θεωρητικής β'λυκείου (περίπου 20 άτομα):

1)Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή σας ελκύουν τα μαθήματα και σκοπεύετε να ακολουθήσετε αντίστοιχες επιστήμες ;
Δύο -τρια άτομα σήκωσαν το χέρι τους.
2) Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή δεν είςασταν καλοί μαθηματικά -φυσική;
Όλοι οι υπόλοιποι σήκωσαν τα χέρια τους .

Εγώ ήμουν θεωρητική και έδωσα επιλογής φυσική.
Σε όσους το έλεγα με κοιτούσαν λες και μόλις βγήκα απ' το τρελοκομείο. :hypno: :P :eek:

Πάντως είχα αρκετούς φίλους από θεωρητική που έδωσαν μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Το ΤΕΙ προφανώς αναφέρθηκε για τα μόρια, όχι για την ποιότητα. Μην καταλαβαίνουμε ό,τι μάς συμφέρει για να ανοίξει δρόμος για ξεκατινιάσματα.

Το 'προφανώς' σου είναι υποκειμενικό. Ας μην γενικεύουμε.
Δεν υπάρχει λόγος για ξεκατίνιασμα. Η ταμπελοποίηση σχετικά με τα μόρια δεν αντικατοπτρίζεται σε έναν πτυχιούχο ΤΕΙ με όρεξη για δουλειά και αγάπη για αυτό που επέλεξε.
Τα μόρια άλλωστε δεν κάνουν ούτε την σχολή ούτε και τον μελλοντικό απόφοιτο. Αποτελούν μέτρο εισαγωγής σπουδαστών και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Το 'προφανώς' σου είναι υποκειμενικό. Ας μην γενικεύουμε.
Δεν υπάρχει λόγος για ξεκατίνιασμα. Η ταμπελοποίηση σχετικά με τα μόρια δεν αντικατοπτρίζεται σε έναν πτυχιούχο ΤΕΙ με όρεξη για δουλειά και αγάπη για αυτό που επέλεξε.
Τα μόρια άλλωστε δεν κάνουν ούτε την σχολή ούτε και τον μελλοντικό απόφοιτο. Αποτελούν μέτρο εισαγωγής σπουδαστών και μόνο.
Ti δεν καταλαβαίνεις;:P Μπορείς να αμπελοφιλοσοφήσεις μόνος σου για τη δουλειά και την όρεξη. Εγώ δεν αναφέρθηκα ούτε σε αξία, ούτε σε αντίκρισμα. Καθαρά και μόνο στα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ti δεν καταλαβαίνεις;:P Μπορείς να αμπελοφιλοσοφήσεις μόνος σου για τη δουλειά και την όρεξη. Εγώ δεν αναφέρθηκα ούτε σε αξία, ούτε σε αντίκρισμα.Καθαρά και μόνο στα μόρια.

Ωραία ,επειδή εγώ δεν καταλαβαίνω αλλά αμπελοφιλοσοφώ, για πες μας ποιο είναι το συμπέρασμά σου σχετικά με τα μόρια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ωραία ,επειδή εγώ δεν καταλαβαίνω αλλά αμπελοφιλοσοφώ, για πες μας ποιο είναι το συμπέρασμά σου σχετικά με τα μόρια; :P
Ανέφερα ότι οι συμμαθητές μπήκαν σε σχολές υψηλόβαθμες, που σημαίνει ότι έγραψαν καλά, που σημαίνει ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, αγαπούσαν τα μαθήματα της κατεύθυνσης (και δε στάθηκαν άτυχοι λίγο ή πολύ) - αφού θεωρώ ότι για να είσαι καλός σε κάτι, πρέπει και να το απολαμβάνεις όσο μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανέφερα ότι οι συμμαθητές μπήκαν σε σχολές υψηλόβαθμες, που σημαίνει ότι έγραψαν καλά, που σημαίνει ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, αγαπούσαν τα μαθήματα της κατεύθυνσης (και δε στάθηκαν άτυχοι λίγο ή πολύ) - αφού θεωρώ ότι για να είσαι καλός σε κάτι, πρέπει και να το απολαμβάνεις όσο μπορείς.

Μιλάμε για θεωρητική κατεύθυνση; Γιατί σε αυτήν την κατεύθυνση άνετα μπορείς να γράψεις καλά (όχι άριστα, αλλά έναν αξιοπρεπή βαθμό) αν απλά παπαγαλίσεις κάποια πράγματα. Ευνοούνται οι παπαγάλοι με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλάμε για θεωρητική κατεύθυνση; Γιατί σε αυτήν την κατεύθυνση άνετα μπορείς να γράψεις καλά (όχι άριστα, αλλά έναν αξιοπρεπή βαθμό) αν απλά παπαγαλίσεις κάποια πράγματα. Ευνοούνται οι παπαγάλοι με λίγα λόγια.

