Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

Τάσος Υψηλάντης

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Υψηλάντης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εγω θετικη ηθελα αλλα αναθεμα την φυσικη μου........παρ'ολα αυτα......τα καταφερνω (αν και τα μισω :kill: αρχαια....ποσο μαλλον τα αρχαια κατευθυνσης παντως τα προσπαθω )....λατινικα οκ αυτα τελεια <3....αρχες φιλοσοφιας χαλια γιατι μας βαζει και τα μαθαινουμε αυτολεξη :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,464 μηνύματα.
Εσύ θες να περασεις οικονομικό? Και απο θεωρητική θα την παλέψεις σε μια σχολή που έχει πολλά μαθηματικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εσύ θες να περασεις οικονομικό? Και απο θεωρητική θα την παλέψεις σε μια σχολή που έχει πολλά μαθηματικά ?

Μέγας μύθος.
Ως θεωρητικού μπορώ να πω ότι δεν έχω δυσκολευτεί καθόλου στα μαθηματικά. Το 95% των μαθηματικών είναι πράγματα άγνωστα σε όλους (Εκτός αν δεν έχεις καμία επαφή με τα μαθηματικά), οπότε με σκέψη και διάβασμα και εξάσκηση όλα είναι βατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ΩΩΩ, το καλοκαίρι που μας πέρασε ήμουν σε μεγάλο δίλημμα , θεωρητική ή θετική? και να πεις ότι με βοήθησε κανείς... οι καθηγητές των θετικών μου έλεγαν να πάω θετική, οι καθηγητές θεωρητικών θεωρητική.:) Τελικά νίκησε η θεωρητική, γιατί από τη β΄ γυμνασίου θέλω να γίνω δικηγόρος. Ελπίζω να μην έκανα λάθος που δεν ακολούθησα την άλλη μου αγάπη ( υπολογιστές )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Απεχθάνομαι τη φυσική λέτε οι περισσότεροι αλλά πόσο από εσάς που το λέτε αυτό δεν μείνατε με το στόμα ανοιχτό σε πλανητάριο που η Αστροφυσική είναι αν μη τι άλλο φυσική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eλα πειτε την αληθεια, απλα οι περισσοτεροι την επιλεξαμε επειδη ειναι πιο ευκολη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Eλα πειτε την αληθεια, απλα οι περισσοτεροι την επιλεξαμε επειδη ειναι πιο ευκολη. :P
Δεν θεωρώ τα αρχαία εύκολα (θετική είμαι) πάντα έπαιρνα 16-19 εκτός από φέτος που πήρα 4 γιατί με τις πανελλήνιες δεν προλαβαίνω ούτε να κατουρήσω που λέει ο λόγος.Ο φόρτος είναι υπερτεράστιος (δεν υπάρχει αυτή η λέξη αλλά το κάνω για έμφαση) και δεν διάβασα τίποτα .Επιπλέον παρακολουθώ στη τάξη όλα τα θεωρητικά και τα αρχαία αλλά δεν έχω καταλάβει τι πραγματεύονται τα κείμενα δεν είναι τόσο ξεκάθαρο.Την ιστορία φέτος την λατρεύω γιατί η καθηγήτριά μας η φετινή τα λέει όλα έξω από τα δόντια και όχι μόνο αυτά που λέει το κακογραμμένο βιβλίο. Όσο για την λογοτεχνία φέτος είναι υπέροχη γιατί όλα τα κείμενα είναι πολύ συναισθηματικά και αρνητικά και θεωρώ τα απαισιόδοξα πολύ πιο δύσκολα και με βαθύτερο νόημα.Με αγαπημένα ο Κεόμενος και το Δεν έχω γράψει ποιήματα αν θυμάμαι καλά.Πέρσι μόνο το Άξιον εστί και ένα άλλο που έλεγε σαν ξεκούρδιστες κιθάρες..μπλα μπλα μπλα.Μην το λες πάντως Nikos είναι δύσκολη και απαιτητική η Θεωρητική η πλάκα είναι ότι ζητάω από τη διπλανή μου να τις λύνω τα παράγωγα και τα ομόριζα διότι είναι φανταστική άσκηση.Από έναν θετικό με αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πήγα θεωρητική γιατί από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου λάτρευα την ιστορία και την ελληνική γλώσσα. Επίσης στοχεύω φιλολογία στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εγώ σε ένα χαρτί, μόνο για να ξέρουν τι γίνεται, επέλεξα θετική... Από κατεύθυνση προτιμώ θετική με τα 1000 και αυτό δεν το αρνούμαι... Οι βαθμοί μου κιόλας φέτος στην Α' λυκείου ήταν μεγαλύτεροι στα θετικά... Τι γίνεται όμως όταν σε ενδιαφέρει τμήμα 1ου πεδίου;
Απάντηση: Θεωρητική - μονόδρομος... Αρχές Αυγούστου το πήρα απόφαση... Θεωρητική... :redface:
Επίσης, λυπούμαι που οι περισσότεροι στη Θεωρητική πάνε γιατί: "Μαθηματικά;;; απαπαπαπα μακριά μου!"
Αυτή η φράση πιστεύω υποβαθμίζει τον εαυτό μας... Γι' αυτό πιστεύω η επιλογή κατεύθυνσης πρέπει να γίνεται με το τι θέλουμε να ακολουθήσουμε και μετά αν είμαστε και τέλειοι... (εντάξει αν δεν τα καταφέρνουμε καθόλου αυτό πρέπει να μας προβληματίσει τότε...)
Αν και σε όποιον το ανακοίνωσα αυτές τις μέρες ότι τελική επιλογή μου είναι η Θεωρητική, όλοι σοκαρίστηκαν, παρ' όλα αυτά, όσο και να μου αρέσει η Θετική, εγώ υποστηρίζω την επιλογή μου γιατί αυτή θα με οδηγήσει σε αυτό που θέλω...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ σε ένα χαρτί, μόνο για να ξέρουν τι γίνεται, επέλεξα θετική... Από κατεύθυνση προτιμώ θετική με τα 1000 και αυτό δεν το αρνούμαι... Οι βαθμοί μου κιόλας φέτος στην Α' λυκείου ήταν μεγαλύτεροι στα θετικά... Τι γίνεται όμως όταν σε ενδιαφέρει τμήμα 1ου πεδίου;
Απάντηση: Θεωρητική - μονόδρομος... Αρχές Αυγούστου το πήρα απόφαση... Θεωρητική... :redface:
Επίσης, λυπούμαι που οι περισσότεροι στη Θεωρητική πάνε γιατί: "Μαθηματικά;;; απαπαπαπα μακριά μου!"
Αυτή η φράση πιστεύω υποβαθμίζει τον εαυτό μας... Γι' αυτό πιστεύω η επιλογή κατεύθυνσης πρέπει να γίνεται με το τι θέλουμε να ακολουθήσουμε και μετά αν είμαστε και τέλειοι... (εντάξει αν δεν τα καταφέρνουμε καθόλου αυτό πρέπει να μας προβληματίσει τότε...)
Αν και σε όποιον το ανακοίνωσα αυτές τις μέρες ότι τελική επιλογή μου είναι η Θεωρητική, όλοι σοκαρίστηκαν, παρ' όλα αυτά, όσο και να μου αρέσει η Θετική, εγώ υποστηρίζω την επιλογή μου γιατί αυτή θα με οδηγήσει σε αυτό που θέλω...! :D
Ποιά σχολή θέλεις;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ποιά σχολή θέλεις;:)
Αγγλική Φιλολογία... Λατρεία από την τρίτη δημοτικού που ξεκίνησα Αγγλικά :D
Απλώς φέτος, στη χρονιά που πέρασε, είδα το πόσο τα κατάφερνα στα Θετικά μαθήματα και αυτό λίγο με "εκτροχίασε"...
Παρ' όλα αυτά το αποφάσισα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με ενδιεφεραν απο παντοτε τα θεωρητικα μαθηματα και δεν με ειχε προσελκυσει καμια θετικη επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία... Λατρεία από την τρίτη δημοτικού που ξεκίνησα Αγγλικά :D
Απλώς φέτος, στη χρονιά που πέρασε, είδα το πόσο τα κατάφερνα στα Θετικά μαθήματα και αυτό λίγο με "εκτροχίασε"...
Παρ' όλα αυτά το αποφάσισα :)
Μη στεναχωριέσαι, είναι θετικό το να έχεις δυνατότητες σε διαφορετικά πεδία γνώσης.:) Μακάρι να πετύχεις το στόχο σουκαι να είσαι ικανοποιημένος απο την επιλογή σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μη στεναχωριέσαι, είναι θετικό το να έχεις δυνατότητες σε διαφορετικά πεδία γνώσης.:) Μακάρι να πετύχεις το στόχο σουκαι να είσαι ικανοποιημένος απο την επιλογή σου.:D
Σε ευχαριστώ πολύ!
Για το δεύτερο, είμαι σίγουρος ότι θα είμαι ικανοποιημένος, αρκεί να ισχύσει το πρώτο όπως είπες, να πετύχω το στόχο μου! :)
Καλή συνέχεια και επιτυχία και σε σένα! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
πάλι καλά που δεν διάλεξα θεωρητικη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=UQRy-D_GSco&feature=c4-overview-vl&list=PLA20C464880941254πάλι καλά που δεν διάλεξα θεωρητικη! :P
Eμένα σε αυτό το βίντεο μου άρεσε το top comment πάντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
πάλι καλά που δεν διάλεξα θεωρητικη! :P
Σε φαση αν δειτε καποιον να χορευει μακαρενα στις πανελληνιες, μην αναρωτηθειτε γιατι, το ειδος ενος απαρεμφατου θα ψαχνει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:rofl: :rofl:

Καταρχάς, το απαρέμφατο του σκοπού (ή του αποτελέσματος) δεν είναι "όταν δεν είναι της αναφοράς", όπως λέει το χαζοτράγουδο στο βίντεο. :P :hehe:

Aλλά είναι όταν εξαρτάται από ρήματα που δηλώνουν σκόμιμη ενέργεια κτλ κτλ :redface: :spasiklas::P

Τι ωραία αρχαία που μαθαίνουν! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Μου άρεσαν τα μαθήματα και τα πήγαινα καλά σε αυτά.

2) Ήθελα να ακολουθήσω σχετικές σπουδές.

3) Μισούσα τα υπόλοιπα.:P


P.s.: Αν καθόμασταν να δώσουμε τέτοια βάση στα απαρέμφατα θα έβγαιναν τον Αύγουστο οι ύλες :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ερώτηση φιλολόγου σε ένα τμήμα θεωρητικής β'λυκείου (περίπου 20 άτομα):

1)Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή σας ελκύουν τα μαθήματα και σκοπεύετε να ακολουθήσετε αντίστοιχες επιστήμες ;
Δύο -τρια άτομα σήκωσαν το χέρι τους.
2) Ποιοί από εσάς επιλέξατε θεωρητική επειδή δεν είςασταν καλοί μαθηματικά -φυσική;
Όλοι οι υπόλοιποι σήκωσαν τα χέρια τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top