Νοτ

Αν είσαι παπαγάλος δεν μπορείς:
Να γράψεις αξιοπρεπή πηγή
Να αναπτύξεις τις ερμηνευτικές του γνωστού
Να γράψεις έκθεση
Να κάνεις το άγνωστο (σύνταξη - γραμματική)
Και τα λατινικά :hmm:

Συνεπώς η παπαγαλία είναι για τις ερωτήσεις εισαγωγής στο γνωστό (Πρωταγόρας, πολιτεία, αριστοτέληδες) η ιστορια ως προς τις 2-3 ερωτήσεις ανάπτυξης οι μεταφράσεις λατινικών κι αρχαίων αντε και κανα σχολιο στα κειμενα. Μόνο με αυτά βγάζεις 12 χιλιάρικα μάξιμουμ. Για να αριστεύσεις θες κριτική ικανότητα, συνθετική ικανότητα για πηγεε κ.ο.κ. Μην υποτιμάτε τη θεωρητική το κέρατό μου! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Νοτ

Αν είσαι παπαγάλος δεν μπορείς:
Να γράψεις αξιοπρεπή πηγή
Να αναπτύξεις τις ερμηνευτικές του γνωστού
Να γράψεις έκθεση
Να κάνεις το άγνωστο (σύνταξη - γραμματική)
Και τα λατινικά :hmm:

Ha ha ha :confused:
Αν πάρεις,να διαβάσεις 100 εκθέσεις, οι 90 θα λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα και οι 15 θα έχουν ακριβώς τις ίδιες εκφράσεις. Ακόμα και στο φόρουμ διαβάζω μερικά παρόμοια θέματα με αυτά της έκθεσης και θυμάμαι φράσεις από βοηθήματα.
Εγώ,που δεν έγραψα τα συνηθισμένα,πήρα 24 μονάδες διαφορά.
Οπότε μην λέτε για έλλειψη παπαγαλίας στην έκθεση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νοτ

Αν είσαι παπαγάλος δεν μπορείς:
Να γράψεις αξιοπρεπή πηγή
Να αναπτύξεις τις ερμηνευτικές του γνωστού
Να γράψεις έκθεση
Να κάνεις το άγνωστο (σύνταξη - γραμματική)
Και τα λατινικά :hmm:

Συνεπώς η παπαγαλία είναι για τις ερωτήσεις εισαγωγής στο γνωστό (Πρωταγόρας, πολιτεία, αριστοτέληδες) η ιστορια ως προς τις 2-3 ερωτήσεις ανάπτυξης οι μεταφράσεις λατινικών κι αρχαίων αντε και κανα σχολιο στα κειμενα. Μόνο με αυτά βγάζεις 12 χιλιάρικα μάξιμουμ. Για να αριστεύσεις θες κριτική ικανότητα, συνθετική ικανότητα για πηγεε κ.ο.κ. Μην υποτιμάτε τη θεωρητική το κέρατό μου! :mad:

Καταρχάς μην εξάπτεσαι. :P Στο προηγούμενο ποστ είπα ότι μπορεί να τα πάει καλά (ΟΧΙ ΑΡΙΣΤΑ).

Τέσπα στην ιστορία, αν την παπαγαλίσεις καλά και τις πηγές να μην κάνεις τέλεια πάλι κάτι γράφεις.
Τις ερμηνευτικές του γνωστού, οκ εκεί υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά υπάρχουν κάποιοι που ΝΑΙ τις παπαγαλίζουν όσο καλύτερα μπορούν. (Α! Για το άγνωστο... οκ μάλλον την έχει ........ εκεί :redface:)
Εκθεση πάω πάσο (αλλά κανά 10 δεν γράφεις χωρίς παπαγαλία; :confused:)
Στα λατινικά ένα 12αράκι είναι εύκολο. :P

Οπότε μπορεί να τα πάει σχετικά καλά και να περάσει εκεί που θέλει. :)

ΟΚ μη λιθοβολήσετε, αλλά έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα, οι θεωρητικοί βρίσκονται σε κάπως καλύτερη μοίρα από τους άλλους. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ΟΚ μη λιθοβολήσετε, αλλά έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα, οι θεωρητικοί βρίσκονται σε κάπως καλύτερη μοίρα από τους άλλους. :redface:
Σε τι ακριβώς; Επειδή στην αγορά εργασίας είναι στην χειρότερη με διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καταρχάς μην εξάπτεσαι. :P Στο προηγούμενο ποστ είπα ότι μπορεί να τα πάει καλά (ΟΧΙ ΑΡΙΣΤΑ).

Τέσπα στην ιστορία, αν την παπαγαλίσεις καλά και τις πηγές να μην κάνεις τέλεια πάλι κάτι γράφεις.
Τις ερμηνευτικές του γνωστού, οκ εκεί υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά υπάρχουν κάποιοι που ΝΑΙ τις παπαγαλίζουν όσο καλύτερα μπορούν. (Α! Για το άγνωστο... οκ μάλλον την έχει ........ εκεί :redface:)
Εκθεση πάω πάσο (αλλά κανά 10 δεν γράφεις χωρίς παπαγαλία; :confused:)
Στα λατινικά ένα 12αράκι είναι εύκολο. :P

Οπότε μπορεί να τα πάει σχετικά καλά και να περάσει εκεί που θέλει. :)

ΟΚ μη λιθοβολήσετε, αλλά έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα, οι θεωρητικοί βρίσκονται σε κάπως καλύτερη μοίρα από τους άλλους. :redface:
Με τετοιους βαθμους συνηθως σε επαρχια,μπορει να περασει ο καθε υποψηφιος.Οι υψηλοβαθμες απαιτουν πολλα μορια.Ακομη και τα ΤΕΙ ''κοστιζουν ''ακριβουτσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ha ha ha :confused:
Αν πάρεις,να διαβάσεις 100 εκθέσεις, οι 90 θα λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα και οι 15 θα έχουν ακριβώς τις ίδιες εκφράσεις. Ακόμα και στο φόρουμ διαβάζω μερικά παρόμοια θέματα με αυτά της έκθεσης και θυμάμαι φράσεις από βοηθήματα.
Εγώ,που δεν έγραψα τα συνηθισμένα,πήρα 24 μονάδες διαφορά.
Οπότε μην λέτε για έλλειψη παπαγαλίας στην έκθεση. :P
Συμφωνώ αλλά πέρα από κάποιες κοινότυπες φράσεις που μπορείς να παπαγαλίσεις, αν δεν μπορείς να αναπτύξεις λόγο και να τον κάνεις να ρέει δε σε σώζει η παπαγαλία.
Καταρχάς μην εξάπτεσαι. :P Στο προηγούμενο ποστ είπα ότι μπορεί να τα πάει καλά (ΟΧΙ ΑΡΙΣΤΑ).

Τέσπα στην ιστορία, αν την παπαγαλίσεις καλά και τις πηγές να μην κάνεις τέλεια πάλι κάτι γράφεις.
Τις ερμηνευτικές του γνωστού, οκ εκεί υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά υπάρχουν κάποιοι που ΝΑΙ τις παπαγαλίζουν όσο καλύτερα μπορούν. (Α! Για το άγνωστο... οκ μάλλον την έχει ........ εκεί :redface:)
Εκθεση πάω πάσο (αλλά κανά 10 δεν γράφεις χωρίς παπαγαλία; :confused:)
Στα λατινικά ένα 12αράκι είναι εύκολο. :P

Οπότε μπορεί να τα πάει σχετικά καλά και να περάσει εκεί που θέλει. :)

ΟΚ μη λιθοβολήσετε, αλλά έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα, οι θεωρητικοί βρίσκονται σε κάπως καλύτερη μοίρα από τους άλλους. :redface:
Ακόμα και για να καταλάβεις ποιο κομμάτι ζητάνε στις ερωτήσεις της ιστορίας κριτική ικανότητα θέλει! Σε μία ασαφή ερώτηση το να καταλάβεις που διαολο αντιστοιχεί σε 600 σελίδες θέλει @@@. Στο γνωστό ξέρω παιδιά που παπαγαλιζαν σχολια απο βοηθηματα και στις πανελληνιες γραψανε... μαργαριτάρια :P
Σε τι ακριβώς; Επειδή στην αγορά εργασίας είναι στην χειρότερη με διαφορά!

Α γειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε τι ακριβώς; Επειδή στην αγορά εργασίας είναι στην χειρότερη με διαφορά!

Με τετοιους βαθμους συνηθως σε επαρχια,μπορει να περασει ο καθε υποψηφιος.Οι υψηλοβαθμες απαιτουν πολλα μορια.Ακομη και τα ΤΕΙ ''κοστιζουν ''ακριβουτσικα...

Ξέρω αρκετές περιπτώσεις παιδιών που πέρασαν έτσι και μάλιστα όχι σε επαρχία (πχ η μία πέρασε Πάτρα και συγκεκριμένα στο παιδαγωγικό).

Δεν υποβαθμίζω το παιδαγωγικό. (Μην καταλάβει κανείς το αντίθετο :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ξέρω αρκετές περιπτώσεις παιδιών που πέρασαν έτσι και μάλιστα όχι σε επαρχία (πχ η μία πέρασε Πάτρα και συγκεκριμένα στο παιδαγωγικό).

Δεν υποβαθμίζω το παιδαγωγικό. (Μην καταλάβει κανείς το αντίθετο :Ρ)
Εννοουσα ,οπουδηποτε αλλου εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης.:whistle:Εξαλλου,φετος[Πανελληνιες 2013], η πτωση των βασεων ηταν θεαματικη οποτε ωφεληθηκαν και υποψηφιοι που ειχαν λιγοτερα μορια .Το γεγονος αυτο δεν καταδεικνυει οτι ειναι ευκολοτερη η εισαγωγη σε θεωρητικες σχολες απ'οτι στις θετικες και στις τεχνολογικες σχολες . Μαλιστα,στη Θετικη και στην Τεχνολογικη κατευθυνση οι βασεις επεσαν πολυ περισσοτερο απ'οτι στην Θεωρητικη. :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοουσα ,οπουδηποτε αλλου εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης.:whistle:Εξαλλου,φετος[Πανελληνιες 2013], η πτωση των βασεων ηταν θεαματικη οποτε ωφεληθηκαν και υποψηφιοι που ειχαν λιγοτερα μορια .Το γεγονος αυτο δεν καταδεικνυει οτι ειναι ευκολοτερη η εισαγωγη σε θεωρητικες σχολες απ'οτι στις θετικες και στις τεχνολογικες σχολες . Μαλιστα,στη Θετικη και στην Τεχνολογικη κατευθυνση οι βασεις επεσαν πολυ περισσοτερο απ'οτι στην Θεωρητικη. :studying:

Πωω ρε φίλε... Το ήξερα ότι θα με φάνε οι θεωρητικοί... :whistle:

Λοιπόν, να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Την Πάτρα δεν την λες επαρχία. χαχαχα δηλαδή είναι γελοίο από μόνο του! :P Η Πάτρα είναι από τις μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας (μάλιστα η 3η αν δεν κάνω λάθος). Αποκαλείται Πύλη της Ελλάδας προς τη Δύση, καθώς είναι διεθνές εμπορικό κέντρο, μεγάλο λιμάνι και κομβικό σημείο για το εμπόριο και την επικοινωνία με την Ιταλία και την Ευρωπαϊκή Δύση.

Πάμε παρακάτω τώρα: Φέτος οι βάσεις δεν έπεσαν θεαματικά, όπως λες, όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση τουλάχιστον. Αν θυμάσαι, υπήρχε μείωση του αριθμού των εισακτέων, οπότε σε συνδυασμό με τις βαθμολογίες των παιδιών καθώς και με τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης (πολλοί δε σπουδάζουν πλέον εξαιτίας οικονομικών προβλημάτων), οι βάσεις έπεσαν - και μάλιστα αρκετά - στις μεγάλες πόλεις (κυρίως Αθήνα και Θεσσαλονίκη). Υπήρξε άνοδος όμως σε πολλές σχολές της επαρχίας. ;)

Εντάξει τώρα μη συγκρίνεις τη δυσκολία των πανελλαδικών θεμάτων της θεωρητικής με των άλλων κατευθύνσεων. Πολύ απλά δε σε συμφέρει (άσε που δε νομίζω ότι είναι και το καλύτερο δεδομένου ότι πρόκειται για διαφορετικά αντικείμενα). Τέσπα, τους θετικοτεχνολογικούς τους ... βιάζουν (:P) επανειλημμένα από το 2009 ή το 2010. Θυμάσαι τι σφαγή έγινε το 2011; Φέτος; Ειδες τι έγινε; Ηταν επόμενο λοιπόν να χαντακώσουν κάπως και την θεωρητική που οδηγεί σε ανθρωπιστικές επιστήμες, οι οποίες με την σειρά τους οδηγούν στη στασιμότητα, την ανεργία κτλ κτλ, επομένως και καλά δεν αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top